Κάτι σαν αυτο?

Καλημερα σας. Καθε φορα που ακουω Liquid Sound Company του αγαπημενου John Perez σκεφτομαι οτι δεν το ξερω αυτο το ειδος και τις μπαντες του. Σκεφτηκα λοιπον να ερθω εδω να ρωτησω τους γκουρου του φορουμ. Θα μπορουσε καλλιστα να γινει και ενα topic το συγκεκριμμενο, οπου θα μπορει ο καθενας που ψαχνει μπαντες που θυμιζουν καποια που του αρεσει και να παιρνει προτασεις.

Ψαχνω λοιπον κατι που ειναι ψυχεδελικο και συνηθως και oriental. Στο μυαλο μου ειναι απλα ταξιδιαρικα και trippy. Ενα τετοιο τραγουδι που ξερουν ολοι και αγαπαω ειναι το Spanish Caravan.

Αλλο τραγουδι που ειναι ταμαμ σε αυτο που ψαχνω ειναι η ακουστικη εκδοση του Inanna των Tea Party.

Το εναυσμα παντως, οπως προειπα, μου εδωσε ο τελευταιος δισκος των Liquid Sound Company και κυριως τραγουδια σαν αυτα τα 2.

Αν σκεφτειτε τιποτα let me know

Ωραίο θέμα! Ωραία και τα τραγούδια, αλλά δεν μπορώ να βοηθήσω ή έστω δεν μου έρχεται κάτι τώρα. Εκτός από Myrath και Orphaned Land ξερωγω, αλλά αυτά είναι για τσιφτετέλια :stuck_out_tongue: Πιθανότατα να σκεφτώ κάποιο τραγούδι σχετικό, αλλά μπάντα/δίσκο που να ηχεί έτσι δεν γνωρίζω σίγουρα.

Υπήρχε κι αυτό το topic παλιότερα:

1 Like

Faithnomote Whatisit GIF - Faithnomote Whatisit What - Discover & Share GIFs
Faithnomote Whatisit GIF - Faithnomote Whatisit What - Discover & Share GIFs

2 Likes

Λογικά κάτι τέτοιο πρέπει να σου κάνει

Έχουν πολύ ψωμί, ψαξ’τους γενικά.

Πιστεύω θα μου έρθουν κι άλλα και επανέρχομαι.

1 Like

Επίσης αν θες κάτι πιο 70s υπάρχουν και αυτά:

Και γενικότερο ένα ολόκληρο υποείδος που λέγεται raga-rock

2 Likes

Αγαπω παλιους Orphaned Land k παλιους Myrath, αλλα ναι δεν θελω τοσο χεβυ και τσιφτετελατο.

Ο @mandrake με καταλαβε. Lamp of the Universe ναι ειναι αυτο που ψαχνω. Τους ξερω αυτους λογω των αγαπημενων μου Arc of Ascent. Θα τσεκαρω σιγουρα αυτα που στειλε και το raga-rock!

YΓ. Το Quintessence φανταστικο. Εχει και την 70ιλα που λατρευω

1 Like