Ποιοι οι ουσιαστικοί λόγοι επιλογής αγαπημένου συγκροτήματος

Θέλω να μου πείτε ποιο είναι το αγαπημένο σας συγκρότημα και ποιοι είναι οι ουσιαστικοί λόγοι που το επιλέγεται ως αγαπημένο.

Παρακαλώ πολύ τεκμηριωμένες απαντήσεις!
:arrow: Σύντομες και περιεκτικές

Προαιρετικές απαντήσεις: Που το ακούσατε πρώτη φορά; Πόσο καιρό το ακούτε; Το έχετε δει live;

(σίγουρα θα τα έχετε πει και ξαναπεί πολλές φορές μεταξύ σας, αλλά θέλω σαν νέα user να δω πως την βλέπει ο καθένας, όποιος θέλει απαντά)

Nomizw oti to na rwtas kapoion giati exei epileksei ena sigrotima ws agaphmeno tou einai san na ton rwtas gia einai erwteumenos me kapoion/a /kati.Telospantwn .gia emena einai oi Black Sabbath .ti tha pei giati??? 8)

8a mas parei meres kalhm…

NIGHTWISH de 3erw gt alla apo thn prwth fora pou toys akoysa egine kati k katelh3a fanatic…alla ayto de shmainei oti akouw mono nightwish…einai para polla ta bands pou akouw alla kata periodous kolaw me kapoia bands…oi nightwish einai pada mesa sth playlist…k oi scorps fysika… :stuck_out_tongue:

whitesnake - fwnh, ektelestes, syntheseis, kpsoura, wrimothta, synaisthma.
apo to 89 prwth fora, ET1, kai ta xa paiksei…
ever since. sobara me comple diskografia apo 2000.
NAI tous exw dei 5 fores.

Queensryche - fwnh, ektelestes, syntheseis, kpsoura, wrimothta, synaisthma. :stuck_out_tongue:
2 φορές λάιβ.

Thanx για τη φόρμα :stuck_out_tongue:

Saint Vitus.
Στην αρχη κολλησα με συγκεκριμενο κομματι τους, το Born Too Late, λογο στοιχων και μεσα σε λιγο καιρο απεκτησα ολοι τη δισκογραφια τους και καθε φορα που τα ακουγα κολλαγα ακομα πιο πολυ με ολα.
Γιατι??Ειναι χυμα (οπως πρεπει να ειναι η μουσικη μας),Ποτε δεν εγιναν εμπορικοι αλλα ηταν παντα αληθινοι σε αυτο που εκαναν.Εχουν ΤΕΛΕΙΕΣ παραγωγες σε ολους τους δισκους τους.Ο ορισμος της χυμα παραγωγης με ολα τα οργανα ευδιακριτα ομως :!:
Γιατι παιζουν DOOM!!!
Απο ποτε:Εδω και 7 χρονια!
Που τους ακουσα:Δεν θυμαμε ημουν λιωμα!
Live:Οχι δεν τους εχω δει :cry: και δεν νομιζω να τους δω ποτε γιατι οπως ειπε ο Anderson απο Southern Lord ,σε ενα φιλο,δεν παιζει να ξαναεπασυνδεθουνε…Αρα… :cry:

agapimeno mou sigrotima einai fisika oi Black Sabbath :twisted: :twisted: :twisted:
…pios mpori na antista8i afto ton argosirto ri8mo me afti tin sataniki foni?? :twisted:

Ναι εχεις δίκιο, αυτό που θες να πεις είναι, ότι είναι κάτι που συμβαίνει έτσι απλά, χωρίς να ξέρεις το γιατί.
Όμως αλίμονο αν ένας ερωτευμένος δεν ξέρει ακριβώς ποια πράγματα ήταν αυτά πάνω στον άλλον που τον έκαναν να τον/την ερωτευτει!

(δεν ήθελα να γίνω τόσο μελό, αλλά το παράδειγμά σου με ανάγκασε)!!! :wink:

Αγαπημένα μου συγκροτήματα εκτός από το προφανές (Whitesnake) είναι και οι Bad Company και ΖΖ Top.

