Να ξεκινήσω μπάσο στα 26 μου?

Φυσικα και να ξεκινησεις…ακου ερωτηση…τι στα 26 δηλαδη?δε καταλαβα? γνωριζω πολυ κοσμο που αρχισαν σε προχωρημενη ηλικια να μαθαινουν καποιο οργανο…και συ που θες να μαθεις μπασο, το οποιο σημειωτεον ειναι και ευκολο, μη κολλας πουθενα…και να θυμασαι παντα οτι ,αν κατι το θες πολυ και το γουσταρεις, δε σε σταματανε, ουτε τα χρονια,ουτε τα λεφτα,ουτε η ηλικια…

Φυσικά και να ξεκινήσεις. Εδώ εγώ θα ξεκινήσω ninjutsu στα 27 μου.

Χαχα τα επιχειρήματά σας με τις photos είναι το κάτι άλλο!

Ναι καλά, δεν παίζει, οι κοπέλες είναι άπαιχτες, η Lena παίζει 6χορδο και ο ήχος τους δεν παίζεται! :stuck_out_tongue:

Και τώρα η ώρα της εξομολόγησης: Είμαι ερωτευμένη με το Ibanez GSR200 (παρόμοιο με αυτό που πρότεινε ο DenialFiend- thx m8 )!! Μου αρέσει ο ήχος του, είναι καλό για ξεκίνημα και το squier μου πεσε λίγο βαρύ. Ντάξει, ακόμα ψάχνω αλλά ξέρετε πώς είναι ο κεραυνοβόλος έρως…αχχχ!

@ Obscurus χαίρομαι που υπάρχουν κι αλλοι καμμένοι σαν κι εμένα εκεί έξω!

Και πάλι thanks σε όλους για τις συμβουλές και την ενθάρρυνση.
Κερνάω συναυλία ξέφρενου γρατζουνίσματος και φάλτσων ασκήσεων μπάσου σπίτι μου! Στη τελική με 1-2 μπύρες παραπάνω όλα είναι ρόδινα! :smiley:

Εδω ο Βono των U2 εμαθε πιανο στα 48 του,κι απο ποιον?απο τη κορη του.Και ρωτας εσυ για μπασο?ξεκινα μη κωλωνεις.

ΝΑΙ (είναι η απάντηση στην αρχική ερώτηση)
Πάρε ένα μέτριο μπάσο, έναν μικρό ενισχυτάκο και έναν αδελφό μετρονόμο!
Μην διανοηθείς να ξεκινήσεις μόνη σου, να κάνεις μαθήματα!
Αν σε απασχολεί το οικονομικό πήγαινε σε δημοτικό ωδείο (υπάρχουν αξιόλογοι δάσκαλοί κι εκεί, ναι)!
Αν μένεις Αθήνα πες περιοχή μήπως σε βοηθήσω.
Και κλείνω με μερικές συναδέλφισές σου μορφές ;p

Kim Gordon- Sonic Youth

Tamaki- Mono(Japan)

αγαπητη φιλη,

η αποψη μου ειναι λιγο διαφορετικη απο των υπολοιπων…πιστευω οτι αφου δεν εχεις μουσικες γνωσεις θα ηταν καλυτερο για εσενα να ξεκινησεις κιθαρα( οχι απαραιτητα κλασσικη ).

Η κιθαρα ειναι ενα οργανο που σε βοηθα να κατανοησεις πολλα πραγματα οσων αφορα την μουσικη και τα μουσικα οργανα γενικοτερα.Μπορεις να φτιαξεις δικες σου μελωδιες και να μαθεις θεωριες ( οχι οπως λεμε αποστηθιση, αλλα θεωρια στην πραξη ) που θα δεις οτι ειναι κοινες και βοηθουν στην κατανοηση ενος μεγαλου αριθμου μουσικων οργανων.

Το μπασο ειναι ενα επισης πολυ ωραιο οργανο.σε βοηθα να κ
ατανοησεις καλυτερα καποια θεματα που αφορουν τον ρυθμο.Ομως, το μπασσο ειναι ενα οργανο που δε μπορεις να παραγεις μια ολοκληρωμενη μελωδια, εννοω οτι δεν ειναι το ιδιο με το να παιζεις ενα κομματι στην κιθαρα.Ουσιαστικα το μπασο ειναι μια τετραχορδη( η με περισσοτερες χορδες) κιθαρα μονο που ειναι οι χορδες ειναι πιο χοντρες και ειναι κουρδισμενο μια οκταβα χαμηλωτερα απο την κιθαρα.Αυτο που θελω να πω ειναι οτι αν ξερεις τα βασικα στην κιθαρα τοτε ξερεις και τα βασικα στο μπασσο (σχετικα με τ
ην πρακτικη-η θεωρια ειναι η ιδια), το αντιστροφο ομως δεν ισχυει.Αρα,μαθαινοντας κιθαρα μαθαινεις και μπασσο.

Στο λεω γιατι και εγω ηθελα να να ξεκινησω με μπασσο αλλα με επεισε ο καθηγητης μου να ξεκινησω με κιθαρα και το εκανα και αυτη τη στιγμη παιζοντας 4 χρονια ηλεκτρικη κιθαρα, αγορασα στον 3ο χρονο μπασσο και παιζω το ιδιο ανετα με την κιθαρα( στο μονο που χρειαστηκα βοηθεια ηταν στο ¨σλαπινγκ¨, μια τεχνικη παιξιματος μπασσου).

