Ισότητα των Φύλων ή Όχι?

Edit

1 Like

βσκ, αυτό που νομίζεις, οτι δουλευείς και αμοιβεσαι, έχει πολύ πλάκα. Επίσης έχουν πολυ πλάκα και οι “καπιταλιστές” που αρχίζουν να τον πίνουν, όσο ο καπιταλισμός τρώει την ουρά του, όσο και οι “αριστεροί” που οι μισοί είναι φασισταρία, χειρότερα και απο τους ακροδεξιούς και οι άλλοι γεμάτοι κατοχικά σύνδρομα.

Η παγκοσμία οικονομία θα καταστραφεί και ο 3ος είναι αναποφευκτός, για αίτια περίπου σαν και του δευτέρου. Θα είμαστε ΠΟΛΥ κωλόφαρδοι, αν τη γλιτώσουμε. Πάντως το θέμα έχει ξεφύγει απο τα μπαντικά και έχει πάει σε φεμιναζί, κτλ κτλ. Οι φεμινιστριές, είναι βλαμμένες, το ίδιο και οι βίγκαν που αντι να μην τρώνε οι ίδιοι κρέας θέλουν να επιβάλουν αυτό και σε άλλους και παρά το φόβο του να κριθώ ομοφοβικός, ναι τυπάκια σαν τον φρικουλό που χαιρόταν που ήταν οροθετικός κτλ κτλ, δεν είναι ακριβώς παράδειγμα προς μίμηση. Θές ελευθερία του σεξουαλικού σου αυτοπροσδιορισμού ? Γαμω. Την αποδοχή του κόσμου, γιατι τη ζητάς και δεν τη θεωρείς δεδομένη ? Εν τω μεταξύ ας δούμε καμια διαφήμηση για προίοντα ομορφιας και ευεξίας, ανάμεσα σε ριάλιτι, τσόντες που έχουν ακολούθους στο ίνσταγκράμ και ξεπλυμένς μετανιωμένες 40άρες που μάλλον κατέληξαν με το βάτραχο.

Back on topic. Οι Manowar γαμάνε.

Και οι χριστιανοι που θελουν να επιβαλουν τη θρησκεια τους σε αλλους ειναι βλαμμενοι.

Τα λες απλοϊκα και γενικευεις. Θεωρεις α πριορι οτι οι βιγκαν θελουν να επιβαλουν σε ολον τον κοσμο να μην τρωει κρεας.

Δεν ειναι αντιστοιχος, γιατι αν μια χριστιανη σε εμμηνο ρυση μπει στην εκκλησια και κοινωνησει κλπ δε θα ασχοληθει κανεις, ενω αν μια μουσουλμανα κανει κατι αναλογο στη Σαουδικη Αραβια (λεω ενα παραδειγμα - μαλλον το πιο ακραιο, ΟΚ), πιθανοτατα θα την εκτελεσουν. Στις χριστανικες χωρες αυτα γινοντουσαν παλιοτερα, εχουν ξεπεραστει πια. Οι μουσουλμανικες κατα κανονα εχουν δρομο ακομα. Μπορεις να δεις για παραδειγμα πως κυκλοφορουν ντυμενες οι γυναικες η’ να “θαυμασεις” το καθεστως της πολυγαμιας που εχουν. Οποτε, ο σκοταδισμος δεν ειναι αντιστοιχος.

2 Likes

Άλλο πράγμα η θρησκεία και τι διδάσκει/κηρύττει και άλλη κουβέντα οι πιστοί και πως ερμηνεύουν ή αντιλαμβάνονται. Ανάλογα (αν όχι εξίσου) ακραία υποτιμούν τη θέση της γυναίκας και οι 2 θρησκείες.
Απλά η Ελλάδα μάλλον σύρθηκε στο να γίνει πιο κοσμικό κράτος ενώ η Σαουδική Αραβία, το Ιράν, το Αφγανιστάν ήταν κράτη που τη δεκαετία του 50, 60 λ.χ. ήταν πολύ πιο κοσμικά (μουσουλμανικά δε) και με ίσως περισσότερα δικαιώματα για τις γυναίκες απ’ ότι η Ελλάδα, μέχρι να επιβληθούν θεοκρατικά καθεστώτα (πχ το '79) και να επιστρέψουν στο μεσαίωνα. Οι φώτο με γυναίκες με μίνι κλπ είναι διαδεδομένες, για εμένα η πιο χαρακτηριστική είναι η 2η στο παρακάτω λινκ (έχοντας παράδειγμα φίλη της μάνας μου -μιλάμε για μία γενιά πριν, που δεν την άφησαν οι γονείς της να σπουδάσει, έχοντας περάσει Αγγλική φιλολογία)


