Καλύτερες κυκλοφορίες 2022

Πέρα από την πλάκα, ήδη εχει εξασφαλισμένη θέση στην λίστα μου με τα καλύτερα της χρονιάς και αξίζει να αναφερθέι.

3 Likes

Ένα τραγούδι; :joy: Θα με ξεκάνεις, αλλά, τι να κάνω, θα σε εμπιστευτώ και θα το ακούσω άμεσα!

Να στα κάνω δύο; Άκου και το Ode and Elegy

Τώρα για πιο κοντά σε αυτό που ζητάς προτείνω τα “κοινής αποδοχής”
Cult of Luna, Messa αλλά και το Darkher.

@apostolisza8 το Nightfell τι έγινε… playlist χωρίς End of the Rope; :open_mouth:
Ok, δεν υπάρχει στο spotify…δικαιολογήσε

6 Likes

Καλά ρε, κάνεις και παράπονα, σε τέτοιο κόπο που μπήκα :stuck_out_tongue: ?

@Silent_Winter αν σου άρεσε το νέο Hellacopters άκου αν θες και, το αρκετά πιο heavy βέβαια, Audrey Horne.

1 Like

Γκρίνια τρίτης ηλικίας…nothing personal :stuck_out_tongue:

1 Like

Tumi Mogorosi - Group Theory: Black Music

spotify
bandcamp

The Family Crest - The War: Act II

Καλό Οκτώβρη να ‘χουμε. Με τούτο το πρώτο φθινοπωρινό ποστ σ’ αυτό το τόπικ κάνω μια μικρή ανασκόπηση στα 15 άλμπουμ που μ’ άρεσαν περισσότερο φέτος. Αλφαβητικά.

Take Up My Bones

by Arð

Traces

by Ash of Ashes

The Long Road North

by Cult of Luna

You Belong There

by Daniel Rossen

The Loser

by Gospel

Narrow Line

by Mama’s Broke

An Hour Before It’s Dark

by Marillion

Close

by Messa

Immortal’s Requiem

by Phantom Spell

Closure/Continuation

by Porcupine Tree

Le Diad​è​me d’Argent

by Sacral Night

This Sceptred Veil

by Sergeant Thunderhoof

The Great Seal

by Spiritus Mortis

Ordalies

by Véhémence

There’s Always Blood At The End Of The Road

by Wiegedood

8 Likes

Witchcraft & Graveyard fans κοπιάστε:

Μία γρήγορη επιλογή μπαίνοντας στην τελική ευθεία, τα 3 καλύτερα άλμπουμ της χρονιάς για μένα είναι σχετικά εύκολη επιλογή:

Brutus - Unison Life. Υποψιαζόμουν ότι θα φτάσει στην κορυφή της λίστας μου για το 2022 με την κυκλοφορία του. Βεβαιώθηκα μετά όταν τους (ξανα)είδα live πρόσφατα. Ξεψαχνίζοντας λίγο τα κοιτάπια μου, βλέπω ότι τόσο το Burst ήταν στη λίστα μου για το 2017 (η οποία λίστα ήταν και η πρώτη αναφορά τους σε αυτό το φορουμ, για να ευλογήσω λίγο τα γένια μου :sunglasses:), όσο και το Nest σε αυτήν του 2019. Καμία έκπληξη.

Darkthrone - Eternal Hails Στα αυτία μου πιάνει το νήμα από εκεί που μας άφησε το Lost Arcane City of Uppakra και συνεχίζουν στο doom/epic μονοπάτι, πασπαλισμένο με Bathory-κο συναίσθημα και με πινελιές εδώ κι εκεί (όπως η ακουστική κιθάρα στο Caravan Of Broken Ghosts ή τα απόκοσμα synth) που ανυψώνουν το τελικό αποτέλεσμα.

Μessa - Close Aν το scarlet doom σημαίνει ένα χωνευτήρι ήχων που ξεκινάνε από folk (προφανώς) ambient, blues, post, black metal, και καταλήγουν σε jazzy κιθάρες (λέγε με Suspended), τότε ναι, μπορεί να βρεθεί ταμπέλα που να περιγράφει το Close.

Από εκεί και πέρα μου άρεσαν αρκετά πράγματα, όχι στον ίδιο βαθμό με τα παραπάνω¨. Για παράδειγμα:

Sigh - Shiki υπέροχα μαξιμαλιστικό, ακραία παρανοϊκό.

Sacral Night - Le Diadème D’ Argent ή αλλιώς πως να παίξετε παραδοσιακό μέταλ χωρίς να ακούγεστε ξεπερασμένοι

Αναφορά σε Blut Aus Nord, Zeal & Ardor, Machine Head (για αυτούς σίγουρα δεν περίμενα πως θα κάνω αναφορά σε λίστα με καλύτερες κυκλοφορίες εν έτη 2022), Ιbaraki.

In The Woods… είναι ακόμα στις πρώτες ακροάσεις, ενώ αναμένω και τους αγαπημένους Harakiri For The Sky (παρόλο που το Mӕre δε με ακούμπησε όσο το Arson).

