Συγκροτήματα δυσανάλογα δημοφιλή στην Ελλάδα

Έπρεπε να έρθεις εδώ όταν έγινε το περιβόητο ΠΑΟΚ-ΑΕΚ, να κάνεις άλλα 30 χρόνια να ξαναμπείς στο internet!

8 Likes

χαχα εχω ακομα μιουταρισμενα ολοκληρα θρεντς απο τοτε, και σκεψου δεν ειμαι καν ΑΕΚτζης…

Ο ρορ έγινε λολ. Που να χάθηκε άραγε αυτή η ψ.χ.?

1 Like

Σήμερα θα αποκτήσω σοβαρές αμφιβολίες για το αν επίκειται επίσκεψη από τον Γερμανό αξιωματικό (τον Αλτσχάιμερ, ντε!), αφού ούτε αυτό το θυμάμαι… Αν και όντως το ομώνυμο των GW το είχα ακούσει αρκετά όταν είχε βγει, και ειδικά το ‘Streetkiller’ είναι μεγάλο έπος. Αλλά σίγουρα ήμουν εγώ αυτός που σου το είχε προτείνει; Όπως και να’ χει, κρατάω το ‘γαμάτος’ :laughing: . Cheers mate (και να ποστάρεις συχνότερα!)

2 Likes

Για το ΜΗ που λέγατε παραπάνω, δεν είναι εύκολη η μετάβαση ενός περιοδικού από έντυπο σε ηλεκτρονικό. Καθόλου μάλιστα. Είναι ελάχιστα τα παραδείγματα όσων τα έχουν καταφέρει.

Επειδή λόγο δουλειάς έχω κάποια πείρα, το Metal Hammer έχει ένα τεράστιο αβαντάζ που είναι το εξειδικευμένο (και dedicated) κοινό το οποίο θα “ψάξει” το περιοδικό ή τη σελίδα του στο FB ή το site του. Από την άλλη το ντεσαβαντάζ του είναι το περιορισμένο κοινό.

Το να προσελκύσεις κοινό στο διαδίκτυο είναι - πλέον - τρομερά δύσκολο και ακριβό. Το 50% του traffic ενός μέσου site έρχεται από το Google. Είτε με pay per click (τα διαφημιζόμενα σάιτ που είναι στα πρώτα αποτελέσματα αναζήτησης) ή με τρομερά έξοδα σε engineers κλπ που προσαρμόζουν τα κείμενα και τις λέξεις-κλειδιά ανάλογα με τον αλγόριθμο της Google (ο οποίος αλλάζει και τακτικά). Τελευταία η Google δίνει έμφαση στο να έχει “ποιοτικά” αποτελέσματα και όχι clickbait κλπ οπότε και η ποιότητα των κειμένων παίζει το ρόλο της - που σημαίνει έξοδα για τους συντάκτες. Αυτό όπως είπα παραπάνω δεν απασχολεί τόσο το Hammer γιατί έχει ένα κοινό το οποίο δε θα βρεθεί τυχαία μέσω αναζήτησης (που δεν αποκλείεται όμως, πχ αν είχε ένα site με Αγγλική version και έγραφε ο Kevin από το Sunderland “Alter Bridge review” να του εμφάνιζε το Hammer ψηλά αν αποφάσιζαν να επενδύσουν σε μηχανές αναζήτησης, είτε με τον ένα τρόπο είτε με τον άλλο).

Και αυτό μας φέρνει στο δεύτερο πρόβλημα του Hammer -το ανέφερε κάποιος- είναι το πως θα εβγαζαν χρήματα από αυτό - monetisation που λένε και στο χωριό μου. Τα Google Ads είναι σχετικά εύκολα, αλλά δίνουν και λίγα χρήματα (per click) και μάλιστα λόγο GDPR, opt out σε server level κοκ θα γίνονται και λιγότερο tailor made για τον καθένα μας, άρα ακόμα λιγότερα click και έσοδα (αλλά είπαμε, το εξειδικευμένο κοινό σημαίνει και πιο εύκολη διαφήμιση - ξέρει ο διαφημιζόμενος που απευθύνεται με λίγα λόγια). Τα πιο επιτυχημένα σαιτ είναι αυτά που έχουν συμφωνίες με την Amazon, το eBay κοκ να έχουν κάτω από ένα προϊόν τα λινκ με τις φθηνότερες τιμές (στο παραπάνω παράδειγμα πχ το Hammer θα μπορούσε να έχει την τιμή του δίσκου των ΑΒ από τα Public, Metal Era κλπ και να παίρνει μια Χ προμήθεια για κάθε δίσκο που αγοράζει κάποιος που καταλήγει στα site αυτά μέσω Hammer). Ο τρίτος τρόπος είναι το paywall. Το πρόβλημα με τα 2 τελευταία είναι ότι η Ελλάδα είναι μικρή αγορά.

