Συγκροτήματα δυσανάλογα δημοφιλή στην Ελλάδα

Τι είπες για το Reload ρε αλήτη;

3 Likes

:rofl:

Με αφορμή ένα ενδεχομένως συγγενές θέμα θίγονται διάφορα θέματα ενδιαφέροντα για συζήτηση:

  • Πόσο επηρεάζουν τα μέσα την δημοφιλία συγκροτημάτων και πόσο την επηρέαζαν στην προ-internet εποχή; Και με ποιο τρόπο;
  • Πόσο δύσκολη είναι η μετάβαση και η διατήρηση στον ψηφιακό κόσμο και δη για ένα μουσικό μέσο;
  • Που ορίζεται η διαχωριστική γραμμή μεταξύ επαγγελματισμού, επιχείρησης και του ρομαντισμού/οπαδισμού όταν διαχειρίζεσαι ένα μουσικό μέσο;
  • Πόσο δύσκολο είναι το moderation σε ένα μουσικό φόρουμ/site;
  • Πόσο άλλαξαν τα μουσικά φόρουμ και εν γένει η επικοινωνία των μουσικόφιλων μετά την εκτόξευση των social media;
  • Πώς αξιολογεί ο κόσμος ένα μουσικό μέσο πλέον και με τι κριτήρια;

Πολύ ενδιαφέροντα θέματα, που επιδέχονται μεγάλης συζήτησης αν θα μπορούσε να γίνει νηφάλια και με ψυχραιμία.

8 Likes

Θα ηθελα να ακουσω τις αποψεις σου εδω ή σε αλλο θρεντ σαν καποιος που ξερει καλυτερα τα πραγματα

1 Like

Παιδιά, έναν Ian νομίζω τον θυμάμαι. Εγώ λεγόμουν Lunatic κι είχα αυτήν την εικόνα:

Ωραίες εποχές ρε γμτ

1 Like

Έλα ρε, μιλάμε για μνήμη ελέφαντα όμως! Μέχρι κι εγώ τον είχα ξεχάσει τον συγκεκριμένο χαρακτηρισμό! Το μόνο που θυμάμαι από το τότε προφίλ μου είναι το ‘αγαπημένο μότο’: Ποτέ μην αναλάβεις για σήμερα ό,τι μπορείς να κάνεις αύριο - ένδειξη μιας άλλης μεγάλης μου ‘αρετής’, της αναβλητικότητας!

Αυτό που αναφέρει ο @Pargalatsos έγινε στις αρχές των 00’s, όταν ξέσπασε ένας χοντρός τσακωμός μεταξύ 2 χρηστών, ο ένας άρχισε να βρίζει τη μάνα του άλλου, και όταν ο άλλος προσπάθησε να τον εγκαλέσει στην τάξη λέγοντάς του ότι η μητέρα του δεν είναι εν ζωή, το άλλο το γίδι άρχισε κάτι ‘ωραία’ του τύπου ‘θα πάω να την ξεθάψω να την γαμήσω, πες μου την έχετε θαμμένη την πουτάνα’… Πραγματικά ασχολίαστο. Με αφορμή το παραπάνω, το φόρουμ έκλεισε για αρκετά χρόνια, για να ξανανοίξει γύρω στο 2009-2010 και να βρεθούμε όλα τα εξαιρετικά παιδιά (ευχαριστώ και ανταποδίδω!) που αναφέρεις στο ποστ σου. Και ο Βικ ήταν εκεί, άλλους δεν μπορώ να ανακαλέσω, ενδεχομένως και κάποιοι να είναι εδώ με άλλο νικ.

