Ισότητα των Φύλων ή Όχι?

Δεν ξέρω τι λέτε αλλά εμπ1

2 Likes

Για κανέναν λόγο

1 Like

Άντρας από την Παλαιστίνη, λευκός, ξανθός με γαλάζια μάτια… :joy:

1 Like

κι εγώ σε Αριάνα με τα χίλια . Γλυκύτατη και petite

1 Like

Petite latina slut :stuck_out_tongue:

Κανονικά θα έπρεπε να “σπάσει” σε τουλάχιστον άλλο ένα θέμα το πλήθος των σχολίων εκ μεταφοράς από τους Manowar, κάτι με τίτλο “Who’s the troll now?” ή κάτι παρόμοιο! (Επίσης αυτό με την Ariana Grande δείχνει να έχει καλή δυναμική!)

Να κανετε ping οταν γινονται τετοιες συζητησεις σε ακυρα θρεντ. Δεν μπορω να διαβασω 20 σελιδες τωρα.

Διάβασέ τες, ως επί το πλείστον είναι ωραία και πολιτισμένα σχόλια.

Για δες που τελικά κάτι που ενδιέφερε κι εμένα γραφόταν στο τόπικ των Manowar. Γενικά πολλοί τα έχετε πει όμορφα. Αφήνω εδώ να πέσουν τα στοιχεία για τις ευρωπαϊκές χώρες: Κατά μέσο όρο οι γυναίκες πληρώνονται 2 μηνιάτικα λιγότερα από τους άνδρες για την ίδια δουλειά. Στην Ελλάδα συγκεκριμένα -που τόσοι πληρώνονται τον βασικό μισθό που είναι ίδιος για τα 2 φύλα ώστε να είναι εξίσου φτωχοί- η διαφορά πέφτει στο 1.5 μηνιάτικο λιγότερο. Στην Ελβετία που δεν υπάρχει βασικός μισθός γενικά, η διαφορά είναι στα 2+μηνιάτικα.
https://ec.europa.eu/eurostat/statistics-explained/index.php/Gender_pay_gap_statistics

Υπάρχουν πολλές αιτίες για αυτό και σωστά λες κι εξήγησες δεν είναι θέμα ικανοτήτων. Σωστό είναι επίσης πως η αιτία δεν είναι πάντα τα μισογύνικα αφεντικά, αλλά η άνιση αντιμετώπιση των 2 φύλων σε πτυχές που ο κόσμος δεν καταννοεί ή δεν έχει φιλοσοφήσει. Για παράδειγμα, όλοι οι managers θέλουν να αποφασίσουν με δίκαιο τρόπο το πώς θα μοιραστούν οι αυξήσεις, τα bonus και οι προαγωγές. Όσοι/ες έβγαλαν εις πέρας δύσκολες και σημαντικές δουλειές που απαιτούσαν θυσίες από τον προσωπικό χρόνο θα ήταν αδικία να προσπεραστούν ή να μην εκτιμηθούν οι θυσίες τους. Το bias όμως εναντίον των “μαμάδων” είναι σχεδόν κανόνας εδώ. Γιατί την έκτακτη απαραίτητη δουλειά που απαιτεί ξαφνικά μαζεμένες υπωρωρίες τείνουν οι managers να μην τις αναθέτουν σε γυναίκες με μικρά παιδιά ενώ δεν έχουν κανένα πρόβλημα να την αναθέσουν σε μπαμπάδες με μικρά παιδιά. Εν τέλει όμως το πρόβλημα είναι ο κακός/η manager που δεν είχε φροντίσει η ομάδα να είναι αποδοτική χωρίς να πρέπει οι εργαζόμενοι να θυσιάσουν κάτι που δεν θα έπρεπε να θυσιάσουν εξαρχής. Ο άνδρας εργαζόμενος θα επιβραβευτεί γιατί “κάλυψε” την μετριότητα του manager.

Στην Ελβετία -που ο μισογυνισμός είναι από τα τελευταία βάρβαρα κάστρα που δεν έχουν πέσει- αρχίζει να ακουγεται η άποψη πως όσο το νομικό πλαίσιο δεν είναι ίδιο για τα 2 φύλα τότε δύσκολα θα υπάρξει ισότητα και στις ευκαιρίες. Θεωρώ θέμα χρόνου να ξεκινήσει σειρά δημοψηφισμάτων που θα ρίξει και αυτό το κάστρο. Αυτή τη στιγμή, ο/η εργοδότης που θα προσλάβει γυναίκα, ξέρει στην Ελβετία πως προσλαμβάνει ένα πιθανό liability που: θα λείψει για μήνες μετά από γέννα, δε θα μπορεί να το απολύσει για ένα χρόνο από όταν ανακοινώσει εγκυμοσύνη, δε θα μπορεί να το πιέσει να δουλέψει έκτακτες υπερωρίες που δε θέλει (ακόμη κι αν πληρώνονται), κ.α. Η μόνη λύση που βλέπω εγώ είναι τα ίδια δικαιώματα να προσφέρονται και στους άνδρες, π.χ. κοινή μεγάλη άδεια στους γονείς, απαγόρευση απόλυσης, κ.α. Στη Γερμανία νομίζω είναι 2 χρόνια στο ζευγάρι και προς τα εκεί θα πρέπει να κινηθούν όλοι στην Ε.Ε.

