Ισότητα των Φύλων ή Όχι?

Αυτόν για τον οποίον κάθεσαι και κάνεις εκστρατεία κατά του Metallica family ντε, σου απαντάω σε αυτά που γράφεις πολύ συγκεκριμένα.

Πραγματικά αυτό είναι μόνο στο δικό σου κεφάλι και στη σφαίρα της φαντασίας σου, δεν ξέρω τι άλλο να πω σε αυτό. Ψάξου. Παραδέξου πως κάνεις εκστρατεία για να φάω ban από το πρώτο μου ποστ και άσε τα γύρω γύρω.

Ακριβώς κάτω από το ποστ του dog, και σε απευθείας απάντηση. Θυμίζω, του χρήστη που έγραψε για κάποιον με τον οποίον δε συμφωνεί ότι μάλλον είναι sex offender. Το τι έχεις στο μυαλό σου δε μπορώ να το γνωρίζω. Το τι γράφεις όμως είναι εκεί.

Δε με ενδιαφέρει το αν θα φας μπαν. Όσο μου απευθύνεσαι ή γράφεις για μένα, τόσο πιο λυπηρό θα το βρίσκω. Αν δε θέλεις, απλά μην ασχολείσαι.

Και θεωρείς το ότι έθεσα ένα θέμα - το ότι σε όποιο ποστ κάνω στο rocking πετάγεσαι για να φωνάξεις “ειναι ο Unholy, κάντε τον ban αντί να συνεχίσει η ροή της κουβέντας” - σημαίνει ότι συμφωνώ με τα λεγόμενα του dog, ότι είναι και φίλος μου (!) και ότι συμφωνώ με το “sex offender”;

Το αν έχω συμμετάσχει ουσιαστικά στο topic επίσης είναι εκεί, λέγοντας τη γαμημένη την άποψή μου. Θα με αφήσεις ή θα μου βγάλεις την Παναγία; Δεν καταλαβαίνεις πότε πετάς τη μπάλα στην εξέδρα λόγω μιας κάποιας εμμονής σου;

Είσαι αληθινά τρελός…

Δεν έχω γράψει πουθενά κάτι τέτοιο στο παρόν θρεντ. Λοιπόν, κουράζουμε τους υπόλοιπους χρήστες. Αν σε ενδιέφερε πραγματικά, θα μου είχες στείλει ΠΜ. Τέλος. Κόψε τα ψέματα, είναι θλιβερό.

Αν θα σε ενδιέφερε να σου στείλω PM και να συνεχίσουμε αρμονικά, θα μπορούσα να το κάνω. Αλλά δεν είμαι αισιόδοξος.

Στο σκηνικό με τους Tool ήταν η αποψή μου επάνω στη δική σου (οι Tool έχουν κόσμο - οι Tool δεν έχουν κόσμο). Με αποκάλεσες “Unholy” και “fanboy Tool” ως αντεπιχείρημα.

Το αν βρίσκεις λυπηρό το να σε κάνω Quote τη στιγμή που κάνεις 1000 ποστ τη μέρα και σε κάποιο δικό σου θα πέσω το οποίο έχω να σχολιάσω, με ξεπερνάει.

Με κάθε καλή πρόθεση, μάλλον λες πολλά γνωρίζοντας λίγα. Μείνε εδώ μαζί μας, διάβασε, γράψε και τα ξαναλέμε.

Πρόφεσυ/Κλερβόγιαντ/Γκρεγκ7/… και Ρορ είναι χρήστες που έχουν “αποβληθεί” πολλές φορές με διαφορετικά nicks ο καθένας και επανέρχονται κάθε φορά με νέο nick για να πρήξουν τον κόσμο. Όχι εμένα κι εσένα. Τον κόσμο. Ε, όταν καταλαβαίνουμε με ποιο nick έχουν μπει αυτή τη φορά, το λέμε, δεν είναι κακό. Αφού η πορεία είναι προδιαγεγραμμένη, το έχουμε δει το έργο πολλές φορές. Πολλοί χρήστες έχουν/έχουμε χαρακτηριστικό τρόπο γραφής και μπορούν να γίνουν αντιληπτοί σχετικά εύκολα. Δηλαδή, δεν ήθελε και πολύ μυαλό για να καταλάβει κάποιος μετά από λίγα ποστς ότι ο Γκρεκ7 είναι ο Κλερβόγιαντ. Ούτε ότι ο Κλερβόγιαντ είναι ο Πρόφεσυ.

