Σαπίζουμε στο σπίτι. Ή και όχι

Και μένα σίγουρα

4 Likes

Δεν εχω spotify αλλα σιγουρα και η δικια μου η λιστα θα ειχε πολυ ψηλα ολα τα Ulver.

1 Like

Δεν ήξερα που να το γράψω… εδώ ταιριάζει καλύτερα ίσως. Πριν 5 λεπτά έκανα ζαπινγκ και πετυχαίνω το bbc με breaking news με ζωντανή μετάδοση από Georgia, όπου μιλάει ο Τραμπ μπροστά σε οπαδούς του!;! Γιατί;!;!

Γιατι το σκουπιδι, την ημερα που πεθαναν οι περισσοτεροι Αμερικανοι σε μια μερα ως τωρα απο τον Μαρτιο εως και σημερα, βγαινει με γραφηματα και μαλακιες που δεν καταλαβαινει ουτε ο ιδιος, και ακομα πολεμαει τα αποτελεσματα των εκλογων και προσπαθει να κερδισει μεσω δικαστηριων, αλλα ειναι γελοιος γιατι αυτο δεν προκειται να γινει ποτε. Ταυτοχρονα, η Georgia θα καθορισει στην παραταση το ποιος θα παρει την Γερουσια. ΘΑ γινει μεγαλη μαχη τον Ιανουαριο και ολοι οι Γεωργιανοι θα πανε να ψηφισουν ξανα για την Γερουσια.

3 Likes

:eyes: :joy:

Καλημερες. Σπαω το κεφαλι μου, αλλα δεν βρισκω λυση:

Στη δουλεια κανουμε Secret Santa χαζομαρες (μην σχολιασει κανεις, τωρα θα δω και ποιος διαβαζει τα σποιλερ), αλλα φετος θα το κανουμε μεσω call. Μην ρωτατε επισης, δεν γνωριζω πώς… Η λογικη ειναι οτι θα παρουσιασουμε το δωρο σε αυτον που χαριζουμε. Ελα ομως που δεν θελω να ανοιξω τη συσκευασια, θελω να εχει ο αλλος την χαρα αυτη. Αν υπαρχει καποια χαρα τελος παντων…

Σκέφτηκα κατι στο στιλ “virtual unwrap”, αλλα δεν μπορω να βρω πώς…

Αρχικη ιδεα ηταν να σώσω από το ιντερνετ τις φωτο των προϊοντων (πηρα και δυο ο ατιμουλης) και να φτιαξω “κατι” με τη μορφη βιντεο, καρτας, παζλ (αυτο γινεται στο powerpoint), δεν ξερω ειλικρινα τι και να το στειλω στον αλλον. Μπορει κανεις να βοηθησει στην ιδεα και κυρίως να μου υποδειξει πώς θα την εκτελεσω;

Εννοειται οτι οι google αναζητησεις “how to virtually/from distance unwrap/present/unveil/show my gift/present/secret santa from/via distance/call/video” δεν εχουν φερει το επιθυμητο αποτελεσμα.

Ξερω, too much fuss για κατι εντελως κουτο, αλλα αφου το κανω που το κανω, ας γινει σωστα. Επισης μου ελαχε φιλη, οποτε ειναι ακομη πιο ομορφο να ασχοληθεις και να δειξεις οτι δεν ηταν δωρο-ξεπετα.

Τελικά θέλεις να το δει ή όχι;

Αν δεν εγινα κατανοητος, ναι θελω να το δει. Ουτως ή αλλως θα δειξουμε σε ολους, τι πηραμε σε οποιον μας ελαχε.

Αλλα θελω επισης να μην το ανοιξω εγω απο το σπιτι μου (δλδ να σκισω τη συσκευασια), αλλα να το ανοιξει εκεινη οταν το βρει στο γραφειο.

Πες και τι ειναι

1 Like

Τα σικρετ σαντα μας μάραναν :crazy_face:
Εγώ πάλι σκέφτομαι πώς θα βαθμολογήσω φέτος τους μαθητές… έβγαλε και το υπουργείο μία φοβερή εγκύκλιο χτες βράδυ (δουλεύουν μέρα-νύχτα οι κακόμοιροι…), ας μην χαρακτηρίσω πρωινιάτικα! Σκέφτομαι μήπως φτιάξω στη φορτραν (μόνο αυτήν ξέρω, οκ; άντε τώρα!) κανένα προγραμματάκι με ράντομ ρουτίνα + καμία έξτρα παράμετρο για να μην αδικήσω όσους συμμετέχουν. Ή με την παλιά μέθοδο του “πετάω τα χαρτιά με ονόματα στον αέρα και όποιο πέσει στο τραπέζι περνάει”; :thinking:

1 Like

Απ’ότι καταλαβαίνω το secret έχει χαθεί έτσι όπως το έχετε ορίσει, άρα:

Ιδέα Α: Ζητάνε τα ζευγάρια από το ταίρι τους τη διεύθυνση τους, ώστε να τους στείλουν το δώρο κατευθείαν σπίτι. Bonus το ότι πιθανότατα το δώρο θα αγοραστεί online, άρα μπορείς να βάλεις απευθείας παράδοση σπίτι του άλλου και γλιτώνεις τα έξτρα μεταφορικά ( τώρα βλέπω πως τα έχεις αγοράσει ήδη άρα δε σε πιάνει )

Ιδέα Β: Ο καθένας με κάποιο τρόπο αφήνει τα δώρα στο γραφείο και από εκεί τα παίρνει ο παραλήπτης ή τα στέλνει η εταιρεία στον καθένα ( αφού ξέρει τις διευθύνσεις του καθενός ) και είναι και ενεργή στο Christmas spirit βοηθώντας στη διατήρηση του καλού κλίματος μεταξύ των εργαζομένων έμπρακτα αυτές τις δύσκολες εποχές!

