Προτάσεις για ενισχυτή κιθάρας

Καταρχήν χαιρετίζω όλους τους κατοίκους αυτού του διαδικτυακού ροκ νησιού.
Η απορία μου είναι η εξής. Έχω έναν Vox Valvetronix AD15VT σε ηλκ/στική και μου έκαναν δώρο το Mic200 Headphone Preamplifier της Behringer. Όπως διαπίστωσα το Mic200 έχει προενίσχυση λάμπα κάτι το οποίο έχει και ο Vox και μάλιστα την ίδια ακριβώς (Α12Χ7 αν θυμαμαι καλά). Τθ δούλεψα και είδα διαφορά αλλά όχι τόση ώστε να αξίζει τον κόπο να το κρατήσω.
Με τι θα μπορούσα να το αντικαταστήσω (μέχρι 100 ευρώ) για να έχω κάποιο εύηχο!!! αποτέλεσμα; Ο μαγαζάτορας (μπουζουξής) μου πρότεινε τον τετρακάναλο Headphone Preamplifier AMP800 που είναι χωρίς λάμπα. Να πάρω κάτι τέτοιο ή καμιά πεταλιέρα;

Μεταφέρεται εδώ,στα “διάφορα” το thread,καθώς οι “απορίες” έχουν να κάνουν αποκλειστικά με το site και το forum:wink:

Επειδη πολυς κοσμος ψαχνεται στο θεμα (μαζι με το πληθος κιε γω), πειτε επισης και το που να στοχευσουμε γενικα. Δηλαδη:

[ul]
[li]α. Κιε γαμω ενισχυτης, με οκ ηχεια (η ενταση του “οκ” να προσδιοριστει σε βαττ).[/li][li]β. Κιε γαμω ηχεια, με οκ ενισχυτη (παρομοιως).[/li][li]γ. Κιε γαμω ενισχυτης, κιε γαμω ηχεια, και μεγαλε εχω μια σουπερ προσφορα να σου προτεινω - θα την βρεις στο ταδε μαγαζι.[/li][/ul]

Υπ’ οψη οτι δε θελω να δωσω τα μαλλια της κεφαλης μου. Οσο πιο οικονομικο, τοσο προτιμοτερο.

Οι καλυτεροι ενισχυτες παντως ειναι οι Marshall

εχεις παιξει με ολους?

ΩΩΩ,πολυ χαρηκα που καναμε κατηγορια για μουσικους!

Λοιπον εγω εχω εναν Spider 3 15αρι της Line 6 και γαμαει πολυ για τα λεφτα του.Εδωσα ενα 180αρι αλλα πιστευω αξιζει.Γενικα τα μοντελα της Line 6 ειναι πολυ γαμιστερα!

Εε… Για ηχοσυστημα λεμε…

η crate εχει βγαλει εναν καλο στερεο ενισχυτη ( ψηφιακο ) και σχετικα φτηνο .

μου φενετε ο νακας αμα θες να δεις , πρεπει να τον εχει .

Για τι φραγκα μιλαμε?Για ποσα ηχεια?

Λοιπον θα προτεινω βασει εμπειριας γιατι καποτε τα πουλουσα.

Ενισχυτης Μarantz SR4001

H καλυτερη λυση για εμενα σε ενισχυτες.Λιγο τσιμπιμενη η τιμουλα (550 ευρωπουλα) αλλα για τον ηχο που σου προσφερει δεν ειναι τιποτα.
Αν θελουμε σε κατι πιο οικονομικο παμε σε Yamaha ή Sony αλλα προτεινω καρφωτα Marantz.

Για ηχεια θα προτεινω κατι ελληνικο.Εμεις εδω τα σνομπαρουμε και οι ξενοι εξω τους παιρνουν πιπες για τον ηχο.

Roister Status 8

Aυτα πανε γυρω στα 600 ευρω (φτηνα μπροστα στα Crystal Audio) και στο εξωτερικο τα θεωρουν απο τα καλυτερα ηχεια

Αν θες σε κατι πιο φτηνο πες να σου αντιπροτεινω

Βασικα τα ειπες ολα εκτος απο τα βατ.:stuck_out_tongue: Θενκς παντως.