Τα flags υπάρχουν για συγκεκριμένους λόγους. Προσωπικά δεν τα χρησιμοποιώ σχεδόν ποτέ πια, αλλά προφανώς χρησιμοποιούνται: γι’ αυτό υπάρχουν άλλωστε.

Τον χρήστη Ανχόλι δεν τον γνωρίζω καν. Όταν σε χαρακτήρισα έτσι (το έκανα μία φορά μόνο απ’ όσο θυμάμαι), τρόλλαρα :joy:. Το είπα επίτηδες για να τσιμπήσει άλλος :stuck_out_tongue:. Πώς μπορώ να ξέρω αν είσαι αυτός ο χρήστης, τον οποίο δεν έχω δει ποτέ να γράφει;

Σε αυτό το τόπικ μπορείς να με δεις να αναφέρω λογαριασμούς που δημιουργήθηκαν με όνομα σχεδόν ίδιο με του δικού μου λογαριασμού και avatar ακριβώς ίδιο, από τους οποίους έγιναν εμπρηστικά posts που εγώ δε θα έγραφα ποτέ (περιύβριση νεκρών και εθνικιστικές πίπες ας πούμε κλπ). Λες ότι έπρεπε να καθήσω να τους βλέπω να γράφουν πίπες; Για τους οπαδούς του ΠΑΟΚ που σκοτώθηκαν στα Τέμπη ας πούμε, ότι καλά να πάθουν; Και να πλανάται η εντύπωση ότι τα έχω γράψει εγώ; Τι λες ρε μάγκα, σοβαρά; Και μάλιστα, μου προξενεί απορία που δεν έχουν γίνει ban για πάντα όλοι, αλλά βλέπω ότι ορισμένοι έχουν γίνει ban μέχρι ξέρω 'γω τον Μάρτιο του '19, λες και μετά θα σταματήσουν να είναι trolloaccounts.

Από που βγάζεις αυτό το συμπέρασμα; Αυτό το υπονοούμενο που αφήνεις, είναι ψέμματα. Όταν ως χρήστης νιώθω πως βάλλομαι (όπως και κάθε άλλος), θα ενημερώσω προφανώς τους υπεύθυνους, των οποίων δουλειά είναι να αξιολογήσουν αυτό που λέει ο κάθε διαμαρτυρόμενος χρήστης και να δράσουν αναλόγως. Όπως είδες, το έκανα δημοσίως, όπως είναι και το ορθό σε ένα forum. Δεν ασχολήθηκα να μάθω ποιος ή ποιοι έκαναν αυτό το πράγμα. Σιγά μην κάνω εγώ καλά τον κάθε καθυστερημένο.

Γι’ αυτό λοιπόν σε παρακαλώ πολύ, μην ξαναφήσεις τέτοιο υπονοούμενο. Γιατί όπως σου είπα, είναι απλά ένα ψέμα.

2 Likes

Παντελή, ευχαριστώ για τη διάθεση, ειλικρινά ρε φίλε.

Για το σκηνικό, έλα στη θέση μου τη στιγμή που κάνω ένα-δύο ποστ και τόσο εσύ όσο και ο Quintom αναφέρουν το “Unholy” ζητώντας ban. Πού να γνωρίζω αν τρολλάρετε ή όχι; Εγώ είδα έναν να ζητά ban με το που έγραψα. Από το πρώτο μου ποστ, και για όλα τα επόμενα, ακόμη κι αν αφορούν συζήτηση επάνω στο σεξισμό, σχόλιο για το tour μιας μπάντας, σχόλιο σε μια ταινία. Και να έχεις ένα χρήστη να σου λέει "αν απαντήσεις με quote σε μένα, είσαι για λύπηση).