Θέλω να πω με λίγα λόγια πως δε συγκρίνεις θρησκείες με τα παραπάνω, αλλά τον τρόπο επιβολής τους. Δώσε στους παπάδες εδώ τα δικαιώματα που έχουν στο Ιράν, να δεις αν θα διαφέρουν οι “θρησκείες της αγάπης”.

Από την άλλη, δε θα δεις μεγάλες διαφορές σε άλλα κατά βάση μουσουλμανικά κράτη όπως η Τουρκία, η Συρία προ του εμφυλίου, το Λίβανο σε σχέση με την Ελλάδα όσον αφορά την αντιμετώπιση της γυναίκας.

Bottom line τα ίδια σκατά λένε και οι 2 θρησκείες, ίσως περισσότερα τέρατα θα δεις σε χριστιανικές γραφές που πάνε πιο πίσω στο χρόνο, απλά κάποια κράτη με την πάροδο του χρόνου έγιναν ή αναγκάστηκαν να γίνουν πιο κοσμικά και άλλα το αντίστροφο.

2 Likes

Μη συγκρίνεις με την Ελλάδα όμως, δεν είναι μόνο η Ελλάδα χριστιανική. Είναι και η βόρεια και κεντρική Ευρώπη. Ε, αυτοί σίγουρα απέχουν πολύ από εμάς.

1 Like

Τύποις ναι, θα έλεγα πως στη χειρότερη μιλάμε για ανεξίθρησκα κράτη, στην καλύτερη για - κατά πλειοψηφία- αθρησκα. Τουλάχιστον αν περιοριστουμε σε Σκανδιναβία, Αγγλία κλπ. Ακόμα και στην Ιρλανδία τα τελευταία 20 χρόνια βλέπεις απογαλακτισμο από τον καθολικισμο.

1 Like

Παιδιά δεν υπάρχει καμία υποτίμηση του γυναικείου φύλου στο χριστιανισμό. Και όταν λέω χριστιανισμό εννοώ το Ευαγγέλιο και όχι τις θρησκείες. Δεν με ενδιαφέρει τι λέει ο κάθε τραγόπαπας ή ο κάθε τσαρλατάνος τηλεευαγγελιστής ή ο κάθε εκπρόσωπος μιας οποιασδήποτε χριστιανικής απόχρωσης.

Δηλαδή αυτά που λέτε ότι απαγορεύεται σε γυναίκες με έμμηνο ρύση να εισέρχονται σε εκκλησία, δεν τα γράφει πουθενά το Ευαγγέλιο. Αυτά τα έχουν πει άνθρωποι που στην πορεία των αιώνων την είδαν εκπρόσωποι του Θεού. Κανείς δεν τους έχρισε εκπροσώπους όμως. Μόνοι τους αυτοανακηρύχτηκαν.

Πάμε όμως να δούμε τι πραγματικά λέει το Ευαγγέλιο για τις γυναίκες (για το Κοράνι δεν έχω άποψη, το έχω σπίτι μου αλλά δεν το έχω διαβάσει. Βασικά κάποια πράγματα πολύ σκόρπια έχω διαβάσει).

Στην επιστολή προς Εφεσίους διαβάζουμε τα εξής: «Οι άνδρες, αγαπάτε τις γυναίκες σας, όπως και ο Χριστός αγάπησε την εκκλησία, και παρέδωσε τον εαυτό του για χάρη της» (Εφεσίους 5:25).

