Ένα Θρεντ για τους Καμμένους Σιντάκηδες (και τις τιμές)

Λοιπόν καταρχάς να αναφέρω ως πρόλογο ότι αυτό το θρεντ ξεκίνησε είναι λίγο για καμμένους συλλέκτες (σιντάκηδες περισσότερο) και το γράφω γιατί δεν αντέχω άλλο αυτή την εκμετάλλευση του απλού καθημερινού ανθρωπάκου που πάει στο τοπικό του δισκοπωλείο να αγοράσει (1,2…άντε 20 δίσκους)!

Λοιπόν πρώτο θέμα που με εκνευρίζει αφάνταστα είναι οι τιμές των δίσκων…Ντάξει οι αυξήσεις που έκανε το καλοκαίρι γνωστή αλυσίδα δισκοπωλείων στην Ελλάδα θεωρώ δεν είναι πολύ μεγάλη σε σχέση με κάποιες περιπτώσεις που μπορείς να δεις και κλεψιά μέχρι και 15 ευρώ σε σχέση με άλλα δισκοπωλεία. 60-80 λεπτά ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΑΛΜΠΟΥΜΣ (αν και σε μερικά ακόμα δεν έχουν προλάβει να αλλάξουν τις τιμές).Από τη μία δε θα πρεπε να διαμαρτύρομαι γιατί νομίζω παραμένει το πιο φθηνό δισκοπωλείο από το οποίο μπορείς να προμηθευτείς κλασσικά σιντι σε τόσο χαμηλές τιμές , από την άλλη όμως αναρωτιέμαι…ΘΑ ΜΕΙΩΣΟΥΝ ΠΑΛΙ ΤΙΣ ΤΙΜΕΣ ΟΤΑΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΕΡΘΕΙ ΠΑΛΙ Η ΤΙΜΗ ΤΟΥ ΠΕΤΡΕΛΑΙΟΥ ΣΤΑ ΕΠΙΠΕΔΑ ΠΟΥ ΗΤΑΝ (ρητορική ήταν η ερώτηση …σιγά που θα γίνει αυτό εδω!!!).
Το άλλο όμως δε μπορώ να το χωνέψω με τίποτα…το Black Box των Black Sabbath το Amazon πέρυσι Χριστούγεννα το χε 69,9 δολλάρια Το μαγαζί εδώ το είχε 153 ευρώ … χμμμμμμμμ καλά υπάρχουν και άλλα άπειρα παραδείγματα που ανεβάζουν (αυτοί και άλλοι πολλοί) τις τιμές όποτε τους καβλώσει …π.χ. πρόπερυσι το διάστημα πριν έρθουν οι MAIDEN και λίγο μετά αύξησαν τις τιμές των σι ντι τους από 6,9 σε 18,8 …!
Επίσης η ηλίθια ταινία που τυλίγουν σε σιντι (βλ. Ρας,Kyuss) εκτός απο το ότι σου σπάει τα νεύρα μετά σου γαμάει και τη θήκη … η κόλλα που έχει η ταινία με το χρόνο έχει γίνει ένα με τη θήκη (jewelcase) και μετά και σαπούνι να χρησιμοποιήσεις δεν φεύγει με αποτέλεσμα να κολλάει σαν χλαπάτσα σε ότι αντικείμενο το τοποθετείς…

Ένα άλλο θέμα (αυτό είναι το πιο καμμένο) είναι ότι σε ΠΟΛΛΑ δισκοπωλεία που έχω πάει (κάποιοι) αφαιρούν τα Slipcases από τα σιντι με αποτέλεσμα να μένει μόνο η θήκη! όσοι δεν ξέρουν τι είναι το slipcase είναι αυτό το χαρτονάκι (που “ντύνει” τις 8ήκες των σιντι)! Παραδείγματα πολλά σε επανακυκλοφορίες βέβαια τα περισσότερα (Dickinson,Uriah Heep όλα μέχρι το 91,Μotorhead - επανακυκλοφορίες από το 2005 και έπειτα, τα 2 πρώτα των Stooges) Κανονικά αυτά και άλλα πολλά θα πρεπε να χανε Slipcases αλλά κάποιοι τα σουφρώνουν ! και είμαι πολύ περίεργος να ακούσω τι διάολο τα θέλουνε ??

