Να ξεκινήσω μπάσο στα 26 μου?

ΟΚ μάλλον ποτέ δεν είναι αργά να κάνεις κάτι που γουστάρεις, αλλά ειλικρινά τώρα, ξεκινάω κυριολεκτικά απο το μηδέν και αυτό και μόνο είναι κάπως αποθαρρυντικό ποσο μάλλον το γεγονός οτι δεν είμαι 12χρονη με απεριόριστο ελευθερο χρόνο. Ε όσο και να το κάνουμε σε μικρότερη ηλικεία μαθαίνεις κατι καινούριο πιο εύκολα και πιο γρήγορα.

Επίσης πρέπει να αγοράσω μπάσο και αν και εχω ήδη κάνει μια έρευνα στο internet και σε κάποια μαγαζια στο κέντρο της Αθήνας δεν μπορώ να είμαι σίγουρη για τα κριτήρια που κάνουν ένα μπάσο αξιοπρεπές έστω και για κάποια αρχάρια σαν κι εμένα. Σε γενικές γραμμές για το μόνο που είμαι σίγουρη είναι οτι γουστάρω τρελά το συγκεκριμένο όργανο και πραγματικά θέλω να δοκιμάσω την τύχη μου ανεξαρτήτως αποτελέσματος… :-k

Θα εκτιμούσα όποια βοήθεια απο σας σχετικά με την αγορά μπάσου/ενισχυτή (μέχρι ξέρω γω 600 ευρώ,… είναι καλά?), την ανάγκη να βρω δάσκαλο, τις προϋποθέσεις και τις απαιτήσεις για να μάθει κάποιος ένα μουσικό όργανο απο την αρχή και την ειλικρινή σας γνώμη σχετικά με το αν είναι αλήθεια οτι “you’re never too old to rock’n’roll if you’re too young to die”…

H μανα μου αρχισε κλασσικη κιθαρα στα 42 της :wink:

Go for it! :smiley:

βασικά καλησπέρα … Εγώ άρχισα μπάσο στα 18 μου (βασικά ένα μήνα μετά) και δεν έχω κάνει κανένα μάθημα με καθηγητή …είχα ένα βιβλίο με νότες και τέτοια αλλά τον πρώτο μήνα που το χα ήμουνα πραγματικά ο ορισμός του πανάσχετου ! όχι ότι τώρα είμαι καλός αλλά anyway εγώ θεωρώ πως αφού το γουστάρεις να το αρχίσεις! σε αυτό το διάστημα των 2 χρόνων δούλεψα πολύ με Guitar Pro που οι νότες είναι πιο κατανοητές και πέρυσι έκανα το πρώτο μου τάμπινγκ σε τραγούδι ( http://www.911tabs.com/tabs/b/bottomdawg/ άμα έχεις χρόνο τσέκαρε αυτά τα 2 που έφτιαξα και πήγαινε να δεις το myspace Bottomdawg http://profile.myspace.com/index.cfm?fuseaction=user.viewprofile&friendid=137041995 έχουν γαμάτες μπασογραμμές :slight_smile: )! εγώ θα σου πρότεινα να αρχίσεις με καθηγητή γιατί απ’ότι έχω ακούσει τα μαθαίνεις όλα πιο γρήγορα ! τωρα για εξοπλισμό δε νομίζω να είμαι ο κατάλληλος να σου πω …

Και η μόνη απαίτηση πιστεύω είναι να αφιερώσεις χρόνο και αγάπη , για να προπονείσαι ώστε να γίνεις αξιόλογη τουλάχιστον . :wink:

Να πω κι εγώ τη γνώμη μου, αν και παίζω κιθάρα… Διαφορά στη λήψη και επεξεργασία της καινούριας γνώσης δε νομίζω πως υπάρχει ανάμεσα στα 20 και τα 26, αλλά όταν αναφερόμαστε στην προεφηβική και εφηβική ηλικία κυρίως. Επομένως, το σημαντικότερο πρόβλημα που θα αντιμετωπίσεις κατά τη γνώμη μου στα 26 σου είναι η τεμπελιά, η αργή εκμάθηση των πρώτων βημάτων τους πρώτους μήνες και η συνέπεια.