Ουσιαστικά εδώ λέει ότι ο άντρας πρέπει να αγαπάει τη γυναίκα του σε σημείο που να φτάνει να δώσει και τη ζωή του για αυτή. Γιατί να δώσεις τη ζωή σου για κάποιον που είναι κατώτερος από σένα;

Επίσης στην προς Γαλάτες επιστολή διαβάζουμε: «Δὲν ὑπάρχει Ἰουδαῖος οὔτε Ἕλλην, δὲν ὑπάρχει δοῦλος οὔτε ἐλεύθερος, δὲν ὑπάρχει ἄρρεν καὶ θῆλυ , διότι ὅλοι σεῖς εἶσθε ἕνας ἄνθρωπος ἐν Χριστῷ Ἰησοῦ» (Γαλάτες 3:28).

Από τις πλέον αντιρατσιστικές διακηρύξεις στην Καινή Διαθήκη. Δεν υπάρχει ούτε Ιουδαίος, ούτε Έλληνας. Δηλαδή δεν υπάρχουν ανώτερες και κατώτερες φυλές. Και φυσικά δεν υπάρχει άρρεν και θήλυ αφού άντρας και γυναίκα είναι ίσοι μεταξύ τους.

Να σημειώσουμε ότι ο Χριστός είχε και μαθητές και μαθήτριες. Άρα καμία υποτίμηση του γυναικείου φύλου. Άλλη μία απόδειξη λοιπόν.

1 Like

Bίβλος 1: H θέση της γυναίκας κατά την Kαινή Διαθήκη

Πριν από κάποια χρόνια άκουσα στην τηλεόραση έναν παπά, ενοχλημένο από παρατήρηση για το μισογυνισμό της βίβλου, να εξανίσταται κράζων “μα τι λέτε; για την εκκλησία μας η γυναίκα είναι σχεδόν ίση με τον άντρα!” Σχεδόν ίση - μέχρι εκεί μπόρεσε ο κακόμοιρος… Aς δούμε λοιπόν πόσο σχεδόν ίση είναι η γυναίκα στη βίβλο:

A΄ Πέτρου 3 (1): “Oμοίως αι γυναίκες υποτασσόμεναι τοις ιδίοις ανδράσιν.”

Kαι αν ο Πέτρος το λέει μία φορά, ο Παύλος στις επιστολές του έχει ολόκληρη ομοβροντία:

Προς Kολασσαείς 3 (18): “Aι γυναίκες υποτάσσεσθε τοις ανδράσι, ως ανήκεν εν Kυρίω.”

Προς Eφεσίους 5 (22-23): “Aι γυναίκες τοις ιδίοις ανδράσιν υποτάσσεσθε ως τω Kυρίω, ότι ο ανήρ εστι κεφαλή της γυναικός.” (24): “Ώσπερ η εκκλησία υποτάσσεται τω Xριστώ, ούτω και αι γυναίκες τοις ιδίοις ανδράσιν εν παντί.”

Προς Tίτο 2 (4-5): “Ίνα σωφρονίζουσι τας νέας φιλάνδρους είναι, φιλοτέκνους, σώφρονας, αγνάς, οικουρούς, αγαθάς, υποτασσομένας τοις ιδίοις ανδράσιν, ίνα μη ο λόγος του Θεού βλασφημήται.”

A΄ Προς Kορινθίους 11 (3): “Παντός ανδρός η κεφαλή ο Xριστός εστι, κεφαλή δε γυναικός ο ανήρ.” (7-9): “Aνήρ … εικών και δόξα Θεού … γυνή δε δόξα ανδρός εστιν. ου γαρ έστιν ανήρ εκ γυναικός, αλλά γυνή εξ ανδρός· και γαρ ουκ εκτίσθη ανήρ διά την γυναίκα, αλλά γυνή διά τον άνδρα.”

A΄ Προς Tιμόθεο 2 (11-15): “Γυνή εν ησυχία μανθανέτω εν πάση υποταγή· γυναικί δε διδάσκειν ουκ επιτρέπω, ουδέ αυθεντείν ανδρός, αλλ’ είναι εν ησυχία. Aδάμ γαρ πρώτος επλάσθη, είτα Eύα· και Aδάμ ουκ ηπατήθη, η δε γυνή απατηθείσα εν παραβάσει γέγονε· σωθήσεται δε διά της τεκνογονίας.”

