Προτάσεις για ενισχυτή κιθάρας

me ta osa exw akousei pistevw oti oi Marshall einai oi kaliteroi, pantos exw akousei polla kaka logia gia tous Vox kai tous Samick, kai kapoia kala gia tous Line 6.

Marshall και ξερο ψωμι!!!

marshall, boogie, randall.

oi VOX σπερνουν…
ενας απο τους αγαπημενους ενυσχητης του Gallagher…
φοβερο βρετανικο blues εργαλιο…

Αν λεει ο κιθαριστας…ολοι καλοι ειναι… :roll:

θα συμφωνησω , ολες οι αναγνωρισμενες εταιρειες εχουν καλα στοιχεια ,μην κολλαμε σε μαρκες.

δεν ξερω παιδια αν παιζετε κιθαρα κ αν παιζετε ποσο σοβαρα ασχοληστε.
σιγουρα ο καλος κιθαριστας παιζει με τα παντα! αλλα ο καλος κιθαριστας θελει τον ηχο του τον δικο του ξεχωριστο ηχο που το κανει να παιζει πιο καλα γιατι απλα ακουει αυτο που πραγματικα γουσταρει κ χαλαρωνει… κ οταν χαλαρωνει τοτε!! :twisted: :twisted:

=D> =D> =D>

Λοιπόν παιδιά ποιος ενισχυτής πιστεύετε ότι θα ήταν ο καλύτερος από άποψη απόδοσης ήχου και ποικιλίας σε εφε?.έχουν περάσει από τα χέρια μου αρκετοί ενισχυτές και μέχρι στιγμής μπορώ να πω ότι εμένα μονό οι Marshall με ικανοποιούν, γιατί έχουν αυθεντικό Rock ήχο και αν είναι και λαμπατος ακόμα καλύτερα?.

Βέβαια επειδή οι Marshall έχουν γίνει λίγο σούπα μήπως ξέρετε να προτείνετε κανέναν πιο ψαγμένο?.? :lol:

καλυτερα να ακουσεις ο ιδιος , ολες οι μαρκες ,εχουν καλα μοντελα ,
αναλογα με το τι ζητας. Επισης με τα simulator-modelling μηχανηματακια που υπαρχουν , χωρις ενισχυτη παιζεις κατευθειαν ,στο συστημα σου ,οποτε στην
περιπτωση αυτη δεν θες ενισχυτη .
Θα παιζεις με τα εφε του ενισχυτη σου μονο? η θα χρησθιμοποιεις πεταλια -πεταλιερα εφε ? γιατι αν θες πληθος εφε πανω στον ενισχυτη , εκτος απο καποιο distortion-βαθος-εq , ενισχυτες τυπου marshall δεν το προσφερουν .Αν θες ολα τα εφε , πας σε ενισχυτη modelling ,τυπου line 6 ,johnson ,behringer. Αν θα παιζεις με πεταλιερα ,πεταλια , τοτε πρεπει να δεις ολες τις γνωστες μαρκες απο Marshall ,Peavy,laney,tech21κ.α .ως αναφορα τους λαμπατους ,ειναι και λιγο μυθος . κανε και στο noiz.gr καμια βολτα ,αυτα τα θεματα εκει ειναι εξαντλημενα και θα ακουσεις αποψεις για πολλα ,αν δεν το εχεις κανει ηδη .

ενισυτές ή ενισχυτές; :?

δλδ?

προσφατα πηρα απο τον telegun των καινουριο ενυσχιτη μου.
χειροποιητος απλα σπερνει…
γιατι κ η Ελλαδα εχει διαμαντια… :wink:
http://www.telegunamps.com/

Καλη ιδεα να ψαξω στο noiz.gr aor αυτο θα κανω…παντως μαλλον οι line 6
τελικα ειναι οι πιο πληρης…
Οσο βεβαια για τους λαμπατους θα συμφωνησω με τον bluezlick γιατι τους
εχω δοκιμασει και κατα την γνωμη μου ειναι πιο ποιοτικοι πχ…βγαζουν πιο
γλυκο ηχο απο οτι αυτοι με τις πλακετες και εχουν και περισσοτερο
Sustain στον ηχο…
ας μην ξεχναμε βεβαια οτι τα περισσοτερα τραγουδια που ακουμε ειναι με λαμπατους ενισχυτες :smiley:

μονο οι jazzistes δεν γουσταρουν πολυ τα λαμπατα γιατι τους πειραζουν που ειναι τινγκα στις αρμονικες

+1

Με έναν λαμπάτο μπορείς να κάνεις μια φτηνή κιθάρα να ακούγεται κορυφαία :wink:

O καλύτερος ενισχυτής είναι

[size=7]ΤΑ ΒΙΑΓΚΡΑ[/size]

απλα υπαρχουν και ‘φαβες’ ενισχυτες λαμπατοι , και απο γνωστες μαρκες , καθως
και μη-λαμπατοι με πολυ καλο ηχο .Βεβαια πολλα πραγματα ειναι υποκειμενικα ,ειδικα στον ηχο .

Εγώ έχω ένα Marshall 30W και είμαι πολύ ικανοποιημένος…
Καλά λόγια έχω ακούσει όμως και για Laney, Line 6.

gia hlektrikh 8a sou proteina se ayta ta lefta ton VOX AD15VT!15W me proenisxhsh lampas kai proepiloges allwn gnwstwn enisxytwn dld mimeite twn hxo toys px fender tweed marshall kai alla kai ta effe toy kai ola komple kai apo distortion mia xara.prepei na einai ligo pio panw apo 200e!koitakse to

Engl…