Συγκροτήματα δυσανάλογα δημοφιλή στην Ελλάδα

Καλά, αυτός ο αξιωματικός μου χτυπάει κι εμένα την πόρτα, αλλά δεν ανοίγω ακόμα! :grin:

Το “μαγουλήθρας” για τον Dave Murray το θυμάσαι τουλάχιστον; Μου είχε κάνει εντύπωση γιατί ο συνήθης χαρακτηρισμός είναι “μαγουλάκιας”!

1 Like

Σε πολλά σημέια του post σου λες πράγματα τα οποία είναι εκ διαμέτρου αντίθετα ( πχ συμφωνείς με το ποστ του martian αλλά δεν έχεις μπει στο φόρουμ για 6 μήνες, άρα τι συμπέρασμα βγαίνει? Η “ποιότητα” του φόρουμ από τι εξαρτάται εν τέλει? ), αλλά δε θα σταθώ σε αυτό.

Δε με απασχολεί γιατί μπαίνεις ή δεν μπαίνεις στο forum ή στα social ή οπουδήποτε, είναι δικό σου θέμα. Θα σου πω μόνο ότι χάνεις. Στα social υπάρχει άπειρο υλικό, για να κάνεις ό,τι θες και να τα χρησιμοποιήσεις πραγμτικά tailor made για εσένα( όπως και το internet πάνω κάτω ). Όποιος δεν το κάνει και γκρινιάζει γιατί δεν είναι έτσι, τότε είναι τυχερός που έχει βρεθεί σε online κύκλους και κοινότητες προ και νυν εποχής social που του ταιριάζουν. Δε φταίει το μέσο, φταίει ο χρήστης. Το μέσο φταίει που εκμεταλλέυεται την άγνοια και τη βαρεμάρα του μέσου χρήστη. Αν θεωρείς εσύ ή ο καθένας πως τα ενδιαφέροντα σου δεν εξαντλούνται εκεί που γίνεται θόρυβος, τα social σου προσφέρουν ΑΠΕΙΡΕΣ ευκαιρίες να ασχολείσαι για μια ζωή. Αν τώρα σ’ενοχλεί που ακούγονται ηλίθιες φωνές σε πιο γενικόλογα θέματα ή ακόμη και σε πιο συγκεκριμένα, τότε μάλλον το πρόβλημα είναι το ξεβόλεμα.

Δε μιλάμε για το face-to-face, γι’αυτό δε λέω κάτι περί αυτού.

Για μια πιο genZ απάντηση σε αυτά που λες, άνοιξε το παρακάτω

Summary

136650059_159497599293462_2442553827333060790_n

Θα σου πω τι πιστεύω, όχι τι ισχύει.
Πιστεύω λοιπόν, πως ο ίδιος κόσμος face to face δεν θα πεί τα ίδια πράγματα, γιατί πιθανότατα θα προκαλούσαν βία. Δεν ξέρω γιατί και πως, αλλά ίσως αυτός ο κόσμος είναι καταπιεσμένος και με αυτόν τον τρόπο, ενώ δεν θα είχε την ευκαιρία να εκφραστεί έτσι, με αυτό το μέσο αισθάνεται πιο ελεύθερος να το κάνει γιατί έχει την προστασία του virtual. Φυσικά υπαρχουν και οι μαλάκες που ζώα είναι από κοντά, ζώα και από μακριά.
Δυστυχώς δεν πιστεύω ότι είναι σεβασμός προς τον άλλον, αλλά φόβος. Λέω για τον μέσο όρο.

Προσωπικά για μένα μιλώντας, μιλάω όπως μιλάω, γιατί απλά έτσι είμαι.
Ευτυχώς, δεν αισθάνομαι την ανάγκη να μιλήσω άσχημα σε κάποιους, αν και ορισμένες φορές μπορεί να ξεφύγω.