Οπότε πάνε στην πεπατημένη του περιοδικού, με τις διαφημίσεις από δισκογραφικές και δισκάδικα και όσο πάει. Τα έσοδα μειώνονται, μειώνουν τα έξοδα, πέφτει η ποιότητα, αυτό έχει σαν αποτέλεσμα να πέφτουν τα έσοδα περεταίρω και γενικά έχουν μπει σε αυτό το φαύλο κύκλο. Νομίζω και εγώ πως το τρένο του ηλεκτρονικού μέσου το έχασαν.

5 Likes

Γενικότερα, σωστή είναι η προσέγγισή σου, μόνο που έχω την αίσθηση πως οι βασικές πηγές εσόδων πλέον είναι οι συναυλίες και η εγχώρια σκηνή. Με ό,τι αυτό συνεπάγεται.

2 Likes

Μιας κι έχω την έξωθεν καλή μαρτυρία για την… νηφαλιότητα και την ψυχραιμία μου, θα επιχειρήσω να απαντήσω σε κάποια από τα ομολογουμένως ενδιαφέροντα ερωτήματα που τέθηκαν.

Χωρίς να είμαι εγγεγραμμένος χρήστης στα social media, αλλά με την εμπειρία της πλοήγησης σε κάποιες σελίδες, θεωρώ ότι μια από τις σημαντικότερες συνέπειες που έχει προκαλέσει η χρήση τους είναι ότι ο κόσμος έχει γίνει δυσανεκτικός στην διαφορετική άποψη – προσοχή: όχι μόνο στην αντίθετη, και την διαφορετική ακόμη!
Έχοντας ο καθένας την δυνατότητα να επιλέγει ποιους θα αποδέχεται σαν διαδικτυακούς φίλους, σε ποιες ομάδες θα είναι μέλος κλπ, συνηθίζει να βρίσκεται σε μια virtual ομήγυρη όπου πρακτικά ακούει την δική του άποψη κι από άλλους ανθρώπους. Με αυτό τον τρόπο, όχι μόνο επιβεβαιώνεται, αλλά ενισχύεται η εντύπωση περί του ορθού της απόψεως αυτής και ικανοποιείται η πρωτόγονη ανάγκη να θωρακιστεί το εγώ πίσω από βεβαιότητες, σε μια προφανώς στρεβλή πραγματικότητα με τις ολέθριες επιπτώσεις που μπορεί κάτι τέτοιο να έχει.

Έτσι, ένα μουσικό forum, για να φτάσω και στο ειδικό, γίνεται όλο και λιγότερο ελκυστικό, αφού εκεί μπορεί να γράφουν και κάποιοι που, άκουσον άκουσον, ενδέχεται να έχουν μια διαφορετική οπτική!
Αποτέλεσμα αυτού οι λεκτικοί τραμπουκισμοί, πόσο μάλλον όταν μπαίνουν στη μέση και πολιτικές απόψεις, αθλητικά κοκ, με αυτόκλητους κήνσορες και υπέρμαχους του “ορθού λόγου” (πολλά εισαγωγικά) να φτάνουν στο σημείο να… επικηρύττουν άλλους χρήστες επειδή δήλωσαν ότι δεν ψήφισαν το κόμμα της αρεσκείας των πρώτων! Για να μην αναφέρω το ότι αναπτύσσεται και μια (διόλου ευγενής) άμιλλα όπου διάφοροι πεπεισμένοι για το “δίκαιο” τους, ανταγωνίζονται ποιος θα επιδείξει μεγαλύτερο μίσος εναντίον των αντιφρονούντων ευχόμενοι “θάνατο”, “κακό ψόφο”, “πτώματα των αντιπάλων” και άλλα χαριτωμένα, νοοτροπίες για τις οποίες κατηγορούν κατά τ’ άλλα τους… “εχθρούς” τους!