Οι πρώτοι μήνες νομίζω είναι οι πιο δύσκολοι. Αρχίζεις να καταπιάνεσαι με φαινομενικά άχρηστες ασκήσεις για τα δάχτυλα και των δύο χεριών, με χρόνους και άλλα τέτοια βαρετά πράγματα, τα οποία είναι διαδικαστικά (όμως παράλληλα και τόσο σημαντικά για την θέση σωστών βάσεων) και δεν προσφέρουν ευχαρίστηση όπως θα σου προσφέρει για παράδειγμα το παίξιμο ενός τραγουδιού… Κρίσιμο λοιπόν πιστεύω είναι να κάνεις την απαραίτητη υπομονή και να έχεις ταυτόχρονα την ισχυρή θέληση να ακολουθήσεις ένα-ένα τα βήματα, αργά, αλλά σωστά, ώστε κάποια στιγμή να φτάσεις στο πολυπόθητο για σένα αποτέλεσμα…

Όλα αυτά τα λέω, γιατί ξέρω πολλούς φίλους μου οι οποίοι ήθελαν μετά από μια εβδομάδα να παίζουν τραγούδια στην κιθάρα, ξέρω 'γω, και επειδή δεν τα κατάφεραν ούτε καν τον πρώτο μήνα, βαρέθηκαν και τα παράτησαν τελείως…

εχω 4 μαθητες πανω απο τα 30.
το προβλημα ειναι μονο ο χρονος! δλδ με δουλειες πρεες κ ολα αυτα!
να ξερεις οτι στην μουσικη για να μπορεσεις να παιζεις καποια πραγματα θελει στην αρχη να πιεστεις λιγο!
καλο να βρεις ενα δασκαλο για να σε βαλει σε μια σειρα! πεστου ομως οτι θελεις να ειναι πιο πρακτικο το μαθημα!

Εγώ λέω να ξεκινήσεις. Μόνη προϋπόθεση και απαίτηση είναι η όρεξη για “δουλειά”. :slight_smile:

Δε προτείνω όργανο/ενισχυτή, άσχετος γαρ. :stuck_out_tongue:

Δεν είναι μόνο τα 12 τα οποία σου επιτρέπουν ν’ αρχίσεις ένα όργανο! Όπως αρχίζουν 25αρηδες άλλη γλώσσα ξερωγω, έτσι είναι κι αυτό. Δηλαδή μια χαρά. Ξέρω ανθρώπους στο ωδείο που πάω που άρχισαν στα 40. Ν’ αρχίσεις αφού σ’ αρέσει!

Να ξεκινησεις. Δν εχει καμια σημασια η ηλικια με τη μουσικη και με αυτο που θες να κανεις. Τωρα για το μπασσο οτι και να σου πουμε στην ουσια θα ειναι ανωφελο αν δεν βγεις στην αγορα να δοκιμασεις και να δεις τι σε βολευει.

Μη το σκεφτεσαι καθολου. Εγω ξεκινησα ντραμς στα 28 μου. Δεν θα εχεις τον απειρο χρονο σιγουρα αλλα τουλαχιστον αν αρχισεις μαθηματα θα εισαι σιγουρα πιο συνειδητοποιημενη απο οτι αν το αρχιζες μικρη. Τωρα ξερεις τι κανεις γιατι το κανεις και ειναι 100% επιλογη σου. Καποιος ειχε πει ο ανθρωπος γερναει οταν σταματησει να μαθαινει. Ειναι σπουδαιο να ξεκινας τετοια πραγματα σε οποιαδηποτε ηλικια

Εγώ δε θα σου το πρότεινα με τίποτα! Μα να κάνεις κάτι που σ’αρέσει, απαράδεκτο…

Όπως με όλα τα πράγματα, μπορείς να δοκιμάσεις κ αν δε σου αρέσει το αφήνεις (αν και κατά τεράστια πιθανότητα θα σου αρέσει). Σε λίγο κλείνω τα 21 και εχω 1-2 χρόνια που παλεύω με μια κιθάρα και μολονότι δεν μπόρεσα παρά να ασχολούμαι κατά μικρά διαστήματα, όταν βλέπω τον εαυτό μου να τα καταφέρνει είναι φοβερό συναίσθημα και θα στο συνιστούσα με χίλια.

Thx guys, πραγματικά ενθαρρυντικά τα σχόλια σας!

Αντικειμενικά, οι δυσκολίες θα είναι αρκετές κυρίως το πρώτο διάστημα (νομίζω όλοι συμφωνήσατε σ’αυτό) και από χρόνο και από απαιτήσεις.

Κακά τα ψέματα, όταν ξεκινάς κάτι και βλέπεις οτι δεν είναι όλα όπως τα ονειρευόσουν, δεν παίζεις κομματάρες στο 1ο μήνα, τα δάχτυλά σου δεν γίνονται τα πλοκάμια που ζηλεύεις σε άλλους μπασίστες και οι βαρετές ασκήσεις/προσπάθεια/πόνος /κούραση είναι πιο μεγάλα απ’οτι περίμενες αρχίζεις να αμφιβάλεις για την επιλογή σου.

Από την άλλη με βοηθήσατε γιατί κρίνοντας και απο τις δικές σας εμπειρίες φαίνεται οτι το συναίσθημα οτι ξεκίνησες να κάνεις κάτι που σου αρέσει σε κάνει να πεισμώνεις και να μη το παρατάς. Στο πρώτο σημάδι προόδου θα το κάψω και θα σας κεράσω μια μίνι συναυλία με ασκήσεις για το αριστερό χέρι! :stuck_out_tongue:

Και κάτι άλλο…σε όσους έχω πει οτι θα ξεκινήσω μπάσο εκτός από την αρχική ερώτηση “τώρα? δεν άργησες λίγο?” η αμέσως επόμενη είναι “μπάσο? δεν είναι κάπως αντρικό?” και εγώ μένω με την απορία “ουφ τώρα τί τους λες??”