Αυτό εννοώ, αυτό εξηγώ. Η αλλαγή υπάρχει λόγω της “πλατοφορμας” (real life vs virtual).
Tώρα το γιατί εδώ μέσα δεν έχουμε τρολλς, μαλάκες κλπ, έ εχει γίνει ξεκαθάρισμα πλέον με τα social media, καθώς σε μια σελίδα έχεις τα πάντα, οπότε ο τραμπούκος δεν θα μπεί στον κόπο να κάνει λογκιν στο ροκιν.τζιαρ και να τραμπουκίσει χωρίς λόγο, ενώ μπορεί να το κάνει πιο εύκολα.
Είμαστε πλέον όσοι είμαστε, κυρίως γιατί θέλουμε να μιλήσουμε για μουσική και για ότι άλλο ενδιαφέρον υπάρχει, με δεδομένο ότι είμαστε σε μια κοινότητα που εκτιμούμε και θέλουμε να επερεάσουμε/επηρεαστούμε από άλλους.

3 Likes

ΝΑΙ ΣΕ ΟΛΑ

δεν έχω κάτι ουσιαστικό να προσθέσω , ό,τι λένε ο @Ian_Metalhead & o @achilleas

Εγώ βλέπω το φόρουμ αυτό σαν μια λέσχη / κλαμπ μουσικόφιλων περισσότερο . Είναι και για μένα πιο κοντά στο μουσικό καφενεδάκι

Social δεν έχω , για τους λόγους που αναφέρει ο Αχιλλέας .

Λείπεις σε μένα πάντως , θυμάμαι και άλλα παιδιά που θα ήθελα να γράφουν ακόμα

6 Likes

Δε βλέπω κάποια αντίφαση. Συμφωνώ με το post του martian, αλλά δεν ασχολούμαι το τελευταίο εξάμηνο γιατί (α) δεν έχω κάτι να πω, (β) δε μου αρέσει η φάση αυτή την εποχή.

Ειλικρινά, δε θεωρώ ότι χάνω τίποτα που δεν έχω λογαριασμό σε social media και δεν είναι θέμα “άρνησης”, είναι θέμα αυτογνωσίας. Ξέρω τι μου αρέσει και τι όχι και πού θέλω να αφιερώνω τις 24 ώρες μου. Είμαι σίγουρος ότι υπάρχει και καλή πληροφορία εκεί μέσα, αλλά δεν έχω το χρόνο και τη διάθεση να ψάξω. Και στην τελική, δεν καταλαβαίνω γιατί είναι “υποχρεωτικό”, όπως κάποτε μου έλεγαν “δουλεύεις στην πληροφορική και δεν έχεις facebook;”, λες και υπάρχει κάποια σχέση.

Σε ευχαριστώ πολύ! :slightly_smiling_face:
Τα είχαμε πει και σε pm, θέλει να κανεις mute ότι σε ενοχλεί για να εστιάσεις στα topics που σε ενδιαφέρουν, τα μουσικά κυρίως όπως γράφεις. Ας εστιάσουμε εκεί.

4 Likes

Οριακά! :roll_eyes:

1 Like

Οκ, αν πάμε σε μια πιο γενική κουβέντα, ναι μπορούμε να μιλήσουμε για το τι προσφέρει ένα forum για έναν εποικοδομητικό διάλογο και να συμφωνήσουμε σε πολλά, απλά δες σε τι απάντησα ( το ποστ του Ιαν και μετά η απάντηση του Αχιλλέα ) για το πως ξεκίνησε αυτή η υποσυζήτηση.

Το λάθος που κάνεις είναι ότι βλέπεις τα social σαν μέρος που ακολουθείς και παρατηρείς, ενώ είναι μέρος κοινωνικοποίησης. Εδώ ναι, φταίνε τα social που έχει γίνει το front end των εταιρειών, αλλά δεν έχουν απεμπωλέσει τον πυρήνα τους που είναι το να φέρνει κοντά τους ανθρώπους. Απολύτως θεμιτό το να βαριέσαι να ψάχνεσαι και να απορρίπτεις για διαφορετικό λόγο που σου κατεβαίνει στο κεφάλι, αλλά μην κουνάς το δάχτυλο γιατί εφαρμόζεις προσωπικές πεποιθήσεις και οπτικές για να δικαιολογήσεις μια δική σου “αδράνεια/μη κατανόηση/whatever”.

