Ισότητα των Φύλων ή Όχι?

Και ο δημοσιος με τον ιδιωτικο σε καποιες αδικες παροχες που προσφερει :stuck_out_tongue:.

1 Like

Η συζήτηση αναπτύχθηκε πάρα πολύ (καλώς) τις τελευταίες μέρες, οπότε θα αρκεστώ να σχολιάσω κάποιες τοποθετήσεις (του achilleas κυρίως, μιας κι έκανε τον κόπο να απαντήσει και στο post μου) που εγώ βρίσκω πιο ενδιαφέροντες.

Όσον αφορά δηλώσεις τύπου «η Δύση έχει ξεμπερδέψει με τη φαλλοκρατία» και «για ‘μένα κόσμος είναι μόνο η Αμερική και η Δύση», δε χρειάζεται και πολύ προσπάθεια για να δείξει κανείς πόσο βαθιά προβληματικές είναι, μιας και είναι ένα βήμα πίσω από (και προετοιμάζουν το έδαφος για) ρατσιστικές, αντι-μουσουλμανικές ρητορείες που χαρακτηρίζουν το δυτικό κόσμο από την 11/09 και μετά, και αρέσκονται να δείχνουν μία κάποιου είδους «ανωτερότητα» των δυτικών έναντι των «κατώτερων» μουσουλμάνων και να κατηγορούν τους δεύτερους για σκοταδισμό, πνευματική καθυστέρηση, θρησκοληψία κλπ. Δε θα αποδομήσω στο topic των Manowar τέτοιες επικίνδυνες ιδεολογίες –εάν κάποιος/κάποια ενδιαφέρεται μπορούμε να συζητήσουμε σε ένα πιο ταιριαστό topic στο Podium.

Εξίσου προβληματικές οι τοποθετήσεις περί ανυπαρξίας αιτιών για φεμινιστικό λόγο στο δυτικό κόσμο. Προφανώς για τον achilleas (και για πολλούς άλλους) αυτά τα θέματα έληξαν όταν οι γυναίκες απέκτησαν δικαίωμα ψήφου, κέρδισαν μισθολογική ισότητα με τους άνδρες και κατάφεραν κι αυτές να απολαύσουν υψηλόβαθμες θέσεις τύπου αφεντικά, στελέχη, προεδρίνες ή δεν ξέρω εγώ τι άλλο. Μάλλον οι καθημερινοί βιασμοί, οι σεξουαλικές παρενοχλήσεις , η σωματική/ψυχολογική ενδοοικογενειακή βία, η κατασκευή και συντήρηση των κυρίαρχων προτύπων ομορφιάς που αποκλείουν και οδηγούν στην απομόνωση χιλιάδες γυναίκες, οι έμφυλοι διαχωρισμοί που θέλουν τους άνδρες σκληρούς και δυνατούς και τις γυναίκες ευαίσθητες κι αδύναμες, είναι φαινόμενα που είτε εξαφανίζονται, είτε υποτιμούνται. Γιατί; Επειδή δεν αναδεικνύονται στη δημόσια σφαίρα; Επειδή δεν μπορούν να μετρηθούν σε στατιστικές ή να οριστούν σε συνταγματικές διατάξεις. Για να μην τα πολυλογώ, συμφωνώ μέχρι κεραίας με τον τρόπο που ο Quintom το έθεσε σε ένα από τα πρώτα post του. Είναι όλα αυτά που είναι δίπλα μας, δεν είναι «ακραίες περιπτώσεις» ή υπερβολές, και γι΄αυτό ακριβώς τα ερμηνεύουμε ως μία κανονικότητα ενώ δεν είναι. Είναι κοινωνικές κατασκευές. Κάποιος μπορεί να διαφωνεί με αυτές (ένας φεμινιστής, για παράδειγμα), κάποια άλλη να συμφωνεί με αυτές (μία επιτυχημένη νεοφιλεύθερη καριερίστρια, για παράδειγμα), αλλά δεν παύουν να αποτελούν κατασκευές. Ούτε ήταν πάντα εδώ, ούτε θα είναι. Το χειρότερο, όμως, είναι ακριβώς αυτό, ότι κάποιοι τα ερμηνεύουν ως «αντικειμενική πραγματικότητα».