Αυτά προς το παρόν ότι άλλο προκύψει θα γραφτεί !
Please θέλω να δω κάποιον να συμφωνεί για τα slipcases γιατί μου την έχει βιδώσει πολύ άσχημα να καταστρέφονται οι θήκες των Cd έτσι…

(πολλά νεύρα έχω ε ?) :stuck_out_tongue:

Εγώ πάντως έχω την εντύπωση ότι οι τιμές των cd είναι σε πολύ καλύτερο επίπεδο απ’ ό,τι κάμποσα χρόνια πριν :-s

Πρώτη φορά το ακούω αυτό, μα αν ισχύει είναι για πολλά μπινελίκια οι τύποι :!:

Kαλά δεν ξέρω για πολύ παλιά τι έκαναν, τώρα δεν είναι πολύ ακριβές (ειδικά σε σχέση με επαρχία που Ο,ΤΙ σιντί και αν αγόραζα το έπαιρνα από 16 ευρώ και πάνω…) αλλά μου φαίνεται σα να ανεβαίνουν πάλι…

Αυτό με τα σλιπκέησης είναι αλήθεια! παλιά όλα τα Μοτορχεντ τα βλεπα με το ωραίο χαρτονάκι τους απ’έξω να τα προστατέυουν ενώ τωρα κανένα δεν βρίσκω όπου και να πάω ! και για τους άπιστους : ΝΑΙ ! Κοίταξα ημερομηνίες και τράκλιστ! 2005 έγραφαν (τα έης οφ σπέηντς και μπόμπερ π.χ.) αλλά slipcase γιοκ! Και αυτό συμβαίνει σε πολλά δισκοπωλεία! Μόνο το Another Perfect Day βρήκα ανέγγιχτο 9 ευρώ και το τσίμπησα (σιγά μην το παιρνα 20,5 από Μετροπόλιταν). Πηγαίντε στο οφφίσιαλ σάητ & τσεκάρετε και αυτά τον Uriah Heep … Όλες οι επανεκδόσεις από 2003 και έπειτα γράφουν ντελούξ σλίπκεης packaging (αυτό το packaging δεν το προφέρω καλά) αλλά Metropolis θέλετε,No Remorse θέλετε ? μήπως Rock City ? τίποτα αγάπητοι ! όλα με το τράκλιστ του 2003 αλλά τα slipcases κάνουν φτερά …

Λογικά “θα τα παίρνουν τίποτα μεσάζοντες” όπως συμβαίνει πάντα στο κώρα μας.

αγοραζω εδω και πολυ καιρο μεσω αμαζον… οχι μονο βρισκω οτι θελω, το βρισκω και σε πολυ καλες τιμες

αα,το black box των sabbath στο αμαζον το αγορασα με 45 ευρω :stuck_out_tongue: 153 εδω? :lol:

πια μονο play.com, και amazon… παμθηνα, δεν με πειραζει να περιμενω λιγες μερες να μου ερθει…ασε που εχει την φαση του η αναμονη του ταχυδρομου… :stuck_out_tongue:

Εμείς οι φλώροι που δεν έχουμε πιστωτική πάμε στα δισκάδικα:(

Τα δισκαδικα εχουν πεθανει παιδες.Και αν δεν ειναι νεκρα ειναι με μηχανικη υποβοηθηση…

Σε σχεση με παλια μ φαινεται πως ειναι καλυτερα. Πλεον βρισκω καποια απ αυτα που θελω, ενω πριν…

Το προβλημα περισσοτερο θα λεγα πως ειναι σε ελλειψεις. Μιλαω για κλασσικες μπαντες και κλασσικους δισκους. Κι οχι μονο, το προβλημα εστιαζεται και στα καινουργια. Ας πουμε, το πρωτο προσωπικο album του Ihsahn το φεραν φετος. Μετα απο δυο χρονια δλδ.

Και εγω συμφωνω οτι ειναι καλυτερα τα πραγματα.Πιο πολυ υλικο ειναι προσιτο πλεον.
Αλλα και παλι υπαρχουν τρομερες ελλειψεις.