Μοιραία και το μουσικό μέσο, αξιολογείται και από το κατά πόσον δίνει βήμα για να εκφραστεί η άποψη του “λάου”! Κακά τα ψέματα, περισσότερη ώρα περνάμε όλοι στο forum του rocking παρά στην ηλεκτρονική σελίδα του! Ακαταμάχητο πειστήριο το φαινόμενο να βάζουν οι διάφοροι συντάκτες τον σύνδεσμο στο forum για να γνωστοποιήσουν ότι δημοσιεύτηκε στην σελίδα η λίστα τους με τα καλύτερα του έτους! Ή το γεγονός ότι ηλεκτρονικές σελίδες διατηρούν λογαριασμό στο facebook!

(@Pargalatsos δεν είχα ιδέα ότι υπήρχε site του Hammer με σχόλια την περίοδο 2000-2003, δεν είχα καν internet εκείνα τα χρόνια! Από αυτά που μεταφέρετε ότι γραφόταν τότε, δεν μου κάνει καμία εντύπωση που έκλεισε!)

13 Likes

Σωστά points και συμφωνώ σε πολλά.

Αποδείχθηκε ότι οι περισσότεροι θέλουν να μιλάνε για μουσική, αλλά όχι να ακούνε ή να συζητάνε για αυτή.

Από την άλλη, πολύς κόσμος αποδείχθηκε ότι δεν μπορεί να διαχειριστεί έναν κόσμιο διάλογο, φτάνοντας σε ακρότητες (κι εμείς στο site και στο forum έχουμε γίνει δέκτες αυτών κατά καιρούς). Φοβάμαι ότι τα πάντα πλέον προσεγγίζονται με μια κακώς εννοούμενη “οπαδική” διάθεση. Τα αθλητικά, τα πολιτικά, η μουσική. Όλοι οχυρώνονται από μια αλήθεια που κατέχουν και βάζουν απέναντι όσους δεν έχουν την ίδια άποψη.

Εκεί που θα διαφωνήσω είναι στο παρακάτω:

Πρώτον, δεν μπορεί να ευθύνεται το site για τις απόψεις που γράφονται στο φόρουμ του από ανθρώπους που δεν έχουν έχουν σχέση με αυτό. Έχουμε πολλάκις (κυρίως στο παρελθόν της προ social media εποχής που είχε πολύ περισσότερο κόσμο) να "απολογηθούμε για κάτι που έγραψε ένας χρήστης. Σίγουρα, οφείλουμε να έχουμε ένα moderation που βοηθά στο να υπάρχει ένα επίπεδο σεβασμού, αλλά έχω την αίσθηση πως κι αυτό καθορίζεται σε ένα βαθμό και από το community των ανθρώπων που συνιστούν το φόρουμ, την εκάστοτε χρονική περίοδο.

Δεύτερον, το site έχει πολύ μεγαλύτερη αναγνωσιμότητα από το φόρουμ, οπότε ο ισχυρισμός σου δεν έχει βάση. Το ότι ποστάρουμε εδώ τις λίστες μας είναι γιατί συμμετέχουμε και ως χρήστες του φόρουμ στις συζητήσεις, ανεξάρτητα αν είμαστε συντάκτες ή όχι. Διαβάζουμε τις απόψεις και τις λίστες των άλλων και κάποιοι παραθέτουμε και τις δικές μας.

3 Likes

Ωραία κουβέντα, πολλή δουλειά. Θα προσπαθήσω να τοποθετηθώ μέσα στο ΣΚ.

1 Like

Απλά, λιτά και απέριττα, μία από τις καλύτερες δημοσιεύσεις, όχι μόνο του συγκεκριμένου θέματος, αλλά ολόκληρου του forum.