Τώρα, εσύ Αχιλλέα, μπορεί να ζεις στο Βερολίνο, τη Μέκκα του εναλλακτισμού, αλλά αυτό δε σημαίνει ότι επειδή το gay ή οποιοδήποτε άλλο ταυτοτικό κίνημα εκεί είναι ανεπτυγμένο (τώρα το πώς ακριβώς είναι ανεπτυγμένο σηκώνει τεράστια συζήτηση, για μένα τα εμπορευματοποιημένα gay pride και η εξάπλωση των gay bar δεν έχουν με τίποτα να κάνουν με την κατάργηση των έμφυλων διαχωρισμών –περισσότερο κατάφεραν να καναλιζάρουν και να «κανονικοποιήσουν» τη διαφορά με εμπορευματικούς όρους, όχι απελευθερωτικούς), παύει να υφίσταται η σεξουαλική καταπίεση στους gay, στις trans ή σε οποιονδήποτε άλλον. Πίστεψε με, με απωθεί κι εμένα όσο τίποτα άλλο η ύπαρξη ταυτοτικών κινημάτων που θέλουν να αναδείξουν μία συγκεκριμένη πολιτική ατζέντα που σαν μοναδικό σκοπό έχει να αναδείξει μία καταπιεσμένη ταυτότητα (γυναίκα, μαύρος, gay, ανάπηρος κλπ.) σαν τη μοναδική ή την «ανώτερη»που δικαιούται αναγνώρισης (νομικής, πολιτικής κλπ.). Για τον απλούστατο λόγο ότι με το να θεωρείς τον εαυτό σου το αιώνιο θύμα που δικαιούται αναγνώρισης κλπ., ξεχνάς ότι σ’ αυτόν τον κόσμο είμαστε, με τον έναν ή τον άλλον τρόπο, κάποιος άλλος περισσότερο και κάποια άλλη λιγότερο, όλοι εκμεταλλευόμενοι, ή,τέλος πάντων, ένα μεγάλο μέρος του πληθυσμού. Με απλά λόγια, θεωρώ ότι ένας Έλληνας, λευκός ιδιωτικός υπάλληλος είναι εξίσου εκμεταλλευόμενος με την Ουκρανή καθαρίστρια. Δε θεωρώ παραγωγικό το να «ζυγίσω» τις καταπιέσεις τους, θεωρώ πιο παραγωγικό το να βρω τι κοινά μοιράζονται. Αυτό, όμως, δε θα με κάνει να υποπέσω σε υπερβολικές δηλώσεις τύπου «καμία καταπίεση δε δέχονται οι gay, αντίθετα εγώ καταπιέζομαι περισσότερο». Ας είμαστε πιο μετριασμένοι στις δηλώσεις μας, για χάρη εντυπωσιασμοί μπορεί να υποπέσουμε σε υπερβολές που δε βοηθάνε στην κουβέντα.

