Νέες Κυκλοφορίες 2024

Rise and shine με ένα δίλεπτο που προμηνύει μεγάλα πράγματα.

Νέος δίσκος Regional Justice Center και ελπίζουμε σε επανάληψη του προ τριετίας victory lap.

Πω.

6 Likes

Πολύ όμορφο τραγούδι, εντελώς χαωμένο βίντεο:

Παραγωγή: Οκ, μας έχετε στείλει τέσσερα διαφορετικά σενάρια για το βίντεο κλιπ, ένα εμπνευσμένο απ’ το Carrie του Stpehen King, ένα απ’ τον Εξορκιστή, ένα απ’ τον Μαύρο Κύκνο, κι ένα απ’ το Poor Things. Τελικά ποιο θα κάνετε;

Fontaines D.C.: Ναι…

Παραγωγή:…

Fontaines D.C.: Α, και θα γίνει σε χιούμορ στυλ Mastodon

3 Likes

Έχουμε κυκλοφορία από Fucked Up.
Recorded in 24 hours, available for 24 hours όπως λένε οι ίδιοι στην περιγραφή:

Επίσης νέο ep Poison Ruïn:

9 Likes
4 Likes

Ωραία πειραματακια αυτά των Fucked Up, αλλά θα έδινα πολλά για μια νέα προσθήκη στη Year of… σειρά

3 Likes

zeal and ardor βγαλαν ενα ωραιο EP

6 Likes

Έρχεται και ο δίσκος, έρχεται και συνέντευξη :grinning:

12 Likes

Άντε να έρθει και η συναυλία

Δεν υποσχέθηκε κάτι, αλλά υπονόησε ότι έχει γίνει κουβέντα. Πάντως θυμάται την προηγούμενη που είχαν δώσει :joy:

3 Likes

Σήμερα κυκλοφορεί κι επίσημα το “Vida Blue”, η δεύτερη (ίσως τρίτη; τέταρτη; γούστα είναι αυτά) σερί δισκάρα που μας κερνάνε οι Mamaleek, σε ένα στυλ που είναι απόλυτα δικό τους, και τους πάει μούρλια…

5 Likes

Πολύ ωραία παρουσίαση του δίσκου…ρισπέκτ!

Ίσως είναι το πιο περίεργο τους άλμπουμ (ακόμα και για τους ίδιους :sweat_smile:) και ίσως το πιο υποτονικό.

Συμφωνώ και κρατάω την φράση κλειδί από την παρουσίαση, πως η μουσική τους είναι οριακή!

1 Like

Έχοντας ακούσει τα πρώτα τους, δεν μπορώ να συμφωνήσω. Αντιθέτως, μου φαίνεται πιο προσιτό. Ακόμη και το προηγούμενο που ήταν στο ίδιο ύφος, πιο δυσκολοχωνευτο μου φάνηκε

Ευχαριστώ για το θετικό feedback!

2 Likes

Στο εξαιρετικά Vida Blue, για πρωτη φορά μου περάσαν απο το μυαλό οι Mr Bungle - ομως με παράνοια αντι για χιούμορ.

Τι να λέμε, εξαιρετικά ενδιαφέρουσα και μοναχική περιπτωση οι Mamaleek.

Ακομα πιο εξαιρετικά τα κειμενα του Μανου!

3 Likes

Μάλλον χρησιμοποίησα λάθος λέξη (περίεργο).
Ίσως μουσικά είναι πιο προσιτό λόγω της υποτονικότητας που κυριαρχεί.

Προσωπικά όμως με δυσκολεύει όσο κανένα άλλο δικό τους άλμπουμ.

Είναι και αυτό το «κονσεπτ» με την τόσο βαριά ατμόσφαιρα, που με καταπλακώνει.

Μοναδική περίπτωση μπάντας όπως και να έχει και χελωνονιτζακια στην σκηνή ε @apostolisza8 :joy:

4 Likes

Πρώτο κομμάτι κ βίντεο. Δεν θα πίστευα ποτέ ότι αυτός που τραγουδάει είναι ο Gaahl, υπέροχα φωνητικά.

Προσωπικά από το Year of the Horse και έπειτα δεν έχω βρει κάποια κυκλοφορία τους που να μου κρατήσει το ενδιαφέρον.

1 Like

Ναι, ούτε εμένα, αλλά έτσι κι αλλιώς δεν παίζουν τα ίδια με αυτό που με συγκλόνισε (αληθινά, ΜΕ ΤΑΡΑΚΟΥΝΙΣΕ) στο YotH. Παίζουν το επίσης δικό τους hardcore punk στυλ, παίζουν με χρόνους, με πειραματισμούς στη σύνθεση, κοκ. Καλά κάνουν, κάτι τέτοια κρατάνε πάντα το ενδιαφέρον ζωντανό με την τέχνη, το να “παίζεις”

2 Likes

Και δίσκος σε κάνα μήνα. Θετικά τα δείγματα, άντε να δούμε…

Την Παρασκευή κυκλοφόρησε η ΣΠΟΥΔΑΙΑ μπασίστρια και jazz διάνοια Esperanza Spalding νέο δίσκο, συνεργασία με τον επίσης σπουδαίο Βραζιλιάνο μουσικό/τραγουδιστή Milton Nascimento (Bituca) και πιστεύω αξίζει μια ματιά είτε είσαι στο είδος είτε όχι (εγώ δεν είμαι π.χ., αλλά πάντα απολαμβάνω τη μουσική της)

3 Likes