Εδώ έχουμε γυναίκα υπουργό και έγινε viral το video της παραλαβής του υπουργείου από αυτήν, που είχαν αλλάξει το ΕΡΤ1 με ΕΜΠ1. Και που τις έχουμε, τι κατάλαβε η ελληνική κοινωνία;

Στις πανελλήνιες δίνουμε μόρια σε πολλές ομάδες ανθρώπων ακριβώς γιατί δεν έχουν όλοι μια ίση μεταχείριση. Για παράδειγμα, δεν έχει την ίση μεταχείριση με τα παιδιά της Αθήνας κάποιος από την ακριτική Ελλάδα, ουτε έχει τις ίσες ευκαιρίες το παιδί που πρέπει να εργάζεται ταυτόχρονα στην οικογενειακή επιχείρηση, κλπ.

Για τους ίδιους λόγους, στον ακαδημαϊκό χώρο πλέον υπάρχουν πανεπιστήμια/πολυτεχνεία που θεσπίζουν quotas: δεν επιτρέπουν οι προσλήψεις από συγκεκριμένες ομάδες να είναι κάτω από ένα ποσοστό. Είναι μεγάλο fallacy πως όποιος περνάει στις πανελλήνιες περνάει με το σπαθί του.

Λίγο παραπάνω ήταν στο ΕΜΠ όταν μπήκα εγώ, αλλά ναι έχει υπάρξει και στο 2%. Το φαινόμενο είναι σχεδόν παγκόσμιο. Ξέρω μεγάλα Πολυτεχνεία που γυναικείες τουαλέτες έφτιαξαν πολύ πρόσφατα γιατί δεν είχαν προνοήσει πως και οι γυναίκες θα μπορούν να είναι καλές και πετυχημένοι Μηχανολόγοι Μηχανικοί.

Πες μου τι στοιχεία θες για τους Μηχανολόγους Μηχανικούς και θα σου τα βρω εύκολα. Από την πρώτη μέρα πάντως η σχολή μου αποθάρρυνε τις γυναίκες: οι καθηγητές παρουσιάζαν εφαρμογές που σκοπό είχαν να κινήσουν το ενδιαφέρον στους μελλοντικούς άνδρες μηχανικούς, ο τρόπος που μιλούσαν στις φοιτήτριες οι υπόλοιποι φοιτητές και καθηγητές ήταν αρκετές φορές σεξιστικός ή υποτιμητικός, και δεν λες και το περιβάλλον το πιο ενδιαφέρον περιβάλλον για μια κοπέλα: η συντριπτική πλειοψηφία του κόσμου είχε φανατισμένη άποψη για “την μπάλα, την φόρμουλα 1 και τις γκόμενες”: τα τρία θέματα που άκουγες καθημερινά στο κυλικείο. Πολλά μπράβο αξίζουν σε αυτές τις 5% που είχαν το θάρρος να σπουδάσουν το αντικείμενο που ήθελαν παρά το περιβάλλον που ήξεραν πως θα συναντήσουν και τελικώς συνάντησαν. Και είναι και καλές στη δουλειά τους.

Edit: όπως μου υποδείχτηκε το λινκ δεν ειναι για την ίδια δουλειά αλλά γενικά. Με λίγο ψαξιμο βρίσκετε και το αλλο. Στην Ελβετία είναι κι αυτή η διαφορα μεγάλη στον ιδιωτικο τομεα.

3 Likes

Αν αναφερεσαι στη Νοτοπουλου, το background της συγκεκριμενης υπουργοποιησης ειναι αμιγως νεοελληνικο και μια χαρα προσελκυει τετοιου τυπου “αστεια”.

Δεν ξέρω. Ίσως το background να το δικαιολογούσε. Δε θέλω να είμαι απόλυτος γιατί ούτε Ελλάδα ζω ούτε το site που έκανε το video ακολουθώ και γιατί ακόμη δεν έχω καταλάβει γιατί το “ΕΜΠ1” είναι τόσο αστείο. Αλλά ομολογώ πως δε μου κάθισε καλά όταν το είδα και με φόβισε σε πολλά ακόμη θέματα το video αυτό.