Μια πιο γενική παρατήρηση με αφετηρία αυτά που λέμε εδώ, οι gen x θα “γεράσουν” πολύ χειρότερα απ’τους προηγούμενους, το να μην καταλαβαίνεις κάτι και να λες “α τεχνολογία του διαβόλου, θα σκοτώσεις κόσμο απ’το CS” είναι πολύ πιο εύκολο και απλό απ’το να καταλαβαίνεις και να μη θες ή έχεις την όρεξη να ακολουθήσεις

Συγγνώμη αλλά δεν καταλαβαίνω κάποια πράγματα. Γιατί “αδράνεια”; Είναι υποχρεωτικό η κοινωνικοποίησή μου να γίνεται με αυτό τον τρόπο επειδή βρισκόμαστε στο 2021 και αλλιώς είμαι αδρανής; Έχω 24 ώρες όπως κι εσύ και επιλέγω πώς θα τις ξοδέψω, αυτό το μέσο δε μου προσφέρει τίποτα, προχωράμε.

Κατανοώ την κατάσταση και την εκτιμάω διαφορετικά από εσένα.

Επίσης, δεν κατάλαβα τι είναι το CS και γιατί οι gen x θα γεράσουν χειρότερα. Οι gen x για μένα είναι εξωγήινοι, όπως κι εγώ για αυτούς. Οπότε δέχομαι ότι έχουν τον τρόπο τους, δε με αφορούν, δεν τους αφορώ και συνυπάρχουμε. Το όλο μου επιχείρημα είναι ότι το forum έχει λίγο διαφορετική λογική από τα social και οι οχι-gen-x που υπάρχουν εδώ και φωνασκούν επηρεασμένοι από τα social με ενοχλούν και με οδηγούν στην αποχή. Δεν τρέχει και τίποτα βασικά, κάποιες διαπιστώσεις κάνουμε.

Σχετικά με την επικινδυνότητα και για να το λήξουμε, πιστεύεις ότι θα γινόταν αυτό που έγινε στην Αμερική προχτές αν δεν υπήρχαν τα social; Θα υπήρχε το “φαινόμενο Τραμπ” τα τελευταία 4 χρόνια; Και πάλι, δεν κουνάω το δάχτυλο, αλλά ανησυχώ. Τώρα αν τα social media δημιουργήθηκαν “για να φέρουν τους ανθρώπους πιο κοντά”, ok, δεν αμφιβάλλω, αλλά άλλο οι καλές προθέσεις κι άλλο η πραγματικότητα.

2 Likes

Eδώ να πεταχτώ σαν την πορδή και γω και να πω 2 πράγματα:

  1. To οτιδήποτε, μπορεί να το χρησιμοποιήσει ο καθένας όπως θέλει. Δεν υπάρχει “λάθος-σωστό, δεν αντέχω μακριά σου”, υπάρχει ότι κάποιος χρησιμοποιεί το χ μέσο με τον τρόπο που θέλει ή καθόλου.
  2. Γιατί κάποιος σώνει και ντε πρέπει να χρησιμοποιήσει ένα social media?What the fuck man?
2 Likes

Όχι, δεν είναι υποχρεωτικό. Όπως δεν ήταν υποχρεωτικό το να μπεις για να κοινωνικοποιηθείς στα fora πριν 15-20 χρόνια. Κοινωνικοποιήσου όπως νομίζεις. Μην κουνάς το δάχτυλο όμως για κάτι το οποίο δε θέλεις να κάνεις. Δε σου ζήτησε κανείς να έχεις φβ. Εγώ σου είπα ότι χάνεις, δε συμφωνείς, προχωράμε, αυτό δεν είναι λόγος να λες όμως τα social φταίνε που εσύ δεν παίρνεις μέρος στα social. Εξ’ου και η αδράνεια, ελπίζω να έγινα κατανοητός.