βεβαια αν επιμενεις να ξεκινησεις με μπασσο παρε ενα φθηνο μπασσο και εναν φθηνο ενισχυτη, δηλαδη μην παρεις μπασσο και ενισχυτη που στο συνολο να φτανουν τα 300+ ευρω.Και αυτο γιατι: Ενας φιλος μου ειχε καψιμο με το να μαθει κιθαρα και τελικα πηρε μια κιθαρα (ηλεκτρικη) των 900 ευρω και ενισχυτη των 500 ευρω ενω ηταν αρχαριος.Μετα απο δυο εβδομαδες βαρεθηκε και εκτος αυτου δεν ειχε χρονο για να κανει μαθηματα…με λιγα λογια πεταξε 1400 ευρω…Δηλαδη υπαρχει μια περιπτωση να μην εχεις χρονο η να βρεις κατι που να σου αρεσει περισσοτερο.

Πριν ξεκινησεις η πας να αγορασεις κατι ψαξτο…

(Επειδη σου πρωτεινα στην αρχη να ξεκινησεις κιθαρα δε σημαινει οτι ειμαι κανενας φανατικος οπαδος της κιθαρας ουτε οτι η κιθαρα ειναι καλυτερη απο το μπασσο.Κανενα οργανο δεν ειναι καλυτερο απο καποιο αλλο και αυτο γιατι καθε οργανο εχει τη γοητεια του που το κανει ξεχωριστο απο τα υπολοιπα :slight_smile: )

Ελπιζω να βοηθησα…

Εγω στα 22 μου ξεκινησα μπασο απο το 0 και μια χαρα τα παω παντως. Kαι μαθαινω και μονος μου. Συμφωνω οτι οι γνωσεις στην κιθαρα θα βοηθουσαν αρκετα, αλλα απο τη στιγμη που θες να παιξεις μπασο και ο ρολος του μπασου ειναι διαφορετικος, το να ξεκινησεις με κιθαρα για να αποκτησεις καποιες βασικες γνωσεις και μετα να το γυρισεις στο μπασο, μου φαινεται λιγο σαν να κανεις εναν μεγαλο κυκλο απο τη στιγμη που τα οργανα πανω κατω ειναι παρομοια στη θεωρια και θα ξεκινησεις απο το 0 ειτε διαλεξεις να ξεκινησεις με μπασο, ειτε με κιθαρα, οποτε μπορεις τουλαχιστον να διαλεξεις εκεινο το οποιο θελεις να παιζεις στην τελικη.

Βεβαια, το πιθανοτερο ειναι η κοπελα να εχει ηδη αρχισει, ή και να τα εχει παρατησει μιας και το θρεντ δημιουργηθηκε πριν απο 2 χρονια, αλλα κουβεντα να γινεται :stuck_out_tongue:

Και στα 28 να αρχίσει δεν τρέχει θέμα :stuck_out_tongue:

[QUOTE=Wretch;437974]Όπως και η Sean Yseult!

δεν πάτε πουθενά με αυτές
Karin Axelsson-Sonic Syndicate :stuck_out_tongue:


btw αυτό το τελευταιο που είπες η απάντηση είναι βλέπε τον Dave Mustaine που παίζει μέταλ στα 54 του καλύτερα απο οποιονδήποτε… οπότε η απάντηση είναι There are no exceptions in age To Rock N’ Roll

Καλα δεν εχει κλεισει τα 50 ακομα, μη του βαζεις χρονια :stuck_out_tongue:

54 είναι η wikipedia του κλέβει χρόνια!

οοοκ! :stuck_out_tongue: :wink:

Μπα, δεν χρειάζεται συζήτηση! Τέτοια πράγματα θελουν αποφάσεις! Αφού το αγαπάς δε το συζητάς!

Οσον αφορά για το τι θέλεις, καταρχήν να πάρεις κατι που νιώθεις οτι είσαι καλά μαζί του και να το [U]δοκιμάσεις[/U]!
Ένας ενισχυτης 30W είναι πολύ καλός για το σπίτι και γενικότερα μετακινείται και , επίσης, θεωρώ πολύ σημαντικό που δε βλέπω να αναφέρεται, να πάρεις χοντρή ζώνη για το μπάσο γιατί στη πλειοψηφία του είναι βαρύ όργανο! :slight_smile:

Αντε και με το καλό στο μέλλον εύχομαι να φτάσεις όπως στο βίντεο:

:smiley:

γιατι απαντατε σε ερωτηση που εγινε πριν 2.5 χρονια? wtf

Δε ξερω για τους υπόλοιπους αλλά εγώ γενικά έγραψα για τετοιες καταστάσεις!

τώρα δεν έχει ξεκινήσει παίζει και σε μπάντα.

Πολλά λες… :stuck_out_tongue:
Ανάλογα με τον χρόνο και με την όρεξη που διαθέτει,σε 3-4 μήνες μπορεί κάποιος να παίζει καλά εύκολα κομμάτια…

Ξεκίνα απο τωρα!!

ksekina xwris 2i skepsi
akoma k an ta vreis ligo skoura stn arxi min ta paratiseis tha deis oti me tn kairo tha porwnesai olo k perisotero !!!
:thumbup::thumbup:

Eγώ είπα ξεκίνα παλιότερα. Εγώ ξεκίνησα drums στα 29. Το αρνητικό για μένα είναι το εξής. Σ’ αυτήν την ηλικία βαριέσαι εύκολα. Δεν πωρώνεσαι τόσο με κάτι. Ας πούμε εγώ κάθε φορά την ψάχνω και με ένα καινούριο χόμπυ. Πολύ χρόνος δεν υπάρχει, οπότε; Στα 33 παίζω drums που και που για την πλάκα, παράλληλα με πολλές άλλες ασχολίες και σπάνια έχω χρόνο. :slight_smile: