Καλύτερες κυκλοφορίες 2020

Με αφορμή το πιο πάνω σχόλιο, δεν πάει επί προσωπικού, απλά επειδή το ακούω πολύ συχνά.

Υπάρχουν όντως άνθρωποι που κάθε χρόνο βγάζουν μπλοκάκι και σημειώνουν “λοιπόν, 2020 φέτος, σβήνουμε τους ντηπ περπλ, γκρεηβ ντίγκερ και ρέητζ, τα λέμε, σιφτ ντηλήτ, άντε να ακούσω φέτος όσο προλαβαίνω φεητς γουορνινγκ γιατί από του χρόνου πάνε κι αυτοί” ή κάτι τέτοιο;

Δεν το καταλαβαίνω το “2020 έχουμε και ακούτε τους τάδε”, αλήθεια λέω, χωρίς επιθετικό ύφος, εμπάθειες κλπ

3 Likes

Προφανώς γουστα είναι αυτά απλα αυτο που θέλω να πω ότι στα συγκεκριμένα είδη μουσικής βγήκανε πολυ καλύτερα πραγματα(πολυ ομως). Με το να ακούς νέες μπάντες και στηρίζοντας νέες μπάντες βοηθάς τη μουσική που γουστάρεις. Αν δε το κάνεις σε 10 χρονια που δε θα υπάρχουν όλοι αυτοί θα κάνεις λίστα με μπεστ οφ και λαιβ. Εκτός αν δεν έχεις χρόνο οποτε πάω πάσο

1 Like

Οι δύο συμφορουμίτες από πάνω μου δίνουν ωραιότατη πάσα να εκφράσω μερικές σκέψεις που έκανα (και) σήμερα.

Δεν μπορώ να καταλάβω τον κόσμο που κράζει επειδή κάποιος άλλος ακούει το 2020 τον τάδε καλλιτέχνη που η ακμή του ήταν 40 χρόνια πριν και δεν μπορώ να καταλάβω τον σνομπισμό και την ψηλομύτικη αντιμετώπιση πολύ κόσμου προς κάποιον άνθρωπο ο οποίος δεν ακούει μουσική του σήμερα. Μπορεί ο άλλος να θέλει να ακούει 20 χρόνια Master of Puppets, Painkiller και Reign In Blood, γούστο του καπέλο του.

Επίσης, με έχει κουράσει να αντιμετωπίζεται το heavy metal σαν παιδική ασθένεια. Πίστευα πως έχουμε φτάσει σε ένα σημείο που έχουν ξεπεραστεί αυτά αλλά όχι. Και ναι, μπορώ να σας το υπογράψω πως το 2040 ακόμα θα ακούω το Port Royal και θα γκαρίζω σαν να μην υπάρχει αύριο. Νομίζω σε γενικές γραμμές πως υπάρχει αρκετά σνομπ αντιμετώπιση, όπως έγραψα και παραπάνω, προς αυτή τη μουσική και προς τους ακροατές της. Ας ακούσει ο καθένας ότι γουστάρει και ας μην κρίνει κανείς κανέναν με βάση (μόνο) το μουσικό του γούστο.

Λίγο πρόχειρα διατύπωσα τις σκέψεις μου νομίζω, ελπίζω να έγινα κατανοητός.

Αυτά δεν πάνε προς τον φίλτατο και συναεκτζή Primordial_Hordes, ο οποίος είμαι σίγουρος πως έγραψε καλοπροαίρετα το ποστ του, περισσότερο βρήκα πάτημα να πω δυο κουβέντες με αφετηρία τα αποπάνω ποστς.

