Προτάσεις για κιθάρα

Jimako, thes na peis kati?
Exo peksei se epiphone(entaksi ligo, 1-2 ores alla itan arketes), Strado,tele,ibanez,jackson,sg standard,special,BC rich,Les Paul kai fisika stin Angus of mine kathos kai se kati kinezikes tis plakas otan arxiza.Kai exo sximatisei mia kapia gnomi.Opote an thes antiparathesi me sovara epixirimata se akouo…A!Min arxiseis na mou les gia oti to sigrotima tade vgazei auton ton ixo me tin tade giati oloi kseroume oti oi kithares autes einai karapiragmenes.

Ρε κι εγώ σκέφτομαι να πάρω κιθάρα.Είμαι σχετικά καινούργιος στο χόρο και δεν ξέρω από μάρκες.Σκέφτομαι να πάρω μια όχι και τόσο ακριβή για να δω αν μπορώ να ανταπεξέλθω (αρχικά σκέφτομαι να τη δουλέψω χωρίς δάσκαλο,μόνος μου)…μπορείτε να μου προτείνετε καμία?

Pare mia apli Fender ton 80-100xiliadon drx gia arxi.Exei sxetika eukolo tasto gia arxarious.Meta des kati kalitero.
Mia symbouli.Min pas me to reuma pou thelei Fender kai Gibson, dokimase prota, mallon kalitera pekse 2-3 xronakia kai meta arxise na dokimazeis kithares kai vres ayti poy aresei se SENA oxi oti sou lene oi alloi oti einai kalo.Vazo mesa kai tis SG giati exoun enan xaraktiristiko ixo(ena pos na to po-… vavouriko ksisimo) pou borei na min sou aresei.Pantos pas gia mia akrivi Fender argotera to ksanaleo AKOUSE TIN kai min pas me to reyma i me ton politi.Oso afora emena i Fender pragmatika kai epidiktika…GAMOIOUNTAI!

καταρχην για να διαλεξετε κιθαρα θα πρεπει να μας πειτε
α)μεχρι ποσα λεφτα δινεται το βασικοτερο
β)τι θελεται να παιξεται και αν διαθετεται πολλα φραγκα συγκεκριμενος ηχος απο το ταδε cd ταδε τραγουδι για να καταλαβουμε ακριβως τι θελει ο καθενας.
αν και ο ηχος δεν εξαρταται μονο απο την κιθαρα
βασικο ειναι κιθαρα-μαγνητες-ενισχητης-ηχειο.
θελει προσοχη γιατι μπορει να κανουμε λαθος και μετα θα μπουμε στη διαδικασια να τα πουλαμε και να μην τα παιρνει κανεις.
για παραδειγμα καποτε ειχα μια kumica(και γαμω τη φτηνια μας) και πηγα σ’ενα καταστημα ν’αγορασω ενα φαζ-ουαουα τηs roland μου εδωσε μια σκουεαρ στρατοκαστερ
και τα βαλαμε πανω σ’ενα μαρσαλ 50νταρι βιντειτζ χωρις βαθος.η κιθαρα ξεσκιζε εβγαλα το φαζ και επαιζα με σκετο ενισχητη και νομιζα οτι ημουν ο μπλακμορ και επαιζα στην ιαπωνια.
το λαθος μου;
ενθουσιαστηκα με την κιθαρα και οχι με τον ενισχητη.ποροθηκα μαζεψα λεφτα και κατεβηκα στην αθηνα να παρω σκουεαρ απογοητευτηκα οτι κιαν δοκιμαζα δεν μου αρεσε τιποτα .
τελικα μου βγηκε σε καλο μαζεψα αρκετα λεφτα και πηρα μια στρατοκαστερ του 57 εκεινος ο μαρσαλ εκανε φτερα.
γιαyτο λοιπον θελει πολυ σκεψη το θεμα και οτι ταιριαζει στον ενα δεν ειναι απαραιτητο να ταιριαζει και στους αλλους.
και κατι ακομη οι ταστιερες εχουν μεγεθη και ως προς το υψος και ως προς το φαρδος πρεπει να παρουμε αυτο που μας ταιριαζει

Επίσης για τους τελείως αρχάριους στον χώρο της κιθάρας, η Yamaha έβγαλε δυο μοντέλα με ειδικό σχεδιασμό που σε μαθαίνει η ίδια η κιθάρα να πάιζεις. Σοβαρά. Τα μοντέλα είναι Yamaha EZ-AG και Yamaha EZ-EG. Όποιος δεν με πιστεύει μπορεί να της τσεκάρει στο :
www.musiciansnews.com/guitars/35/yamaha_ ez_ag_self_teaching_guitar_acoustic_lighted_frets.shtml

Η αγαπημένη μου κιθάρα!!! Εδώ και 20 χρόνια είμαι αρχάριος!!!