Ε, δεν είναι πάντα όλοι από μόνοι τους τρελοί, ενίοτε υπάρχει εκατέρωθεν πρόβλημα.

Όλοι μπορούμε να συζητήσουμε ήρεμα και αρμονικά, ακόμη και να διαφωνήσουμε. Βοηθήστε λίγο με τις συνθήκες.

Τα ψέματα σου δεν περνάνε λέμε. Κανένα μπαν δε ζητήθηκε σε αυτό το θρεντ. Κανένας δε σου είπε ότι είσαι για λυπηση επειδή κάνεις quote. Για λύπηση είσαι για τα συνεχόμενα και ατελείωτα ψέματα. Σε κάθε ποστ.

Γνωρίζοντας ποιός ακριβώς είσαι και τι έχεις κάνει, το μπαν δεν αρκεί. Απλά θα βρεις τρίτο nickname. Απλώς κάθε φορά που επιτίθεσαι σε μένα συγκεκριμένα (πο εμμονές δεν ξεπερνιούνται εύκολα) θα λαμβάνεις την απάντηση σου. Είναι περίπου 7η φορά που στο τονίζω, υποδείξεις συμπεριφοράς από εσένα συγκεκριμένα, δε θα λαμβάνονται καν υπόψιν. Χάνεις τον χρόνο σου αν νομίζεις ότι θα μας αναγκασεις να γράφουμε όπως θέλεις.
Όσο δεν ασχολείσαι μαζί μου, ούτε απειλές για μπαν (γέλια μόνο), ούτε τίποτα υπάρχει. Απλά κόψε τα ψέματα. Τέλος (δεύτερο)

[quote=“QuintomScenario, post:3016, topic:1460”]
Γνωρίζοντας ποιός ακριβώς είσαι και τι έχεις κάνει, το μπαν δεν αρκεί.[/quote]

Ρε φίλε, εσύ δεν έγραφες ότι τα μπατσιλίκια δεν περνάνε; Ποιος είσαι εσύ να κρίνεις ποιος είμαι και τι έχω κάνει και τι θα κάνω; Άι στο διάολο που θα παριστάνεις ότι με ξέρεις κιόλας και δεν καταλαβαίνεις πόσο εξοργιστικό είναι αυτό.

Πότε στο διάολο σου επιτέθηκα ρε φαντασιομανή; Μήπως προσπαθείς εσύ να επιβάλλεις πώς θα μιλάνε οι άλλοι; Σε παρακαλώ πολύ κόφτο να μιλήσουμε ήρεμα.

ΥΓ. Τελικά αν σε κάνω quote είμαι για λύπηση/ban, αν δε σε κάνω είμαι για γέλια; Να ξέρουν πως να πορευτούν οι υπόλοιποι χρήστες που έχεις φαγωθεί να τους υποδείξεις πώς να μου μιλάνε κάθε φορά που γράφω κάπου την άποψή μου. Ο Παντελής ήδη ψάρωσε, άρα καλός είσαι στα πολιτικά σου.

ΥΓ2. Για άτομο με κοινωνικές ανησυχίες, η τοποθέτησή σου στην ελευθερία του λόγου είναι πολύ ενδιαφέρουσα.

ισχύει και εδώ Ελλάδα για το δημόσιο φυσικά . Για μένα αν και απίθανο μια καλή αρχή θα ήταν να εναρμονιστεί ο ιδιωτικός τομέας με τον δημόσιο σε κάποιες δίκαιες παροχές που προσφέρει

Τα κίνητρα βέβαια είναι διαφορετικά. Εδώ η κάθε εταιρεία θέλει να προσελκύσει/διατηρήσει το πιο παραγωγικο και καταρτισμενο προσωπικό.
Βλέπουν τη μεγάλη εικόνα πως αν έχουν ένα υπάλληλο για 5-10 χρόνια, είναι εντελώς κοντοφθαλμο το να επιλέξουν τον χειρότερο άντρα επειδή θα λείψει σε αυτό το διάστημα 3/6/9 μήνες λιγότερους από μια γυναίκα που θα αποδόσει καλύτερα.