Αφού το 1994 ήσουν Β Λυκείου δεν έισαι εξ’ορισμού gen x? :stuck_out_tongue: CS= counte strike. Στα υπόλοιπα, δε θα απαντήσω, όπως είπα και προηγουμένως γιατί θεωρώ ότι λες πράγματα εκ διαμέτρου αντίθετα, γιατί είπες απ’την αρχή πως “σε ενοχλούν οι προσωπικές επιθέσεις” και θεωρώ πως αν κάτσω αν αφιερώσω χρόνο στο να σου πω που δε συνάδουν αυτά που λες, θα χάσω το point μου.

Ε ξέρω γω, υπήρχε φαινόμενο Χίτλερ χωρίς καν τηλεόραση, αλλά θα μου πείτε πάλι ότι κάνω whataboutism :stuck_out_tongue:

Δεν είπα ότι δημιουργήθηκαν γι’αυτό ( που το στηρίζω βέβαια σαν άποψη ), δεν το έθιξα καν, είπα πως ακόμη και τώρα δεν έχουν απεμπωλέσει τον πυρήνα τους που είναι να φέρνουν τον κόσμο κοντά. Έχει μεγάλη διαφορά, και η Barca πολυεθνική είναι, αλλά μπάλα παίζουν.

Fair, κι εγώ αυτό λέω σε τόσα ποστ, αλλά μια ελιτίστικη άποψη πλανάται στον αέρα σχετικά με το μέσο και όχι τους ανθρώπους (!). Well, σημεία των καιρών.

Δεν ξέρω, δεν υποστήριξα ποτέ κάτι τέτοιο. Μπορώ να σκεφτώ βέβαια πραγματικά άπειρους legit λόγους, αλλά δεν υποστήριξα ποτέ κάτι τέτοιο.

Summary

Ένας σημαντικότατος λόγος είναι πως δε θα είχαμε ποτέ την ευκαιρία να ακούσουμε τον Tom να μας μιλάει για εξωγήινους <3

1 Like

Σωστά, τα μπέρδεψα με τους gen z (αυτούς θεωρώ εξωγήινους) και δεν έβγαζε νόημα το κακό γέρασμα. Εμείς ναι, θα γεράσουμε άσχημα αλλά κυρίως γιατί πληρώνουμε τις αμαρτίες των προηγούμενων. Τεχνολογικά δεν υπάρχει κάτι που προσωπικά να μου κάνει εντύπωση ή να μην κατανοώ. Αυτά.

Τα social media σαν μέσο , όντως δεν φταίει . Είναι σαν ένα μαχαίρι . Άλλος το χρησιμοποιεί για να κόψει φρούτα και άλλος για να κόψει κανά λαρύγγι .

Αυτό που με απωθεί και δεν έχω λογαριασμούς σχεδόν σε κανένα , είναι ότι πιο πολύ χρησιμοποιείται σαν όπλο παρά σαν εργαλείο . Και ότι ακόμα και σαν εργαλείο δεν εξυπηρετεί τις ανάγκες μου προς το παρόν

2 Likes

Δεν εννοώ τεχνολογικά με την τεχνική έννοια, εννοώ με την κοινωνική έννοια. Αφού λες και μόνος σου

