Προτάσεις για ενισχυτή κιθάρας

αναλογα με το υφος που θες να παιξεις, θες και τον καταλληλο ενισχητη…

εγω επειδη γενικοτερα με το group “βαραω” αρκετα, παιζω και γραφω με mesa boogie κατα κυριο λογο, και καυλ*νω!!!

και οι engl ομως ειναι πολυ καλη φαση…

οι marshall ειναι αντικειμενικα για τον π**τσο…!!!

αυτη ειναι η γνωμη μου…

πορτοκαλι

Eγώ θα έλεγα Peavey.

ειναι αναλογα το τι παιζεις … εγω πχ λεω mesa boogie γτ απλα ο ηχος τους ειναι εκπληκτικος για metal … αμα θες τωρα για ποιο rock -hard rock φαση τοτε οι πορτοκαλι λενε αγρια … αν δεν ξερεις τι ειδος παιζεις τοτε marshall κανουν για ολα τα ακουσματα και ειναι πολυ καλοι amps 8)

Εngl και τα μυαλα στα καγκελα.

Οι Mesa ειναι σουπερ κι αυτοι αλλα παραειναι ακριβοι.
Γουσταρω τρελα και Orange αλλα οπως ειπωθηκε και παραπανω για πιο Hard Rock καταστασεις…

oi Engl ειναι πολυ καλα φτηνα μηχανηματα! με ειχε βγαλει ασπροπροσωπο πολλες φορες!
τα mesa ειναι παρα πολυ καλα μηχανηματα αλλα πολλα φραγκα! επισης πολλα φρακα θελουν για service!
οι orange ειναι βρετανικη κατασταση. μου αρεσουν παρα πολυ αλλα περα απο Hard δεν πανε!(τα καινουρια επισης δεν ειναι οπως τα παλια)
ta peavy ειναι γκαζωμενα κ γενικα μου φαινοντε λιγο “σκληρα”
τα marshall ειναι τα αγαπημενα μου. πλεον αυτα ομως που βγαινουν ειναι ελεινα! χαλανε ευκολα κ γενικα ειναι μεσα στα προβληματα! ετσι κ αλλιος τα marshall γινανε γνωστα γιατι την εποχη εκεινη ειχαν φτηνα ανταλακτικα κ ηταν ευκολα στην επισκευη!

Πέρα από τα όσα έχουν ήδη αναφερθεί για πιό bluesy παίξιμο με γλυκό overdrive μου έχουν αρέσει οι Soldano ενώ για Metal μου έχουν αρέσει οι κεφαλές Bogner Ecstasy και VHT Pitbull.
Bέβαια δεν έχω τίποτα από τα παρπάνω γιατί είναι ακριβά παιχνίδια…:frowning:

:lol: :lol: οντως γουσταρεις πολυ Mule!!!:wink:

:lol: Mάλλον αυτό εννοείς…8)


:smiley: Αλλά εδώ παίζει και ένας “χειροποίητος” Diaz όπως βλέπεις στα αριστερά:wink:

:lol: :lol:

ο soldano του ειναι ιδικα σχεδιασμενος για αυτον!
παντως οταν επαιξα με soldano εκανα κακακια!8)

To VHT τον ακουσα κιαι ηταν πραγματικα παρα πολυ καλος!
Μιλαμε για κεφαλη-καμπινα?η φουλ ενισχυτη!?
Παντως ηταν θεοβαρια η κεφαλη!

Πόσο μάλλον ο Diaz…:wink:

Eγώ αυτός που είχα ακούσει ήταν κεφαλή.

Marshall, γιατι αυτους χρησιμοποιουσε ο RITCHάρας8)

Για “σάπιο”, ξερό ήχο τι θα μου προτείνατε??

Είμαι ανάμεσα σε Peavey, Crate. Λένε τίποτα ή μπά?
Κάτι καλύτερο?

σαπιο ξερο

εχω παιξει ενα live με εναν peavy λαμπατο κ με ειχε βγαλει ασπροπροσωπο!
απο τα crate μακρια!:lol:

Μάλιστα. Με κόβω να παίρνω καναν καλό Peavey. (Τώρα έχω έναν μεταχειρισμένο, δεν λέω έχω μείνει υπερικανοποιημένος, αλλά ψάχνω κάτι καλύτερο).

Πάντως για μπουρούχες ενισχυτές, ο πρώτος που είχα πάρει ήταν ένας… Samick:lol: :lol: :lol:

Kι εγώ έναν Peavy έχω και είναι μια χαρά

VOX AC30

Βασικά θέλω να συνδέσω τον υπολογιστη, το πικάπ, το κασετόφωνο και το Dvd player και θέλω έναν ενισχυτή και δύο ηχεία. Δεν έχω όμως ιδέα στο τι χαρακτηριστικά πρέπει να προσέξω αγοράζοντας. Μία βοηθεια πλιζ…