Αγαπημένες ταινίες 2020

Κι αυτές που θες να δεις πού τις βάζεις?! Παίζεις με τους ψυχαναγκασμούς μου βραδιάτικo. ;p Btw έχω λίστες για όλα. Μία τύπου ό,τι έχω δει εβερ, μία εξτρα σπεσιαλ με τα χορρορς, μία με σειρές, διάφορες με θερινά ή με φεστιβάλ ανά σεζον, μία με μουσικά ντοκιμαντέρ, μία με μικρού μήκους, γενικά, λίστες να υπάρχουν. ;p Και φυσικά ό,τι θέλω να δω μπαίνει στην γουτσλιστ.

2 Likes

Α είναι πάρα πολύ απλό το σύστημά μου. Έχουμε και λέμε:

Οι ταινίες που έχω δει μπαίνουν στο watchlist.

Οι ταινίες που θέλω να δω χωρίζονται σε δύο κατηγορίες. Υπάρχουν αυτές που θέλω να δω και μπαίνουν bookmarked (χύμα, δεν είναι πως κρατάω άλλους σελιδοδείκτες) και όταν έρθει η ώρα να διαλέξω ταινία, κοιτάζω bookmarks και επιλέγω ανάλογα τα κέφια. Η δεύτερη κατηγορία είναι πιο ασαφής και αποτελείται από πάμπολλες ταινίες που δεν έχω αποθηκεύσει κάπου. Υπάρχουν τόσοι και τόσοι σκηνοθέτες που θέλω να ασχοληθώ (ή να ψάξω περισσότερο) και επιλέγω κάπως έτσι ταινία. Π.χ. αν είμαι σε mood για ιταλικό σινεμά, θα σκεφτώ να δω τίποτα από Παζολίνι, θα δω φιλμογραφία και θα επιλέξω.

Ο αστάθμητος παράγοντας σε όλα αυτά είναι πως πάρα πολλές φορές δεν ξέρω τι θέλω να δω, κοιτάζω τους σελιδοδείκτες για ώρα, παραμένω αναποφάσιστος, αρχίζω να ψάχνω λίστες και τελικά βρίσκω περισσότερες ταινίες που δεν ήξερα και μου φαίνονται ενδιαφέρουσες άρα το backlog ολοένα και αυξάνεται.

Όσο λιστάκιας και να είμαι, αφού έχει ικανοποιητικά φίλτρα το imdb δεν μπαίνω στον κόπο να φτιάξω ξεχωριστές λίστες. Μπορώ να πατήσω 1980-1989 horror και να βρω οτιδήποτε έχω δει τότε από αυτό το είδος.

2 Likes

Kαλά μην μιλήσω για το πώς οργανώνω τα μπουκμαρκς ε. ;p

Καλά όλα εφόσον λειτουργούν, απλώς προσωπικά διαφωνώ ενίοτε με την ταμπελοποίηση του imdb, οπότε γι αυτό και η ξεχωριστή χορρορ λίστα, να την καμαρώνω. ;p

η ζωή μου όλη…

2 Likes

Συμπάσχω κι εγώ . Επίσης με το ψάξιμο περνάει η ώρα και εκεί που ήθελα να δω μια ταινία να περάσει η ώρα και να κοιμηθώ , έχει πάει 1-2 το πρωί και δεν βλέπω τίποτα . Πέρασε η ώρα στο να χαζεύω

4 Likes

Τουλάχιστον μαθαίνουμε πληροφορίες :joy:

1 Like

Ωραιο τοπικ πρεπει να κατσω να θυμηθω ποιες ταινιες ειδα το 2020, δεν ηταν πολλες δυστυχως, ισως οι λιγοτερες απο καθε αλλη χρονια.

Σιγουρα μπορω να θυμηθω το χειροτερο που (δεν) ειδα, δηλαδη το Lighthouse.

Οσο καταφερα να δω ηταν η απαντηση σε στοιχημα δυο μεθυσμενων εφηβων σε καποιον Προφητη Ηλια με θεα την Αθηνα Τριτη βραδυ, οπου ο ενας ειπε οτι ο Willem DaFoe ειναι τοσο καταπληκτικος ηθοποιος που ακομα και τις κλανιες του να γυριζαν επι 1 ωρα θα ηταν αριστουργημα, κι ο αλλος εσπευσε να τον διαψευσει, φτιαχνοντας την “ταινια” αυτη.