__To link δε δουλεύει… :frowning:

Check this: www.musiciansnews.com/guitars/35/yamaha_ez_ag_self_teaching_guitar_acoustic_lighted_frets.shtml

Check this: www.musiciansnews.com/guitars/35/yamaha_ez_ag_self_teaching_guitar_acoustic_lighted_frets.shtml[/quote]

Ακριβώς, σόρυ για το λάθος μου και ευχαριστώ kourou για την διόρθωση! :wink:

Αγόρασα μια LTD-ESP KH-202 750? εδω και 1 μήνα και δε την αλλάζω με τίποτα. Επίσης είχα δοκιμάσει την Jackson RR3.Και αυτή πολύ καλή!

Αυτη ειναι η Baritone???Βγαινει νομιζω ειδικα για χαμηλα κουρδισματα??
Αν ειναι αυτη,την εχω ακουσει με εναν Engl και επαθα πλακα!!!

Καλησπέρα σε όλους.

Καταρχήν να ενημερώσω ότι είναι το πρώτο μου topic-μήνυμα σε αυτό το forum.
Έχοντας παρακολουθήσει αρκετά από τα θέματα που συζητούνται κατά καιρούς στο forum του rocking, μπορώ να πω ότι βρίσκω αρκετές από τις απόψεις που εκφράζονται εδώ πολύ ενδιαφέρουσες.
Ok, για να μην το κουράζω κ πολύ, μπάινω στο θέμα που με απασχολεί τελευταία και λέγεται αγορά κιθάρας.
Έχω αποφασίσει λοιπόν να αγοράσω καινούρια κιθάρα, μία εκ των:
1/ Gibson Les Paul Classic ή Standard
2/ Fender Stratocaster USA Deluxe HSS
ξέροντας λοιπόν ότι οι τιμές στην Ελλάδα παιζουν στα 2500-3000 και 1800-2000 αντίστοιχα έριξα μια ματιά στο e-bay και προς μεγάλη μου εκπληξη είδα ότι πωλούνται σχεδόν 40% φθηνότερα. Το πρόβλημα είναι ότι είμαι λίγο διστακτικός γιατί δεν ξέρω τί και πώς ακριβώς παίζει το σύστημα, με λίγα λόγια αν τετοιου είδους αγορές ειναι ασφαλείς. Αν κάποιος εχει προβεί σε αντίστοιχη αγορά ή ξέρει λεπτομέρειες για την διαδικασία που ακολουθείται θα τον παρακαλούσα να με διαφωτίσει λίγο.
Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.
Βe good and safe

Κώστας Γ.

Καταρχην καλος ηρθες!!!

Η κιθαρες που εχεισ διαλεξει να παρεις ειναι και οι δυο παρα πολυ καλες αλλα δεν εχει καμια σχεση η μια με την αλλη.Τι ηχο θες να βγαλεις περιπου?
Η μια (Gibson) ειναι μια σχετικα βρομικη και “μουντη” κιθαρα, αλλα με παρα πολυ ογκο και πολυ γλυκα χαμηλωμεσαια.Αντιθετα με την αλλη (Fender) η οποια ειναι πεντακαθαρη κιθαρα με πολυ ομορφα και γλυκα “ψιλα”
Ειναι εντελος διαφορετικες!!
Οσο για το ebay.Πρωσοπικα δεν εχω παρει τιποτα απο εκει αλλα εχω διαφορους γνωστους που εχουν ψωνισει πολλα πραγματα απο εκει. Το σιγουρο ειναι οτι οτι και να βρεις στο αμερικανικο ebay (www.ebay.com) παρα πολυ δυσκολα θα στο στειλουν ελλαδα…Αντιθετα με το αγγλικο (www.ebay.co.uk) στο οποιο στελνουν οι περισσοτεροι σε ολοι την ευρωπη.
Το θεμα με αυτα τα site ειναι οτι πρεπει να ξερεις να τα “δουλευεις” σωστα για να μην την πατησεις. Πχ αν βρεις κατι να σε ενδιαφερει σε καλη τιμη να διαβασεις καλα την περιγραφη του (μην εχει καποιο προβλημα), να το checkαρεις στο official site του μετα να δεις αν οντος ειναι ετσι οπως τα λεει και τελευταιω και πολυ σημαντικο, να ελενξεις πολυ καλα την “ιστορια” του χρηστη που το πουλαει να δεισ αν ειναι αξιοπιστος σε αλλες ποιο παλιες αγοραπωλησιες του.
Εκτος απο αυτο το site μπορεις να βρεις μαγαζια στην ευρωπη τα οποια εχουν και mailorder και στελνουν πραγματα σε πολυ καλες τιμες.
Πχ. προσφατα ενας φιλος πηρε ενα μπασο Rickenbaker απο γερμανια.Το πληρωσε 1800 ευρω ενω ελλαδα του ζηταγαν 3000!!!
και αφου θελεις καινουριο μηχανιμα καλο ειναι να κοιταξεις σε μαγαζια με mailorder λοιπον και οχι σε δημοπρασιες…
Ελπιζω να βοηθησα…

