Προτάσεις για ενισχυτή κιθάρας

Ποιος ειναι κατα την γνωμη σας ο καλυτερος ενυσχητης για κιθαρα?εγω παντος απο οτι εχω ακουσει μεχρι τωρα πρωτους βαζω τους Mesa Boogie και δευτερους τους Sunn O

Laney λογω αντοχής και χαρακτηριστικών. Ακόμα και τα φθηνά μοντέλα απ τις καινούριες σειρές έχουν ψηφιακά εφφέ.

dilono agnoia:P

Δεν παίζω κιθάρα αλλά τα αγαπημένα μου γκρουπ και οι αγαπημένοι μου κιθαρίστες παίζουν κυρίως με τον σερίφη (Marshall) και για αυτό θα τον ψηφίσω.

Παραδείγματα: Slash, Page, Wylde, Roads, Allman και η λίστα είναι ατελείωτη

MESA BOOGIE ΚΑΙ ΤΑ ΜΥΑΛΑ ΣΤΑ ΚΑΓΚΕΛΑ ΡΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ!

Βασικά δεν έχει νόημα να συγκρίνουμε ενισχυτές λόγω του ότι ο καθένας κάνει και είναι κατάλληλος για μία συκεκριμένη δουλειά! Οι ενισχυτές χωρίζονται σε 2 κατηγορίες!
Α) Αμερικάνικοι Β) Brittish!
Και δεν έχει να κάνει με την χώρα στην οποία κατασκευάζονται, αλλα με την φιλοσοφία με την οποία είναι κατασκευασμένος ο ενισχυτής! Για παραδειγμα η σύνδεση των ποτενσιομέτρων του EQ σε ένα αμερικάνικο ενισχυτή είναι διαφορετική απο έναν βρεττανικό ενισχυτή!

Για τους MARSHALLl τι μπορεί να πεί κανείς! Εχούν γράψει την δική τους ιστορία!
Κορυφαίο και διαχρονικό μοντέλο ο JCM800! Πραγματικά απίστευτος!
Οι SUNN είναι custom ενισχυτές που φτιάχνει η Fender!
Οι AMPEG είναι απάτη!
Οι ENGL μέτριοι! Οι καμπίνες όμως που φτιάνει η ENGL είναι εξαιρετικές!
Οι LANEY πολυ καλοί και αξιόπιστοι! Εξ’άλλου ο Gilbert παίζει μονο με LANEY! :stuck_out_tongue:

Εγώ προσωπικά ως λάτρης του αμερικάνικου ήχου έχω RANDALL!
Και αυτοί πραγματικά τρομεροί!

ΟΙ MESA BOOGIE ΟΜΩΣ ΕΙΝΑΙ ΟΛΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ! (Χεχε!)

MARSHALL ALLA KAI BOOGIE GIATI I HXARA POY EXEI O SYKES STOYS DISKOYS TOY EINAI BOOGIE

Και μάλιστα ηχογραφούσε με 2 stack MESA BOOGIE MARK IV!

nomizo ipirxe paleotera afto to topic, alla den me endiefere ke poli tote to 8ema:P

i apories mou ine:
a] ti kitas otan pas na agorasis ena amp?
b] exi sxesi ti idous ki8ara exis? [ilektriki or ilektroakoustiki?]
c] ti protinete me ena budget 200 euro??

i apories mou ine:

Ποσα περισσοτερα λεφτα μπορεις να βρεις γιατι οπως εχω ξαναπει σε αυτα τα πραγματα οτι πληρωνεις παιρνεις.Μετα πρεπει να κοιταξεις ποσο μεγαλος σε watt θες να ειναι.Θες να παιζεις μαζι με αλλους η για παρτυ σου σπιτι?Αν θες να παιζεις με αλλους θες πχ απο 60 watt και πανω τουλαχιστον.Θες μηπως να γραφεις στο σπιτι?Θα πρεπει να κοιταξεις τι εξοδους εχει (αν δεν εχεις μικροφωνο).

Βεβαια και εχει.Αν θες εναν για ηλεκτροακουστικη θες ενα ενισχυτη με ενα καναλι και να εχει και κανενα εφεδακι (βαθος, delay…) και να ειναι οσο πιο καθαρος γινεται.Πχ εναν Feder.Αν ομως θες εναν για ηλεκτρικη ειναι πιο δυσκολα τα πραγματα.Πρεπει να σκεφτεις απο που θα παραμορφωνεις τον ηχο σου (απο τον ενισχητη η απο καποιο πεταλακι).Κατα την γνωμη μου αν δεν διαθετης αρκετα λεφτα καλο θα ειναι να παρεις ενα πεταλακι distortion η overdrive, γιατι για να βγαλεις καλη παραμορφωση απο τον ενισχητη πρεπει να δωσεις πολλα λεφτα , θα ειναι βεβαια πολυ καλυτερος ο ηχος απο το πεταλακι αλλα…απο 800ευρο και πανω… 8O

