Φαγητό - Συνταγές, Προτάσεις, Φωτογραφίες, Γεύσεις

Δοκίμασε δαμάσκηνο. Όλα τα λεφτά.

1 Like

Πετυχες το φρουτο που δεν μου αρεσει. Παλια εφτιαξα γλυκο βυσσινο με τη βοηθεια της πεθερας μου, αλλα πλεναμε ωρες τα σκευη και δεν δοκιμασα ξανα.

Μαρμελαδιτσα φραουλα, ροδακινο, βερυκοκο, ισως και τπτ μιξ κοκκινων φρουτων ειναι μια χαρα για εμενα. Θενκς φορ δε τιπ ομως.

2 Likes

Έχω πει πόσο νόστιμη είναι η χοιρινή μπριζόλα λαιμού; Δεν το έχω πει, το λέω τώρα.

Next time που θα φάω θα ποστάρω και φωτό. Στο σουπερμάρκετ της γειτονιάς πουλάνε τέλειες.

Ποιας γειτονιάς;

Market In, όλες οι γειτονιές έχουν Market In. Έχουν τέλειο κρεοπωλείο.

Ε μόνο λαιμού, άντε και λίγο σπάλα. Κόντρα ποτέ.

1 Like

Λοιπόν πρώτη φορά έφαγα κάτι τέτοιο, rib eye on the stone, δηλαδή αυτό το μαύρο είναι πέτρα που καίει στους 200 βαθμούς ξέρω γω, κόβεις κομματάκι και το ψήνεις όσο θες πάνω στην πέτρα, και γαμώ. Έφαγα και κάποια κομμάτια όχι καλά ψημένα, δηλαδή ένιωθα ότι ήταν ώμο και μπορώ να πω ότι μου άρεσε? Οκ δεν είχαν αίμα (το έβλεπα να αναβλύζει δλδ όταν ψηνόταν), αλλά δεν ήταν καλοψημένο.

Τις τηγανιτές αγνοήστε τις ήταν τσαμπέ on the side, έφαγα την deep fried baked potato πάνω δεξιά

10 Likes

το κρέας δλδ σου το φέρνουν ωμό?

Όπως το βλέπεις μου το έφεραν. Φαίνεται ότι είναι ωμό μέσα, μόνο πάνω κατω έχει πάρει ψήσιμο και ό,τι πρόλαβε να πάρει μέσα

1 Like

οκ, το “προψήνουν” ή το ετοιμάζουν κάπως. Ενδιαφέρων αλλά πόσο σου παίρνει να ψήσεις ένα κομμάτι? Δλδ θα θέλεις να φας ρε παιδί μου, πόσο να περιμένεις?

Δεν περιμένεις ρε συ, μου ήρθε έτσ, έκοψα ένα κομμάτι μικρό, το άφησα να ψηθεί όσο ήθελα και το έτρωγα, πάνω από 30" δε χρειάστηκε το κάθε κομματάκι. Τώρα είναι όπως θες να το ψήσεις, εγώ έπαιζα λίγο με το χρόνο για να δοκιμάσω και πιο ωμό.

Το μόνο που ξέχασα είναι να το γυρίσω το μεγάλο κομμάτι , και το θυμήθηκα 10’ μετά και είχε γίνει σόλα η κάτω πλευρά του :stuck_out_tongue:

4 Likes

δάκρυσα ρε…

1 Like

Υπαρχει αρκετα μεγαλη διαφορα απο το “οχι καλα ψημενο” εως το ωμο ε? :stuck_out_tongue:

Καλη φαση φαινεται παντως, εξαιρετικη βασικα. Ηρθες στο Νεο Κοσμο? Ή ακομα Αθηνα εισαι?

1 Like

Ναι, προφανώς, και όντως δεν το έτρωγα ωμό το κάθε κομμάτι, αλλά δεν ξέρω πως να το περιγράψω όμως, φαντάζομαι όσοι κι όσες τρώτε όχι καλά ψημένο μοσχάρι θα το καταλάβετε, το ένιωθα ότι το έτρωγα “ωμό” σαν να έχει ίνα, σα να τρως μυ ρε παιδί μου :stuck_out_tongue:

Μετά από 22 ώρες κοντά ταξίδι, ένιωσα όπως οι μεγάλοι εξερευνητές και έφτασα στις βαθιές εξοχές του Καναδά για να φάω ωμό κρέας που το έψηνα μόνος μου πριν ξεκινήσω την αποικία

2 Likes

Εκλαψα λιγο. Αρα λογικα εισαι στην Newfoundland.

Αντε, να περασεις καλα ρε συ. Οσον αφορα το κρεας, οτιδηποτε λιγοτερο ψημενο απο medium προσωπικα δεν το μπορω. Το medium ειναι το ακρο, για το οποιο πρεπει να ειμαι σε συγκεκριμενο mood, ενω συνηθως το παιρνω medium well. Τωρα αυτοι που το τρωνε μπλε, τι να πω…

2 Likes

Τι ειναι το “μπλε”;

Λογικά,υπονοούμενο για μένα, που το τρώω οριακά ωμό. ;p

degrees-steak-doneness-blue-rare-medium-well-well-done-steak-icons-set_389505-150

Το πετας πανω στην σχαρα για 30 δευτερολεπτα και το βγαζεις :stuck_out_tongue:

2 Likes

Ω, οκ. Δεν ηξερα οτι στα αγγλικα ειναι “μπλε”. Κατι εμαθα σημερα.

3 Likes

Ναι η αληθεια ειναι πως δεν ξερω γιατι το λενε ετσι, αφου δεν ειναι μπλε στο χρωμα.
Βεβαια, μπορει να συνδεεται με το μπλε αιμα στις φλεβες, κατι τετοιο φανταζομαι θα συμβαινει.
Ισως το λενε μπλε για να δειξουν οτι ρεει ακομα το αιμα μεσα οσο το τρως :sweat_smile:

3 Likes