Cheers…

Δεν έχω αγοράσει κάτι από ebay αλλά από παρόμοια site μικρότερης φήμης! Δεν είχα πρόβλημα πουθενά! Βέβαια ένα cd αγόρασα από ξένο(προς το παρόν ξεχνάω το όνομά του αλλά που θα μου πάει…"και μία ψηφιακή από ελληνικό ηλεκτρονικό κατάστημα! Και τις δύο φορές αρνήθηκα να πληρώσω μέσω ΄κάρτας και ζήτησα να πληρώσω με μεταφορά χρημάτων σε λογαριασμό μέσω web banking! και τις δύο φορές δέχθηκαν οπότε είχα στα χέρια μου την απόδειξη πληρωμής και ήμουν εξασφαλίσμένος! Και τα δύο προϊόντα που έλαβα ήταν άψογα!!!

Το e-bay είναι site με δημοπρασίες, επομένως αυτός με την μεγαλύτερη προσφορά γίνετε ο αγοραστής. Επομένως συμβουλή μου είναι να μην ‘‘χτυπήσεις’’ το προιόν αμέσως. Δες τι μέρα και ώρα τελειώνει η συγκεκριμένη δημοπρασία και μπες μισή ώρα πριν τελειώσει. Όταν δηλώσεις την προσφορά σου μην είναι κατά πολύ μεγαλύτερη του προηγούμενου σου γιατί μπορεί άδικα να ανέβει η τιμή. Χρείαζετε να ανεβάζεις την τιμή κατά λίγο κάθε φορά και να είσαι γρήγορος και υπομονετικός γιατί η τιμή ξεκινά χαμηλά αλλά την τελευταία ώρα γίνετε όλο το παιχνίδι.

Εγώ μέχρι τώρα έχω χρησιμοποιήσει το www.ebay.de και δεν είχα πρόβλημα!

Ελπίζω να βοήθησα… :wink:

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις και την άμεση απόκρισή σας παιδιά. Τελικά χθες που μίλαγα με έναν φίλο που δουλεύει σε γνωστό μαγαζί στην Αθήνα με μουσικά οργανα, με προέτρεψε να μην το ρισκάρω να παραγγείλω από εξωτερικό χωρίς να έχω δοκιμάσει το συγκεκριμένο όργανο ο ίδιος. Επίσης μου ανέφερε περιπτώσεις όπου έχουν φτάσει όργανα με πολλά προβλήματα σε παρόμοιες παραγγελίες.
Φίλε doomed έχεις δίκιο για τις παρατηρήσεις σου όσον αφορά τον ήχο με τις 2 συγκεκριμένες κιθάρες αν κ πολύ μεγάλη σημασία έχει κ σε τί μηχάνημα τις παίζεις.
΄Εχω παίξει μια Fender με τρεις μονους μαγνήτες στον ενισχυτή μου (VHT Super Thirty φουλ λάμπα) και “σκάβει” στην κυριολεξία. Άσε που μαλλον θα της αλλάξω κ μαγνήτες. Το θέμα είναι ότι η Fender είναι η πιο all around κιθάρα με απειρες δυνατότες και σε στυλ μουσικής και σε μετατροπές (γι αυτό κ τείνω προς αυτήν). Από την άλλη η Les Paul είναι απλά πανέμορφη (όχι οτι η Strat δεν είναι, έτσι?) άλλα βαρύτερη και πιο συγκεκριμένη ‘if you know what I mean’. Anyway, περι ορέξεως…Και πάλι ευχαριστώ

Εχεις δικιο…Ετσι ειναι… Απλα εγω ειμαι fun των Gibson γενικα (εχω μια SG) και τις Fender δεν τις παω καθολου. Αν ειναι ομως να αλλαξεις μαγνητες οκ. Αλλη κιθαρα θα γινει. Κοιτα απλα τοτε να παρεις κατι που εχει καλα ξυλα και σου αρεσει εμφανισιακα.
Αντε καλες αγορες… :wink:

Παιδια ειχα βαλει θεμα σχετικο με αγορα κιθαρας και κλειδωθηκε και καλα εκανε αφου υπηρχε ηδη…Το εψαξα λιγο πηγα σε μαγαζια ρωτησα δοκιμασα ολοι μου λενε Epiphone… Οπτε σκεφτομαι μια epiphone les paul γυρω στα 500-600 ευρω… Τι λετε?
Οσο για τις Fender επαιζα με μια περιπου για εναν μηνα και οταν επιασα μια Epiphone λεω την δευτερη με χιλια. Πιστευω οτι Fender kai Gibson ειναι οι δυο μεγαλυτερες- καλυτερες εταιριες. Το τι θα διαλεξει καποιος πιστευω ειναι θεμα ιδεολογιας που εχει ο καθενας. Οι πρωτες σου προσφερουν το φλαιντ ροουζ ενω οι δευτερες σου λενε καν το μονος σου… Επισης οι Gibson πιστευω οτι εχουν γενικα πιο ροκ ηχο…
Τι λετε για την epiphone les paul? Εχτε να μου προτεινεται κατι αλλο?

Εχουν περασει πολλες κιθαρες απο τα χερια μου κ εχω παιξει με παρα πολες.
Απο πανακριβες χειροποιητες μεχρι epiphone(ειναι οτι χειροτερο υπαρχει).
Πρωτα απο ολα εχει σημασια τι φραγκα δινεις. Μετα πανε στα μαγαζια κ παιξε ολες μα ολες τις κιθαρες σε αυτα τα χρηματα. πρεπει να δοκιμασεις πολλες για να καταλαβεις διαφορες ηχου αλα κ αισθησης των οργανων. ΜΗΝ ακους τις μ@λ@κιες του τυπου ι fender ειναι για rock , η Gibson για blues κτλ. σιγουρα με μια ibanez δεν θα παιξεις Blues αλα τιποτα δεν αποκλειετε.Κατι αλλο μην κολας στην εμαφανιση. Η κιθαρα πρεπει πρωτα να μας ειναι ανετη κ ιδικα το μανικι. Να ξες οτι οταν αγοραζεις μια fender η μια gibson δινεις πολλα λεφτα για το ονομα. Γιατι απλα ειναι θρυλος. Πλεον η Gibson εχει χαλασει. Τα οργανα που βγαζει δεν αξιζουν τα λεφτα τους. Μονο τo custom shop εχει καλα αλα πρεπει να εισαι ο υπερτυχερος του τζοκερ. K i Fender ειναι καπως υπερβολικη αλλα εχει καλα οργανα. Η Ibanez εχει οργανα που πραγματικα αξιζουν τα λεφτα τους. Yamaha αστο καλιτερα παρε κανα μηχανακι
:slight_smile: κ αφου παρεις την κιθαρα να ξες οτι μετα εχεις ψαξιμο για το πως θα κανεις τον ηχο σου.
Απο πεταλακια ενυσχιτες κ αλλα πολλα.
ΚΑΛΗ ΤΥΧΗ!!!:smiley: :smiley: :smiley: :smiley:
Υ.Γ. Ο καλιτερος κριτης ειναι το αυτι σου κ οχι αυτα που λενε οι αλλοι.

Diafono katheta me ton bluezlick …
Den katalaveno tin antipatheia sou gia tis Epiphone (tha exeis to logo sou), alla prosopika emena me eixe evgale asproprosopo toulaxiston 8 xronia kai me poli fortomeno programa (live -megala kai mikra-, ixografiseis, taxidia…) Kanena apolitos provlima den antimetopisa. Pote i kithara den skeurose , den exane eukola to kourdisma tis opos polles alles “ftines” kithares , kai apo ixo itan toulaxiston axioprepeis…
To Proto ap’ola pou prepei na skeuteis nomizo einai ti ixo thes na vgaleis. Den iparxei kithara kata tin gnomi mou pou ta kanei ola kala. Alles einai pio vromikes , alles pio kathares , alles pio sklires, kok…
Poli simantiko ti se voleuei esena sto paiximo sou… Gia mena einai simantiki kai i emfanisi giati mia kithara tin pairneis gia na pernas kala mazi tis (kati san mia ginaika)…ara thes na tin vlepeis kai na tin kamaroneis…
Diskolos sindiasmos alla aparetitos…
An loipon thes na doseis (ap’oti katalava) peripou 500 euro , gia kati skliro ego tha sou protina tin kainouria seira tis ESP oi opoies einai sklires kithares me polla gazia kai arketa sinxrono ixo , episeis voleuoun apisteuta gia xamila kourdismata kai exoun kai omorfa kathara, kai an thes kati pio vintage anepifilakta mia epiphone (les paul / SG , analoga ti sou aresei) me tin opoia pio diskola tha vgaleis katharo ixo , alla ton ogo tis den tha ton vreis se alli kithara tis katigorias…
Kalitera na min po gia Ibanez ego gia…oute na tis vlepo den thelo…
Tora exeis dio entelos antithetes apopseis na kratiseis esi auta pou thes apo tin kathe mia kai na dokimaseis…
Kali ereuna…

Cheers