3 Likes

Πολύ πολύ ωραία κουβέντα που μάλλον σηκώνει δικό της θρεντ. @Ian_Metalhead σωστά όσα λες γενικά, αλλά νομίζω βλέπεις ερμηνεύεις λάθος την αναγνωσιμότητα του rocking (και ίσως του κάθε rocking) με βάση τους ενεργούς χρήστες του φόρουμ και αυτό γιατί πολύ απλά δεν μπορείς να ξέρεις πόσοι άλλοι μπαίνουν και διαβάζουν τα νέα της κεντρικής. Εδώ είμαστε πλέον 20-30 (το πολύ) νοματαίοι που μπαίνουμε τακτικά και τα λέμε ωραία, μπορεί στην κεντρική όμως να διαβάζουν άλλοι 1000, κάτι που προφανώς εσύ και εγώ που είμαστε απλοί επισκέπτες δεν γίνεται να το γνωρίζουμε.

Σχετικά με το φόρουμ (ας πάρω για παράδειγμα το rocking, αλλά το έχω δει και αλλού), νομίζω πως πλέον έχουμε περάσει σε άλλη εποχή. Τα forum (fora?) πλέον είναι στην δύση τους, τα έχουν καταπιεί τα μέσα κοινωνικής δικτύωσης, το discord κτλ. Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα να παρουσιάζεται ένα είδους “ξεδιάλεγμα” στα όσα forum επιβιώνουν ακόμα. Κάποτε θυμάμαι εδώ μέσα να γίνεται κακός χαμός, πολλοί χρήστες με ωραίες απόψεις και δυνατές μουσικές κουβέντες, πολύς χαβαλές, αλλά και πολλά τρολλάκια της κακιάς ώρας, τοξικοί τύποι και ούτως καθεξής. Αυτά πλέον έχουν παρέλθει. Όλοι αυτοί μετακόμισαν στα social media. Δεν πιστεύω πως θα μπει κανείς σε ένα forum, τουλάχιστον σε ελληνικό, το 2021 και θα δει άσχημα σκηνικά, όπως αυτά που περιγράφατε παραπάνω που γινόντουσαν στο site του ΜΗ πριν 20 (!) χρόνια. Όσοι ξεροκέφαλοι πλέον έχουμε μείνει εδώ πέρα, είμαστε κατά βάση άνθρωποι που θέλουν να ανταλλάξουν απόψεις για την μουσική που γουστάρουν. Πλέον δεν ισχύει τόσο αυτό που λέει ο @Outshined, έφυγε ο κόσμος που ήθελε απλά να μιλάει για μουσική και έμεινε ο κόσμος που θέλει να συζητήσει για αυτήν. Το rocking έχει περάσει μυθικές εποχές καλτίλας (ξέχωρα από ποιοτικούς χρήστες που πάντα είχε) και μπορεί πλέον να μην έχει το Vibe που είχε 10 χρόνια πριν, αλλά εγώ χαίρομαι που μπορώ να μπω ξέροντας πως θα υπάρχουν και ωραία θέματα και καλές φορουμικές πένες και ενδιαφέρουσες συζητήσεις ακόμα, έστω και αν είμαστε λίγοι πια. Ουσιαστικά το φόρουμ έπαψε να είναι ένας τόπος που θα έβλεπες κάθε καρυδιάς καρύδι και που ο καθένας θα ελέγε το μακρύ του και το κοντό του και ενίοτε θα έβγαζε και τη χολή του και έχει καταλήξει να είναι ένας όμορφος ιντερνετικός καφενές με άτομα που έχουν όρεξη για μουσικοσυζητήσεις (κυρίως αλλά όχι μόνο). Μου κάνει μια χαρά προσωπικά και είναι εώς και ένα ήρεμο καταφύγιο κόντρα στην απέραντη τοξικότητα των social media.

14 Likes

Εδώ βρίσκεται το γενικότερο πρόβλημα, με το gatekeeping του internet από κάποιες εταιρείες, παραλλήλως με το advertising business model.

Δεν το κατάλαβα αυτό. Και οι συντάκτες ενός μουσικού site αυτό δε θέλουν να κάνουν, να μιλήσουν για μουσική? Λογικό δεν είναι, πάνω κάτω όλοι να θέλουν να κάνουν αυτό?

