Φαγητό - Συνταγές, Προτάσεις, Φωτογραφίες, Γεύσεις

Ναι, κατι αναλογο φανταζομαι κι εγω. Επισης, αν δεν κανω λαθος, υπαρχουν εκφρασεις για το μπλε και το “μπλαβε” (το οποιο ειναι μαλλον πιο κοντα στο μωβ) χρωμα που μπορει να εχει καποιος, αλλα αν δεν κανω λαθος ειναι το ψυχρο χρωμα οταν δεν ρεει το αιμα στο σωμα. Ισως καπου εκει συνδεεται με το blue rare, αλλα οκ, απλως ανυποστατες υποθεσεις κανω.

1 Like

Να μας πουν οι βασιλικοι!

1 Like

Medium στηρίζω σε κάθε περίπτωση, μερικές φορές πέφτω και στο Medium Rare. Προφανώς δεν έχω πρόβλημα ούτε με το well done ούτε με το καρβουνιασμένο κρέας :stuck_out_tongue: Σπίτι συνήθως τα καλοψήνω τα κρέατα πάντως.

Μια φορά στο Πόρτο είχα πάει για μπέργκερ και σκάλωσα άπειρα όταν συνειδητοποίησα πως το μπιφτέκι ήταν πρακτικά rare και, υποθέτω μιας και δεν μας ρώτησαν, αυτό ήταν το default ψήσιμο στο μαγαζί. Αν δεν είχε τα εξτραδάκια του μπέργκερ δύσκολα θα το έτρωγα, σε εκείνη την περίπτωση ήταν αρκούντως ευχάριστο πάντως. Από την άλλη έχω, σε άλλη φάση, παραγγείλει και έχω απολαύσει blood sausage και αυτή ήταν η πιο "αιματηρή’ μου εμπειρία με φαγητό, αν είστε λίγο καννίβαλοι το συνιστώ.

8 Likes

Η λεγομενη και “μαυρη πουτιγκα” (black pudding) ειναι καταπληκτικη στην γευση. Ειχα φαει αρκετες φορες, πριν μαθω οτι ειναι ουσιαστικα λουκανικο απο πηγμενο αιματακι. Αν και εχει φοβερη γευση, αφου εμαθα αυτην την πληροφορια δεν το εχω ξαναδοκιμασει, και πιστευω οτι θα μου προκαλουσε ταση για εμετο μονο και μονο επειδη ξερω περι τινος προκειται. Ειμαι αρκετα “δυνατος” με τα εγκεφαλικα κολληματα και εχω εκπαιδευσει τον εαυτο μου να μην σιχαινεται φαγητα κτλ (ολα μια ιδεα ειναι), αλλα το συγκεκριμενο με σκαλωνει ακομα.

4 Likes

Medium rare εγώ, με τα ελληνικά στανταρντς πάντα που τα ψήνουμε όλα λίγο περισσότερο. Σε αλλες χώρες medium συνήθως γιατί το medium rare σε χώρες όπως Γερμανία Γαλλία ΗΠΑ κτλ μου πέφτει πολύ ωμό.

7 Likes

Γενικως ειμαι στο medium, ειναι ιδανικο για εμενα, αλλα ναι, το medium rare ειναι εξισου οκ με το medium well για εμενα. Μπορω να φαω rare, αλλα δεν υπαρχει κανενας λογος για κατι τετοιο.

Συνηθως οταν ψηνω εγω, αποφασιζω πώς θα το κανω, αναλογα το κρεας που εχω στα χερια μου. Οταν τρωω εξω προτιμω καλυτερα ψημενα κρεατα, δεν κανω πειραματα για να εχω το κεφαλι μου ησυχο. Ζηταω medium, το οποιο στη χειροτερη θα μου το φερουν καλοψημενο (επειδη δεν ξερουν). Κανεις ασχετος δεν στο φερνει ωμο, ντρεπεται. Εχω γνωστους παντως που ζητουν rare και το ευχαριστιουνται.

Πριν κανενα διωρο εφαγα μπεργκερ που ηταν medium well, χωρις να το ζητησω καν. Υπεροχο.

5 Likes

Αυτο βασικα, γι αυτο κι εγω το παιρνω medium εδω στις ΗΠΑ.
Στην Ελλαδα και το medium rare μια χαρα ειναι.

