Προτάσεις για κιθάρα

Βασικά δεν ήξερα που να ανοίξω το topic οπότε αν θέλει ο kourou το μετακινεί.
Σκέφτομαι να αγοράσω κιθάρα και ειλικρινά δεν έχω ιδέα τι παίζει απο μοντέλα και θα ήθελα αν κάποιος απο το site έχει κιθάρα ή γνωρίζει επί του θέματος να μου προτείνει.Δεν με ενδιαφέρει να παίζω metal αλλά περισσότερο rock και γενικά καταστάσεις τζαμαρίσματος.Ευχαριστώ προκαταβολικά :slight_smile: :slight_smile: 8) 8) 8)

Εγω παντως βρηκα μια Gibson Epiphone μονο με 500 ΕΥΡΩ σε στυλ LESPAUL, θα την χτυπησω κι ας εχω ξεχασει να παιζω… Ποτε δεν ειναι αργα… Η μαθε γερο γραμματα…

Εγώ έχω μια fender stratocaster. Εντάξει καλή είναι, ιδίως για μένα που δεν ξέρω και πολλά-πολλά. Απλώς όταν την αγόρασα (1η-2α γυμνασίου) δεν ήξερα καν ότι ήταν stratocaster. Μου είχε αρέσει το χρώμα και την πήρα, αλλά πάλι καλά να λες που βγήκε τέτοια.

Μου αρέσουν πάντως οι Samick πάρα πολύ (εαν έχετε δει αυτή του Santana για παράδειγμα). Νομίζω δηλαδή ότι είναι Samick. Και από εκεί και πέρα οι Gibson.

Φίλε Telisvas απο ήχο τι λένε οι Gibson Epiphone? :? :? :? Δεν έχω ακούσει και τα καλύτερα σχόλια.Πάντως και εγώ δεν είμαι διατεθημένος να δώσω πάνω απο 600 ευρώ για κιθάρα.

Απο ηχο δεν μπορω να ξερω… Αλλα κιθαρα με την υπογραφη Gibson μοιαζει σαν ανεκδοτο να βρεις με 500 ΕΥΡΩ… Μονο το σχημα της φτανει…

Τρελά αγόρια! Σαν κιθαρίστας θα σας παραθέσω την ταπεινή μου γνώμη!

  1. kourou η Fender Stratocaster ειναι CULT κιθάρα! Οτι πιο vintage!
  2. telisvas οι Epiphone ειναι για κλωτσιές! Πολυ χοντρό μπράτσο και οι μαγνήτες που φοράνε είναι για πέταμα!
  3. Φίλε SabbARTH γουστάρεις να βάλεις ακόμα 100 ευρώ… γιατι με 700 ευρώ περίπου θα πάρεις μια Ibanez RG1550 ιδανική για rock&metal!
    Πραγματικά μια κιθάρα που θα ευχαριστηθείς!
  4. Και σε λίγο λιγότερα λεφτά τσέκαρε την Ibanez RGT42! Έχει μαγήτες Ibanez INF επάνω… ότι πρέπει για rock! Και τρομερό neck-thru μπράτσο!
  5. Αν δεν σε ενδιαφέρουν ομως κιθάρες με ειδικές προδιαγραφές για γρήγορα solos και heavy ρυθμικά…
    … μπορείς πολύ απλά να πάρεις μια Μεξικάνικη Fender Stratocter (κάπου 550 ευρώ + θήκη) Οι μεξικάνικες έχουν τα ίδια ξύλα με τα USA μοντέλα!
    Να προσέξεις όμως να πάρεις μια με ROSEWOOD μπράτσο! (δηλαδή απο τριανταφυλλιά) Γιατι το ROSEWOOD έχει πιο ζεστό ήχο κατάληλο για rock!
    Ενώ το maple έχει πιο ξερό ήχο… πιό πολύ για blues!

Ελπίζω να βοήθησα λιγάκι! Αν θές more έλα να τα πούμε στο MSN!

Φίλε Powerslave σε ευχαριστώ, θα κοιτάξω τις κιθάρες που μου προτείνεις, και βασικά δεν θέλω να παίζω metal πιο πολύ για blues - rocκ την θέλω :smiley: :smiley: :smiley: :smiley:

Εγω παντος θα προτινα μια Epiphone SG εχει περιπου 500-600 εuro και γαμαει απο ηχο και απο εμφανιση (σε σχεσει με κιθαρες σε αυτη την τιμη παντα).
Οσο για τις Feder τις ιαπωνικες κατα τη γνωμη μου ειναι πολυ χαλια σε σχεσει με τις epiphone.
Κοιτα και για μεταχηρισμενη παιζουν πολυ καλες ευκαιριες

Η συγκεκριμένη κιθαρούλα που αναφέρεις φίλε doomed είναι true waste of money!
Η εμφάνιση είναι σχετική, ο ήχος απαίσιος!