Αυτά που δεν μου άρεσαν όσο περίμενα ή ήθελα είναι μάλλον οι δίσκοι των Oceans of Slumber, Aenaon, Satan (πολύ αγαπημένες μπάντες).

7 Likes

Επειδή δεν βλέπω να κινείται το πράμα τον Δεκέμβρη από πλευράς νέων κυκλοφοριών, ορίστε τα ρέστα μου…χιχιχιχ

AOTY
1.Brutus-Unison Life
Σχεδόν δύο εποχές μακριά από να τους απολαύσουμε ζωντανά, ε δύσκολα να βρεθεί συναγωνιστής για τη θέση του καλύτερου δίσκου για φέτος.

Θέσεις 2-5

2.Wormrot-Hiss
Από το πουθενά, μαθήματα τέλειου χαους
3.Fontaines D.C.-Skinty Fia
Μελαγχολικό και κολλητικό, στοιχειωμένο
4.Lorna Shore-Pain Remains
Ρομαντικό Death Black? Λατρεία
5.Polyphia-Remember That You Will Die
Και αν οι πυραμίδες χτίζονταν με κλίμακες μουσικής κάπως έτσι θα ακούγονταν

Θέσεις 6-10

6.Machine Head-Of Kingdom and Crown
Η πιο υποτιμημένη metal κυκλοφορία της χρονιάς, η πιο καθαρά metal της λίστας
7.Φοιβος Δεληβοριας-ANIME
Καιρό είχα να λατρέψω κάτι ελληνικό, ένοχη απόλαυση
8.Architects-The Classic Symptoms of a Broken Spirit
Είναι δισκάρα, παίζει όλη μέρα, μακάρι και έβγαζαν κάθε χρόνο και από ένα
9.Counterparts-A Eulogy for Those Still Here
Αυτό που θα ήταν οι Architects εάν αντέγραφαν τους εαυτούς τους
10.Slipknot-The End, So Far
Λίγο διαφορετικός από τον προηγούμενο αλλά σχεδόν στα ίδια επίπεδα

Θέσεις 11-20

11.Ibaraki-Rashomon
12.Cloud Rat-Threshold
13.Rammstein-Zeit
14.OFF!-Free LSD
15.Ghost-Impera
16.Lamb of God-Omens
17.Kreator-Hate Uber Alles
18.The Interrupters-In the Wild
19.Septicflesh-Modern Primitive
20.Malevolence-Malicious Intent

Θέσεις 21-30

21.Decapitated-Cancer Culture
22.Terror-Pain Into Power
23.Muse-Will of the People
24.Ignite-Ignite
25.Venom Prison-Erebos
26.Bleed From Within-Shrine
27.Crowbar-Zero and Below
28.Stray From The Path-Euthanasia
29.Enterprise Earth-The Chosen
30.Parkway Drive-The Greatest Fear

15 Likes

πότε θα βάλει λίστες το team του rocking ;;

Ειναι στον φούρνο, όπου να 'ναι βγαίνουνε!

6 Likes

Πολύ ωραία λίστα! Όλα σχεδόν όσα μου άρεσαν φέτος και δεν τα χώρεσα στις 5-10 «καλύτερες» κυκλοφορίες!

1 Like

Ωχ αμαν το χαρακίρι καλα που μου το θυμισες, αλλα ας προσεχαν χαχαχα… τα σεβη μου, η μουσικη ειναι υπεροχη ειδικα οταν την μοιραζεσαι

1 Like

Summary

image

7 Likes

Ξεκίνησα σιγά σιγά να ακούω από τη λίστα με τα 30 καλύτερα χωρίς να με ψήνουν και ιδιαίτερα οι επιλογές πλην των 2 πρώτων που εγκρίνω

Ακούω το Temple και μου αρέσει πάρα πολύ το doom τους , μέχρι που ψήνομαι να τους δω το άλλο Σάββατο…

Θα ακούσω και Fantastic Negrito λογικά , μιας και έχει ωραία blues στοιχεία στη μουσική του γενικότερα

Στις πιο εξειδικευμένο λίστες θα βγουν τα γούστα τα καλά

2 Likes

Ο αγώνας τώρα δικαιώνεται. Για σενα γινονται ολα μωρή λίστα…

Ζητάω προκαταβολικά συγγνώμη αν κάποιος φυσιολογικός άνθρωπος θελήσει να δοκιμάσει κάποια από τις παράξενες επιλογές μου…

Δόξα και τιμή στα άλμπουμ που δεν τα κατάφεραν: Aeviterne, The Mars Volta, Blut Aus Nord, Mοrrow, Devin Townsend ήταν πολύ πολυ κοντά κι αξίζουν ειδική μνεία.

14 Likes

Το Extra Life μπορεί προσωπικά να μην το χωνεύω εύκολα, αλλά υποστηρίζω πανηγυρικά την δεύτερη θέση του. Αυτό θα πει άποψη! (από κοντά και το Νο 1 του @Spyros_Koukas , που με έκανε φέτος να απολαύσω heavy metal)

Α, και το Hallas τα σπάει

8 Likes

Και με Verbal Delirium στο 4 ο Σπύρος, ε. Respect!

1 Like