Σε απλά ελληνικά, δεν φτιάχτηκε ο άντρας για τη γυναίκα αλλά η γυναίκα για τον άντρα, οπότε η υποταγή της είναι θεάρεστη και η ανυπακοή βλασφημία. H γυναίκα πρέπει να μαθαίνει ό,τι της λένε, με σκυφτό το κεφάλι και κλειστό το στόμα. Kαι δεν επιτρέπεται να μάθει κάτι αυτή στον άντρα της ή να του κάνει την έξυπνη, αλλά πρέπει να το βουλώνει. Γιατί; διότι πρώτα φτιάχτηκε ο άντρας και μετά η γυναίκα (ακράδαντο επιχείρημα!) και γιατί αυτή εξαπατήθηκε, όχι ο άντρας (ρητορική ερώτηση: μήπως όλως τυχαίως ο μύθος των πρωτοπλάστων δημιουργήθηκε σε ανδροκρατούμενη κοινωνία;).

Aνάλογα και αλλού:

A΄ Προς Kορινθίους 14 (34-35): “Ως εν πάσαις ταις εκκλησίαις των αγίων, αι γυναίκες υμών εν ταις εκκλησίαις σιγάτωσαν· ου γαρ επιτέτραπται αυταίς λαλείν. Αλλ’ υποτάσσεσθαι, καθώς και ο νόμος λέγει. Ει δε τι μαθείν θέλουσιν, εν οίκω τους ιδίους άνδρας επερωτάτωσαν· αισχρόν γάρ εστι γυναιξίν εν εκκλησία λαλείν.”

Συνεννοηθήκαμε; οι γυναίκες απαγορεύεται να μιλάνε σε δημόσιο χώρο. Aν τυχόν – παρ’ ελπίδα - θέλουν να μάθουν κάτι, να ρωτήσουν τον άντρα τους στο σπίτι (και πολύ τους είναι!).

Eκτός από την ομιλία, η διάκριση περιλαμβάνει και τα της εμφανίσεως. Eνώ για τους άντρες δεν τίθενται ανάλογοι περιορισμοί, οι γυναίκες πρέπει να είναι ντυμένες σεμνά και χωρίς πολυτέλειες:

A΄ Προς Tιμόθεο 2 (8-9): “Bούλομαι ουν προσεύχεσθαι … τας γυναίκας εν καταστολή κοσμίω, μετά αιδούς και σωφροσύνης κοσμείν εαυτάς, μη εν πλέγμασιν ή χρυσώ ή μαργαρίταις ή ιματισμώ πολυτελεί.”

Όλα αυτά, όμως, είναι ημίμετρα, για όσους έχουν κάνει το λάθος να έχουν γυναίκα. H ιδεώδης λύση είναι ριζικότερη:

A΄ Προς Kορινθίους 7 (1): “Kαλόν ανθρώπω γυναικός μη άπτεται.”

Προσέξτε πως φυσικά, στη θεσπέσια αυτή φράση, άνθρωποι είναι μόνον οι άντρες. Παρακάτω έρχεται και η εξήγηση για το καλόν του πράγματος:

A΄ Προς Kορινθίους 7 (32-34): “O άγαμος μεριμνά τα του Kυρίου, πώς αρέσει τω Kυρίω· ο δε γαμήσας μεριμνά τα του κόσμου, πώς αρέσει τη γυναικί.”

Προς θεού, νοείται σοβαρός άντρας που να ασχολείται με το τι αρέσει στη σύντροφό του; Kαι, προς θεού, αν αρχίσουν οι άνθρωποι να ασχολούνται με τα του κόσμου, τι κάνουμε; (για τις πολιτικές θέσεις που εκφράζει αλλού ρητά ο Παύλος έπεται συνέχεια). Πάντως ο ίδιος ο Παύλος, κατά τα λεγόμενά του, εφάρμοζε πιστά τη ριζική λύση - το κακό είναι ότι θα του άρεσε να κάνουν όλοι το ίδιο:

A΄ Προς Kορινθίους 7 (7-8): “Θέλω γαρ πάντας ανθρώπους είναι ως και εμαυτόν … λέγω δε τοις αγάμοις και ταις χήραις, καλόν αυτοίς εστιν εάν μείνωσιν ως καγώ.”