Δεν μίλησα για ιαπωνική, για μεξικάνικη είπα!

Η συγκεκριμένη κιθαρούλα που αναφέρεις φίλε doomed είναι true waste of money!
Η εμφάνιση είναι σχετική, ο ήχος απαίσιος!

Δεν μίλησα για ιαπωνική, για μεξικάνικη είπα![/quote]

Α φιλαρακι, Powerslave θελεις να με ξοδεψεις… Αφου ειναι καλη η Epiphone, γιατι να παρω την Lespaul. 1500 Ευρω παραπανω εχει… ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ

Ρε παιδια επειδή με ενδιαφέρει και μενα το θέμα,απο που προτεινετε να παω να κοιταξω και να βρω κιθάρα?

Afou 8es Rock-Blues hxo proteinontai oi exhs:

1)Fender Stratocaster
2)Fender Telecaster
3)Gibson/Epiphone Les Paul
4)Gibson/Epiphone SG

Einai oi kaluteres ki8ares

Oi Ibanez exei ta duo akra:ki8ares gia hard rock/metal kai ki8ares mono gia blues accorda

8a sou proteina na pareis mia me treis single coil magnhtes(opws h Stratocaster).Einai katallhles gia rock(bl.Blackmore,Hendrix).

Telos,isxuei to rhto oti dineis pairneis.p.x phra mia Washburn me 3 single coil,alla einai arketa baria kai ogkwdhs.

Hope,I enlighted you…

Μεγαλο ρολο στον ηχο που θελουμε παιζει ο προενυσχητης που θα παιξουμε.εκει φτιαχνεται ολοι η χροια της κιθαρας.και η κιθαρα βεβαια παιζει μεγαλο ρολο αλλα μια καλη κιθαρα την κανεις να ακουγεται οπως θες αναλογα με τι θα την συνδεσεις.
Αποτελεσμα?
Για να βγαλουμε τον ηχο που θελουμε χρειαζονται πολλαααααα λεφτα… :cry:

Αναλογα τα λεφτα που διαθετεις.
Παιζουν πολλα μαγαζια παντος και site
πχ…

www.stolas.gr (fender)
www.bonstudio.gr (gibson/epiphone)

File gon:

Sto kentro ths A8hnas ginetai xamos apo kiuaradika.Ola briskontai sthn akadhmias kai tous gurw dromous(Xarilaou Trikouph,Nauarinou,Zwodoxou Pghs,Solwnos klp)
Pragmatika ana 100 metra uparxei magazi…

Tsekare epishs kai to www.nakas.gr

Friendly…

XTYPA MIA FENDER I MIA GIBSON AMERIKANIKI NA ISIXASEIS KAI NA MPOREIS NA TIN POYLISEIS KAI META AN PSAXNESE GIA KATI PIO ALLO META

Φίλε Gon χαλάρωσε! Πήγαινε στο Διαμαντόπουλο που είναι στη Σόλωνος!
Ο Μιχάλης και ο Άρης, τα παιδιά δηλαδή στο τμήμα με τις κιθάρες θα σε βοηθήσουν να βρείς αυτό που θές!

Ρε αδερφέ Τέλη γιατί να πάρεις κάτι πολύ μέτριο (Epiphone)
την στιγμή που μπορείς να πάρεις μια κιθάρα που έχει γράψει ιστορία (Gibson Les Paul Standard)?
Τώρα αν έχεις και 3000 να πάρεις μια Les Paul Custom… θα είσαι θεός!

doomed έγραψες πάλι!

Richie… άστο καλύτερα! Αυτό που έγραψες για την Ibanez δέν ισχύει!

Μιας και λέμε για Epiphone, διάβασα (http://www.epiphone.com/history.asp) ότι η Epiphone είναι ελληνικιά. Πήρε το όνομα της από τον Επαμεινώντα ( έτσι γράφεται; ) Σταθόπουλο.

Nai…Koita an thes Blues,Rock klasiko metal(ta panta apo metal gia mena,alla leme).Tha pareis Mia Gibson SG Standard.Tora an thes tremoulo xmm isos mia Hammer alla Judas Priest!Oi Epiphone einai malakies opos kai OLES oi Fender. Telospandon poios eimai ego pou tha miliso afou to mono pou exo einai mia tapini Gibson SG Angus Young Signature!

out of space!!!