Γαμο-τράγουδα. Βοήθεια

Στις αρχές Γενάρη πρόκειται να γίνω κουμπάρος σε ένα φιλαράκι το οποίο - παρόλο που δεν ακούει τέτοια μουσική- μου ζήτησε να του βρω ένα τραγούδι για την είσοδο του ζευγαριού στο γλέντι. Επί λέξει ζήτησε κάτι δυνατό, ανεβαστικό της μουσικής που ακούω. Τα τελευταία χρόνια ακούω aor-melodic και κοιτώντας στην συλλογή μου κατέληξα σε κάποια κομμάτια τα οποία πιστεύω ότι είναι ανεκτά για άσχετους μ’ αυτή την μουσική και ταιριάζουν σε γάμο.

Σε τυχαία σειρά:

1.PREVIEW-Love finds a way
2.FAIR WARNING-Save me
3.JIMI JAMISON-I’m always here (baywatch tv theme)
4.HAREM SCAREM-With a little love
5.SURVIVOR-Eye of the tiger
6.ROBIN BECK-First time
7.SIGNAL-Does it feel like love
8.EUROPE-Final countdown
9.GOTTHARD-Lift u up
10.DEF LEPPARD-Pour some sugar on me
11.KISS-I was made for loving u

Θα ήθελα να μου πείτε την γνώμη σας ή και να μου προτείνετε άλλα κομμάτια που ταιριάζουν στην περίσταση

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

αχαχχαχαχα…me too…αλλα είναι μεταλλάς στην περιπτωση μου οπότε προβλέπω γλέντι με Slayer…:lol:

αδερφέ δεν ξέρω για τα άλλα αλλά άμα βάλεις eye of the tiger που παραπέμπει σε rocky balboa ή final countdown που παραπέμπει σε Γκάλη και Καμπούρη, θα είναι σε επίπεδα κιτς του “μπήκαν τα γίδια στο μαντρί”.

πάντως cool χειρότερα από το ελληναράδικο γλέντι του γάμου δεν θα είναι ότι και να βάλεις.

Βάλε Jovi να γουστάρεις!

Τα παιδιά που πάντρεψα εγω το καλοκαιρι μηκαν με το She’s like a rainbow των Stones…και εκαναν τρελό γκελ…:slight_smile:
Αλλα δε θα το βαλει άλλοςέχω τα copyright[-X
Το eye of the tiger είναι όντως για τα πανηγύρια…

Συμφωνώ, δεν θα τα έβαζα (και δεν τα έβαλα εδω που τα λέμε) με τίποτα αυτά.

Αlan Parsons Project - Sirius

Μικρό και λιτό…

Pleasure Slave από Manowar. χα χα χα… ο Θεός μαζί σας.

Βάλε το Love and Marriage του Sinatra επειδή θα φέρει σε όλους με τη μια Al Bundy(:bow2::bow2::bow2:) στο μυαλό.

Ωραίο θα ήταν και το time of my life απο το dirty dancing (o.s.t)

Βαλε fucked with a knife των υπερμελωδικων Cannibal Corpse, μπορει να μην ειναι ξεκαθαρο ΑΟΡ αλλα σιγουρα ταιριαζει απολυτα…

Κaty Perry-I kissed a girl

Στο soundtrack του Flash Gordon των Queen υπάρχει εκτέλεση του γαμήλιου εμβατηρίου με τον χαρακτηριστικό ήχο της κιθάρας του May.
Mπορώ να σου πώ πως έχει χρησιμοποιηθεί ήδη με καλά αποτελέσματα. :wink:
Και οι ¨θείες" δεν τρόμαξαν :lol:, και “όσοι ξέρουν” έπιασαν το μήνυμα! 8)

Η καλυτερη επιλογη.

To Love & Marriage είναι κουλ επιλογή.

Να προτείνω κι εγώ το πασίγνωστο Heat of the moment από Asia. Και αισιόδοξο και ανεβαστικό και φοβερό τραγούδι

fly me to the moon απο σινατρα κάνει?

Πιασε εκει οτι μπαλαντα Savatage βρεις κι εισαι οκ.(Το Eye of the Tiger κολλαει καλυτερα σε διαζυγια,σε γαμο δεεε)

Εγώ στο γάμο μου έβαλα τι Close my Eyes Forever - Lida Ford + oZZy.:D:D
Αν έχουν χιούμορ βάλτε και My Dying Bride8)

Nα κανει εισοδο το ζευγαρι. Οχι να το σκασει η νυφη:lol:

τα συστατικα ειναι να ειναι ποιοτικο,οχι ακραιο,μελωδικο,με αναλογους στιχους, οχι μελαγχολικο η να βγαζει στεναχωρια.δεν μου ρχεται κατι.

Προτεινω You and I- Scorpions:D

J.S.Bach - Toccata e fuga