Δε θα έπρεπε να γίνεται αυτό, οι δύο γενιές αυτές έχουν το ίδιο περίπου υπόβαθρο και σίγουρα “εσείς” μπορείτε να κατανοήσετε πολύ πιο εύκολα έννοιες όπως, εξέλιξη επικοινωνίας, νέες πλατφόρμες, κατακερματισμό προηγούμενων τεχνολογιών κλπ, αφού κι “εσείς” τα κάνατε. Δε σου φαίνεται περίεργο το χάσμα εν έτει 2021 60αρη με 40αρη να είναι σε παρόμοια επίπεδα μεταξύ 40αρη και 20αρη, δηλαδή η προηγούμενη γενιά κοιτάει σαν εξωγήινους την επόμενη? Δε θα έπρεπε να μειωθεί αυτό το gap? Αν και τώρα πάω να κάνω αναγωγή μιας δικής σου προσωπικής άποψης σε μεγαλύτερο πλαίσιο και είναι λάθος, αλλά οι δικές μου παρατηρήσεις πάντως συμφωνούν με αυτό ( που ούτως ή άλλως εγώ το ανέφερα πρώτος ).

Εγώ προσωπικά το βρίσκω εντελώς απελευθερωτικό. Δεν εξαρτάμαι από κανέναν ( ναι οκ ), είμαι εγώ υπεύθυνος για ό,τι θα ψάξω, δω, διαβάσω και γενικά τα πάντα, όπου τα social media παίζουν βασικότατο ρόλο σε σχέση με το κλασσικό internet, ειδικά αν μιλάμε για το μέσο χρήστη του inernet. Μπορούσες να πας στο περίπτερο και να πεις “Πω δε βγαίνει τίποτα να διαβάσω” ή να υπάρχουν 2 έντυπα για το θέμα που σε ενδιαφέρει και να είχες δίκιο, αλλά αυτές οι δικαιολογίες δεν υπάρχουν πια. Είναι μεγάλη ευθύνη εννοείται να έχεις τον έλεγχο αυτό ( όσο σε αφήνουν εννοείται, αλλά σίγουρα σε τελείως διαφορετικά επίπεδα απ’ότι είχαμε δει ποτέ )

2 Likes

Guys το θέμα με τα social media με απασχολεί πάρα πολύ. Πρόσφατα απενεργοποιησα το Facebook (δεν το διέγραψα εντελώς ακόμα), ποτέ δεν ειχα αλλά social (πέρα από LinkedIn για δουλειά καθαρά).

Με προβληματίζει η προβολή μας μέσα από αυτό, η ματαιοδοξία αλλά και η χρησιμότητα στο discourse εκεί έξω, η θέση που έχει στο αν υπάρχουμε at all σε αυτόν τον κόσμο (αυτό που ονομάζω post ergo sum), το αν φταίει ο χρήστης και όχι το μέσο δεδομένου ότι είναι σχεδιασμένα να είναι εθιστικα αυτά τα μέσα κλπ κλπ.

Θεωρείτε ότι αξίζει δικό του thread?

6 Likes

Ναι, αξίζει.

1 Like

Πολυ καλος φιλος με το ονομα Κωστας εχει το jack the ripper χρονια ως ψευδωνυμο, λεγε τι ξερεις.

Θεωρω γενικα οτι και οι δυο “πλευρες” εχουν πολυ καλα επιχειρηματα και θεσεις σε αυτα που λετε, ομως διαφωνω ολοκληρωτικα μαζι σου στο οτι τα social media ειναι σκουπιδια. Καλως ή κακως, ειναι ενα κομματι της πραγματικοτητα και οποιος θελει το χρησιμοποιει, οποιος δεν θελει μπορει απλα να μην το χρησιμοποιησει.

Διαφωνω παρα παρα πολυ στο οτι δεν προαγουν τον διαλογο ή οτι επηρεαζουν αρνητικα την κοινωνικποιηση. Ειμαστε στο 2021 και οι ανθρωποι πρεπει να μπορουν να φιλτραρουν το πως χρησιμοποιουνται τα social media και να πραττουν αναλογως, αν δεν το κανουν αυτο ειναι προβλημα του χρηστη.