Κάτι άλλο που θα ήθελα να σχολιάσω είναι η εσφαλμένη (κατά την άποψη μου) άποψη που έχετε κάποιοι για το φεμινισμό. Φεμινισμός δε σημαίνει ότι οι γυναίκες είναι ανώτερες ή ότι οι άνδρες, σαν σύνολο, είναι εχθροί των γυναικών. Φεμινισμός σημαίνει ότι αναγνωρίζεις το σεξισμό και θέλεις να τον πολεμήσεις. Και ο σεξισμός είναι μία συνθήκη που συντηρούν εξίσου οι γυναίκες και οι άνδρες, άσχετα αν οι τελευταίοι είναι αυτοί που, κατά κύριο λόγο, έχουν τα περισσότερα και άμεσα οφέλη να συνεχίσει να υφίσταται. Προφανώς, δε μιλάμε για πατριαρχία με τους όρους που αυτή υπήρχε στην οικογένεια των φεουδαρχικών χρόνων. Ακόμα και ο όρος ίσως να είναι ατυχής, πλέον, μιας και ιστορικά έχει συνδεθεί με τον πάτερ φαμίλια, τη μη-πυρηνική οικογένεια κλπ. Οπότε αντί για πατριαρχία, μπορούμε να μιλάμε για «θεσμοποιημένο σεξισμό», ίσως αυτό να είναι πιο ακριβές. Σίγουρα, ωστόσο, δεν μπορούμε να ισχυριζόμαστε ότι η Δύση έχει ξεμπερδέψει με τις έμφυλες καταπιέσεις. Μήπως να ισχυριστούμε ότι και φυλετική καταπίεση δεν υπάρχει, αφού η δουλεία καταργήθηκε εδώ και πόσα χρόνια, υπάρχουν (πλέον) μαύροι μπάτσοι που πυροβολούν και σκοτώνουν μαύρους νεολαίους και ο πρώτην πρόεδρος των Η.Π.Α. ήταν μαύρος; Αυτή είναι μία νεοφιελεύθερη ανάγνωση της ιστορίας, μία ανάγνωση που βλέπει την «ισότητα» (των φύλων, των ανθρώπων κλπ.) να υφίσταται μόνο με όρους πολιτικής αντιπροσώπευσης κλπ. Αλλά ρίχτε μία καλύτερη ματιά γύρω σας. Αναλογιστείτε τα παραδείγματα που έφερε και ο Quintom. Σκεφτείτε αν σαν άνδρες είστε (είμαστε, για μένα τα λέω όλα αυτά πρώτα απ’ όλα) αρκετά απενοχοποιημένοι ώστε να κλάψετε μπροστά σε άλλους, να μη νιώθετε ότι στην γκόμενα σας πρέπει να δείχνετε πάντα ο «ισχυρός» (όχι με όρους ξύλου. Με όρους ασφάλειας που τις δίνετε, συναισθηματικής, επαγγελματικής, τα πάντα, επειδή «έτσι πρέπει να κάνει ο άνδρας») κλπ. Anyway, είναι μεγάλη συζήτηση. Αλλά, προσωπικά, βρίσκω αυτά τα ζητήματα πιο ενδιαφέροντα από τις στατιστικές για τις μισθολογικές διαφορές. Όχι ότι δεν είναι σημαντικά κι αυτά, αλλά αυτά, αργά ή γρήγορα, εύκολα λύνονται με μία «προοδευτική» κυβέρνηση ή μία διάταξη. Αλλά οι κοινωνικές σχέσεις, ο διάχυτος σεξισμός/ρατσισμός, αυτά είναι τα πραγματικά δύσκολα να καταπολεμηθούν, γι’ αυτό και θεωρούνται παγιωμένες καταστάσεις.

8 Likes

Απλα αψογος.

Μακριά από τον γιο μου εσύ. Δε θα μου τον κάνεις λουλού!

1 Like

Ή έτσι ζητάνε οι γυναίκες ε;

Φυσικά και οφείλουμε να είμαστε " αντί" στο σκοταδισμό που διδάσκει και αυτή η θρησκεία

Διαφωνώ σε κάποια συμφωνώ σε άλλα. Δεν ήταν ποτέ βέβαια προτεραιότητα μου να κάνω μακροσκελή κείμενα και ανάπτυξη προσωπικών απόψεων. Αυτό σαν “συγνώμη” που παρέθεσα άπειρο ελάχιστα απ το ποστ σου και δεν κάνω ουσιαστική συζήτηση. Δεν είναι για άλλο λόγο

2 Likes

Μα ναι, γι’ αυτό είπα ότι το σεξισμό το συντηρούνε και οι γυναίκες, όχι μόνο οι άνδρες.

2 Likes

Sorry για το double post, τώρα το είδα. Όχι, αντι-μουσουλμάνος δεν είμαι. Όπως δεν είμαι και αντι-χριστιανός. Είμαι κατά των θρησκειών γενικότερα.

