Εθνική Μπάσκετ

Με αφορμή κουβέντα που έγινε στο topic του Ολυμπιακού σχετικά με το αν ο Γιαννάκης πρέπει να συνεχίσει στην Εθνική και αν έπρεπε να καλέσει τον Πρίντεζη κτλ κτλ, ανοίγω το σχετικό thread για να μην τα βάζουμε όλα χυμαδιό στο “basketball ω ρε”.

Οι 19 παίκτες που κλήθηκαν είναι οι εξής:

Οι 19 παίκτες που κλήθηκαν είναι οι Βασίλης Σπανούλης, Δημήτρης Διαμαντίδης, Κώστας Τσαρτσαρής, Δήμος Ντικούδης, Στράτος Περπέρογλου (Παναθηναϊκός), Θοδωρής Παπαλουκάς, Νίκος Ζήσης (ΤΣΣΚΑ Μόσχας), Αντώνης Φώτσης (Ντιναμό Μόσχας), Παναγιώτης Βασιλόπουλος, Γιάννης Μπουρούσης, Σοφοκλής Σχορτσιανίτης, Γιώργος Πρίντεζης, Ίαν Βουγιούκας (Ολυμπιακός), Μιχάλης Πελεκάνος (Ρεάλ Μαδρίτης), Δημήτρης Τσαλδάρης (Άρης), Ανδρέας Γλυνιαδάκης (Μαρούσι), Γιάννης Καλαμπόκης, Βασίλης Ξανθόπουλος (Πανιώνιος), Κώστας Κουφός.

Βγάζοντας τον Ντικούδη, ο οποίος περιέργως επικαλέστηκε κακή φυσική κατάσταση (πιάστηκε ο κώλος του να κάθεται στον πάγκο φέτος) οι 18 που απομένουν χωρίζονται ως εξής σε θέσεις (oι θέσεις είναι σχετικές βέβαια στο σύγχρονο μπάσκετ):

PG: Παπαλουκάς, Διαμαντίδης, Ξανθόπουλος
SG: Σπανούλης, Ζήσης, Καλαμπόκης
SF: Βασιλόπουλος, Περπέρογλου, Πελεκάνος, Τσαλδάρης
PF: Φώτσης, Μπουρούσης, Πρίντεζης
C: Τσαρτσαρής, Σχορτσιανίτης, Γλυνιαδάκης, Βουγιούκας, Κουφός

Οι bold-αρισμένοι νομίζω είναι ακούνητοι. Άρα ψάχνουμε για 3 παίκτες ακόμα.
Οι ψήφοι μου πάνε σε Περπέρογλου, Πρίντεζη, Κουφό.

Τσαλδάρης/Πρίντεζης έκαναν καταπληκτική χρονία, πολύ βελτιωμένοι και νομίζω δικαιούνται μία θέση στην αποστολή. Για την τρίτη θέση νομίζω θα “παίξει” ανάμεσα σε Ξανθόπουλο, Καλαμπόκη, Γλυνιαδάκη, Περπέρογλου. Προσωπικά νομίζω ότι πρέπει να κληθεί ο Ξανθόπουλος, προκειμένου να δίνει ανάσες στους Παπαλουκά και Διαμαντίδη που προέρχονται από δύο γεμάτες χρονιές. Πιστεύω μπορεί να ανταπεξέλθει ως back-up. ¶ρα εγώ θα πώ Τσαλδάρη, Πρίντεζη και Ξανθόπουλο.

σορρυ κιολας αλλα απο που και ως που ο τσαρτσαρης c και ο μπουρουσης pf?
εγω θελω περπε (γαματο μισο δευτερο της χρονιας)τσαλδαρη γιατι ειναι παιχτης που δινει και την ψυχη του και κουφο γιατι τον πάω πολύ και είναι και παιχταρας.ο ντικουδης ειναι χωρις καλη φυσικη κατασταση λόγω απραξίας.Ο ζησης φέτος ετριβε πάγκο φετος

Εγώ πάντως προτιμώ Περπέρογλου από Τσαλδάρη.
Εϊναι αρκετά πιο πολυσύνθετος παίκτης.

O Τσαλδαρης εχει χασει τη φοβερη φορμα που ειχε στην αρχη εδω και 5-6 μηνες.Δε νομιζω να τον παρει.

Συμφωνώ. Περπέγλου ο ένας, Πρίντεζης ο δεύτερος γιατί είναι το μόνο καθαρό 4άρι που έχουμε - κατά την άποψή μου, και μένει ένας. Αν ο Κουφός δείξει ότι μπορεί να προσαρμοστεί στην ομάδα, τότε θα πάρει κι αυτόν…

  1. Τυχαία. Δεν υπάρχει σημεντική διαφορά στις θέσεις των ψηλών στο σύγχρονο μπάσκετ.
  2. Σε κακή φυσική κατάσταση είσαι άμα δεν προπονείσαι σωστά, όχι άμα δεν παίζεις συχνά. Μου επιτρέπεις να πιστεύω ότι σε μια οργανωμένη ομάδα όπως ο ΠΑΟ του Ζοτς κάτι τέτοιο δεν ισχύει. Ο Ντικούδης απλώς δεν ήθελε να πάει και βρήκε μια πρόφαση.
  3. Και λοιπόν? Υπάρχει κάποιος καλύτερος στη θέση του? Το ότι έπαιζε λίγο στην ΤΣΣΚΑ σημαίνει ότι έγινε ακατάλληλος μέσα σε έναν χρόνο για την εθνική?

