Προτάσεις για κιθάρα

Σκεφτομουν να παρω μία αλλα δεν εχω ιδεα ποια :roll:
Any ideas?

http://www.rocking.gr/forumt-224-0.php

:smiley: :smiley: :smiley: :smiley:

ok.
Thanx :smiley:

:wink: :smiley:

παιδια μολις πηρα μια ακουστικη.αν εχεται υποψην κανενα link που αναφερεται σε εντελως αρχαριους θα σας ειμαι ευνομων! :smiley:

paidia egw exw mia amerikanikh les paul tou 1981 kai exw vrei thn xara mou… genika mia amerikanikh fender/gibson einai oti kalytero gia enan blues rock hxo afto tha sou proteina egw ama eixes merika lefta parapanw gia xodema… einai pio akrivh alla ta thn exeis mia zwh

oso gia sygriseis se kithares exw paixei me stratocatser '76 me epiphone les paul me ibanez custom '71 me bc rich warlock kai kati alles akoustikes… dn exw parapono oles gia ta lefta tous htane kales ( oi palioteres kalyteres :smiley: ) aftes pou ema pogoitefsan htan oi yamaha dn xerw giati :S

Αρχικά να χαιρετίσω όλους και όλες στο φόρουμ , μιας και ποστάρω το 1ο μου μήνυμα 8)

SabbARTH,

Η πρώτη μου ηλεκτρική ήταν μία Yamaha Pacifica112 (look σε “στυλ” Fender Telecaster) , έχει αρκετά καλό rock ήχο για το επίπεδο της (εκπαιδευτική) και είναι αρκετά ελαφριά με στενό μπράτσο. Δεν ξέρω αν υπάρχει ακόμα αυτό το μοντέλο ή κάποιο ανάλογο, η τιμή πάντως πρέπει να βρίσκεται αναμεσα στα 200-300?. Πιστεύω πως είναι μία οικονομική λύση.

Με τα χρηματα που θα σου περισσέψουν συνιστώ επίσης , ένα overdrive πεταλάκι της Boss (π.χ. SD-1 ) maximum στα 100? για να ακούσεις καλή παραμόρφωση και εναν 10watt ή 15watt λαμπάτο Marshall ενισχυτή :slight_smile: γύρω στα 100? και αυτός.

Σημαντική διαφορά ανάμεσα σε Fender και Gibson/Epiphone είναι και η ύπαρξη vibrato (tremolo,whammy) bar. Οι περισσότερες Fender έχουν ενω οι πιο πολλές Gibson/Epiphone όχι.

hello! καλως ηρθες

afth th Yamaha prepei na’xw ki egw.

Καλωσηρθες!!! :smiley:

Geia sas paidia,eimai kainourio melos k tha ithela na m boithisete se kt,paizo kithara ligo xroniko diastima(7 mines) k mporo na po oti exo ksetrelathei me to sigkekrimeno mousiko organo!Thelo na paro kainouria kithara kathos auti pou exo pisteuo pos einai athlia(Yamaha EG112C),to problima einai pos de exo idea apo kithares(kataskeui,klp) k fobamai oti mporei na m piasoun koroido…mipos kps apo esas tha mporouse na m eksigisei 2-3 pragmata simantika pou prepei kps pou thelei na agorasei ilektriki na kserei?Sas euxaristo :smiley:

Καλωσόρισες κιρκ !! Είμαι σίγουρος ότι όλοι οι παίχτουρες του φόρουμ θα σε βοηθήσουν άμεσα κ αναλυτικά. Εγώ παίζω λίγη κιθάρα και είχα πάρει πριν 4 χρόνια μια ibanez. Δεν ξέρω τι λένε οι “ειδικοί”, αλλά νοιμίζω ότι έχει καλή σχέση απόδοσης/τιμής. Περίμενε πάντως να πουν και οι άλλοι…

ΥΓ : Τα γκρίκλις είναι άθλια… Αν μπορείς, γράφε στα ελληνικά παρακαλώ.

δεν δινεισ κατι παραπανω να παρεις μια αμερικανικη Jackson να την εχεις μια ζωη? :smiley: :smiley: :smiley:

Σκέφτομαι να πάρω μια LTD που είδα τις προάλλες αλλα όπως σας είπα δεν έχω ιδέα από κιθάρες,πχ δε ξέρω τι διαφορά εχει μια κιθάρα με 4 μαγνήτες από μια με 3

Καλες κιθαρες για αρχη ειναι οι fender. Κατα τη γνωμη μου δε χρειαζεται να παρεις ακομα μια super κιθαρα. Με μια fender stage master θα ήταν ωραια επιλογη.

και κατι ακομα:

[size=7] ΚΑΛΩΣ ΗΡΘΕΣ ΣΤΟ ΚΛΑΜΠ ΤΩΝ ΚΙΘΑΡΟΔΩΝ![/size]

ευχαριστώ,καλώς σας βρήκα! :wink: Έχω ακούσει οτι οι Fender ειναι για πιο heavy metal(iron maiden,etc),απλά επειδή ενδιαφέρομαι για τραγούδια πιο κάφρικα μου πρότειναν Jackson,ESP,LTD…μπορεί κ να μου είπαν μ…ς δε ξέρω…Απλά οι ESP είναι από οσο έχω δει πανάκριβες κ δεν έχω τόσα πολλά λεφτά να διαθέσω :frowning:

εγω θα σου ελεγα να μαζεψεις τα λεφτα σου να παρεις αργοτερα μια καλη και για την ωρα να κρατησεις αυτην που εχεις, και γω 1 χρονο παιζω και εχω μια Yamaha αλλα δεν βιαζομαι. παντως νομιζω οτι αν την θες πιο πολυ για καφριλες καλυτερα να προτιμησεις Jackson.

Η αλήθεια οτι αρκετά άτομα που ξέρω για πρώτη κιθάρα Yamaha είχαν προτιμήσει …ευχαριστώ παίδες για τις συμβουλές!!! :smiley:

Hello Hammett! 8)

Είπες ότι η Yamaha που έχεις είναι αθλια. Σε τι ακριβώς είναι άθλια για να ξέρουμε καλύτερα τι να σου προτίνουμε… :?

Έγω ξέρω από άλλους και από προσωπική εμπειρία η καλύτερη κιθάρα για αρχάριο και με βαση απόδοση τιμή όπως είπε και ο montecristo είναι Ibanez.