Και κάτι που απέφυγες να σχολιάσεις είναι ότι κατά κύριο λόγο, η αντι-μουσουλμανική υστερία των καιρών μας, δε στοχεύει τόσο στο να αποδομήσει την ουσία των θρησκειών γενικότερα (μοιρολατρεία, ψυχική εκμετάλλευση κλπ.), αλλά να χαρακτηρίσει εν γένει τους μουσουλμάνους ως τζιχαντιστές, να τους θέσει σε πραγματική κατάσταση εξαίρεσης σαν πολίτες β’ (και γ’) κατηγορίας στις δυτικές κοινωνίες και να αποδείξει μία “ανωτερότητα” της χριστιανικής θρησκείας ως πιο προοδευτικής, ανεκτικής κλπ. Όχι, μ’ αυτούς τους όρους αντι-μουσουλμάνος εγώ δεν είμαι, ούτε θα έπρεπε να χαίρεται κάποιος για να αυτοχαρακτηρίζεται έτσι.

2 Likes

Όντως οι λόγοι είναι εντελώς διαφορετικοί και όχι στην ουσία της καταπίεσης και του φασισμού / σκοταδισμού της θρησκείας τους

Sorry, δεν καταλαβαίνω εάν ειρωνεύεσαι ή όχι, αλλά όπως και να έχει, εάν θέλουμε να ανοίξουμε κι αυτό το ζήτημα, ας πάμε στο Podium κι ας αφήσουμε τους Manowar ήσυχους.

Ποιοι Μάνογουορ τώρα ρε, έχουν πει οι μοντς ότι θα κάνουν σπλιτ το τόπικ και θα μεταφέρουν τα μηνύματα.

Προσωπικά είμαι “αντιμουσουλμάνος” με τον ίδιο ακριβώς τρόπο που είμαι και “αντιχριστιανός” όταν βλέπω φανατισμό, τύφλωση και μίσος. Χέστηκα αν το μίσος σου το κρύβεις κάτω από τον Αλλάχ, τον Χριστό, τον Γιαχβέ ή δεν ξέρω κι εγώ ποιον άλλον. Ο σκοπός είναι να απαλλαχτούμε από τις αγκιστρώσεις των θρησκειών, όχι να μας φορτωθούν κι άλλες.

4 Likes

Καθόλου δεν ειρωνεύομαι, ισχύει αυτό που λες.

Επίσης αυτό που λέει και ο Παντελής εννοώ κι εγώ.

Παντελή μπορώ να απαντήσω!;

oxi

Rebel, μπορώ να απαντήσω φίλε;

Άμα βλέπεις greeklish, είναι ειρωνικό ε :stuck_out_tongue:

1 Like

Σου επιτρέπω :joy:

1 Like

Thanks! Ήθελα να πω πως συμφωνώ!

Αντίστοιχος είναι και ο σκοταδισμός της θρησκείας που θέλει γυναίκες σε έμμηνο ρύση να μην μπαίνουν σε εκκλησία και να κοινωνούν γιατί τις θεωρεί “ακάθαρτες και μολυσμένες”. Αν είσαι αντι-μουσουλμάνος, (πρέπει ναι) είσαι και αντι-χριστιανός κλπ κλπ.

1 Like

φυσικά , γι αυτό έγραψα ΚΑΙ αυτή η θρησκεία. Βέβαια δε νομίζω ότι είμαι τελικά “αντι” , επιλέγω να μην ασχολούμαι όχι να είμαι πολέμιος

1 Like

Ας έχουμε στο μυαλό μας ότι οι θρησκείες βασίζονται εν πολλοίς η μία σε στοιχεία προγενέστερης και πως κυριότερος λόγος δημιουργίας τους ήταν ο έλεγχος των πιστών μέσα από κανόνες (10 εντολές κλπ κλπ). Μιλάμε για μια αποτύπωση του πως έβλεπαν τις γυναίκες μερικές εκατοντάδες χρόνια πίσω.
Το σημείωσα περισσότερο γιατί βρίσκω ειρωνικό ο Χ χριστιανός να είναι αντι-μουσουλμάνος ενώ οι θρησκείες τους έχουν πολλά κοινά, πιστεύουν μεν και δε στον Ιησού κλπ κλπ και όχι σαν προσωπικό σχόλιο -απλά χρησιμοποίησα την έκφραση σου για να γενικεύσω!

1 Like