Για τους ίδιους λόγους προσφέρουν ευέλικτα ωράρια, εργασία από το σπίτι κλπ, όχι μόνο για γονείς αλλά για όλους. Το πρώτο πράγμα που μου είπαν όταν ξεκίνησα ήταν “you’re evaluated on the quality of your output, not the amount of you input”. Με λίγα λόγια, θες να φύγεις νωρίτερα. Μη ρωτάς κανένα. Αν βγάζεις τη δουλειά δούλεψε από το σπίτι, δούλεψε compressed hours, λιγότερες μέρες, κάνε 17 παιδιά, άλλαξε φύλλο, δε μας νοιάζει.

4 Likes

Μια μικρή παρένθεση:

Είμαι στο forum από το 2004 (νομίζω, το έψαξα για επιβεβαίωση αλλά δεν το βρήκα), αλλά για τον περισσότερο καιρό έγραφα 1-2 φορές το χρόνο και πλέον έχω ξεχάσει το “παλιό” forum, τα άτομα/nicknames εκεί, το ποιος ήταν οπαδός ποιας μπάντας, ποιος είχε τσακωθεί με ποιον κλπ.

Το “Unholy” κάτι μου θυμίζει αλλά δεν έχω χρόνο ούτε διάθεση να ψάξω παλιά posts. Το θέμα είναι ότι αυτή η αντιπαράθεση @QuintomScenario και @Pazuzus τραβάει καιρό και την πετυχαίνω σε διάφορα topics. Και το χειρότερο είναι ότι μιλάτε με γρίφους για κάτι που έγινε στο παρελθόν και κανείς άλλος δεν ξέρει οπότε χάνεται λίγο η μπάλα. Τι έκανε ο Unholy, βίαζε παρθένες, έτρωγε νεογέννητα παιδιά; Ειλικρινά ρε παιδιά, κούραση…

Προσωπικά, τον @Pazuzus με βάση τα γραφόμενά του εδώ δεν θα τον κατέτασσα στην κατηγορία τρολ, κανονικά γράφει, και από εκεί και πέρα μπορούμε να συμφωνούμε ή να διαφωνούμε. Εκνευριστικό τρολ είναι/ήταν ο Ρορ και όσες φορές κι αν εμφανιστεί (νομίζω η τελευταία εμφάνιση ήταν ως King Diamond) καλό είναι να μπανάρεται άμεσα. Για τους υπόλοιπους δεν ξέρω.

6 Likes

Το έψαξα για εσένα :stuck_out_tongue: Ο χειρότερος πρέπει να ήταν. Επίσης ο τύπος έχει ban από το 2009.

Σωστα ολα αυτα.

Γιατι δεν διευκρινιζεις επισης πως προσωπικα εγω δεν εχω απευθυνθει στο συγκεκριμενο ατομο ουτε μια φορα? Δε με ενδιαφερει κανενας διαλογος μαζι του, και το εχω δηλωσει στα ισα. Στο 100% των περιπτωσεων στις οποιες εχει υπαρξει αλληλεπιδραση μεταξυ μας, αυτη εχει ξεκινησει με ποστς απο τον συγκεκριμενο χρηστη, τα οποια ολα ανεξαιρετως περιλαμβανουν επιθεση, ειτε ευθεως ειτε πλαγιως. Ολα καλα μεχρι εκει, αλλα το κακο ειναι πως οτιδηποτε γραφει το συγκεκριμενο ατομο για μενα ειναι ψεμα ταυτοχρονα.