7 Likes

Ρε εννοείται και γω συνεχίζω να τα σπαω με κομμάτια που μεγάλωσα. Αλλα εξακολουθώ να ψάχνομαι με τη μουσική που μου αρέσει. Όπως ανακαλυπτα τους blind guardian και τους gamma ray στα 90’ς και εκανα stage diving στο κρεβάτι μου έτσι ανακαλυπτω και τώρα τους eternal champion και μου σηκώνεται η τριχα. Αυτή για μένα είναι η παιδική ασθένεια και μακάρι να μη μου περάσει ποτε

5 Likes

Είναι άλλο το

-φίλε άκουσες τίποτα καλό φέτος;
-μλκ ναι, πόσο γάμησε το deep purple

και άλλο το

-φίλε έχεις τίποτα καινούριο να προτείνεις από φέτος;
-μλκ ναι, μόνο deep purple, από τότε έχει να βγει καλή μπάντα (ναι μαλάκα παναγιωτόπουλε μπάντα είναι με τα χάλκινα το ξέρω σκάσε)

Ανάμεσα σε αυτά τα 2 υπάρχει ένα τεράστιο κενό, καταλαβαίνω πώς τα έγραψες απλά εντάξει, ο παργαλάτσος είναι, δλδ δες τα ποστς του, φαίνεται για άνθρωπο που δεν ψάχνεται ή είναι κολλημένος κλπ για να του πει κάποιος ότι δεν ακούει μουσική;

Που δεν τον ξέρω κιόλας τον άνθρωπο, δηλαδή αν είναι να τον κράξουμε να το κάνουμε για το Άλμανακ που πραγματικά δεν ακούγεται, α ρε Σμόλσκι γιατί μας πικραίνεις έτσι

4 Likes

Μα δεν αναφερθηκα στον παργαλατσο

1 Like

Εγώ από την άλλη αν τύχει (σπάνια) να ακούσω κάτι σε κλασικό χέβι μέταλ ή power 9 στις 10 φορές θα είναι από κάποια παλιά και αγαπημένη μπάντα. Μου αρέσει πολύ να ακούω και μουσική από καινούριες μπάντες, σε πιο πειραματικες κατεύθυνσεις συνήθως, αλλά αν καταφέρει κάποια στιγμή κάτι να φτάσει ψηλά στη λίστα μου από heavy ή power το πιο πιθανό είναι να είναι από παλιά μπάντα, επειδή δεν πολυακουω τις καινούργιες μπάντες που βγαίνουν!

Στα δικά μου γούστα το (αγαπημένο) κλασικό χέβι έχει κάνει τον κύκλο του, έχουν παιχτεί σχεδόν όλα οπότε όταν βάλω να ακούσω καινούρια μουσική δεν θα πάω σχεδόν ποτέ προς τα εκεί.

Αλλά η ζωή κάνει κύκλους και μπορεί μετά από δύο χρόνια να έχει αλλάξει αυτο, ποτέ δεν ξέρεις.

1 Like

Κλαίω, άλλου ήταν η λίστα, ναι οκ αυτόν δεν τον ξέρω, γάμησέ τον :joy:

generationx πλάκα κάνω ε, κουντος για το homebound, άκου και το Rain αν δεν το έχεις κάνει ήδη

1 Like

Αγάπη μόνο ρε, υπάρχουν παλιές μπάντες που όλοι μας τις έχουμε εγκαταλειψει και ενδεχομένως έχουμε χάσει ωραία πράγματα αλλά και καινούριες μπάντες που αδικούμε με το να μην τις έχουμε ακούσει. Καμία κριτική από μένα για οτιδήποτε μπει σε λίστα.

Δεν εχω ακούσει κανενα ολοκληρωμένο δίσκο των deep purple από το perfect strangers και μετά :rofl: και παίζει να έχουν βγάλει ωραία πράγματα από τότε, αλλά ο χρόνος δεν είναι απεριόριστος οπότε προτιμάω να τον επενδύω άλλου. Σε κάποιον όμως μπορεί να του αρέσουν τόσο πολύ που να λιώνει κάθε δίσκο που βγάζουν, καλή φάση θα πω εγώ και μπορεί να μας μάθει και κάνα καινούριο τραγουδάκι να ακούμε κι εμείς ! Αγάπη μόνο, το είπα και στη αρχή ε?