Οι λόγοι είναι οι εξής:
Οι παλιοί (και όχι οι μετά ‘87) WS: Η φωνή του Θεού, Ο Bernie Marsden (πρώτος και καλύτερος κιθαρίστας τους), το Come an’ get it που εμπνέουν οι στίχοι και το Blues στοιχείο. Κατάφερα να τους δω μόλις το 2003. Πρώτη φορά τους άκουσα πριν μερικά χρόνια από τον κολλητό μου, όταν ήμουν στη χειρότερη ψυχολογία της ζωής μου. Και με βοήθησαν.

Free/Bad Company: Η φωνή του ημίθεου Paul Rodgers, οι κιθαρίστες τους (όλοι), και οι μουσικές εμπνεύσεις τους. Τους έμαθα επίσης από τον κολλητό μου, δεν τους έχω δει live και δύσκολα θα τους δω ποτέ.

ZZ Top: Η βρωμιά (!) που αποπνέουν (με την καλή έννοια αναφερόμενος στον ήχο τους), τα μούσια, ο Gibbons. Το Blues σε όλο του το μεγαλείο! Τους άκουσα στο ράδιο όταν ήμουν μικρός. Live δεν τους έχω δει και αυτούς είναι ακόμα πιο σίγουρο πως δεν θα τους δω.

azza επειδή εμείς πράγματι τα έχουμε πει, καιρός να μας πεις κι εσύ τα δικά σου. Και θα έπρεπε να το έχεις κάνει ήδη!!!

Φίλε whitesnake, θα είμαι πολύ εκτός από τα ακούσματά σας αν το κάνω αυτό και δεν ξέρω αν θα’ χει νόημα :frowning:

Ε και τι έγινε, αν ανήκουν στον ευρύτερο χώρο του rock τότε τι σε νοιάζει; Ντρέπεσαι μήπως για αυτά που ακούς; Δεν το πιστεύω. Αν και εγώ έχω ντραπεί ενίοτε για τα ακούσματά μου, όχι όμως τον καιρό που τα άκουγα…

Στο κάτω κάτω δημοκρατία έχουμε, φασίστες δεν είμαστε, απλά πρόσεξε τι θα πεις γιατι δε θέλω και πολύ να γράψω το όνομά σου στη λίστα για Μακρόνησο. :twisted: Ποιός τη χάρη σου, διακοπές στο Long Island…

Ε όχι και να ντρέπομαι!!!
Κάθε άλλο, είμαι πολύ περίφανη γι΄αυτά που ακούω!!!

sonic youth
Οι ουσιαστικοί λόγοι; Πρωτοπόροι στο είδος τους με γμτες συνθέσεις και τέλειες, χαοτικές, βαβουριάρικες κιθάρες(απλές και περιεκτικές). Χαρούμενα, χορευτικά ριφ ή αντίθετα ιδιαίτερα θλιμμένα. Αξιόλογοι στίχοι, όμορφα φωνητικά!
Έχουν κάτι πολύ ιδιαίτερο που τους κάνει να ξεχωρίζουν, δεν έχω ακούσει δίσκο που να με έχει απογοητεύσει.

xm xaotikes kithares nai alla teleies giati ?
epishs… aksiologoi stixoi …
Get your hands off my tomato Cherry juice on a rotten potato …
YUP !!! olo to nohma… lesbia lesbia se gamw sthn akakia… it will do… :stuck_out_tongue:
ntaks, i rest my case, agkomaxhta gia fwnhtika :stuck_out_tongue:

ΧΑΧΑΧΑ
Ναι ok, μερικοί στίχοι μπορεί να είναι ιδιόρρυθμοι, αλλά αγκομαχητά σε περιορισμένα κομμάτια που έχουν την ομορφιά τους!

Απο το kill time:
Bright glass on a chair being wound around us
The toiling of idle hands
Dripping,
with guilt
A secret form of punishment
Axes thru skulls
Shadow of futility
Endless / revolt
The shining of light and shadows

you 're not making it any better :stuck_out_tongue: !!!

Rainbow

Τι εννοειται ποιος ειναι ο λογος???

METALLICA γιατί, έτσι… 8) :!:

[size=6]Α Κ Ρ Ι Β Ω Σ[/size]

Καλά σκάστε!
Δεν ξανακάνω pointless topic!!

φυσικά και θα ξανακάνεις ανάλογο τόπικ.είναι τα μοναδικά που έχουν σημασία.quick and to the pointless!