1 Like

Εμείς οι 2 πρέπει να είμαστε οι μοναδικοί στον κόσμο που (παραδέχονται ότι) δεν τους άρεσε.

1 Like

Μεγάλη μάστιγα αυτό, ειδικά πλέον που δεν το σηκώνω και πολύ το ξενύχτι.

1 Like

Ειμαι σιγουρος οτι σε πολυ κοσμο αρεσε, οπως ειμαι και σιγουρος οτι πολυς κοσμος ειναι στη φαση οκ για να το λενε ολοι κατι χανω αρα ας πω οτι γαμαει κι εγω

1 Like

απο οσο θυμαμαι η ταινια ειναι αλληγορικη και η μεταφορα της στην ταινια ειναι εξυπνη σαν ιδεα πιστευω
Βεβαια αν αυτη η μεταφορα ηταν επιτυχης η οχι …ε οι γνωμες διιστανται

αυτό παίζει γενικά σε διάφορους τομείς , έχεις αρκετές δόσεις αλήθειας

όπως και να 'χει , αρέσει δεν αρέσει είναι ( κλασικά ) θέμα γούστου

1 Like

Καλά το λαιτχαουζ είναι αριστούργημα, αλλά τέσπα. Προσωπικά, εάν κάτι δεν μου αρέσει ενώ θεωρείται κλασικό ή υπεργαμάτο, είμαι σπάνια τόσο αφοριστική*, αρκούμαι σε κάτι σαν “δεν το κατάλαβα, δεν είναι για μένα” κλπ.

*όταν θέλω να κάνω σοβαρή κουβέντα ατ ληστ.

2 Likes

πραγματικα ομως… :grinning:

1 Like

το Lighthouse και εμενα δεν μου αρεσε οσο ειδα μεχρι που τελικα κοιμηθηκα καπου στη μεση αλλα αυτο εχει συμβει και με αλλες ταινιες λογω κουρασης. Οχι περιεχομενου. Καποιες τις ειδα ξανα και τις λατρεψα (πχ Oldboy). Την κραταω κι αυτην για καποια αλλη στιγμη

Οταν δεν μου αρεσει μια ταινια απλα σταματαω να την βλεπω για να μην χασω περισσοτερο χρονο αλλα επισης δεν παω μετα πουθενα για να την κραξω. Ξερω οτι δεν εχω ολοκληρωμενη αποψη.
Οταν μου αρεσει μια ταινια αλλα οχι τοσο οσο σε αλλους, εννοειται οτι διαβαζω να δω γιατι τους αρεσε και πολλες φορες αλλαζει η σκοπια μου για κατι

4 Likes

Συμφωνω.

Αλλα καποιες φορες δεν αλλαζει η σκοπια μου για κατι.

Μπορω να εφαρμοσω την αποπανω λογικη και για το Transformers ας πουμε?

Και να πω σε οποιον δεν του αρεσε οτι δεν το καταλαβε και να περιμενω να αλλαξει οπτικη αν του πω τι μου αρεσε?

καλα δεν συμβαινει με ολες τις ταινιες. Αν αρεσει σε κοσμο που γενικα εχουμε κοινα γουστα ειναι πιο πιθανο να αναρρωτηθω τι τους εκανε κλικ. Μπορει στο τελος να διαφωνησω και παλι. γουατεβερ

Οι ενστάσεις μου για το Lighthouse είναι πολύ συγκεκριμένες και δεν έχουν να κάνουν τόσο με το storyline, το οποίο και έψαξα αμέσως μετά την προβολή της ταινίας (όπως κάνω πάντα μετά από ταινία που μου άρεσε και πολύ περισσότερο μετά από ταινία που ΔΕ μου άρεσε - μήπως και κατάλαβα κάτι λάθος) και είδα ότι ήταν αλληγορικό κτλ. Οκ δεκτό μεν, αλλά δεν άλλαξε την άποψή μου.

Είμαι “hater” για πολλούς λόγους. Ρε φίλε έχουμε 2020 και μου κάνεις ασπρόμαυρη ταινία. Να το καταπιώ αυτό. ΤΕΤΡΑΓΩΝΟ aspect ratio όμως είσαι ο ορισμός της ΔΗΘΕΝΙΑΣ κύριος. Ούτε σενάριο μου είπε κάτι, εκτός από ελάχιστα σημεία, δε θα πω λόγω spoiler. Οι ερμηνίες ήταν καλές, αλλά π.χ. και στο The Master οι ερμηνείες ήταν κορυφαίες και η ταινία δε μου είπε απολύτως τίποτα. Γενικά ενώ την έβαλα να τη δω γεμάτος ανυπομονησία, μου χάλασε απίστευτα εκείνο το σαββατόβραδο του Ιανουαρίου 2020 - προ κορονοϊού - που την είχα δει.

