Καλύτερες κυκλοφορίες 2020

Αυτό εάν το άκουγα στην ώρα του, θα έμπαινε στην λίστα μου πολύ εύκολα.

Δεν χρειάζεται να γράψω κάτι, γιατί ο φίλτατος @Aldebaran τα λέει άψογα!

1 Like

Τις λίστες λοιπόν (αν βγάλω κάποια) τις αφήνω για αργότερα μέσα στην χρονιά, ώστε να έχει περάσει λίγος χρόνος, για 2 λόγους: για να καταλαγιασει ο θόρυβος των νέων κυκλοφοριών και να κριθούν με πιο “ψυχραιμο” αυτί, για να προλάβω να ακούσω πράγματα τα οποία δεν είχα ακούσει στην ώρα τους.

Πάμε λοιπόν:

  1. Triptykon - Requiem : Δεν μπορώ να πω κάτι που δεν έχει ειπωθεί για αυτό το αλμπουμ σε διάφορα θρεντ εδώ μέσα. Με μια λέξη: άβυσσος.

  2. Caligula’s Horse - Rise Radiant : Μετά το μέτριο (για τα δεδομένα τους, γιατί γενικά είναι πολύ καλός δίσκος) In Contact, ξαναπάτησαν κορυφές. Αξεπέραστη φωνή, εξαιρετικές συνθέσεις.

  3. The Ocean - Phanerozoic II : Δεν με πήρε από χέρι, όπως το Ι, αλλά από την δεύτερη ακρόαση κιόλας, ξεκίνησε να ξεδιπλώνεται. Εκπληκτικοί.

  4. And You Will Know Us By The Trail Of Dead - X : Μπάντα που δεν είχα προσέξει ιδιαίτερα τα προηγούμενα χρόνια, το εξώφυλλο όμως με τραβηξε να ακούσω τον δίσκο και βγήκα κερδισμένος.

  5. Pure Reason Revolution - Eupnea: Δεν τους ήξερα καν ως όνομα, δεν θυμάμαι καν γιατί τους άκουσα. Πανέμορφο και σύγχρονο prog rock.

  6. Hail Spirit Noir - Eden In Reverse : To Oδύσσεια 2001 εξώφυλλο, σε συνδυασμό με την αποκλειστική χρήση καθαρών φωνητικών με κέρδισαν κατά κράτος. Δεν είναι ο πιο πλούσιος σε ηχοχρώματα δίσκος τους, είναι όμως ο πιο εστιασμένος, με μια εσανς από Opeth.

  7. Benediction - Scriptures : Το fanboy-λίκι μίλησε εδώ. Χωρίς να είναι κάτι το ιδιαίτερο, αυτό το ευθυτενές old school death metal με κέρδισε, παρόλο που μπορεί να είχε μερικά φιλλερ μέσα. 19 χρόνια αναμονής (δεν βάζω το killing music μέσα) είναι πολλά.

  8. King Buffalo - Dead Star : Δεν θυμάμαι καν πως τους άκουσα, το εξώφυλλο όμως με κέρδισε. Χωρίς να είναι κάτι το ιδιαίτερο, παίζουν ένα stoner/doom με ψυχεδελικά/ατμοσφαιρικά περάσματα που μου μίλησε.

  9. Petrucci - Terminal Velocity : Αγαπημένος μουσικός που ακούγεται φρέσκος ακόμα και τώρα. Ο ανθρωπος ξέρει να γράφει μελωδιάρες. Ελαφρώς πιο φλύαρο από το εξαιρετικό Suspended animation(που ήταν λίγο πιο riff-oriented).

  10. Butcher - 666 Goats Carry My Chariot : Αυτό και αν δεν το περίμενα. Χάρις στο καταπληκτικό θρεντ του @JTN, ο @Spyros_Koukas μου πρότεινε να ακούσω αυτόν τον δίσκο. Χωρίς να είμαι φαν του ύφους, τούτοι εδώ οι σατανάδες, μπλέκουν το speedαρισμένο NWOBHM με Black metal, τόσο καλά που όταν το ακούω βγαίνουν καρφιά στα χέρια μου.

  11. Bruce Springsteen - Letter to You : Αυτή η φωνή, αυτή η απλότητα.

  12. Psychotic Waltz - The God Shaped Void : Ήθελα κάτι παραπάνω από τον Μπάντυ τον Λάκη, ο οποίος σε κάποια τραγούδια είναι κάτω των δικών του στάνταρ, αλλά το σύνολο είναι πολύ καλό.

  13. Vredehammer - Viperous : Το είδα από το death metal thread, επιθετικό, ορεξάτο, σε πιάνει από τα φρύδια, viperous κυριολεκτικα. @apostolisza8, από σένα το είδα?

Honorable Mentions:

Son of Apollo - MMXX : Πολύ καλός δίσκος, τον ήθελα λίγοτερο σκληρό και περισσότερο μελωδικό.

Haken - Virus : Δεν με επιασε όπως τα 2 καταπληκτικά προηγούμενα αλμπουμ. Παρολαυτά συμπαθέστατο.

Polaris - The death on me : Συμπαθέστατο Αυστραλιανό Metalcore

Aπογοήτευση:

Pain of Salvation - Panther: Περίμενα τελικά περισσότερα. Μερικά σημεία μεγαλείου δεν είναι αυτό που πέρνουμε από αυτή την μπάντα που έχει φτιάξει μεγαλειώδης ολόκληρους δίσκους. Ευπροσδεκτοι οι πειραματισμοί, αλλά το σύνολο πάσχει.

7 Likes

Αυτό που ξέχασα να γράψω (αίσχος!) από πάνω, ως 14. είναι φυσικά ο εξαιρετικός δίσκος των

  1. Lord Vigo - Danse de Noir

Oι οποίοι ετοιμάζουν νέο δίσκο κιόλας (sci-fi θεματολογίας).