9 Likes

Δεν θυμαμαι οσα γραφτηκαν με τοση λεπτομερεια, αλλα ο Τακης ειχε χασει τη μητερα του, οποτε μαλλον αναφερομαστε στην ιδια ιστορια

Ο συγκεκριμενος φιλος (ο remalis) ηταν το καλυτερο παιδι πραγματικα, τον αγαπουσαν ολοι, επισης φοβερα πορωμενος μεταλας (με την καλη εννοια το “πορωμενος”). Ηταν παιδικος φιλος και αυτος που μου εμαθε τα περισσοτερα συγκροτηματα. Πεθανε δυστυχως απο ανακοπη κατα τη διαρκεια μιας προπονησης μπασκετ το 2003, στα 23 του.

Πολλες φορες εχω αναρωτηθει μηπως καποιος απο την (μεγαλη τοτε) μεταλοπαρεα που ειχαμε μαζευτει με μεταλοπατερα (με την καλη εννοια και μονο) τον Τακη και πηγαιναμε για μπυρες πολυ συχνα στους Φοινικες στο Νεο Ηρακλειο (παλιο rock/metal μαγαζι, το θυμαται κανενας?) ποσταρει και εδω στο rocking, αλλα μαλλον it doesnt ring any bells

Σορυ για το οφτοπικ

4 Likes

Ένας manowarrior-κάτι είχε στείλει σε εμένα και μάλλον και σε άλλους, μια παράγραφο βρισίδια. Ούτε που θυμάμαι γιατί. Τον μάζεψαν αμέσως. :laughing:

2 Likes

Απαιτεί αρκετό χρόνο (που δεν έχω τόσο πολύ) κάτι τέτοιο και νομίζω ότι θα ήταν καλύτερο να γίνεται στην ροή μιας κουβέντας. Θα προσπαθήσω, όμως, εν καιρώ.

Πάντως, πλέον, είμαι αρκετά disillusioned, αλλά και κατασταλαγμένος αναφορικά με αρκετά πράγματα, με βάση τα όσα έχω δει, ζήσει και μάθει όλα αυτά τα χρόνια.

5 Likes

Η απαντηση δινεται απο το ποσους οπαδους εχουν στην Ελλαδα οι Alter Bridge :stuck_out_tongue:

2 Likes

Το ειλικρινές που θα σου απαντήσω είναι πως δεν έχω ιδέα πόσους οπαδούς έχουν πραγματικά. Ίσως παίρναμε μια ιδέα το καλοκαίρι που από όσο γνωρίζω είχε κλειστεί συναυλία τους στην Αθήνα.

Επίσης, υπάρχει μια διαφορά μεγεθών που παίζει ρόλο στο expansion του fanbase. Αν ένα συγκρότημα του εμπορικού βεληνεκούς των Iced Earth στα πρώτα άλμπουμ τους, έρθει για συναυλία και κάνει 1.000 εισιτήρια ο διοργανωτής πιθανότατα δεν θα βλέπει την ώρα για να τους φέρει ξανά την επόμενη φορά. Αν φέρει τους Alter Bridge και κάνει 1.500 πιθανότατα θα μετανιώνει την απόφαση να τους φέρει. Το ίδιο θα μπορούσε να μπει κανείς για συγκροτήματα όπως οι Deftones ή οι Avenged Sevenfold κατ’ αναλογία.

Δεν έχουν αρκετούς οπαδούς επειδή δεν έρχονται εδώ για συναυλίες ή δεν έρχονται για συναυλίες γιατί δεν έχουν αρκετούς οπαδούς; Δύσκολο να απαντηθεί στην πραγματικότητα και πιο πολυπαραγοντικό από ότι δείχνει. Ακόμα και το prog ως ιδίωμα μέχρι πρόσφατα δεν ήθελαν να ακούν για αυτό, έχοντας απογοητευτικές προσελεύσεις. Αυτό φαινόταν να αλλάζει…

Γενικότερα, πέραν των αντικειμενικών δυσκολιών (απόσταση από κεντρική Ευρώπη, μικρή σε μέγεθος αγορά), είμαστε και μια αγορά που έχει μια κλίση σε πιο συγκεκριμένα ακούσματα/ιδιώματα και σε κάποια όχι τόσο και που αλλάζει αργά συνήθειες. Αν αλλάζει.