Aναρωτιέμαι, μήπως είχε και κάποιο προσωπικό πρόβλημα ο Παυλάκης;

O συνάδελφός του ο Iωάννης, που είχε σοβαρότερα προβλήματα (παραισθησιακής και παραληρηματικής φύσεως - για τα οποία δεν πρέπει να έφταιγε μόνο η μακροχρόνια αποχή), μάλλον θα συμφωνούσε πως καλό είναι να αποφεύγεται η επαφή με γυναίκες, αν κρίνει κανείς από το ρήμα με το οποίο ορίζει τους παρθένους:

Aποκάλυψη 14 (4): “Oύτοί εισιν οι μετά γυναικών ουκ εμολύνθησαν.”

Μην πάμε καν στην παλαιά. Επίσης, ο ίδιος ο τζιζάς, ζητάει να σφάξουν κάποιους που δεν τον πιστεύουν σε φάση. Πρέπει να έκανε σοου με τους τότε μανογουάριορς.

Ολες τις μεγάλες θρησκείες(Χριστιανισμός-Ισλαμισμός-Ινδουισμός-Βουδισμός-Ιουδαϊσμός)τις έχει πάρει ο άνθρωπος,τις έχει βιάσει και τις έχει μεταφέρει λάθος στις κοινωνίες!Γι αυτό υπάρχει μίσος!
Το κοινό τους σημείο είναι οτι ασχολούνται με την πνευματική εξέλιξη του ανθρώπου.
Ο Χριστός με την στάση του και την διδασκαλία του εξυψώνει τη γυναίκα,
1)Στο κυκλο των μαθητών δεν υπήρχαν μονο ανδρες
2)Συναναστραφηκε με πόρνες
3)Η συνάστηση με τη Σαμαρείτιδα
4)Συγχώρεσε τη μοιχαλίδα
5)Που φανερώθηκε οταν αναστήθηκε?Στις μυροφόρες γυναίκες!
6)Στο έργο του κυρήγματος συμμετείχαν και γυναικες(Αγία Θέκλα,Πρισκίλλα, Λυδία κτλ κτλ)
είναι και άλλα απλά δεν έχω χρόνο να γραψω και sorry γι αυτό.Το σίγουρο είναι οτι με τη δράση του Χριστού δειχνει οτι θέλει τη θέση της γυναίκας να είναι ισότιμη με εκείνη του άνδρα.
Να αναφέρω και τον Μουσουλμάνο Τζελαλεντίν Ρουμί που με το έργο του δείχνει οτι η θρησκεία ενώνει και δεν διαχωρίζει!Τελος πάντων μην τα πλατιάζω τα θέματα!Και για να μην παρεξηγηθώ δεν ανήκω σε κάποια θρησκεία,είμαι απλά ένας άνθρωπος που ασχολείτε με την ψυχολογία-φιλοσοφία-θρησκεία(και έχουν παρα πολλά κοινά στοιχεία) απλά για να μαθαίνει κάθε μέρα το πνευματικό του ταξίδι,τον εσωτερικό του κόσμο!


@thevoid αν θεωρήσουμε πως όντως υπήρξε Χριστός, ναι αυτά που δίδαξε και αυτά που πράττει η οργανωμένη εκκλησία είναι εκ διαμέτρου αντίθετα.

Εγώ πάντως έκανα την επισήμανση ότι δεν είναι θέμα θρησκείας -χριστιανισμός ή ισλαμισμός) αλλά ζήτημα κράτους. Αν υπήρχαν στις μέρες μας θεοκρατικά χριστιανικά καθεστώτα δε νομίζω να βλέπαμε μεγάλες διαφορές από την Αίγυπτο λ.χ.
Γι αυτό και το παράδειγμα πιο κοσμικών ισλαμικών κρατών που οι διαφορές με την Ελλάδα είναι μηδαμινές.

Δεν τις έχει πάρει από κάπου ο άνθρωπος, αυτός τις έφτιαξε.

