Ισότητα των Φύλων ή Όχι?

Από όλα τα προβλήματα της σχολης, αυτο με τα εισαγωγικά slides είναι και για μένα από τα λιγότερο σημαντικά. Κι εγω in retrospective το πρόσεξα. Αλλά σου εγγυώμαι, πως σε ιδρυματα που υπάρχει στρατηγικος στόχος να διορθωθει το imbalance κάτι τετοια επισημαίνονται στους καθηγητες. Ο πολυ καλός καθηγητης θα ειχε καλύτερα ποσοστα από το focus μονο στους ανδρες

1 Like

Ως αποφοιτος Κοινωνικης Ανθρωπολογιας εδω να σημειωσω οτι ο σωστος ορος οταν μιλαμε για φυλα ειναι “εμφυλες” και οχι “φυλετικες” που παει οπως σωστα ειπε ο καρβου σε “φυλες”.

Το θεμα δεν ειναι μονο με την συγκεκριμενη υπουργο, ποσες φορες δεν εχουμε ακουσει για μια εμφανισιμη γυναικα μολις παρει μια θεση οτι “καλα ποιον πηδηξε για να μπει εκει”, γενικα ειναι το πρωτο σχολιο που ερχεται αυθορμητα στον περισσοτερο κοσμο.

3 Likes

Επειδή αναφέρθηκε η σχολή Μηχ/γων-Μηχ/ών, να αναφέρω κι εγώ την εμπειρία μου από τις σχολές. Όταν μπήκα ΤΕΙ Νοσ/τικής, υπήρχε σχεδόν η αναλογία 100/2. Και αργότερα όταν ξεκίνησα δουλειά και για αρκετά χρόνια μετά, αδερφή με ανέβαζαν-αδερφή με κατέβαζαν :joy: Γειά σας κορίτσια όλη την ώρα και άλλα σχετικά.
Λευτεριά στον Έλληνα νοσηλευτή, που πληρώνεται τα ίδια με τη γυναίκα συνάδελφό του :laughing:

5 Likes