Αγαπημένες ταινίες 2020

My body is ready, εκεί τριγύρω θα είμαι και εγώ :stuck_out_tongue:

Έλα ντε, ξέρω και γω :stuck_out_tongue:

6 Likes

Αν υπάρχει κάτι χειρότερο απ αυτό το έκτρωμα, είναι χαλαρά το Cobra -Nickelodeon- Kai.

1 Like

Το δευτερο καλυτερο gif στην ιστορια των gifs

Δεν θα με συγχίσεις βραδιάτικα πάλι για αυτό, θα σου πω με τη σειρά μου:

και θα επιμένω μέχρι να βγάλουν οι Darkthrone κακό δίσκο :stuck_out_tongue:

Κλασικό Spike Lee joint, αρκεί να αποδεχθεί κανείς μερικά πράγματα.

Summary

Προφανώς και δεν έχω δει Cobra Kai

2 Likes

Ε, μα πήγαινες γυρεύοντας :joy:

Να συμβιβαστεί εννοείς ε;;; Ναι, πως είναι ένα άθλιο bmovie με μεσήλικες, εκτός του μακαρίτη, που παίζουν χειρότερα κι από τα πιτσιρίκια του Κόμπρες Κάι. Δεν τους βοηθάνε και οι διάλογοι βέβαια, ούτε οι καρικατούρες χαρακτήρες που έφτιαξε ο Λι.

Δεν είναι συμβιβασμός, είναι η προσπάθεια του να κάνει war drama με αισθητική του Do the Right Thing, κάτι που σε πρώτη ανάγνωση δεν είναι εύπεπτο, όχι λόγω πολυπλοκότητας, όσο λόγω οπτικής.

Μην ξεχνάς πως στο μπαρ στο Βιετνάμ που σκάνε, αυτό ονομάζεται Apocalypse, δηλαδή είναι συνειδητά ταινία ιδιαίτερου ύφους.

Ο μακαρίτης θα ήταν τέλειος, αν δεν έβγαινε στο 90+ το Ma Rainey’s αλλά όλοι οι μεσήλικες που λες έχουν εξέλιξη χαρακτήρα και μια διαφορετική οπτική σε ένα συγκεκριμένο κάδρο.

Δεν τους θεωρώ καρικατούρες.

Το μόνο αρνητικό που μπορώ να προσάψω, είναι πως είναι υπερφορτωμένη. Και για μια τέτοια ταινία με τέτοια οπτική σε ένα τόσο λεπτό ζήτημα, αυτό είναι δίκοπο μαχαίρι. Σε σημεία γίνεται άτσαλη, σε άλλα σημεία ακριβώς αυτή η υπερφόρτωση, για μένα, επιβραβεύει το ρίσκο του Λι.

Ίσως φταίει που έμεινα περισσότερο στην ουσία της ταινίας και αγνόησα συνειδητά κάποια τεχνικά ζητήματα, όπως και κάποιους διαλόγους που λες, αλλά επειδή δεν θα πάρω αμυντική στάση τώρα, θα πω πως ακριβώς αυτή η ανεμελιά και το θράσος να πετάξει τέτοια αισθητική στην μούρη, σε ένα τόσο σοβαροφανές για τα αμερικανικά δεδομένα θέμα, την κάνει αναζωογονητική για μένα και εν τέλει κρίσιμη.

Όμορφη μουτζούρα δηλαδή. Και με πιο αιχμηρή πολιτική θέση από το BlackKklansman που ξέρεις πως μου άρεσε.

Αυτά τα γρήγορα και ελαφρώς ασυνάρτητα :stuck_out_tongue: (που κάπως βγήκαν σεντόνι). Τα άλλα υπό τις κατάλληλες συνθήκες μπας και σε πείσω!

2 Likes

ΤΙ ΤΕΛΕΙΟΤΗΤΑ ΗΤΑΝ ΤΟ ΜΑ ΡΕΙΝΙΣ, ΤΙ. (μία ψύχραιμη τοποθέτηση)

3 Likes

Θα μπορούσα να πω τόσα πολλά (όπως έγραψε και ο φίλτατος @apostolisza8 ;p), αλλά δεν θα το κάνω. Ξερωγω, δείτε το. Και θενξ για την ενημέρωσης ύπαρξής του <3

1 Like

άλλο ένα που προστέθηκε στη λίστα για το σκ λοιπόν

2 Likes

Χαχ, όπως θες. Επίσης παρακαλώ υποθέτω (;; :stuck_out_tongue: )

Νιώθω πως κάθε φορά μπορώ να λέω κάτι διαφορετικό για αυτό το φιλμ.

Αυτή τη φορά θα πω πως είναι από τις ελάχιστες φορές που σε μια ταινία, (όχι πως βλέπω και πάρα πολλές αλλά κάτι κάνω), ένιωσα πως όταν άνοιγε το στόμα του κάποιος/κάποια να μιλήσει άλλαζε η βαρύτητα και η ατμόσφαιρα, πως έπρεπε να ακούσεις, να καταλάβεις, να το νιώσεις, να το σκεφτείς, να ψυχαγωγηθείς.