Λύση: Πάρε ένα άδειο κουτί, βγάλε βίντεο τον εαυτό σου να το κάνει unwrap ( σε φάση pov από πάνω ), όταν έρθει η ώρα που θα αποκαλυφθεί το δώρο ( και καλά ) κάνε copy paste την εικόνα από το ίντερνετ πάνω στα χέρια σου, και πες ότι δεν ήθελες να το ανοίξεις εσύ το δώρο.

Ό,τι πιο τίμιο το τελευταίο όσο δε γίνονται από κοντά οι εξετάσεις. 15-15 δίνουν τα μαθήματα σε αυτές τις εξεταστικές…

edit: κατάλαβα φοιτητές my bad

1 Like

αφου λεει οτι θα γινει με κληση

@jonkyr Νομιζω η ιδεα του να γινει με powerpoint ειναι απλη και ευκολη. Ξερεις απο ανιμεησιο στο powerpoint;

Εγω πχ θα το εκανα με επιπεδα, οτι σε φαση ξετυλιγεις και ειναι ενα κοτερο, και μετα κανεις ζουμ ιν στο κοτερο και ειναι ενα σεντουκι, και μεσα στο σεντουκι ειναι μια θυριδα

Summary

και μεσα στη θυριδα ειναι μια ημοτζι κουραδα

και μεσα σε αυτο ειναι η φωτογραφια με τη φατσα σου κρατωντας ο,τι της πηρες.

μπορεις επισης να ζητησεις να μαζεψεις απο ολους μια φωτογραφια με τις φατσες τους και το δωρο τους και να κανει ενας το powerpoint, να διαμοιραστει την οθονη του και να γινετι ετσι, γιατι ενας ενας να κανει share την οθονη θα παρει ωρες.

αν εχεις μερακι, εδω ενα ωραιο τιουτοριολ το πως να κανεις zoom in zoom out σε powerpoint σαν το πρεζι. Ειναι ψαρωτικο, το χρησιμοποιω σε συνεντευξεις και νομιζουν οτι ειμαι ανιμεητορ να πουμε

θα μπορουσες πχ να στησεις μια κεντρικη με τις φατσες του καθενα, και σε καθε κλικ που κανεις να ζουμαρει στο δωρο/τυλιγμενο, ξερωγω… σκεφτομαι και γραφω τωρα

Σε καθε περιπτωση θελει λιγακι χρονο και μερακι. Γω γουσταρω και τα κανω αυτα

Εμεις πηραμε παντως διευθυνσεις και στειλαμε ο ενας στο αλλο να τα ανοιξουμε σε κληση

ΕΠΙΣΗΣ

Γαμιεστε που ντρεπεστε να πουμε, ενα δωρακι ειναι, ετσι για το team moral. Και γω δεν τα παω τα χριστουγεννα, αλλα οκ

4 Likes

Thanks guys, καλες ιδεες και οι δυο (Giasonas + nnnkkk).

Quick notes:

  • Το Β θα γινει, ειναι προγραμματισμενο. Εχουμε 50-50 τηλεεργασια, απλως δεν βρισκομαστε οι μισοι με τους αλλους μισους. Θα δειξουμε τα δωρα σε κολ (ο καθενας στο “ταιρι” του), θα τα αφησουμε στο γραφειο του αλλου και θα παραλαβει. Αυτο καταλαβα τουλαχιστον…

  • Δεν ξερω απο ανιμεισο ΡΡ, αλλα μαθαινω αρκετα γρηγορα :slight_smile: Θα τα ελεγξω, θενκς.

  • Δεν ντρεπομαι για το SS (δεν φαινονται ωραια αυτα τα αρχικα, αλλα το προσπερνω), απλως θεωρω οτι αυτο πρεπει να γινει απο κοντα. Οπως καθε χρονο. Μεσω κολ τωρα, χμ… Δεν πειραζει, I am in for it. Εχει την πλακα του.

Ειναι secret, δεν μπορω :stuck_out_tongue:

12 Likes

Τί γνωρίζετε για το Stockholm University, εκτός από το ότι έχει καλύτερη υποδομή από τα Ελληνικά Παν/μια; :ρ

1 Like

Μ’ένα πρόχειρο search, η google βγάζει ως notable alumni τον ΓΑΠ. Πως νιώθεις γι’αυτό?

4 Likes

Ανατριχιαστικά όμορφα. :ρ

Είχα την εντύπωση ότι δίδαξε εκεί, αλλά τελικά ήταν ο πατέρας του… οκ. Πάντως, και στα LSE και Harvard University έχει σπουδάσει, δε νομίζω όμως ότι επηρεάζει τη δημοτικότητα του Παν/μίου. Και ο Ούλοφ Πάλμε σπούδασε Νομική εκεί πέρα, γιατί όχι τον Ούλοφ Πάλμε; :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue:

Δίδαξε διάφορα πράγματα εκεί πέρα ο πατέρας του :joy:

1 Like

Είναι Κυριακή βράδυ και μεταξύ όσων υποχρεώσεων χρειάστηκε να φέρω εις πέρας και των προσπαθειών να βάλω σε τάξη το σπίτι και τη ρουτίνα μου δεν έχω σηκώσει κεφάλι (και συνεχίζω). Πονοκέφαλος, πλάτη που πονάει και αύριο πρωί μαθήματα και μια μέρα γεμάτη εκκρεμότητες. Σκέψου να είχα βάλει και μαθήματα το Σ/Κ. Καλά που καθόμαστε σπίτι και τεμπελιάζουμε για να πάρουμε λεφτά δηλαδή.

1 Like