Καλησπέρα (καιρός ήταν να συστηθω κι εγώ)

Καλησπέρα σε όλους, είπα να γράψω κι εγώ κάτι στο subforum, Άγγελος από Αθήνα, 38, από σπουδές οικονομικών επιστημών και innovation management, ιδιωτικός υπάλληλος, πρώην ερασιτεχνης μπασκετοπαικτης, κατά περιόδους μανιώδης αναγνώστης βιβλίων, πρόσφατα παντρεμένος και ξέρω και από βέσπα (κάτι λίγα, άνευ διπλώματος)

Θα ήθελα να μοιραστώ την πρώτη φορά που άκουσα μεταλ- μεταπηδησα κατευθείαν σε αυτό μετά από κάτι χαζομάρες που άκουγα στο δημοτικό και λίγο ελληνικό χιπ χοπ που άκουγα στην πρώτη γυμνασίου- βέβαια θυμάμαι στο δημοτικό ενα φιλαράκι να μου έχει γράψει σε κασέτα το eye of the tiger-τι ωραίες ΠΑΣΟΚ εποχες- και να το ακούω στο ριπιτ μέχρι να διαλυθεί τελείως η TDK

Fast forward στη δευτέρα γυμνασίου- 1995 Πάσχα πάμε επίσκεψη με την οικογένειά μου στον αδερφό της μάνας μου τη γυναίκα και τα δύο παιδιά του, εκ των οποίων το μεγάλο ήταν ακριβώς στην ηλικία μου (θενκς Φώτη, εσύ τα άρχισες όλα). Μετά τα εδέσματα μαζευόμαστε να παίξουμε hero quest και σε μια φάση που σηκωνομαι- μάλλον για κατούρημα (θενκς κατούρημα) καλομπανιζω στη βιβλιοθηκη του που είχε μια φτωχή πλην τίμια δισκοθήκη, απαρτιζόμενη κυρίως από helloween, iron maiden και Metallica. Αντικρίζοντας τα περίεργα εξώφυλλα τους-ημουνα και στο σωστό κλιμα ήδη λόγω του hero quest- τον ρωτάω τι είναι ορε ξάδερφε όλα αυτά και ο γίγαντας τραβάει και μου δινει το 10% της δισκοθηκης του, δηλαδή το fear of the dark και το walls of Jericho- το οποίο πρέπει να ήταν και η γιαπωνέζικη έκδοση.

Περνάνε λίγες ώρες, γυρνάω σπίτι και λέω για να βάλω να ακούσω στο τίμιο το στερεοφωνικό τι είναι αυτά που ακούει ο ξαδερφος, αρχίζοντας στην τύχη από το walls of jericho

Ακούγονται απο το στερεοφωνικό χασμουρητα , κάτι που μάλλον είναι σπίρτο, ένα ραδιόφωνακι, happy happy helloween μελωδίες, ρέψιμο και ξαφνικά κραυγές και

(Ωωω ρε φίλε)

Τα τύμπανα της εισαγωγης, και η ριφαρα και μετά από λίγο μια φωνή αρκετά μελωδική και ταυτόχρονα πολύ επιθετική , καμιά σχέση με ότι είχα ακούσει ως τότε. Και ρεφρεναρα (Starlight! Fallin’ in deep through your eyes!Starlight! Shinin’ down for your soul to arise)

Παθαίνω πλάκα με το walls of jericho μετά παθαίνω πλάκα και με το fear of the dark (ναι, ξέρω έχουν βγάλει και πολύ καλύτερα οι maiden, αλλά για μένα τότε το fotd ήτανε εικόνισμα) τα ακούω καθημερινά πολλές φορες, μέχρι που μια μερά συνειδητοποιω πως ο ψηλός τύπος που έπαιζε στο παιδικό στην ομάδα του μπάσκετ και φοράει συνήθως μαύρες περίεργες μπλούζες φοράει και μια μπλούζα metallica καμια φορά, λες να ειναι οι ιδιοι metallica που ακούει και ο ξάδερφος λέω και του πιάνω κουβέντα για μουσική, καταλήγοντας να μου γράψει 4 κασέτες με metal και να ακούσω για πρώτη φορά πάρα πολλά συγκρότηματα. Με τα πολλά ο Τάκης (rip) γίνεται κολλητός φίλος, εγώ αρχίζω να χαλάω πάνω από το μισό χαρτζιλίκι μου στο Μοναστηράκι και στο metropolis για cd, να αντιγράφω κασέτες, αργοτερα να πηγαίνω σε συναυλιες και γενικώς μια τρέλα που κρατάει αμείωτη μέχρι και σήμερα, 25 χρόνια μετά.

Αυτααα

23 Likes

Καλησπέρα.