Πως γίνεται αυτό να το αποδίδεις στα social? Δηλαδή πριν τα social τι γινόταν? Ερχόταν κάποιος δίπλα στο αυτί σου στο μαγαζί και σου έλεγε αντίθετη άποψη? Ίσα ίσα τα bubbles πριν τα social ήταν απείρως πιο δυνατά, αυτό που άλλαξε είναι το πόσο εύκολα έρχονται σε επαφή αυτά τα bubbles. Δεν άλλαξες εσύ ή εγώ το πόσο εύκολα δεχόμαστε την αντίθετη γνώμη, γιατί το μέσο δεν παίζει κανένα ρόλο. Και αν παίζει είναι προς το καλύτερο, αφού τα social φέρνουν πιο κοντά τις γνώμες των ανθρώπων, δεν τις απωθούν. Στη συντριπτική πλειοψηφία ο άνθρωπος θέλει να έχει δίκιο και κοινωνικοποιείται βάσει αυτού, και όταν τους βάζεις όλους δίπλα η πιθανότητα να γίνει χαμός αυξάνεται δραματικά. Δε φταίνε τα social, φταίνε οι απόψεις και ο χαρακτήρας των ανθρώπων.

1 Like

Ούτε καν όμως, ακριβώς το αντίθετο συμβαίνει κυρίως λόγω της ασφάλειας του να κρύβεσαι πίσω από μια σχετική ανωνυμία και να περιχαρακώνεσαι μαζί με τους “δικούς” σου.

Αστεία ιστορία: 1994, Β’ Λυκείου, στο σχολείο μου πηγαίναμε μια βδομάδα πρωί - μια απόγευμα γιατί συστεγαζόμασταν με ένα άλλο σχολείο. Έτυχε με τον άγνωστο τύπο που καθόταν στο ίδιο θρανίο στην άλλη βάρδια να αρχίσουμε να “τσακωνόμαστε” λόγω διαφωνίας στα συγκροτήματα που έγραφε ο καθένας σε αυτό το καημένο θρανίο. Αν θυμάμαι καλά, ήμασταν metal (εγώ) vs. grunge (αυτός) και φτάσαμε να βριζόμαστε μέσω μηνυμάτων στο θρανίο μέχρι που αποφασίσαμε να βρεθούμε για να “λύσουμε τις διαφορές μας”. Φτάσαμε εκείνο το απόγευμα στο συμφωνημένο σημείο έτοιμοι για ξύλο, κοιταχτήκαμε, υπήρξε μισό λεπτό αμηχανίας και μετά αρχίσαμε τα “ε ρε φίλε, συγγνώμη, δεν το εννοούσα, καλοί είναι και οι Nirvana / Iron Maiden και κοίτα να δεις που αρέσουν και στους δύο οι Led Zeppelin κλπ”.

Ίδια φάση κι εδώ μέσα που ο καθένας μπορεί να ρίχνει κατάρες ανενόχλητος, αλλά σε ένα τραπέζι θα ήταν πιο διαλλακτικός, όχι λόγω φόβου, αλλά γιατί όταν βλέπεις τον άλλον μπροστά σου θα πρέπει να επιχειρηματολογήσεις και λίγο κι όχι να πετάς άκριτα τις βεβαιότητές σου επειδή η παρέα σου είναι πιο μεγάλη. Και μιλάμε για ένα σχετικά πολιτισμένο forum, που παρόλα αυτά είναι ακριβώς όπως περιγράφει ο @Ian_Metalhead, ακριβώς όμως. Τα “social” είναι σε μεγάλο βαθμό τοξικά σκουπίδια και τα αποτελέσματα της κοινωνικοποίησης μέσω τους τα βλέπουμε ξεκάθαρα την τελευταία δεκαετία σε παγκόσμια κλίμακα.

11 Likes

Αυτο εξηγει και οτι η πλειοψηφια εδω ειναι 28-45 χρονων, ενω στις συναυλιες παρα πολλων συγκροτηματων που εδω συζηταμε συνηθως θα δεις και πιτσιρικα αλλα και 50-60+ (αναλογα τη μπαντα βεβαιως). Τα μεν πιτσιρικια ειναι too young for this (forum) shit ενω οι 50-60+ συνηθως too old για να ταυτιστουν με αυτη την τεχνολογια

3 Likes

Αυτό είναι πρόβλημα των ανθρώπων ή του μέσου? Δηλαδή και η αστεία ιστορία σου είναι μια αναλογία του τι γίνεται και στα social τώρα. Πότε λύθηκε το πρόβλημα? Μήπως όταν βάλατε λίγο το μυαλό να δουλέψει και ξεφύγατε από “στο δικό μου δε χωράει στο δικο σου κολυμπάει” λογικές?

