Συγκροτήματα δυσανάλογα δημοφιλή στην Ελλάδα

Ο @vagalex το έθεσε πολύ σωστά, είναι οπωσδήποτε και θέμα χρονικής συγκυρίας. Δηλαδή, κάποια στιγμή όταν ξεκίνησε να μπαίνει δυνατά στο συναυλιακό χάρτη η Ελλάδα, αρχίζαμε να βλέπουμε ζωντανά και συγκροτήματα που ήταν στα ντουζένια τους ή σε ανοδική πορεία – έστω κι αν προέρχονταν μόνο από συγκεκριμένα υποείδη! Έτσι, με κάτι Paradise Lost, Anathema, Iced Earth π.χ. οι Έλληνες fans απέκτησαν μια ιδιαίτερη σχέση (αμφίδρομο πιστεύω) που συνεχίστηκε και συνεχίζεται, άσχετα με το αν οι μπάντες αυτές βρέθηκαν στα κάτω τους συνθετικά σε κάποια περίοδο, ή απομακρύνθηκαν παρασάγγας από αυτό που ήταν όταν τους γνωρίσαμε.
Ορισμένοι θα πουν ότι το εγχώριο κοινό είναι συγκινητικά πιστό, άλλοι ότι είναι συντηρητικό και αρέσκεται στα ίδια και τα ίδια ονόματα, εξαρτάται πάντα από την οπτική γωνία – πιθανόν βέβαια να ισχύουν και τα δύο ταυτόχρονα!

Κατ’ αρχήν δεν βάζω τους κανόνες, εγώ προσφέρω απλώς την αφορμή :wink:!
Αν θες την γνώμη μου αυτή είναι μια ενδιαφέρουσα παρεκτροπή μεν, εντός θέματος δε, απλά με αντίστροφη λογική. Μιλώντας πάντα για συγκροτήματα που δοκιμάστηκαν στο χρόνο, όχι περαστικές μόδες που δεν έπιασαν εδώ!

Οι Rush είναι ένα πολύ ωραίο παράδειγμα. Για όσους θυμούνται, μέχρι τα mid nineties οι συγκεκριμένοι είχαν το status ενός “διευρυμένου cult” στην Ελλάδα, όσο κι αν αυτό φαίνεται απίστευτο τώρα! Εγώ, και δεν νομίζω να είμαι ό μόνος, ξεκίνησα να τους ψάχνω από ένα εκτεταμένο και πολύ χρήσιμο αφιέρωμα που έκανε το ΜΗ το 1996, που περιείχε δισκογραφία με βαθμό χωρίς να αποθεώνει τα πάντα, αλλά και με ουσιώδη συνοδευτικά σχόλια (π.χ. το Grace Under Pressure είναι φοβερό, αλλά μην περιμένετε να ακούσετε metal). Το αρχικό έναυσμα ήταν βέβαια οι δηλώσεις θαυμασμού από τους Dream Theater, όμως πάντα βοηθάει να ξέρεις από πού να αρχίσεις, ποιοι δίσκοι είναι οι καλοί κλπ.
Παρεμπιπτόντως, την δημοφιλία των DT εν Ελλάδι, ούτε καν την πλησίασαν ποτέ οι Καναδοί. Ίσως να έφταιξε που δεν ήρθαν ποτέ για live εδώ, ειδικά τα πρώτα χρόνια τους…

…κάτι που μας φέρνει στην κουβέντα του Rory Gallagher! Θεός ο Ροράκος και λατρεία, όμως δεν είναι ο μοναδικός λευκός bluesman που αξίζει να ακούγεται “παντού” και από “τους πάντες”, όπως συμβαίνει στη Ελλάδα! Σίγουρα η θρυλική, από κάθε άποψη, συναυλία του το 1981 στην Αθήνα, μια από τις πρώτες 2-3 rock συναυλίες στη χώρα μας έχει παίξει καθοριστικότατο ρόλο!

7 Likes

Να προσθέσουμε βέβαια και τους James. Live your RnR myth in Greece!

2 Likes

R-9843011-1487225786-1150.jpeg

Αυτό εννοείς κ πιστεύω υπάρχει στο 80% των δισκοθηκων στην Ελλάδα.

Είναι όμως όντως οι saxon γι’αυτό το τοπικ; τόσο “μικροί” είναι εκτός Ελλάδας; ξερωγω headline έκαναν στο wacken πριν χρόνια.

5 Likes

Ναι, αυτό εννοώ.

Σαφώς και δεν είναι, τους χρησιμοποίησα περισσότερο σαν επιχείρημα για το τι “πιάνει” στο κοινό, μετά από έντονη προώθηση από μεριάς του τύπου.

3 Likes

Ποια ηταν εκεινη η μπριτ ποπ μπαντα ρε παιδια που πραγματικα εκανε μονο εδω επιτυχια με συναυλιες με χιλιαδες κοσμο. Λεητ 90ς νομιζω. Ηταν ειδικη περιπτωση. Οχι οι Puressence. Πιο μελισταλαχτη.
Μπορει και να κανω λαθος και να ταν Αμερικανοι

Για μπαντες τυπου Iced Earth, Nevermore δεν ειμαι τοσο σιγουρος οτι ηταν μονο εδω καλα ονοματα.

Το γρηγορεικο up the hammers κινημα εχει πολλες τετοιες μπαντες.