Χρησιμοποιω καποια φορουμς για ταινιες και μουσικες που εχουν και σωστη διαχειριση και καπως πιο αυστηρο moderating (ειναι και αμερικανικα οποτε αυτο βοηθαει) και ο διαλογος που γινεται εκει μεσα ειναι εξαιρετικος για ολα τα θεματα. Απο τοτε που ξεκινησα να γραφω σε αυτα τα φορουμς νομιζω εχω μαλιστα βελτιωσει και τις ικανοτητες διαλογου μου αλλα και την χρηση της γλωσσας (χωρις να ειμαι κανενας λογιος φυσικα).

Εμενα μου φαινεται αρκετα υπερβολικη ολη αυτη η κριτικη σε social media, στην τελικη αν καποιος τα χρησιμοποιει για να ευχεται “ψοφο κακο” και αλλα τετοια σε συγκεκριμενο χρηστη, αυτο δειχνει και κατι για αυτον τον ανθρωπο και καλο ειναι να το βλεπουμε. Αλλιως αυτοπροσωπως μπορει ολα καλα και αχαχουχα ναι ας πιουμε ενα καφεδακι και ο αλλος μεσα του να ειναι απο φασιστας εως πολυ επικινδυνος με ενα σωρο τροπους. Και in person μπορει να κρυφτει ο αλλος αν θελει, απλα κρυβεται με αλλο τροπο κι οχι πισω απο μια οθονη.

Η δικη μου προσωπικη εμπειρια ειναι εντελως διαφορετικη. Εχω Facebook για ευκολη επικοινωνια με κοσμο απο Ελλαδα ενω ειμαι μελος σε 3-4 γκρουπακια με ενδιαφεροντα μου στα οποια γινεται ωραιος διαλογος. Εχω instagram και δεν πολυασχολουμαι αλλα δεν βλεπω καν τον τροπο με τον οποιο το instagram γινεται οπλο. Καμια φωτογραφια να χαζευουμε, να ενημερωνομαστε για μπαντες, ταινιες, μουσικες, και μεχρι εκει. Twitter δεν χρησιμοποιω γιατι απλα δεν μου κανει.

Αυτη η δαιμονοποιηση των social media ειναι ενδιαφερουσα, αλλα τελικα ολα καταληγουν στον χρηστη και τις επιλογες του, καλα τα λεει ο @nnnkkk

Προς αποφυγή παρεξηγήσεων, σε αυτή την κουβέντα δεν συγκαταλέγω τα φορουμς στα social media, ενώ προφανώς η “διαχωριστική” γραμμή είναι πολύ λεπτή. Οπότε ο οποιοσδήποτε αρνητικός χαρακτηρισμός μου δεν αναφέρεται στα φορουμς - σαν το παρόν ή 2-3 ακόμα που χρησιμοποιώ κι εγώ πού και πού.

Κατά τ’ άλλα, συμφωνώ με τον @akefaloskavalaris ότι ίσως αυτό το θέμα αξίζει δικό του thread.

Σε αυτό να σημειώσουμε πως, για να υπάρχουν τέτοια fora ( πιο συγκεκριμένα, με χαμηλότερο αριθμό χρηστών -> μεγαλύτερη ποιότητα κλπ ) είναι αναγκαίο να υπάρχει χρηματοδότηση ή επιχειρηματική δραστηριότητα ή έστω χρόνος που θα μεταφραζόταν σε χρήμα αν δεν είναι εθελοντική προσπάθεια για να στηθούν και να λειτουργήσουν με τον τρόπο που οραματίζονται οι δημιουργοί τους ( πχ το ΜΗ forum που αναφέρθηκε ). Οι κολοσσοί που προσφέρουν τα social media παρέχουν δωρεάν την πλατφόρμα για να δημιουργήσεις την κοινότητα.

Να σου πω την αληθεια περισσοτερη τοξικοτητα βλεπω σε φορουμς που ειναι και πιο ευκολο να εισαι ανωνυμος, παρα σε social media προσωπικα.

Ομως το point μου παραμενει, το καθε social medium θα σου φανει και θα σου δωσει πραγματα αναλογα με το πως το χρησιμοποιεις εσυ ως χρηστης. Δεν φταιει το medium για μενα.