1.ο μπουρου ειναι 5 δεν μπορει να παιξει 4
2.αυτο δεν το ξερουμε ομως οποτε η θεση του ντικουδη ειναι η πιο αξιοπιστη
3.οχι απλα το πα αναφορικα τον θελω στην ομαδα αν και φοβαμαι την αποδοση του.

4 η τελευταια 4 8εση της ελλαδας ηρθε μετα απο απαισια μπασκετμε ξεσπασματα μακαρι να παρουσιασουμε καλυτερη εικονα αυτη τη φορα

Μαλλον δεν τον ξες σαν παικτη.Μια χαρα μπορει να παιξει 4αρι αν χρειαστει,ασε που ειναι +1 απροβλεπτη απειλη εξω απ τα 6,25 και ειναι μεγαλο πραγμα αυτο…

τον ξερω τον παιχτη δεν μπορει να παιξει 4 το συγχρονο 4 πρεπει να δημιουργει ρηγματα ο φωτσης και ο τσαρτσαρησ μπορουνε(εχουν και καλο τριποντο) α και ο μισητος δημιουργει ρηγματα(πριντεζης)αν και δεν εχει τριποντο.Ο μπουρου σαν δευτερο 5 μπορει να παιξει σε συστημα με 2 5 αλλα δυσκολα θα δουμε τετοιο σχημα για πολλη ωρα.

ο μπουρουσης παιζει 5αρι στην αμυνα και 4αρι στην επιθεση . παιζει οπου θελει ο προπονητης. ειναι φανερα βελτιωμενος 2 χρονια στον ολυμπιακο. και γω προτιμω περπερογλου απο τους 3, λογω του οτι εχει πιο πολλα ματς επανω του τελευταια, και θα καλυψει μια χαρα το κενο του χατζηβρετα και ισως και καλυτερα ως προς την επιθεση. τον κουφο πρεπει να τον καλεσει. το παληκαρι ξερει πολυ μπασκετ!! του ευχομαι να κανει την καριερα που θελει στο nba.

δεν ειναι 4 ο μπουρου ειναι καλος παιχτης και την τιμαει την φανελα αλλα δεν εχει την εφεση να τρυπαει την αμυνα οπως κανουν πολλα 4 αρια και εχει και ενα μικρο προβλημα στο ποσταρισμα

εξαρταται τι θελει ο κοουτς να κανει το 4αρι σου καλε. φυσικα και δεν ειναι με την κανονικη εννοια 4αρι. σου λεω που επαιζε φετος. συμφωνοι δεν ειναι μπατιστ αλλα στην εθνικη δεν θα παιξει πυργος απο κατω αυτο σου λεω. το χει το σουτακι απ’εξω αλλωστε. αλλωστε δεν θα παιζει ολη την ωρα εκει. και 5αρι θα παιξει.

ναι και γω τον βλέπω 5 να παιζει και ελαχιστα 4 στην θεση 4 θα χουμε τσαρτσαρη φωτση και πριντεζη πιθανιτατα

Γενικά οι διαφορές στις θέσεις 4 και 5 στο σύγχρονο μπάσκετ είναι αρκετά ασαφείς.

O Κώστας Κουφός αποφάσισε να μην συμμετάσχει στο Προολυμπιακό Τουρνουά και κατα συνέπεια ούτε στους Ο.Α.

79-71 στο πρώτο φιλικό με τη Σλοβενία.
Κορυφαίοι Φώτσης, Μπουρούσης, Διαμαντίδης.

Είναι νωρίς αλλά ρισκάρω και προβλέπω μεγάλη βελτίωση από πέρυσι για την Εθνική…

κουραστηκε το αγορι μου ο κουφος και δεν μπορει θελει να ετοιμαστε για το νβα

δεν ειναι ετσι απλο οπως το λες. τωρα πρεπει να μεινει εκει να προσαρμοστει στη νεα ομαδα, να μαθει συστηματα. το ΝΒΑ δεν ειναι ευρωπη οπως και να το κανουμε. μακαρι να πιασει το παιδι, και απο του χρονου θα ειναι και στην εθνικη.

Ακριβώς αυτό που λέει ο samis :slight_smile: ειδικά με τον ανταγωνισμό που έχει, αλίμονο αν έφευγε κιόλας

ωραίο ματσάκι σήμερα, συμπαθητική η Βραζιλία, το ίδιο και η Ελλάδα. μακάρι να δούμε πολλά τέτοια ματσάκια. Ο Σόφο πάντως έχει λεπτύνει πολύ, πράγμα καλό για τον ίδιο βέβαια:wink: