Προτάσεις για κιθάρα

Σας ευχαριστω και τους δυο! Με βλαπω να παιρνω μια epiphone les paul…

Εγω εχω μια Fender USA Stratocaster και αρχες του επομενου μαλλον θα αγορασω μια Dean FBD! Αν εχεις την ευχερια σου προτινω να δοκιμασεισ την κιθαρα πριν τιν αγορασεις.

Τελικα πηρα epiphone les paul! Παρα πολυ καλη , καλυτερη κι απ την squire που χα! Τρομερος ηχος! Σας ευχαριστω παντως! Κι αν επιτερπεται Zakk_Wylde ποσο την πηρες Fender USA Stratocaster? Πρεπει να ταν ακριβη.

300 λιρες Κυπριακες, μεταχειρισμενη

Kaloriziki.!!!

Ευχαριστω παρα πολυ! Δεν ειναι και λιγες 300 κυπριακες λιρες!

Αντε slash7 καλοπαιξιμη!!! λιωστιναααααααααα :smiley: :smiley: :smiley: :smiley: :smiley:

Ευχαριστω ρε φιλε!!! :lol:

Κανε την να νιωσει σαν… κιθαρα :stuck_out_tongue:

oi Yamaha san kithares ti lene?

Εγώ τελικά κατέληξα στην Epiphone Les Paul ( Cherry Blue χρώμα) η οποία όμως είχε τρελό ανταγωνισμό από την Fender Telecaster Mexico(Arctic White χρώμα). Πάντως η κιθάρα με έχει ικανοποιήσει τα μάλα 8) Oi yamaha είναι καλές κιθάρες αλλά όταν εγώ δοκίμασα δεν με ξετρέλανε καμία. Είναι σαν να βλέπεις μια ωραία γκόμενα στον δρόμο η οποία όμως για κάποιον λόγο απλά δεν σου κάνει κλικ. Cheers

Μακριά!

Παιδια η Epiphone Les Paul ειναι απιστευτη! Απολυτα ικανοποιημενος!!! Οσο για τις Yamaha προσωπικα δεν μ αρεσουν καθολου…

emena m’aresei h kithara mou(yamaha) alla den borw na ksero an einai kaliterh h xeiroterh apo alles, mias kai den exw dokimasei kamia allh :slight_smile:

απλα
Αν θες μηχανκι παρε YAMAHA αν θες κιθαρα τοτε μην περνεις!!! 8)

Εγώ έχω μια ibanez grx70 η οποία για μέταλ ήχο είναι ότι πρέπει, αλλά στα πρίμα έχει αρχίσει να με χαλάει πολύ. Για τις ESP τί λέτε ;; Εγώ κάποιες που είχα δοκιμάσει μου άρεσαν πολύ, αλλά ήταν ακριβές…

Εξαρτάται ΠΑΝΤΑ από το τι είδος θέλουμε να παίζουμε και για τι χρήση τη θέλουμε (π.χ. να τη γρατζουνάμε στο σπίτι, για πρόβες, ή για ηχογράφηση?)
Για να πούμε πάντως ότι θα πάρουμε καλή κιθάρα θα πρέπει να διαθέσουμε γύρω στα 1000 ευρώ (!!!) ασυζητητί.
Προσωπικά για μένα πάντως : Epiphone = Α Χ Ρ Η Σ Τ Ε Σ
ESP = Ακριβές χωρίς ιδιαίτερο λόγο (εκτός απ’τη HORIZON του Timo Tolki)
GIBSON = Ίσως οι καλύτερες κιθάρες και ταυτόχρονα οι πιο ακριβές βλ. LES PAUL CUSTOM στα 3990 ευρώ!
YAMAHA = Ουδέν σχόλιον (τα drums τους κάτι λένε)
IBANEZ = Πολύ καλές όσον αφορά τη ποιότητα των σκαφών-μπράτσων αλλά τις περισσότερες φορές όποιος τις αγοράζει αλλάζει γρήγορα μαγνήτες.
FENDER = Ποιότητα, warm και vintage ήχος, αλλά εμένα προσωπικά δε με βολεύουν, ούτε είμαι fan του ήχου τους.
JACKSON = Οι πιο εμπορικές κιθάρες που υπάρχουν γιατί θεωρούνται cult metal όργανα, με αποτέλεσμα όλοι να ψαρώνουν και να τις παίρνουν γιατί κοστίζουν 300-700 ευρώ. Δεν σκέφτεται κανείς όμως ότι τα μοντέλα που βλέπουν να κρατάνε όλοι στα μεγάλα συκροτήματα, κοστίζουν 2000 ευρώ και άνω, και ότι είναι made in usa (και όχι made in malaysia που είναι το φθηνότατο αδερφάκι τους)

Αυτά τα ολίγα…

Εμένα πάντως με καλύπτει μια χαρά η epiphone les paul που έχω. Σίγουρα μια κιθάρα των 2000 ευρώ μπορεί να είναι καλύτερη αλλά αυτό δεν σημαίνει πως οι epiphone είναι άχρηστες.Όσον αφορά το κόστος μιας κιθάρας τώρα, απλά σημειώνω πως η κιθάρα του Josh Homme(queens of the stone age) κοστίζει κάπου στα 500 ευρώ. Όποιος θέλει ας έρθει να συζητήσουμε το πως ακούγεται…

Συμφωνω με τον zouglau. Κι η δικια μου η epiphone les paul με καλυπτει και με το παραπανω! Και βεβαια οι Gibson ειναι καλυτερες αλλα οπως ειπε κι ο προλαλησασας δεν σημαινει οτι οι epiphone ειναι αχρηστες οπως λες.

συμφωνω απολιτα με τον Axel_K για τις epiphone. οχι απλος αχρηστες αλα για τα σκουπιδια ενετλως, απο θεμα ξυλων μεχρι κ μαγνητες!!! κ ενοητε οτι δεν αξιζουν τα λεφτα τους.