Δεν το δικαιολογουσε, αλλα σιγουρα το εξηγουσε.

Δε θα απαντησω σε πολλα καθως προφανως οταν μπαινεις σε μια συζητηση η οποια εχει προχωρησει και σχολιαζεις κατι, ειναι αναποφευκτο να μην υπαρχει μια καλη ροη και κανοντας quote σε αυτα που λεω χωρις το ολο context βγαινουν και διαφορετικα συμπερασματα.

αυτο παντως μου κινησε το ενδιαφερον. μπορεις να μου φερεις ενα παραδειγμα και να μου εξηγησεις πως εσυ, ως φοιτητης εξελαβες οτι η εφαρμογη που προτεινεται ειναι για τους ανδρες μηχανικους (φανταζομαι δεν ηταν του στυλ, θερμοδυναμικες συνθηκες αυτονομιας ρομποτ επιβολης πατριαρχιας :stuck_out_tongue: ) ?

Δεν είπα εφαρμογές για άνδρες μηχανικούς. Είπα εφαρμογές που σκοπό είχαν να κινήσουν το ενδιαφέρον των ανδρών μηχανικών. Από τη σχεδίαση αγωνιστικών αυτοκινήτων μέχρι ρομπότ που παίζουν ποδόσφαιρο.

Ελπιζω πραγματικα να καταλαβαινεις την ειρωνια σε αυτο που λες με τα παραδειγματα που εφερες

Προφανώς και δε την καταλαβαίνω.

Ωραια. Λες οτι οι καθηγητες παρουσιαζαν εφαρμογες που σκοπο ειχαν να κινησουν το ενδιαφερον στους μελλοντικους ανδρες μηχανικους. Απο που κι ως που η σχεδιαση αγωνιστικων αυτοκινητων και ρομποτ που παιζουν ποδοσφαιρο δεν μπορουν να κινησουν το ενδιαφερον των γυναικων? Λεγοντας αυτο, εσυ πρωτος φερνεις μια “φυλετικη διαφορα” σε ενα αντικειμενο.

Σίγουρα δεν υπάρχει καμία “φυλετική διαφορά” γιατί δε μιλάμε για φυλές και για τον ρατσισμό :stuck_out_tongue: Ξέχωρα, νομίζω πως έχεις μπερδέψει την ισότητα με την ομοιότητα. Άνδρες και γυναίκες δεν είναι σε όλα ίδιοι και για αυτό πρέπει να είναι ίσοι. Πρέπει να είναι ίσοι παρά το ότι δεν είναι σε όλα ίδιοι.

Από εκεί και πέρα, δεν υπάρχει λόγος να κρυβόμαστε πίσω από το δάχτυλο μας. Σαφώς υπάρχουν γυναίκες που παίζουν ποδόσφαιρο ή ασχολούνται με τη formula. Αυτό δεν αναιρεί όμως πως όταν κανείς διαφημίζει μπάλα και φόρμουλα εν έτη 2002 σε μια αίθουσα με 7% γυναίκες, δεν είχε αφιερώσει πολύ σκέψη για τις γυναίκες. Ο καθηγητής δεν επέλεγε τυχαία αυτές τις εφαρμογές από ένα pool χιλιάδων εφαρμογών. Αλλά και κανείς δεν το έκανε επίτηδες. Μόλις έπαιρναν χαμπάρι το πώς ένιωθαν όσες/οι δεν είχαν ενδιαφέρον για αυτές τις εφαρμογές πρόσθεταν και εφαρμογές με πιο ίσο ενδιαφέρον ανάμεσα στα δύο φύλα. Αυτές είναι οι μικρές λεπτομέρειες.

2 Likes

Like για το φυλετικη διαφορα :stuck_out_tongue:

Αν σε μια αιθουσα τα ποσοστα ειναι 93-7 τοτε αντιστοιχα δεν πρεπει να εφαρμοστει και το πως θα κατανεμηθει το ενδιαφερον για αυτους τους φοιτητες, ωστε να υπαρχει η μεγαλυτερη συμμετοχη? Δηλαδη αν τα ρομποτ που παιζουν ποδοσφαιρο, βρισκει ενδιαφερον στους 146 απο τους 180 φοιτητες πχ, τοτε το θεωρουμε οτι κατι παει λαθος επειδη δεν εχει αρκετες γυναικες μεσα στους 146? (αυτα πανε μονο για του συγκεκριμενο παραδειγμα με τις εφαρμογες, δε λεω για τα αλλα που αναφερεις οτι ειχε δημιουργηθει ενα περιβαλλον μη θελκτικο για τις γυναικες, που προφανως επηρεαζει και το παραδειγμα )