Θα ήθελα να αναλύσω την θέση και το τι πρεσβεύει κάθε χαρακτήρας στο κοινωνικό μωσαϊκό του τότε (και όχι μόνο) αλλά μετά χάνεται η μαγεία, μιας και η ταινία δεν επικεντρώνεται ποτέ εκεί, άλλο αν το αναδεικνύει, οπότε

Ε για την μουσική και τον ρόλο της θα αφήσω άλλους (γκουχ @potofgold ) να μιλήσουν για αυτό.

2 Likes

Eννοείται είδα καπάκι και το μισαωράκι του νετφλιξ με την “ανάλυση” κλπ.

Στα πρώτα 10’ ένιωθα ότι μυρίζω το ξύλο και το μπερμπον. Για την μουσική τι να πω, για τους χαρακτήρες επίσης, για τις ερμηνείες μια από τα ίδια, για το τέλος (αν κι ερχόταν) παρομοίως… Ε,ναι, αυτά. ;p

Σαφώς και θέλω να το ξαναδώ.

1 Like

Αυτά δεν τα βλέπω ποτέ, θεωρώ χάσιμο χρόνου τέτοια βίντεο :stuck_out_tongue:
Άξιζε;

1 Like

Κι εγώ σπάνια μπαίνω στην διαδικασία, αλλά δίψαγα για πληροφορία. Θεωρώ πως ναι. :slight_smile:

1 Like

Συγγνώμη, έχουμε νέο Tomm Moore/Ross Stewart/Nora Twomey? Για το WolfWalkers μιλάω, δεν γνώριζα πως βγήκε κάτι τέτοιο φέτος, κατεβαίνει πάραυτα.

2 Likes

ε π ο ς.-

2 Likes

Χαζή ερώτηση περί IMDB: Γίνεται να εμφανίσει τις ταινίες που έχω βαθμολογήσει ανά έτος κυκλοφορίας; Να βρω ποιες από όσες έχω δει είναι του 2020 δηλ και να κάνω την λίστα μου.

Ok, αφού βρήκα την άκρη ας βάλω και τις δίκες μου. Κάποιες που έχουν ήδη αναφερθεί θα τις συμπεριλάμβανα αλλά σύμφωνα με το imdb είναι του 2019 οπότε μένουν εκτός.

Druk
Palm Springs
Never Rarely Sometimes Always
The Devil All the Time
Borat 2
Η Μπαλάντα της Τρύπιας Καρδιάς
The King of Staten Island
Sala samobójców. Hejter
Favolacce
I’m Thinking of Ending Things
Pacto de Fuga
Love and Monsters
El robo del siglo

1 Like

@Old_Boy Έχει επιλογές φιλτραρίσματος το imdb, αρκεί να κρατάς κάποιου είδους λίστα, νομίζω. Δεν ξέρω αν φτιάχνει by default μια λίστα με τις ταινίες που βαθμολογείς, τσέκαρέ το. Εγώ δεν βαθμολογώ, αλλά προσθέτω στην watchlist κάθε ταινία που έχω δει και μου δίνει δυνατότητα να εμφανίσει ταινίες ανά είδος, ανά χρονολογία και ανά “τύπο” ταινίας (short films, tv series, tv movies etc etc).

Για οποίον ενδιαφέρεται πήγα advanced title search, έβαλα στο σχετικό φίλτρο έτος κυκλοφορίας από 2020 ως 2020 και επέλεξα κατάταξη με βάση την δίκη μου βαθμολογία.

2 Likes

Για όποιον βαθμολογεί τις ταινίες υπάρχουν πολλά φίλτρα. Στο you activity στα δεξιά της σελίδας στα analytics πατάς στο show more και σου χωρίζει τις ταινίες και ανά χρονιά αλλά και ανα είδος. Απλά νομίζω πως πρέπει να πιάσεις έναν mimimum αριθμό ταινιών ανα χρονιά για να σου εμφανίσει μερικές επιλογές.

Ωστόσο η χρονιά που υπάρχει στο IMDB δεν έχει να κάνει πάντα με την ευρεία κυκλοφορία μιας ταινίας. Ειδικά πιο μικρές indie παραγωγές εμφανίζονται σε πολλά φεστιβαλ η σε μικρό κύκλωμα κυκλοφορίας πολλούς μήνες πριν βγουν σε άλλες χώρες ή ακόμα και στην Αμερική σε μεγαλύτερο κύκλωμα. Το ίδιο και για πολλές ευρωπαϊκές παραγωγές. Στην σελίδα κάθε ταινία αν πατήσεις την ημερομηνία κυκλοφορίας (όχι την χρονιά απλά αλλά κάτω από τον τίτλο όπου αναφέρει πιο αναλυτικά την ημερομηνία) εμφανίζει αναλυτικά τις ημερομηνίες κυκλοφορίας σε κάθε χώρα (ισχύει βέβαια μόνο αν η ταινία έχει κυκλοφορήσει σε κινηματογραφική αίθουσα ή έχει κάνει πρεμιέρα σε κάποια μεγάλη ψηφιακή πλατφόρμα)

1 Like

Ισχύει αυτό με την ημερομηνία κυκλοφορίας της ταινίας. Εγώ όταν φιλτράρω και θέλω να δω τι είδα μια χρονιά, βάζω πάντα μέσα και την προηγούμενη (π.χ. για φέτος 2019-2020).