Πάντως, έχουμε ένα εσωτερικό inside joke για το πόσα λεφτά μας έχουν δώσει οι Alter Bridge (και που δηλαδή να είχαμε βγάλει κάποιο άλμπουμ τους ν.1). Έχει λίγη πλάκα το να σκεφτόμαστε ότι ο κόσμος θεωρεί ότι χρηματιζόμαστε για να λέμε καλά λόγια, πόσο δε από μπάντες αυτού του επιπέδου.

4 Likes

Νταξει αρκετα μεγαλη απαντηση για ενα αστειακι, αλλα εκτιμησα…

1 Like

Τι μου θύμησες τώρα ρε συ… Μπύρα με… ποπ κορν!! Ακόμα και τώρα το σκέφτομαι και γελάω :laughing: :crazy_face:

Βγαινουμε ακομα πιο οφ τοπικ τωρα, αλλα τι κακο εχει το ποπ κορν σαν (τσαμπα) συνοδευτικο μπυρας? Εκτος αν ειναι κι αυτο δυσαναλογα δημοφιλες στην Ελλαδα, δεν ξερω :rofl:

1 Like

Σε ευχαριστώ πολύ @Ian_Metalhead που με βγάζεις από την πολύμηνη αποχή από το forum με αφορμή το παραπάνω post. Κι εγώ σε θυμάμαι ως σκέτο Ian, αλλά με το ίδιο avatar, όπως και τον @ignatios89 ως murder89 - in the Rue Morgue? :wink: - όπως και τα άλλα παιδιά που αναφέρεις. Ο @grul γαμάτος γενικά, μου είχε προτείνει το πρώτο ομώνυμο άλμπουμ των Great White επειδή ήταν πιο metal από τα ποζεράδικα επόμενα που λατρεύω. Υπήρχε και άλλος γαμάτος, ο janickrules, που του έκανα τη γνωστή πλάκα για τον Gers, ότι τον “κλείνουν” στις συναυλίες :grin: - εντάξει, χωρίς να πιστεύω ότι όντως το κάνουν!

Κάτι για το οποίο δεν είχα ιδέα είναι ότι υπήρχε και παλιότερη “έκδοση” του MH forum, μιας και εγώ τότε ήμουν καθαρά και μόνο αναγνώστης του εντύπου, το έχω ανελλιπώς μέχρι το 2012 και ψάχνω τα πρώτα 10 τεύχη του 1985 για να κλείσω τα κενά. Με το forum ασχολήθηκα το 2010 και νομίζω ότι έζησε μέχρι το 2013 - μετά το γύρισαν στο facebook οπότε “no fuckin way” για μένα λόγω της απέχθειάς μου για το συγκεκριμένο μέσο. Πάντως δεν ήταν κακό το forum (του 2010-13) και δεν είχε και τόσες καφρίλες, ίσως ήταν η τελευταία ευκαιρία σε εκείνη τη μεταβατική εποχή να αλλάξει κάπως το περιοδικό με βάση αυτή τη “μαγιά” που είχε δημιουργηθεί στο forum, αλλά κρίνοντας εκ του αποτελέσματος η ευκαιρία χάθηκε.

Επίσης, αξιοσημείωτο είναι ότι το παρόν site του περιοδικού είναι πια online shop και μόνο, δηλαδή πουλάει τεύχη νέα και παλιότερα, κάτι μπλούζες κλπ. Ούτε καν γράφουν νέα και άρθρα εκεί πια, αλλά θεωρώ ότι έτσι κι αλλιώς δεν είχε νόημα.

@Ian_Metalhead ξανά, τα γραπτά σου εδώ είναι εξαιρετικά και από τους ελάχιστους λόγους που επισκέπτομαι το forum πια, έστω και όντας αόρατος (χωρίς να κάνω login). Γενικά θεωρώ ότι έχει ξεπέσει η φάση κι εδώ (στο forum του rocking).