5 Likes

Εξαρτάται πάντα που θα φας. Αν επιλέξεις την ταβέρνα του κυρ Δημήτρη, λες μια μπριζόλα στα κάρβουνα και τελειώνει εκεί το θέμα.

Αν πας σε ένα εστιατόριο που βλέπεις έστω και λίγες έξτρα επιλογές στο μενού, έστω 2-3 διαφορετικές κοπές κτλ, ε εκεί είναι πιο safe ή/και λογικό να ζητήσεις διαφορετικό ψήσιμο.

Δεν είναι θέμα ελιτισμού ή σνομπαρίας τα παραπάνω, ψοφάω για κάρβουνο και ταβερνοκατάσταση.

Με είχε πάει φίλος σε ταβέρνα-εστιατόριο στην Κύμη (!) και ρωτάω τον υπεύθυνο αν υπάρχει κάτι εκτός μενού, όπως γράφει ο κατάλογος. Μου λέει έχουμε εξαιρετικό rib eye. Δεν συγκρατούμαι, του λέω φέρε, με ρώτησε για ψήσιμο και του είπα medium. Δεν είχα πολλές προσδοκίες, αλλά αυτό που ήρθε ήταν δώρο θεών. Spot on ψήσιμο, εξαιρετικά ζουμερό, πολύ σωστά καρυκευμένο. Πάνε 2 χρόνια και ακόμα το μνημονεύω.

8 Likes

Ναι, φυσικα αυτο εννοω. Δεν ειναι θεμα σνομπαριας, καταλαβαινεις συνηθως πού θα φας τι. Μπορεις να δεις και τα πιατα των γυρω ή τον καταλογο, οπως λες. Αν δεις τζενερικ κατασταση, τρως κατι απλο και τελος.

3 Likes

Μιλάμε για κρέατα και μου ήρθε φλασιά. Πριν μερικές μέρες στο Gaucho.

4 Likes

Αυτο ειναι πριν το βαλει στη σχαρα ο σεφ ελπιζω?

4 Likes

Λογικά σου φέραν να διαλέξεις κομμάτι

Εδιτ: Φτου, με πρόλαβε ο άλλος

2 Likes

Πιστεψε με και οι δυο απαντησεις μας εκτελουν καποια λειτουργια, γιατι εσυ προφανως κανεις χιουμορακι ενω εγω ρωτουσα γνησια, καθως αδυνατω να πιστεψω οτι καποιος εφαγε αυτο το πραμα ετσι οπως ειναι στη φωτογραφια.

1 Like

yep. σου φέρνουν να διαλέξεις και σου εξηγούν τι είναι το κάθε κομμάτι και τα χαρακτηριστικά του.

2 Likes

Μέχρι medium rare έχω φτάσει σε ψήσιμο , εδώ Ελλάδα. Ήταν πολύ πιο ωραίο από όσο περίμενα

Κρίνοντας από το medium rare , πιστεύω ότι με λιγότερο ψήσιμο το κρέας θα έχει μια αίσθηση στη μάσηση σα ζελεδακι , σα λάστιχο… Και δεν πιστεύω να μου άρεσε κάτι τέτοιο

1 Like

https://m.facebook.com/2112.food

@jonkyr @toxikos ποτε παμε;

2 Likes

ΝΑΓΑΜΗΣΩΤΙΕΙΝΤΟΥΤΟ; ΝΑΙΕΙΝΑΙΠΛΗΡΗΣΠΡΟΤΑΣΗ

Να υποθέσω ότι το ονόμασαν έτσι γιατί τα φαγητά είναι τόσο καυτερα που αν φας ουρλιάζεις σαν τον Τζεντιλι για νερό?

Εχει πολλη πλακα η φαση, ειδικα αν σκασουμε καμποσα ατομα εκει με μπλουζες Rush.

Ηξερα το 2112 εστιατοριο στο Γκετεμποργκ (γκουγκλ ιτ αν θελετε) με μενου που ειναι εντελως χαρντ ροκ/μεταλ, θα περιμενα κατι αναλογο κι απο αυτους εδω. Ζωγραφου δεν πεφτει κοντα, αλλα αν περναω απο εκει, θα το τσεκαρω να δω τι παιζει.

Δεν είναι εστιατόριο παιδιά. Take away ή delivery φάση. Το έχει ο Νίκος, νυν ντράμερ των Cosmogonia και ex-Tidal Dreams.

4 Likes