Don’t Worry be happy. (όπως θα λεγε και ο Bob):rasta:
Αν γουστάρεις θα τα καταφέρεις.
Και κάτι άλλο γράψ’ τους όλους (και εμάς) και΄κάνε αυτό που θες.:respect:

Καλή αρχή να ευχηθώ αφού μάλλον σε ψήσανε τα παιδιά να ξεκινήσεις!! Και πολύ καλά θα κάνεις…

Καλό θα ήταν να ξοδέψεις λίγο χρόνο να μάθεις νότες για να μπορείς να διαβάζεις παρτιτούρες. Σίγουρα θα σε βοηθήσει να προχωρήσεις πιο γρήγορα.

Όσο για το τι να αγοράσεις θα έλεγα να δώσεις λίγα λεφτά, σκέψου και το ενδεχόμενο για κάτι μεταχειρισμένο. Ότι και να είναι θα είναι καλό για αρχή. Αν διες ότι κολλάς και δεν τα παρατάς τότε μπορείς να αγοράσεις κάτι σχετικά καλό (και πιο ακριβό). Σκέψου ότι τότε θα έχεις και μία πιο συγκεκριμένη ιδέα του τι θέλεις να αγοράσεις και δεν θα ανησυχείς ότι πετάς τα λεφτά σου.

Καλή αρχή, εύχομαι να γίνεις καλύτερη κι απο τη Jo Bench :smiley:

Τους λες να το χωνέψουν! Επίσης τους λες ονόματα όπως My dying bride, White Zombie, Bolt Thrower που είπε και ο shaman κτλ :wink: Περίεργο βασικά, εγώ σε όσους το έλεγα μέναν έκπληκτοι μεν αλλά θετικά (κι εγώ κοπέλα είμαι και μαθαίνω μπάσο). Και γενικότερα αυτή νόμιζα ότι θα ήταν η αντίληψη πολλών. Τι να πεις. Απλά δεν είναι το πιοοοοοοο “κουλ” (για τα μάτια πάντα) όργανο και βάλε ότι γενικά δεν υπάρχουν τόσες πολλές γυναίκες στον μουσικό χώρο όσο άντρες.
Καλή αρχή! :slight_smile:

H Lena! Τι θεα

Θα συμφωνήσω με τους 10+ προλαλήσαντες, λέγοντας ότι: go for it.

Αν εσύ το θέλεις πολύ, τότε και αυτό σε θέλει πολύ. Αυτό να το ξέρεις.
Αν αγαπάς αυτό που κάνεις, θα το κάνεις ευχάριστα.
Και αν αγαπάς το όργανό σου, τότε θα το μάθεις πολύ ευκολότερα.
Αν υπάρχη θέληση (ναι, ακόμα και στα 26 σου) δεν νομίζω ότι θα δυσκολευτείς ιδιαίτερα (πέρα από το βαρύ πρόγραμμα που θα πρέπει να διευθετήσεις έτσι, ώστε η δουλειά να μην συντρέχει με τον χρόνο απασχόλησής σου με το μπάσο).

Λοιπόν, γιατί έχω δει πως το έχεις πάρει στα σοβαρά το θέμα “μπάσο”, ορίστε μερικές επιλογές για το πρώτο σου “παιχνίδι”:
1,2. -σου προτείνω το 1ο κατά πολύ κιόλας, αλλά βλέπεις και κρίνεις καλυτερα-
Αν θέλεις κάτι πιο “σοβαρό”, το οποίο βέβαια θα σου κρατήσει περισσότερο (καθώς τα παραπάνω αναφέρονται ως starter packages), εδώ:
3.
Τρομερό εργαλείο.

Α, και να και κάτι, ώστε να μπορείς να ακούς τις μπασιστικές σου ομοβροντίες: ενισχυτής.

Βέβαια, θα σου πρότεινα να πάρεις και άλλες γνώμες, ανθρώπων που έχουν ενασχοληθεί με το όργανο, ώστε να μπορείς να κάνεις την 2η σου καλή επιλογή (η 1η ήταν που αποφάσισες να ασχοληθείς με το μπάσο).

και βέβαια να το ξεκινήσεις…
αν το γουστάρεις πραγματικά… :wink:

εγώ ξεκίνησα drums στα 26!!! :wink:

Και εγω θελω να ξεκινησω κατι!Αλλα οχι τωρα.Θελω να τελειωσω την κωλοσχολη πρωτα.
Και εγω για μπασο ειμαι ψημενος.Di giorgio το νου σου ε!

Όπως και η Sean Yseult!