3 Likes

Για το πως εχουν μπει στις κοινωνιες(ειναι ΛΑΘΟΣ)
ΔΕΝ γραφω για την εκκλησια
Αναφερω ΜΟΝΟ για το εργο του Χριστου

Επιπλέον γιατί χρειάζεται ο ανθρωπός το φόβο της “τιμωρίας” για να είναι “καλός” ?
Αν δεν… θα πάς στην κόλαση. Προφανώς αν τα πιστεύει κανεις αυτά, είναι ανόητος, αλλα και πάλι, γιατί να μην μεγαλώνουμε τα παιδιά, με τη λογική κανε το καλό επειδή βοηθάει στην αρμονική συνήπαρξη. Τώρα έχουμε, καβλωμένους “χριστιανοδεξιούς” και “φανταμενταλιστές ισλαμιστές” να τα κάνουν όλα κωλο. Αν δεν παίζανε αυτοί, ίσως πάλι να υπήρχαν εντάσεις, αλλα δεν θα “ξέπλενε” κανείς τις πολιτικές του με υπερβατικές μπουρδολογίες.

1 Like

γύρω στα 8 σπλιτ θέλει το topic, χαρά στο κουράγιο αυτό που θα το αναλάβει :stuck_out_tongue:

2 Likes

Λοιπόν διάβασα αυτά που λένε παραπάνω οι φίλοι Primal και thevoid. Μπορεί να φαίνεται αντιφατικό αυτό που θα πω αλλά συμφωνώ και με τους 2. Και οι δύο τονίζουν κάποιες διαφορετικές πλευρές του ίδιου θέματος.

Δεν έχω κάποια ιδιαίτερη πρόθεση να υπερασπιστώ το χριστιανισμό. Εκεί που θα διαφωνήσω με void είναι στο ότι οι θρησκείες ενώνουν. Δεν ξέρω τον Ρουμί και δεν έχω διαβάσει το έργο του αλλά αυτό που βλέπουμε όλοι γύρω μας είναι ότι οι θρησκείες χωρίζουν. Σε έναν ιδανικό κόσμο ίσως και να ένωναν αλλά δυστυχώς δεν ζούμε σε ιδανικούς κόσμους. Για αυτό και είμαι υπέρ του διαχωρισμού Εκκλησίας – Κράτους. Και είμαι υπέρ της πρότασης του ΣΥΡΙΖΑ για την συνταγματική αναθεώρηση που περιλαμβάνει την θρησκευτική ουδετερότητα της ελληνικής Πολιτείας και την κατάργηση του θρησκευτικού όρκου για τον πρόεδρο της Δημοκρατίας και τους βουλευτές.

Πιστεύω ότι η πίστη είναι κάτι το προσωπικό. Είμαι υπέρ του να πιστεύει κάποιος αρκεί αυτό να μην είναι κάτι το οργανωμένο και μαζικό (θρησκείες που προσπαθούν να χειραγωγήσουν τα πλήθη και να διαχωρίσουν τους ανθρώπους).

@Alejandro.m Δεν διαφωνώ. Απλά είχα τονίσει εξαρχής ότι με ενδιαφέρουν μόνο αυτά που γράφει η Καινή Διαθήκη. Δεν με ενδιαφέρει τι είπε κανένας άγιος Νεκτάριος (οι μισοί άγιοι βαρύνονται ο καθένας τους με ολόκληρο τον ποινικό κώδικα άλλωστε) και όσον αφορά την Παλαιά Διαθήκη αρκετές από τις διατάξεις της αργότερα καταργήθηκαν. Πχ. στην Παλαιά ίσχυε το «οφθαλμός αντί οφθαλμού» ενώ στην Καινή ισχύει το «αγαπάτε τους εχθρούς σας». Μου άρεσε η απάντηση του Primal που έκανε αντίλογο μόνο με εδάφια από την Καινή Διαθήκη.

3 Likes

Λίγα πραγματάκια για τον Ρουμί(το ξεκωλιάσαμε το θρεντ,sorry από μένα)

1 Like

By the way, ο Χριστός ήταν άντρας ε.

Καλά ο χριστός, ο θεός όμως? Εδώ σε θέλω

3 Likes

είναι λυμένα εδώ και καιρό