Νέες Κυκλοφορίες 2024

Λοιπόν, εγώ τέτοια πράγματα δεν πολυ-ακούω όμως αυτό μου φαίνεται πάρα πολύ καλό για να το αγνοήσω…

Θυμάστε τους Ισπανούς Eternal Storm και το πολύ καλό τους ντεμπούτο το 2019; Ο διάδοχος του έρχεται στις 16-02-2024, ονομάζεται “A Giant About To Fall” κι είναι ακόμα καλύτερο.

Μοιάζουν να έχουν melodeath αφετηρίες αλλά και αρκετά progressive και (πάλαι ποτέ) atmospheric στοιχεία. Παρά όμως το 90s του όλου πράγματος, η μουσική τους σφύζει από έμπνευση και ζωή.

Δυναμώστε ένταση!

2 Likes

Μόνο εμένα το βασικό riff που ξεκινάει μου θυμίζει μία πιο γεμάτη εκδοχή του Demonon Vrosis;

1 Like
5 Likes

Καλύτερα από εμένα που σκέφτηκα την μπασογραμμή του “No More Tears”…

Σωστό κι αυτό!

1 Like

Το εξώφυλλο μυρίζομαι ότι είναι AI generated κι είμαι ξενερωμένος μέχρι εκεί που δεν πάει. Έχω ήδη δει αρκετά AI generated εξώφυλλα (κάπου 4-5) και είναι ό,τι χειρότερο.

Εγω νομιζω οτι ειναι μια εμμεση προτροπή να μην ασχοληθει καποιος επαγγελματικά με το IT.

2 Likes

Δεν το κατάλαβα :sweat_smile:

i hate to do this… αν ήσουν της ηλικίας μου θα έλεγα “κλασσικός τριτοδεσμίτης”…

Το IT οδηγεί εδώ… και σου έχει μια φτωχογειτονιά στο εξώφυλλο.

Summary

subliminal messages που λέτε και του συναφιού σου… :stuck_out_tongue:

1 Like

Ωωωωωωωωωωχαχαχαχ ξεπέρασες τον εαυτό σου ρε…

Νόμιζα ότι το συνέδεες με το ΑΙ και γι’ αυτό δεν το έπιασα

1 Like

εχθρός του κακού, το χειρότερο!

1 Like

Δεν ξερω αν ειναι AI generated ή οχι, αλλα το εξωφυλλο αυτο ειναι υπεροχο.
Οπως και το τραγουδι αλλωστε.

Το τραγούδι είναι ωραίο, έχει πολύ στακάτο ρυθμό και μ’ αρέσει που το μπάσο είναι μπροστά στη μείξη.

Το εξώφυλλο έχω πειστεί ότι είναι ΑΙ με κάμποση ίσως επεξεργασία από πάνω για να κρυφτούν ατέλειες. Κρίμα.

Γιατι κριμα? Επειδη δεν πληρωσαν καποιον καλλιτεχνη να φτιαξει εξωφυλλο?
Αν οντως εγινε ετσι βεβαια…

Και τι ατελειες να κρυφτουν? AI generated εικονες που δεν εχουν ανθρωπους, δεν εχουν ατελειες πλεον. Και η φαση βελτιωνεται καθε μερα.

Δεν νιώθω άνετα σε ένα καλλιτεχνικό κλίμα που πλασάρονται αυτοματοποιημένες εικόνες ως δημιουργικό συμπλήρωμα τέχνης - όχι μόνο δεν πληρώνουν κάποιον, αλλά αξιοποιούν απλήρωτη εργασία άλλων.

Ατέλειες υπάρχουν πάντα, ακόμη και αν δεν υπάρχουν άνθρωποι στην εικόνα. Δεν το μάντεψα στη συγκεκριμένη περίπτωση, απλά την είδα πιο προσεκτικά. Πάντως, έβγαλαν άλλη μία εικόνα για το single, με άτομο, και πάλι φαίνεται AI generated, αλλά χωρίς σημεία που θα μπορούσαν να φανούν ατέλειες (π.χ. έχουν κρύψει χέρια και πόδια). Αλλά λίγο ρετούς μπορεί να υπήρξε.

1 Like

Φυσικα και δεν συμβαινει κατι τετοιο, αλλα οκ. Κατα τα αλλα, ποια σημεια της φωτογραφιας δηλαδη πιο πανω ειδες πιο προσεκτικα και εβγαλες το συμπερασμα οτι ειναι ΑΙ?

Τεσπα, κι εσυ, κι εγω, και ολοι μας, καταναλωνουμε και χρησιμοποιουμε και απολαμβανουμε ενα σωρο πνευματικα και υλικα αγαθα καθημερινα, για τα οποια καποιος θα μπορουσε να επιχειρηματολογησει πως επρεπε να πληρωνουμε καποιον για αυτα. Δεν καταλαβαινω αυτην την αντιδραση προς AI generated εικονες, ποσο μαλλον μιας και δεν εχουν δημιουργηθει απο κανεναν.

Από το πώς είναι τα ξύλα στα πλάγια του σπιτιού στ’ αριστερά, μέχρι το σχήμα των κολώνων, και τα σκουπίδια, μου θυμίζει όλες τις λεπτομέρειες που έχουν οι εικόνες που έγιναν από πρόγραμμα. Κάνε ζουμ, ξέρω γω;

Τώρα για τα υπόλοιπα, οκ, υπάρχει μεγάλη συζήτηση για την ηθικότητα στο ΑΙ, και τη λειτουργία του, όπως και γενικά για την χρήση της τεχνολογίας. Το “Δεν δημιουργήθηκε από κανέναν” είναι σημείο στο οποίο δεν θα σε πείσω και δεν θα με πείσεις. Ως προς την αντίδραση, μιλώντας μόνο για μένα, κάνω πολύ δυσοίωνες σκέψεις, διατηρώ επιφυλάξεις, κι επίσης με χτυπάει στην αισθητική μου.

1 Like

Τα χρώματα και κυρίως το smoothness διαφόρων σημείων, όπως για παράδειγμα το αυτοκίνητο που βγάζει μια γυαλαδα/αφύσικη τελειοτητα. Ο δρόμος επισης το ίδιο.

1 Like

Ολα αυτα εντωμεταξυ τα κανει οποιος θελει με ενα φιλτρο instagram… εδω και δεκαετια, οχι τωρα.
Και πριν απο αυτο με πολυ βασικο photo editing. Νομιζω η φαση ειναι λιγο “βλεπουμε αυτο που θελουμε να δουμε” αλλα οκ.

Πάμε λίγο.

5 Likes