Τα social είναι projections των σχέσεων των ανθρώπων σε πολύ μεγάλο βαθμό. Αν ένα κοινωνικό δίκτυο είναι σκουπίδι, κατ’αποκλειστικότητα σχεδόν, φταίνε αυτοί που το απαρτίζουν. Ξέρω γω δείτε τι λέγατε για το forum πως ήταν και πως έγινε και ποιοι είναι οι λόγοι. Δε μετακόμισαν οι άνθρωποι σε ένα τοξικό περιβάλλον άρα το παρθένο δάσος του rocking.forum ανέπνευσε, μετακόμισαν οι τοξικοί άνθρωποι σε ένα περιβάλλον που το έκαναν κι αυτό τοξικό.

Ξεχνάμε πως τα social διαμορφώνονται απ’τα click μας και άσε το Μαρκ να λέει ό,τι θέλει. Αν όλα σου τα click περιστρέφονται γύρω απ’τα ενδιαφέροντά σου, είναι λογικό “η απέναντι μεριά” να σου φαίνεται σκουπίδι. Δε θεωρώ πως στα social δε γίνεται χαμός, αλλά δε φταίει με την καμία το μέσο, απλά είναι πολύ εύκολο να δείχνουμε το δάχτυλο.

Τέλος, να σχολιάσω συγκεκριμένα αυτό

Αχά, άρα το πρόβλημα δεν είναι το γιατί να μπορεί κάποιος να πετάξει κατάρες ανενόχλητος και να μη σκεφτεί πριν πει τη μαλακία του γενικότερα, αλλά το πόσο εύκολο είναι να τον ξεμπροστιάσεις. Εγώ λέω να κάνουμε αγώνες ρητορικής αν κάποιος θέλει να πει τη γνώμη του, fair and square.

Τα “πιτσιρίκια” στα fora δεν μπαίνουν γιατί δεν είναι διαδραστικά και είναι full text. Κανένας άλλος λόγος. Μια χαρά το fb, το discord και το reddit είναι η εξέλιξη των fora και γίνεται χαμός.

3 Likes

Το κανανε και αλλοι αυτο ε δεν ημουν ο μονος βλαμμενος που τσακωνοταν με μυνηματα στο θρανιο για συγκροτηματα. Βεβαια οκ εμενα η φαση δεν εφτασε ποτε σε ραντεβου θανατου στην γουβα του Βαβουλα αλλα ειχε την πλακα του, ποσο 90ς σκηνικο πραγματικα.

5 Likes

Εντάξει κι εγώ τσακωνόμουνα με μηνύματα στο θρανίο. Είμαστε πολλοί τελικά!

Eνώ συμφωνώ γενικά με την προσεγγισή σου, καθώς δεν απομονώνεις το μέσο από τον χρήστη (οπότε και ο χρήστης δεν είναι άμοιρος ευθυνών), στην περιπτωση μας, ισχύει σε μεγάλο βαθμό πως από κοντά θα είμασταν πιο διαλλακτικοί ή τέλοσπάντων πιο ήπιοι σε αυτά που λέμε και κάνουμε.
Το απρόσωπο της υποθεσης (meaning δεν είσαι face to face με τον άλλον) ωθεί αρκετούς ανθρωπους να βγάλουν από μέσα τους αρκετή καταπίεση από αυτή που έχουν. Είτε είναι από την οικογένεια, είτε από τους φίλους, είτε από την δουλειά, είτε είτε είτε. Το γεγονός ότι τα λεγομενα σου, δεν έχουν άμεσες επιπτώσεις, λύνει την γλώσσα με άσχημο τρόπο.
Φυσικά, δεν είναι όλοι έτσι, αλλά ας πούμε ότι αυτοί που κάνουν περισσότερο θόρυβο, είναι οι παραπάνω.