5 Likes

Και αφού έβαλα το παιδί για ύπνο να συνεχίσω. Προφανώς αγάπη μονο(εκτός από φασιστες). Επίσης προφανώς δεν υπάρχει περίπτωση να βγει κάτι πρωτοποριακό στο κλασσικό και στο power αλλα ξέρεις τι σκέφτομαι? Καπως έτσι δε σκεφτόταν οι μεταλλοπατερες που κοροιδευαμε? Τι να μας πουν μωρέ τα τσουτσεκια οι τάδε? Μονο μειντεν η μεταλλικα. Και ειδικά τώρα που ολα ειναι τσάμπα για να ακούσεις το θεωρώ αδιανόητο να μη ψάχνεσαι. Παλιά εμπιστευοσουν το γούστο του κάθε χακου και Στασινόπουλου τωρα μπορείς να εμπιστευτείς το δικό σου

2 Likes

To παλικάρι πάνω εκτός από rage που γαμάει το φετινό (και όχι μόνο) έχει βάλει και pure reason revolution και δεν ξέρω γω τι άλλο που δείχνει ότι έχει ακούσματα. Όχι φυσικά ότι αν όλη η 20άδα ήταν γερμανικό power θα υπήρχε το οποιοδήποτε πρόβλημα, έλεος δηλαδή αν και εδώ μέσα την λέμε σε άλλους επειδή ακούνε μόνο χέβι ας πούμε αντί για οτιδήποτε άλλο.

Μια χαρά το rage, 100 χαρές η υπερκομματάρα shine a light που πόσταρε το παιδι (ακούστε το πριν κράξετε) και στις λίστες βάζουμε δίσκους που μας “μίλησαν” κι ας είναι και το νέο primal fear (ναι ρε εγώ ακόμα ακούω το infinity)

2 Likes

Δε νομίζω να εκραξα κανέναν και αν κάποιος το εξέλαβε έτσι σορρυ. Ούτε το πνεύμα της πρότασης μου έπιασες

1 Like

Εγώ (που τελικά υπερασπίστηκα λάθος γιούζερ) πετάχτηκα σαν την πούτσα απλά γιατί δε θα ήθελα να βάλω μια εικοσάδα με τους καλύτερους δίσκους της χρονιάς μου και να μου πει κάποιος από κάτω “έβαλες αυτά άρα δεν ακούς μουσική”, αυτό, τίποτα άλλο προσωπικό κλπ όπως είπα ήδη.

To Εupnea καλά γαμάει btw, μιας που αναφέρθηκε, αλλά TI PRIMAL FEAR TO 2020 ΡΕ ΜΑΛέλα οκ πλάκα κάνω

2 Likes

Και για πω την κακία μου τωρα όλοι εσείς που βάζετε στα καλύτερα της χρονιάς το paradise lost (που σίγουρα ειναι) το γαμημενο το godthrymm που είναι οτι καλύτερο έχει βγει στο συγκεκριμένο ηχο εδω και χρόνια κανένας ρε??? Αγαπη μόνο :kissing_heart::kissing_heart::kissing_heart:

1 Like

Αυτό ακριβώς δυστυχώς. Κι εμένα αυτό με έχει κουράσει … Από την άλλη σημασία έχει τι μιλάει στην ψυχή μας και όχι η γνώμη άλλων

Πέραν αυτών , να πω ότι εκτός από την ευκαιρία του να γνωρίσω αρκετά και ΚΑΛΑ παιδιά δια ζώσης , ένα από τα σημαντικά που μου πρόσφερε το φορουμ είναι να ανακαλύπτω συνεχώς νέα ακούσματα, νέες μπάντες & κυκλοφορίες και γενικά νέες μουσικές

Μπορεί όλη η πληροφορία να είναι εκεί έξω , αλλά αυτό δεν φτάνει από μόνο του . Δεν θα ανακάλυπτα σχεδόν τίποτα από αυτά αν δεν υπήρχε αυτή η διαδραστικότητα του φορουμ

Όσο και να ψάχνεσαι , εκεί έξω βρίσκεται ένας ωκεανός και εμείς ψάχνουμε όμορφα ψαράκια . Αν δεν στα δείξουν πόσα θα βρεις μόνος σου ;