Το έχετε ξαναπροτείνει το play.com αλλά μου φαίνεται πολύ πιο ακριβό από ebay.
Κάποιος είπε ότι δεν έχει πιστωτική. Μπορεί εύκολα να βγάλει μια προπληρωμένη που είναι απολύτως ακίνδυνη.
Επίσης η κόλλα στα jewel cases βγαίνει σε μεγάλο βαθμό με οινόπνευμα.

Για την κολλα οπως ειπε και ο obscurus βγαινει με οινοπνευμα.Δεν μενει τιποτα.Φροντισε το πανι να
ειναι λευκο και το οινοπνευμα επισης.

Για τα slipcases εχεις μεγαλο δικιο.Ολο slipcases ακουμε και δεν τα βλεπουμε ποτε.
Εντωμεταξυ ειναι απιστευτα χρησιμα.Ενα που εχω απο το '99 ειναι σχεδον σαν καινουργια
η θηκη του.

αν δεν έχει ζελατίνα απόξω το σινδί, αλλάζω θήκη.-
είμαι πολύ μυστήριος με τα σινδιά μου, είναι όλα καλύτερα και από καινούργια :smiley:

Χμμμμ ! αυτό με το οινόπνευμα δεν το χα ακούσει από κανέναν … Όλοι μου λεγαν για σαπούνι και περίμενα αφού το τριβα κιόλας κάνα 10λεπτο μήπως γίνει τίποτα αλλά μπα!

Να συμπληρώσω για τα slipcases ότι δεν γίνονται σε όλα τα albums αυτά τα περιστατικά … π.χ. στο ομώνυμο των Violent Femmes υπάρχουν , αλλά αναρωτιέμαι ρε γαμώτο…Μόλις είχα ενημερωθεί απο τα περιοδικά για τις κυκλοφορίες των Helloween η διαφήμιση σε ένα περιοδικό έγραφε slipcase και λοιπά…Αλλά όλες οι κόπιες των 3 πρώτων τους expanded κυκλοφοριών που προμηθεύθηκα δεν είχαν τέτοια περιποίηση…Όλα τα άλλα της δισκογραφίας τους έχουν όμως! Και θέλω να επιμείνω στο ερώτημα μου … ΤΙ ΔΙΑΟΛΟ ΤΑ ΚΑΝΟΥΝΕ ???

Επίσης να μιλήσω για κάτι ακόμα … Πρόπερυσι Νοέμβριος 2007 κυκλοφορούσε ένα περιοδικό (βασικά πολλά περιοδικά της ίδιας εταιρείας) που προσέφεραν από 2 εώς 4 CD …κάποια bootlegs αλλά σιγά σιγά άρχισαν να βάζουν αυθεντικά (το γιατί νομίζω το χω καταλάβει … θα το αναφέρω σε άλλο ποστ όμως …αν το ξεχάσω και ενδιαφέρεται κανείς ας με ρωτήσει…) και μερικά από αυτά ήταν της προφάτως (τότε) εταιρείας που “ανέστειλλε τις εμπορικές της δραστηριότητες” Black Lotus ! Από αυτήν είχαν κυκλοφορήσει γνωστοί καλλιτέχνες και μπάντες τις δουλείες τους…Chris Caffery,Necromantia (οι 4 επανακυκλοφορίες τους απο κει είναι),Thanatos,Μιdnight και οι Crimson Glory ήταν να επανακυκλοφορήσουν απο κεί τα 2 τους πρώτα αλλά τελικά “διέλυσε” η εταιρεία και τα κυκλοφόρησε η Metal Mind από την πολωνία σε 2000 αντίτυπα το καθενα παγκοσμίως (όπως κάνει με όλα τα σιντι που κυκλοφορεί άλλωστε) … Ωραία μέχρι εδώ το περιοδικό έκανε 8,9 αν θυμάμαι καλά (πάντως όχι πάνω από 10 ευρώ) και έπαιρνες 4 CD…Μέσα σ’ένα λοιπόν είχα βρει το Malice των Necromantia και το “LYSSA …” των Nightfall …4 ευρώ δηλαδή για 2 αυθεντικά…2 Ευρώ για κάθε σιντι της μπλκ Λότους ! από τότε δεν ξανάδα να κυκλόφορουν τέτοια CD σε αυτά τα περιοδικά αλλά πολλά δισκοπωλεία να χουν παρόμοια CD σε εξευτελιστικά ακριβότερες τιμές. Necromantia 15,5 ευρώ κ.λ.π. Το Discipline Manifesto το χα πάρει 6,9 επειδή ήταν σε Digipak και σχετικά πιο φθηνό απ’ότι μπορεί να το βρισκα στο μέλλον … το βάζω να παίξει και είχε προβλήματα σε ένα τραγούδι … κοιτάω το δίσκο : ΝΑ ΜΙΑ ΓΡΑΤΖΟΥΝΙΑ λες και το χαν πετάξει σε λάκο με γάτες ! έλεος δηλαδή …