5 Likes

Κανείς δε μίλησε για αγώνες ρητορικής, δε χρειάζονται αυτές ο ειρωνείες. Το αρχικό πρόβλημα είναι όντως το να έχεις τη διάθεση να ρίξεις κατάρες. Αυτό εγώ προσωπικά δεν μπορώ να το ελέγξω, μόνο τον εαυτό μου μπορώ να ελέγξω. Δεν ξέρω πώς περνάει ο καθένας τη ζωή του, τι προβλήματα έχει κλπ, ειδικά τον τελευταίο χρόνο με τον εγκλεισμό. Και ούτε με ενδιαφέρει να ξεμπροστιάσω κάποιον για να τον “νικήσω”, αλλά αν εμπλακώ σε μία συζήτηση και έχω διαφορετική άποψη, περιμένω αντιπαράθεση περί απόψεων κι όχι προσωπικές επιθέσεις.

Εκεί έγκειται και η διαφορά με τις διαφωνίες με φυσική παρουσία, ότι εκεί είσαι ο Κώστας κι όχι ο “jack_the_ripper” και πρέπει να συζητήσεις σαν άνθρωπος ή να απομονωθείς.

Έτσι όπως τα βλέπω εγώ, η επικοινωνία σε ένα forum είναι κάτι ανάμεσα σε φυσική παρουσία και social media και είναι προϊόν της εποχής του (των 00s βασικά). Ξέρω ότι τείνει να ξεπεραστεί, αλλά για εμένα είναι όπως έγραψε παραπάνω ο @martian, ένα “καταφύγιο κόντρα στην τοξικότητα των social media”, οπότε είναι κάτι που ακόμα νιώθω σχετικά άνετα να βρίσκομαι. Είναι και θέμα ηλικίας και δε λέω ότι είμαι “καλύτερος”, απλώς δεν έχω τίποτα κοινό με ανθρώπους κάτω από 25-30 ετών, το χάσμα μεγενθύνεται τα τελευταία χρόνια για σχετικά μικρές διαφορές ηλικίας.

Οπότε αφήνω αυτούς στο δικό τους κόσμο (τα social) και ζω εγώ στο δικό μου (το μπαρ και κανένα forum μια στο τόσο). Το πρόβλημά μου βασικά είναι με όσους μπαίνουν σε ένα forum με λογικές social media, δηλαδή όλη αυτή την επιφανειακή επίδειξη, την καφρίλα και το μονόλογο του ξερόλα.

Εδώ και κανένα εξάμηνο δε μπαίνω ούτε καν εδώ για τους λόγους που ανέφερα κι επειδή η κατάσταση έχει χειροτερέψει κατά τη γνώμη μου, με το hijacking του forum από 5-6 άτομα και τη δυσανεξία στην άλλη άποψη. Δε θεωρώ ότι λείπει σε κανέναν η παρουσία μου, ούτε ότι έχω πάντα κάτι αξιολογο να πω, οπότε μια χαρά. Χτες ασχολήθηκα πάλι μετά από μήνες χάρη στον @Ian_Metalhead που εκτιμάω μαζί με καμια δεκαριά χρήστες ακόμα, δε σκοπεύω να το κουράσω.

Δε θεωρώ την απέναντι μεριά σκουπίδι, αλλά τον τρόπο επικοινωνίας, που πλέον διαμορφώνει την κοινωνία με επικίνδυνους τρόπους. Ναι, το μέσο είναι κάτι άψυχο οπότε ορίζεται από αυτούς που το απαρτίζουν, αλλά το συγκεκριμένο μέσο βοηθάει στο να βγαίνουν τα “κατώτερα ένστικτα” των ανθρώπων στην επιφάνεια.

10 Likes

Χμμμ σωστό αρχικά, αλλά με πολλές εκφάνσεις. Για ποιο λόγο είμαστε πιο ήπιοι? Λόγω σεβασμού στον άλλον? Λόγω χρόνου απόκρισης? Λόγω διαφοράς μεταξύ “πραγματικότητας” και “social media personas”?

Όπως και να’χει, δεν καταλαβαίνω γιατί αναφέρεις κάτι που έχει να κάνει μεταξύ online vs face-to-face, ενώ η συζήτηση είναι onlineA vs onlineB. Εκτός αν εννοείς πως αυτή η συμπεριφορά ( ή αλλαγή της ) συναντάται με τα social media, και σε άλλα online outlets οι άνθρωποι συμπεριφέρονται πιο κοντά με το face-to-face, πρόταση που διαφωνώ αν ήθελες να πεις αυτό.