Με ποιο κομματι/αλμπουμ μπηκατε στον κοσμο της μουσικης?

(Αν υπαρχει σχετικο θρεντ,σας παρακαλω ΠΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΡΑ πολυ,κλειδωστε με κλειδωστε με :stuck_out_tongue: )
Ας αρχισω…

The Drapery Falls - Opeth

εξου και η μανια με οτιδηποτε το progressive/experimetal/avant-garde…

Lordi - Hard Rock Hallelujah

Δεν ξεχωρίζω ένα συγκεκριμένο, αλλά σίγουρα κάποια που θυμάμαι ότι μου είχαν κάνει εντύπωση πριν ψαχτώ περαιτέρω ήταν τα εξής:

Skid Row - Youth Gone Wild
Iron Maiden - Running free
Motley Crue - Wild Side
Kreator - Storming With Menace
Manowar - Blood Of The Kings
Sepultura - War
Dead Kennedys - California Uber Alles
Γενιά του Χάους - Μπασταρδοκρατία
Αδίεξοδο - Απομόνωση
The Stress - Γενοκτονία
Μetallica - Blackened
UFO - Rock Bottom
Wasp - The Headless Children
AC DC - Hells Bells
Scorpions - Alien Nation

Manowar - Hail To England

Pink Floyd ηταν δεν θυμαμαι ποιο ομως!!!

μιλάμε γενικά για τον κόσμο της μουσικής? είχα ακούσει κ άλλες κασσέτες πριν αλλά επειδή δε θυμάμαι ονόματα θα πω τον παπακωνσταντίνου κ τον νταλάρα στο αττικόν :stuck_out_tongue:

Smetana - Ma vlast

και

Jean-Michel Jarre - Live in China (ουσιαστικά Oxygene και Equinoxe)

poison-alice cooper

Dire Straits - Sultans of swing

Scorpions - Rock You Like A Hurricane

Πρωτο μου αλμπουμ το Love At First Sting των Scorpions.

Νομιζω ηταν μια κασσετα της θειας μου( η οποια εχει αρχειο θησαυρο αυτης της μουσικης:D ) που ειχε μεσα Al Stewart το The year of the cat και αλλα τετοια.Τα αλλα δεν τα θυμαμαι. Πρεπει να ημουν 12:roll:

Aν εννοεις της μεταλ/ροκ μουσικης,τοτε υπαρχει ιδιο θεμα αν εννοεις γενικα τοτε εγω μπηκα με καποιο νανουρισμα υποθετω…

Queen - Liar

Bon Jovi - It´s My Life

Το πρωτο μου αλμπουμ που με εμπασε και σοβαρα στον χωρο της μουσικης ηταν το Live at the Acropolis του Yanni στα 7 μου. Το ειχα πραγματικα λατρεψει. Και δυο χρονια αργοτερα το αλμπουμ που με εμπασε στον χωρο της ροκ/μεταλ και ηταν το δευτερο μου αλμπουμ μετα το προαναφερθεν, ηταν το World Wide Live των Scorpions. Αλλο τρελο κολλημα και αυτο.

Eixa taksideysei mono gia ayto to live kai entaksei ayto to sygkekrimeno tha einai mia foberi anaminisi tis zois mou. Otan thymamai ena panakribo live ekane peripou sta 20 euros ayto ekane 60. Ta eisitireia eixan fygei astrapi kai eytyxos eixa anthropo kai mou arpakse kateytheian eisitireia.

Με το κομμάτι αφαλού που προεξείχε.

Ειμαι σιγουρος οτι αξιζε και με το παραπανω και το ταξιδι αλλα και το τσουχτερο εισητηριο.
Την εχω και σε VHS την συναυλια αφου αν θυμαμαι καλα ειχε προβληθει σε μαγνητοσκοπηση απο το Mega.

Βασικα με μια μισοχαλασμενη κασετα που ακουγα μικρη που ειχε μεσα REM, Art Company, Bon Jovi, το Hello του Ritcie ( απο μικρη στις μπαλαντες δηλαδη…) και θυμαμαι ενα δισκο βινυλιου της Janis Joplin το Farewell Song…

Όταν ήμουν στην κούνια, ο πατέρας μου άκουγε Παπακωνσταντίνου & Πανούση, Jean Michel Jarre, Beatles, Deep Purple και άλλα πολλά τα όποια btw τα έχω άκομα σε Βινύλια !!!..απο τότε ξεκίνησε το κακό…