2 Likes

Δεν διάβασα ακόμα , αλλά είσαι ωραίος τύπος

2 Likes

δεν μας είπες όμως αν τελικά άκουσες Origin of Symmetry και τα υπόλοιπα από Muse

4 Likes

Έχεις δίκιο φιλε, δεν έδωσα feedback. To origin of symmetry το ακούω σχεδόν καθημερινά και το θεωρώ ενα πάρα πολύ καλό δίσκο. Τα υπόλοιπα (πλην του black holes και του resistence που τα ηξερα από παλιότερα) τα έχω ακουσει 1-2 φορές το καθένα μόνο, θέλουν ακόμα ακροάσεις για να έχω πιο ολοκληρωμένη άποψη

3 Likes

Δώσε και ένα τοπ3 απ’το OoS να δούμε που βρίσκεσαι

Χμμ έχω ξεχωρίσει new born, hyper music, bliss, space dementia, megalomania και citizen erased ως τώρα… τοπ 3 new born, bliss και citizen erased θα λεγα για την ώρα

Είναι πολύ γεμάτος δίσκος με πάρα πολύ ιδιαίτερο ήχο και αρκετο πειραματισμο, θα το έβαζα ένα κλικ πιο κάτω βέβαια από το (δεκαρι με τόνο) black holes.

Το μόνο που βαριέμαι να ακούσω καμιά φορά είναι το χιλιοδιασκευασμενο και χιλιοακουσμενο feeling good, που αυτό το τελευταίο είναι και το πρόβλημα του, την εποχή ειδικά που το ειχε διασκευασει ο buble (μετά τους muse χρονολογικα!) έπαιζε παντού και το βαρεθηκα. Δεν φταίνε βέβαια οι muse για αυτο, ούτε το origin of symmetry

2 Likes

Δεν ξέρω έχω προσπαθήσει αλλά δεν μου αρέσουν οι Muse. Μου αρέσει πολύ το Dead Inside για παράδειγμα αλλά γενικά με τα τραγούδια τους δεν.

Έγραψες hero quest και ξαφνικά τα μάτια μου γέμισαν δάκρυα… μάλλον κάποιο σκουπιδακι θα ήταν… ποοοοοοσες ώρες τα καλοκαίρια πάνω από το ταμπλό… έχει μείνει στην αιωνιότητα ένα καλοκαίρι φουλ από hero quest, ixnay on the hombre, αντιδραση, τζιπακο και cryptic writings…

2 Likes

το hyper music εχει την αγαπημενη μου μπασογραμμη και το dead inside τον αγαπημενο μου ρυθμο στα ντραμς

Άσε φιλαράκι θα δακρυσω κι εγώ τώρα… ωραίες εποχές. Ακόμα και να είσαι σε πάρα πολύ καλή φαση τωρα, είναι αδύνατο να μην σου λείπουν λίγο αυτά τα χρόνια

ΥΓ: υποθέτω εννοείς τζιμακο :stuck_out_tongue:

1 Like

6/11 τραγούδια που ξεχωρίζουν, 10 αν εξαιρέσεις τη διασκευή, ο ορισμός της αλμπουμάρας ε. Και εγώ σε αυτά τα 3 κλίνω συνήθως, πολλές φορές εναλλάσσεται το New Born με το Megalomania ανάλογα το mood της περιόδου.

:heartpulse: :heartpulse: :heartpulse:

Μπου ρε

Hyper Music ή Futurism είναι για μένα πάντα το δίλημμα, πολύ δύσκολο. Σε ντραμς Map ή Stockholm. Α @Pargalatsos άκου τα Futurism, Dead Star και In Your World για να κλείσεις με το Origin ως era, το πρώτο είναι extra Japanese track, τα άλλα b-sidezzz

2 Likes

@nnnkkk Χαχα, ρε συ στο Live στην Πλατεία Νερού είχα πάει πάντως. Είχα πάει με ένα φίλο και προς το τέλος που ανοίξανε τις πόρτες μπήκαμε μέσα. Άσε πάνω που φτιαχτήκαμε η συναυλία τελείωσε :cry:

New Born
Bliss
Plug In Baby

Καλημερα.

3 Likes

το εχω ακομα σε αριστη κατασταση…επικες καταστασεις!

3 Likes

Hero Quest, Φώτης, Μπάσκετ, 38 χρονών, κασέτα, μπλούζα Metallica, 1995… πολλά κοινά έχουμε :stuck_out_tongue:

2 Likes

Ελα είσαι και Αριαναρα ε?:stuck_out_tongue_winking_eye:

1 Like

Κάτι κοντινό :stuck_out_tongue:

4 Likes

Έλα ρε, δεν έχει ματαβγει τόσο σπουδαίο επιτραπέζιο… έκανα μλκια και δεν το είχα πάρει τοτες καθώς λιωναμε στον ξάδερφο…

@Benjamin_Breeg32
Τότε όλοι ήμασταν Άρης (στο μπάσκετ φυσικά…)

3 Likes

Καλως ηρθες Αγγελε
Ερωτηση ζωτικης σημασιας

Burzum ακους? :slightly_smiling_face:

2 Likes