Νέες Κυκλοφορίες 2021

Ποτέ δεν υπήρξα βαθύς μελετητής της πανκ, παρ’ όλο που τα περισσότερα που πέφτουν στα χέρια μου τα ακούω και μ’αρέσουν, με την ελληνική σκηνή να μου κάθεται πιο καλά λόγω γλώσσας (βεβαίως βεβαίως).

Αλλά τους Rudimentart Peni δεν τους καταλαβαίνω :confused:

1 Like

Heresy II τον Σεπτέμβρη :thinking:

Πωωωωω αφησε σημαδια. Θα το ξανατσεκαρω αυριο. Η δικαση κολλησε στο στήθος μου, θα χρειαστω λιγη ωρα μεχρι να κοιμηθω.

1 Like

Έρωτας οι Bala, σπανιόλικο γκαραζοπανκ με τη συνταγή των Black Keys (κιθάρα/ντραμς) αλλά με (πολύ) περισσότερο νεύρο

1 Like

Prog metal/rock από το Ισραήλ, νομίζω με μέλη των Orphaned Land και Melechesh

3 Likes

Έχω την εντύπωση πως απλά συμμετέχουν στον δίσκο μέλη των Orphaned Land και Melechesh και δεν είναι μονιμα. Αλλα μπορει να κάνω και λάθος.

Ωραίο το άλμπουμ με μια πρώτη “αυτιά” όπως και τα προηγούμενα τους. Αγαπημένο το “The Great Bazaar”

1 Like

Εχει κυκλοφορήσει εδώ και κάποιο καιρό αλλά είναι από τους δίσκους που χρειάζονται πολλές ακροάσεις, εξ’ ου και ο λογος που δεν είχα γράψει κάτι για αυτον. Διαβάζοντας λοιπόν την κριτική και τη συνέντευξη του @apostolisza8 - εγγύηση όσον αφορά τα ηχητικα περίεργα- μου κέντρισε το ενδιαφέρον και έτσι σχεδόν ένα μήνα και πολλές ακροάσεις μετά δηλώνω γοητευμένος από την μουσική των Non Serviam.

Στο 25λεπτο ομώνυμο του δίσκου συμβαίνουν φοβερά πράγματα, κάθε μουσικό μέρος είναι συνδεδεμένο με το προηγούμενο και επόμενο με έναν ασυνήθιστο τρόπο καθιστώντας δύσκολο να ανακαλύψεις τι αποτελεί τη ραχοκοκαλιά της σύνθεσης. Αφοτου το ανακαλύψεις σε ανταμείβει πλουσιοπάροχα. Η κρυμμένη ευαισθησια των infanticide και je contre διαδέχεται από ηλεκτρονικά ξεσπάσματα με black metal επιρροές,η ένταση ακροβατεί αναμεσα στην παράνοια και την κομψότητα. Το κατάμαυρο salem, που ακολουθεί το μυστηριώδες nights in black masses, διαδέχεται το εθιστικά ψυχεδελικό s’ evaporer και τα πιο πιασαρικα και εξωστρέφη watch you from afar και inno individualista.

Ο δίσκος είναι φοβερά ανατρεπτικός, με αρκετά μέρη με ξεκαθαρες black metal επιρροες, αρκετή ηλεκτρονική μουσικη (δεν γνωρίζω καν πως λέγονται τα είδη της τα οποία παρελαύνουν κατά τη διάρκεια του δίσκου!) , πάρα πολλά layers, αρκετή καλλιτεχνικοτητα κρυμμενη μέσα στο σχετικό χάος, και κάποια κάπως πιο εύληπτα μέρη που βοηθάνε στις πρώτες ακροάσεις- στις οποίες αν και όλα ακουγοντουσαν αρκετά χαοτικά κάτι με τράβαγε πίσω να ακούω το δίσκο ξανά και ξανα. Εξαιρετικο

6 Likes

Το πρότζεκτ με τίτλο The Crew (μέλη από Rancid, Pennywise και Suicidal Tendencies), έδωσαν το πρωτο δείγμα…

6 Likes

Ίσως λίγο πιο μεγάλο σε διάρκεια απ’ ό,τι θα ήταν μάλλον το ιδανικό, αλλά είναι μεγάλη αποζημείωση το βίντεο.

3 Likes

Τι καυλωτικη κομματαρα, σχεδον οσο καυλωτικη ηταν η Shirley στο βιντεοκλιπ του I Think I’m Paranoid απο το 1998

Το έχω λιώσει.

1 Like

Μιας και φέτος δε θα κυκλοφορήσουν δίσκο οι The Idles, ας αρκεστούμε σε αυτούς εδώ:

2 Likes

Super εξαιρετικό

1 Like

@Kostas_L @Aldebaran για εσας που σας αρεσουν οι Sangre de Muerdago

σαν Bill Callahan αλλα γινονται πραγματακια απο πισω

νεο Oslo Tapes

Δυο απο Ιταλία

και alternative prog

3 Likes
2 Likes

Ωραία πρόταση οι Thurnin…έγραψες βέβαια την μπάντα «κλειδί» ώστε να πατήσω play χωρίς δεύτερες σκέψεις.

Το άκουσα ήδη μια φορά και είναι πολλά υποσχόμενος ινστρουμενταλ δίσκος. Όντως θα μπορούσε να μπει και η φωνή του Callahan.

Ωραίο και το εξώφυλλο συν το μπλακμεταλιζε λόγκο :grin:

ο Callahan πηγαινε για το απο κατω :stuck_out_tongue:

1 Like

Και όμως θα μπορούσε :joy:

Μας εβαλες δουλειές @JTN!