Αλλά αφού μπήκα στον κόπο κι αφού το παρόν topic είναι από τα καλά, να επιστρέψω on-topic και να διαφωνήσω μαζί σου σχετικά με την απήχηση των glam/hair metal συγκροτημάτων στην Ελλάδα. Αναλογικά με το metal κοινό της χώρας στη δεκαετία του 80, μια χαρά δημοφιλείς ήταν εκείνες οι μπάντες και αναφέρομαι σε Motley Crue, Def Leppard, Quiet Riot, Whitesnake (του 1987 προφανώς), WASP και Twisted Sister (που υποτίθεται ότι δεν ήταν glam, αλλά είχαν ανάλογη εμφάνιση και οι μουσικές διαφορές ήταν μικρές). Δεν πιστεύω να υπάρχει δισκοθήκη 45άρη - όσοι δεν τις σκότωσαν τέλος πάντων - που να μην περιέχει κάτι από τα παραπάνω. Και μου φαίνεται φυσιολογικό, γιατί αυτά έπαιζαν εκείνη την εποχή, απλώς κόπηκαν ξαφνικά στα 90s και γι’ αυτό ο περισσότερος κόσμος νομίζει ότι στην Ελλάδα πέρασαν και δεν ακούμπησαν.

Μπάντες που ήταν τεράστιες στην Αμερική αλλά δεν έπιασαν σε εμάς ήταν οι Kiss και οι Van Halen, οι πρώτοι μέτριοι έτσι κι αλλιώς, οι δεύτεροι θεοί. Αυτά, επιστρέφω στη σπηλιά μου και στη λήθη του χρόνου. :stuck_out_tongue:

8 Likes

Απο την στιγμη που πηγα σε ενα μπαρακι στην Αλεξανδρας νομιζω το 2006, που μαζι με μπυρες εφερνε δισκους με τυρακια, καπνιστες γαλοπουλες, κρακερακια, λουκανικακια κτλ δωρεαν και μαλιστα σε αρκετα μεγαλη συχνοτητα (κατι που εκτοτε ειδα και σε αλλα μαγαζια), δεν υπαρχει πισωγυρισμα.

Το ποπ κορν με μπυρες ειναι σχεδον κοροιδια στα μουτρα. Καλυτερα να μη μου εφερναν τιποτα! :stuck_out_tongue:

1 Like

Είναι μάλλον αρκετά “αμερικάνικος” ο ήχος και των δυο τους, γι’ αυτό στην Ευρώπη δεν είναι/ήταν τόσο δημοφιλείς όσο στην πατρίδα τους. Έχω καταλήξει ότι αρκετούς Αμερικανούς δεν τους ενδιαφέρει και τόσο πολύ η επιτυχία εκτός της χώρας τους. Είναι αρκετά τεράστια η αγορά τους για να τους καλύψει.

EDIT: Μπαντάρες, αμφότερες.

4 Likes

Η ατακα ηταν “πω ρε φιλε, πεθανε ε, σορυ δεν ηξερα οτι την γαμησα τοσο πολυ” η καπως ετσι. Μετα απο εκεινον τον χαμο εκλεισε ναι.

Γενικα θυμαμαι οτι ηταν καποιοι τυποι που ειχαν μπει μεσα απλα για να τα κανουν πουτανα. Δηλαδη δεν ηταν θεμα “κοιτα με τι νευριαζουν και τσακωνονται οι μαλακες”, ηταν οιλοφανερο οτι ειχανε μπει μεσα για να διαλυσουν το φορουμ.

2 Likes

Χαιρομαι που τη θυμαστε κι αλλοι εκεινη την (πρωτη τελικα, δεν ηξερα πως υπηρξε και δευτερη) περιοδο του MH forum. Ειχα ξενερωσει τοσο πολυ με εκεινα τα σκηνικα που εκανα πανω απο 15 χρονια να ξαναπατησω σε rock/metal forum