Οποτε ναι, κουραση, απλα αναλογισου ποση κουραση υπαρχει για μενα, που κακως ασχολουμαι κιολας δηλαδη αφου κανονικα θα επρεπε απλα να τον αγνοω απο το πρωτο ποστ του προς εμενα καθε φορα, αν εσυ ηδη κουραστηκες ηδη απο τα γραφομενα.

Με αυτα και με αυτα, εχασα την οποιαδηποτε θεληση να απαντησω για το θεμα που εχει προκυψει τις τελευταιες μερες στο παρον τοπικ με αφορμη τις εμετικες πραξεις του Καρλ Λογκαν, οποτε συγγνωμη στον @nnnkkk , αλλα αν θελει τα λεμε πριβε. Απλα να σημειωσω πως δε συμφωνω σχεδον σε τιποτα με το τελευταιο σου ποστ.

Για μενα η αδικια ειναι καταφανεστατη στον εργασιακο τομεα, και ανεξαρτητα απο τον υποκειμενο παραγοντα, ολες οι στατιστικες ερευνες συνηγορουν πως κατα μεσο ορο για την ιδια δουλεια οι αντρες εχουν πολυ περισσοτερες ευκαιριες, και πληρωνονται και παραπανω για ακριβως την ιδια δουλεια. Αυτο μπορει οποιος θελει να το εξηγησει ως “ναι αλλα οι αντρες ειναι ικανοτεροι” αν θελει, εγω αρνουμαι, απλα. Για μενα η ικανοτητα του οποιουδηποτε ανθρωπου να πραγματοποιησει ενα εργο ειναι ανεξαρτητη απο το φυλο του. Συνεπως το να υπαρχει τοσο μεγαλη διαφορα στους πληθυσμους συγκεκριμενων επαγγελματων, δειχνει προβλημα.

Μήπως είσαι απλά λίγο μυγιάγγιχτος ρε φίλε; Έγραψα κάτι “για εσένα” ώστε να λες ότι είναι και ψέμα; Αν είναι δυνατόν με την παράνοια.

Έφερα το παράδειγμα των Tool - απάντηση πως “όχι ρε έχουν αρκετούς που τους ακούνε” και τρελάθηκες!

Τέλος πάντων, θα απαντάω μόνο στους άλλους, λολ.

Ωραια, χαιρομαι που τα βρηκαμε, απαντα μονο στους αλλους και ολα καλα, εγω προσωπικα δε θα σου απευθυνθω ποτε και για τιποτα.

1 Like

Μπορείς πάντως, έχεις παρεξηγήσει ένα δύο πράγματα… Άντε καλη συνέχεια.

Κοίτα, εγώ πήρα αφορμή από το γεγονός ότι η δική σας αντιπαράθεση φαίνεται ότι έχει προηγούμενα κι ότι γίνεται αναφορά σε όσα έγιναν στο παρελθόν, τα οποία όμως κανείς από τους υπολοίπους δεν ξέρει ώστε να αξιολογήσει.

Αν διαφωνείς π.χ. μαζί μου στο θέμα φεμινισμός, δε σημαίνει ότι θα μου πεις “μη με ξανακάνεις quote γιατί δε συμφωνούμε σε τίποτα”. Δεν έχουμε προσωπικά θέματα. Βέβαια μπορεί να θεωρήσεις ότι ο χρήστης achilleas είναι πάντα στην αντίπερα όχθη, άρα ή δεν έχει νόημα η συζήτηση ή είναι εμπαθής μαζί σου. Οπότε τον κόβεις/αποφεύγεις, αν και αυτό καταλαβαίνω ότι δεν είναι εύκολο.

Τέλος πάντων, δεν κουράστηκα όπως έγραψα πριν, ούτε είμαι εδώ για να υποδεικνύω τρόπους συμπεριφοράς.

4 Likes

Πέρα από θέματα ισότητας των δύο φύλων, το πως την εννοεί καθείς κλπ, πλέον στο thread των Manowar επιλύονται και διαφορές επί προσωπικού!
Μόνο δικαίωση για τους “Βασιλείς”!

4 Likes