2 Likes

πραγματικά και το the rain πάρα πολύ αξιόλογο :slightly_smiling_face:

1 Like

…το νουμερο 21 της λιστας μου,για λιγο δεν μπηκε… :nerd_face:

τα χανω τρελανω

1 Like

To 2020 ήταν ίσως η καλύτερη χρονιά από ποιότητα και ποσότητα μουσικής την τελευταία πενταετία, για τα γούστα μου. Κρίνοντας από τα post των άλλων παιδιών κι από τις διάφορες λίστες με best of της χρονιάς από τα διάφορα sites, δε νομίζω ότι έχω κάτι πολύ ψαγμένο στη δικιά μου αλλά όλο και κάποιος ίσως ανακαλύψει κάτι που δεν έχει ακούσει.

Όπως ίσως θυμάστε, οι δικές μου λίστες είναι αρκετά μεγάλες, πόσο μάλλον φέτος που ήταν καλή χρονιά. Τα πρώτα 5-6 είναι τα (για μένα) αδιαμφισβήτητα αγαπημένα μου. Από εκεί και κάτω, τα όριο είναι πιο δυσδιάκριτα. Μετά την 15άδα βάζω και κάποιες λίστες ανά genre (με πολύ “χαλαρές” ταμπέλες όμως).

  1. Triptykon - Requiem

  2. Thou & Emma Ruth Rundle - May Our Chambers Be Full

  1. Ulcerate - Stare Into Death and Be Still

  1. Napalm Death - Throes of Joy in the Jaws of Defeatism

  2. IDLES - Ultra Mono

  1. Oranssi Pazuzu - Mestarin Kynsi

  1. Vredehammer - Viperous

  1. Killer Be Killed - Reluctant Hero

  2. Kvelertak - Splid

  3. Havukruunu - Uinuos Syömein Sota

  1. Necrot - Mortal

  1. Skaphe - Skaphe3

  1. Fates Warning - Long Day Good Night

  1. Lamp of Murmuur - Heir Of Ecliptical Romanticism

  1. Trivium - What the Dead Men Say

Black
Abigor - Totschläger (A Saintslayer’s Songbook)
(***Μυρίζομαι μεγάλη αδικιά αλλά δεν κατάφερα να το ακούσω καλά, βγήκε πριν 1 βδομάδα)

Enslaved - Utgard

Order of Orias - Ablaze

Annihilus - Ghanima

Prog
Sons of Apollo - MMXX

Psychotic Waltz - The God-Shaped Void

Haken - Virus

Huntsmen - Mandala of Fear

Pain of Salvation - Panther

Caligula’s Horse - Rise Radiant

Black Crown Initiative - Viiolent Portraits of Doomed Escape

Epic-Heavy
Eternal Champion - Ravening Iron

Spirit Adrift - Enlightened in Eternity

Death
LIK - Misanthropic Breed

Ancst - Summits of Despondency

Skeleton - Skeleton

Τα υπόλοιπα με 2 λόγια
Raging Speedhorn - Hard to Kill: Sludge που θυμίζει νότο και Pantera

Higher Power - 27 Miles Underwater: Οι Faith No More συναντούν τους Deftones

Gulch - Impenetrable Cerebral Fortress: οι Nails του 2020

Persekutor - Permanent Winter: Σε όσους έλειψε το blackened thrash των Sodom

Code Orange - Underneath: Μπράβο στα παιδιά (sic) για τους πειραματισμούς

Ghostemane - Anti-Icon: Όταν φτιάχνεις κάτι σπουδαίο με ό,τι απέμεινε στο ψυγείο

Old Man Gloom - Seminar VIII: Light of Meaning: Για όσα μας στέρησαν οι Sumac φέτος :pensive:

Run the Jewels - RTJ4: Λεκτικές ριφάρες

Ξέχασα κάτι;

12 Likes

Ναι, να ταγκάρεις τον @apostolisza8, αλλά σε πήρε πρέφα μόνος του ο σκύλος :stuck_out_tongue:

2 Likes