άααα και το καλύτερο !!! Το THE MAKING OF NUMBER OF THE BEAST (ναι ντε των maiden) που χε κυκλοφορήσει το maxim νομίζω 2 φορές κιόλας σε τιμή γύρω στα 4 ευρώ το είδα σε "ψαγμένο δισκοπωλείο 24 ευρώ !!! ντάξει μας πηδάνε από παντου …

Εγώ ψωνίζω από δισκάδικα γιατί:

  1. είμαι 16 χρονών και βαριέμαι να μπλέκω με πιστωτικές

  2. πάω και λιώνω είτε με παρέα είτε με άλλους για 2ωρα και 3ωρα μιλώντας παράλληλα με ένα φιλαράκι που δουλεύει εκεί και μου προτείνει πολύ πράμα, και δίνει συμβουλές για το ποιά θα πέσουν και ποιά όχι. Είναι καλή φάση, αν και εξαρτάται και απ΄το κλίμα του δισκοπωλείου…

Το εχω ξαναπει και το ξαναλεω.Το γνωστο δισκαδικο στην πανεπιστιμιου ειχε απο y&t μονο ενα live.το θεμα της διαθεσιμοτητας πραγματι ειναι σημαντικο.Δεν επιτρεπεται να μην υπαρχουν τα βασικα και κλασσικα συγροτηματα σε ολοκληρες δισκογραφιες.ισως ομως να ξερουν και αυτες οι αλυσιδες πως ειναι ηδη νεκρες και να μην το κυνηγανε πια.

  1. Χρεωστικη!Την γεμιζεις οποτε εχεις λεφτα.

  2. Και εμεις το κανουμε αυτο :stuck_out_tongue:

Epitaph & Angmar έχουν δίκιο. (ο δεύτερος περί ελλείψεων)
Σοκαρίστηκα με κάτι τιμές που είδα σήμερα στο metropolis.
Δεν χωνεύονται οι τιμές τους.
Δεν μπορώ να πιστέψω ότι μερικά cd δεν κατεβαίνουν κάτω από 15€ (Metallica , Emperor και άλλα…) ενώ μερικά από 6,90 εκτοξεύτηκαν στην τιμή των 17,90(Iron Maiden).:o:o:lol2::lol2:
Ω ναι είναι και για γέλια και για κλάματα.

Νομίζω πρέπει να αρχίσουμε με πιστωτικές , δεν ξέρω τι να πω.

Δεν αγόρασα τίποτα σήμερα , γιατί θέλω να κρατήσω λεφτά για άλλες αγορές αργότερα.

Πλέον στα metropolis όποιος μπαίνει βγαίνει με άδεια χέρια.:?

Ψωνίζω συνήθως από ένα μεταλλομάγαζο με συμπαθητικές σσχετικά τιμές.

εγω έχω την gift card της τραπεζας αττικής… με έχει βολεψει πολύ… όποτε έχω φράγκα την γεμίζω…η μονη βλακεια είναι ότι ακριβως επειδή στο δίκτυο μπορείς να βρεις τα ΠΑΝΤΑ , και σε εξαιρετικές τιμές , χαλάω πιο πολλά τώρα απ’ότι πρίν την εκδόσω…:lol::lol:

Χοχοχο, την ίδια κάρτα έχουμε !

Κι εγώ αυτή λέω να βγάλω…

Ellanor, αν δε βαργέσε, για πες τι χρειάζεται και πόσο θα πάρει να μου τη βγάλουν. Ενήλικας είμαι (τι θα πει “δε φαίνεται” ρε μαλάκες)