Να σου πω την αληθεια…Τιποτα.
Μαζεψε λιγα ακομα να παρεις κατι που θα σου κρατησει μερικα χρονια.Με 200 οτι και να παρεις μετα απο λιγο καιρο που θα αρχισεις να καταλαβενεις τις διαφορες θα θες να τον πεταξεις.Αν δεν γινεται να περιμενεις πηγαινε και παρε ενα μικρο Marshall και ενα πεταλακι της Boss και θα κανεις δουλεια για αρχη.(υπολογισε οτι τα πεταλια εχουν απο 130ευρο και πανω :roll: …)
Α! Κοιτα και καμια αγγελια για κανα μεταχηρισμενο…Παιζουν κατι καλες ευκαιριες…

Ελπιζω να βοηθησα…

efxaristo:P

Elpizw na se boh8hsoun ta parakatw:

A)Agorazeis enan enisxuth analoga thn hxhtikh apodosh(ka8ara kai dunata) kai analoga me auto pou skopeueis na paixeis.

B)Oi enisxutes gia hlektrikh apo autous gia hl/akoustikh, einai oti h deuterh den exoun distortion h allo efe, den exoun sustain ston hxo kai leitourgoun san hxeio gia na enisxu8ei o ka8aros hxos th hl/akoustikhs.Eixa enan enisxuth gia hl/akoustikh me petalaki gia distortion, alla o hxos tou diefere ais8hta apo enan antistoixo gia hlektrikh

C)Me 200 euro agorazeis kalo mhxanhma.Endeiktika proteinw tous exhs:
!)Marshall MG15DFX(15 Watt, 4 efe)-140-150 euro
2)Washburn BW25(25 watt-distorton)-150-180 euro

Epish kaloi einai kai oi enisxutes Startfire,Fender kai Peavey

Sorry αλλα μου κανουν πολυ εντυπωση αυτα που λες RitchieBlackmore.
Θα ηθελα να μαθω τι μηχανηματα εχεις? (κιθαρα,ενισχ.) Και αν παιζεις μαζι με αλλους με αυτα… A και αν εχεις παιξει ποτε σε Marshall JCM800/900/2000 , Mesa Boogie, Engl,Diesel (οχι τα παντελονια… :wink: ) και αν ναι πως μπορεις να λες καλα μηχανηματα αυτα που αναφερεις?Σε σχεση με τι ειναι καλα?
Τhanks…

File doomed

Auta pou anaferw, exoun sxesh me to poso pou 8elei na dia8esei o bigdude.

Tous enisxutes pou anafereis den tou xerw sugegrimena, alla fantazoma 8a lene!!!

Oson afora ton exoplismo, exw mia Washburn WS-4(se stul Stratocaster) kai eixa enan enisxuth hl/akoustikhs Washburn(de 8umamai modelo), o opoios kahke(!grrr!).

Apo tote exw bgei gia kunhgi.Proswpika skopeuw na agorasw to Marshall pou anaferw.Gia thn timh tou dinei polla.

Oson afora ton Washburn pou epishs anaferw, to dokimasa se enan filo mou.Paroti exei merika provlimatakia(p.x oxi polu sustain ston hxo), mou arese ws mhxanhma.

Bebaia, prepei na epishmanw pros to filo bigdude kai genika olous osous summetexoun se auto to forum, pws auta pou anaferw einai ka8ara proswpikes apopseis.

To na agoraseis exoplismo,einai mia psilokourastikh diadikasia, ka8ws exei polu psaximo kai dokimh mhxanhmatwn.

Pisteuw paromoies empeiries eixame oloi, osoi asxolumaste me mousikh…

OK.Σωστος :wink:

Μα καλα το τι μ@λ@κίες λέτε δε περιγράφετε! Δεν μπαίνω στο κόπο να απαντήσω!
Ένα μόνο θα πώ… Unholy_Martyr ελέησον!

Τότε μη σχολιάζεις.

Κακέ!

ΓΙΑ HARND ROCK :MARSHALL JCM800
ΓΙΑ BLUES:FENDER DELUXE REVERB’64

Eιναι καποιος κατοχος του V-AMP PRO ;
Xρειαζομαι λιγη βοηθεια

marshall η αγαπημενοι μου χροια για ενυσχητη αλλα οτι καινουριο βγαινει εχει πολλα προβληματα…

Mesa Boogie φοβερα drive 0 στα καθαρα…

Laney τπτ το ιδιαιτερο αλλα σκυλια! ο μπασσιστας που παιζουμε εχει εναν κ δεν καταλαβαινει τπτ…

Sunn O δεν εχω παιξει…
αλλα oi fender ειναι μια κλασικη αξια παροτι ποτε δεν μπορεσα να παιξω με Fender

Orange φοβεροι ενυσχητες αλλα τα καινουρια που βγαλανε μας τα χαλασαν λιγο…
παντος τα μικρα που βγαλανε παιζουν πολυ καλα…

Engl ειχα εναν τετοιο πολυ καλοι για τα λεφτα τους ποτε δεν με προδωσε…

Ampeg οι καλυτεροι ενυσχητες μπασσου με διαφορα… δεν το πιστευα μεχρι που το ενιωσα…