Παρομοια φαση θυμαμαι τους Solitude Aeturnus. Oι τυποι μπορει να αναγνωριζονται απο μεγαλο μερος του μεταλλοκοσμου πλεον, ειδικα οσων ψαχνονται γενικα, αλλα θυμαμαι συναυλιες Ευρωπη κανανε μονο σαν σαπορτ σε κατι Morgana Lefay κτλ μπροστα σε 50-100 ατομα σε διαφορες Γερμανικες πολεις, και ηρθαν εδω το 2006 και γεμισανε το σεβεν σιν και το αν σε 2 μερες. Πρεπει να χαν κανα 700αρι κοσμου.

3 Likes

Archive?
Καλά όχι ακριβώς μπριτ ποπ.

Ααα τους θυμηθηκα. Μιλαμε εψαχνα ωρα . Violent Femmes. Καμια σχεση με Brit pop :smiley:

Είχαν παίξει κ rock of gods χεντλαιν την 2η ημέρα

Την 3η ακουστικό σετ στην θέση των φου φαιτερς

2 Likes

θα πω κατι “βέβηλο”… Savatage!

Στην Ελλάδα τους έχουμε σε τεράστια εκτίμηση, δεν είμαι και τόσο σίγουρος ότι συμβαίνει το ίδιο στο εξωτερικό.

5 Likes

Απο κει τους θυμηθηκα. Αρχισα να ψαχνω τα 90ς φεστιβαλ

Placebo, έχουν και καριέρα εκτός Ελλάδας; :stuck_out_tongue:

3 Likes

Maiden με Bayley
και φυσικά Violent Femes

Scorpions νομίζω πολύ κλασσικό παράδειγμα.

1 Like

11εκ albums έχουν πουλήσει, ένα στον κάθε Έλληνα :stuck_out_tongue:

4 Likes

Ακυρο λιγο, μεχρι και Αμερικη τους γνωριζουν, που δεν ειναι πολυ συχνο με ευρωπαικες μπαντες τετοιου βεληνεκους. Στην Ελλαδα σιγουρα τους τιμαμε ιδιαιτερα, αλλα απο 1995-2010 ηταν γενικα μεγαλο ονομα.

Placebo Αγγλια κανουν sold out shows και γενικα παιζουν πολυ αραια.

Χάνετε το νόημα με σκορπιονς κ πλασιμπο.

Νομιζωτο καλύτερο παράδειγμα που αναφέρθηκε είναι οι James. Ο σιλβερτ χογιεμ κ η μαδρουγαδα γενικά.

5 Likes

Και οι Candlemass μετά το 2000 είναι μια χαρακτηριστική περίπτωση.Θυμάμαι συνέντευξη Edling που έλεγε ότι η πιο ντροπιαστική στιγμή της ζωής του ήταν ένα live στο Detroit που είχαν πάει 10 άτομα.Μετά πήρε την απόφαση να κάνει ένα DVD στο Gagarin (το Ashes το Αshes) επειδή ήξερε ότι θα είναι στάνταρ γεμάτο και ο κόσμος ξέρει όλους τους στίχους κλπ.

5 Likes

Ναι, ναι, και Candlemass, εννοείται! Νομίζω ότι κι εδώ η αμφίδρομη σχέση αγάπης είχε σαν ημερομηνία έναρξης το πρώτο τους live στην Ελλάδα, τέλη ΄89 ήταν (δεν ήμουν εκεί, απ’ ότι έχω διαβάσει), με τον “καλόγερο” να εκφράζεται κολακευτικά από σκηνής για τα σουβλάκια – θα… αναστέναξαν τα σουβλατζίδικα την προηγούμενη μέρα φαντάζομαι!

Και μια αστεία ιστορία από εκείνη την επίσκεψη. Στην συνέντευξη που είχαν παραχωρήσει τότε στο ΜΗ, ρωτήθηκαν, κατά τα ειωθότα, πως τους φάνηκε η χώρα μας όπου ερχόταν για πρώτη φορά, με τον συνεντευξιαζόμενο (sic) να απαντάει ότι είχε έρθει και παλιότερα, για διακοπές όμως, και όλα υπέροχα κλπ εκτός από το ότι κάποια στιγμή βρέθηκε στην ανάγκη να χρησιμοποιήσει την τουαλέτα και ανακάλυψε ότι ήταν “τούρκικου τύπου”. Αφού περιέγραψε την έκπληξη που ένιωσε όταν αντίκρυσε την “τρύπα στο πάτωμα”, συνέχισε την… γλαφυρή περιγραφή λέγοντας “με φαντάζεσαι να προσπαθώ να καθήσω εκεί πάνω”;

(Ας εκφράζω κι εγώ με τη σειρά μου την έκπληξη μου για το πώς λειτουργεί η μνήμη, να θυμάμαι κάτι που είχα διαβάσει πριν 30 χρόνια και κάτι που διάβασα πριν μια βδομάδα να έχω σχεδόν ξεχάσει τι έλεγε!)

8 Likes

Ωχ, ωχ, δεν είναι καλό αυτό ρε! Ο πεθερός μου που είναι στις αρχές άνοιας ξεχνάει τι σου είπε πριν 1 ώρα, αλλά περιγράφει χαρτί και καλαμάρι γεγονότα από την παιδική του ηλικία. Να λύνεις sudoku λένε, βοηθάει :stuck_out_tongue:

Μου δίνεις όμως την ευκαιρία να ανασύρω κι εγώ από την γεροντική μου μνήμη την άλλη φοβερή ατάκα τότε του χοντρού στα παρασκήνια του Ρόδον: ‘Πάμε να φάμε κάτι, έχω ψοφήσει από την πείνα, είμαι όλη μέρα με ένα σάντουιτς κι ένα μικρό κοτόπουλο’!!

8 Likes