Η αντίδρασή μου ίσως βγαίνει και από διάφορες αναφορές τύπου “αριστούργημα”. Προσωπικά δε δέχομαι τον όρο “αριστούργημα”, γιατί η ταινία παίζει μπάλα σε χωράφια oldschool, ενώ εκείνες οι ταινίες και η ατμόσφαιρα που προσπαθεί να αντιγράψει ήταν μπροστά από την εποχή τους, όχι πίσω από την εποχή τους. Για 'μένα αριστούργημα είναι κάτι που βγαίνει τώρα και δείχνει το δρόμο για τα επόμενα. Αν σας αρέσει, δεν έχω κανέναν αντίλογο φυσικά, αλλά αριστούργημα? Είναι σα να θεωρείς αριστουργηματικά τα albums των Greta Van Fleet για παράδειγμα, που ουσιαστικά αντιγράφουν τους Zeppelin. Είναι ταινία για λίγους σίγουρα, αλλά εγώ ας πούμε δεν είμαι ένας από αυτούς.

(τα ίδια είχα γράψει σε έναν φίλο στο fb και τα έκανα copy/paste χαχαχα)

3 Likes

Ηταν λες και διαβασες το μυαλο μου ε.

1 Like

Μια που το μελετούσαμε στο παραδίπλα θρετν, κι επειδή βαριέμαι να φτιάξω δική μου λίστα

1 Like

Μπορει να σου χτυπαει ετσι, αλλα η χρηση των παραπανω κινηματογραφικων τεχνικων δεν αποτελουν απαραιτητα δηθενια, το οτι εχουμε 2021 (πλεον) δεν λεει απολυτως τιποτα. Ειναι ξεκαθαρα θεμα αγαπης για την τεχνη που υπηρετει και για τους grand masters της, loveletter γενικοτερα το οποιο παραπεμπει σε κινηματογραφικες σχολες και εποχες που δυστυχως σε μεγαλο βαθμο εχουν παραγκωνιστει κατα την αποψη μου. Δεν αντιγραφει κατι, αλλα προσεγγιζει συγκεκριμενα πραγματα μεσα απο το δικο του φιλτρο. Ειναι καλλιτεχνικη/αισθητικη αποψη κατα βαση και οχι επιτηδευση, οσο δηθεν και να φαινεται σε καποιους. Και ο Lynch εκανε ασπρομαυρο επεισοδιο εν ετει 2017 και ακομα παραμιλαει ο κοσμος με τα αποτελεσματα. Εγχρωμο, δεν θα ηταν το ιδιο αποτελεσματικο, εχει σημασια ο τροπος και το πλαισιο στο οποιο γινονται τετοιες επιλογες. Εγω βλεποντας το lighthouse σκεφτομουν τον tarkovsκy οσο αιρετικο και αν ακουγεται σε καποιους αυτο.

Γενικα θεωρω πως ο eggers κανει ταινιες που λειπουν απελπιστικα απο το συγχρονο σινεμα και ειναι απο τους σημαντικοτερους newcomers, εχει ενα αδιανοητα ποιοτικο 2/2 μαζι με το αλλο αριστουργημα του (the witch). Και μιας και μπηκε η λεξη αριστουργημα…

Το αριστουργημα δεν πρεπει και δεν χρειαζεται να ειναι απαραιτητα καινοτομο. Αν το συνολικο αποτελεσμα ειναι αρτιο συμφωνα με τα δεδομενα που κυριαρχουν στο μεσο της αναλογης τεχνης, και συμφωνα με το ρευμα/ειδος στο οποιο κατατασσεται, ειναι τα βασικα κριτηρια για τετοιο χαρακτηρισμο. Ειναι βαρια λεξη βεβαια και δεν την πετας ευκολα.

αλλα οκ, περι ορεξεως γενικα, καθως δεν ειναι ευκολος, αμεσος κινηματογραφος και σιγουρα δεν ειναι για ολους.

9 Likes