Προσωπικα με βλεπω να τη βγαζω με καναν ενισχυτη Sony επειδη την εμπιστευομαι ως μαρκα. Οτιδηποτε εχω απο δαυτη στο θεμα ηχος μου χει βγει τζι τζι. Δε με ενδιαφερει το τελειο ηχοσυστημα, αλλα το ‘‘πολυ καλο’’ ηχοσυστημα. Ουτως ή αλλως μενω σε πολυκατοικια αρα δε μπαιζει να το χωσω στο τερμα.

εγω εχω εναν better παλιο του πατερα μου λαμπατο και απλα γ@μ@ει…

προτεινω λαμπα ανεπιφυλακτα


Marantz SR4100

  • HDMI Ver1.1 (2 In/1 Out) (Processing audio over HDMI)
  • Dolby Pro Logic IIx
  • Circle Surround II
  • Dolby Headphone 2
  • HDCD decoding
  • Bass Management with Variable Crossover Frequency (80,100,120,150,180Hz)
  • 7.1 CH Pre Out / 7.1 CH Analog Input
  • 7 x 80 Watts (8 Ohm) (SR4001) /
  • High Power Current Feedback Circuitry
  • Massive EI-type Transformer
  • 192/24 Crystal DAC for all 8 Channels
  • Video Off Mode
  • Source/Pure Direct Mode
  • Set up Menu via Composite, S-Video, and Component
  • Video Upconversion up to Component
  • Aluminum front panel
  • Multi Room Speaker Out
  • New shallow chassis (< 16")
  • Dimensions W" x H" x D" (Inches): 17 5/16" x 6 5/16" x 15 1/4"
  • Weight (lbs): 25.1 (SR4001)

γενικα τα marantz ειναι καλα μηχανηματα εχω marantz equalizer

ρε μας δουλευεις ???:lol: :lol:

εγω παντως επειδη εχω randall . εχω να πω οτι γαμανε :!: :!: :!: ηχος mesa με λιγοτερα λεφτα ( οχι ακριβως αλλα μοιαζει πολυ :stuck_out_tongue: ) . α o hammett εβγαλε custom randall . αλλα ειναι λιγο αθλιος . καμια σχεση με τον ηχο των Metallica . πολλα middle ρε παιδι μου:wink:


ο ενθουσιασμος του μου αρεσει λες και λεει "τα πηρα τα λεφτα τη σκατα θελουν την παρουσιαση ":lol: :lol:

Απ’τα ελάχιστα τόπικ που η πλειοψηφία είναι σύμφωνη με τα γούστα μου!
ΜΑΡΣΑΛ! δε λές τίποτα άλλο! ΜΑΡΣΑΛ.

Επίσης, συγχαρητήρια σε όσους αναφέρθηκαν στους ΒΟΞ. Παρεπιπτόντως, αν ξέρει κανείς που μπορώ να βρω ενισχυτή βοξ, ανεξαρτήτως τιμής μοντέλου αρχής '70 μέσετζ μι!

Ρε δεν είδα στο πολλ φέντερ! ντροπή!

Επίσης, μπορώ να πω ότι με διαφορά οι λάνεϊ είναι οι χειρότεροι από όλους.

Α! και κάτι ακόμα. Η εταιρεία λάιν 6 σπέρνει. Εκτός του ότι οι ενισχυτέ τις έχουν κορυφαία ποιότητα, έχουν και πολύ καλές τιμές. Σίγουρα, είναι μια εταιρεία που έχει που έχει όλο το μέλλον δικό της, λαμβάνοντας υπόψην τη δουλειά που κάνουν τα τελευταία χρόνια. Μπορούν και κοντράρουν τα πάντα.

κ εγω μαρσαλακιας ειμαι καργα αλλα! πολλα μαρσαλ ηταν μια αντιγραφη του fender bassman

για laney πια ειναι τα επιχηρηματα σου? επειδη επαιξες κ δεν σου αρεσαν?

Mesa Boogie αν εχεις λεφτα.Καλα για τα παλια Μαρσαλια τι να πεις.Προσωπικα εχω εναν Peavy(transistor ενοειται) και ειναι ελεϊνος.Ειδικα το drive ειναι για να ξερνας κανονικοτατα

για laney πια ειναι τα επιχηρηματα σου? επειδη επαιξες κ δεν σου αρεσαν?

Εμ! μπορεί να υπάρξει άλλος λόγος?

Είχα κάνει το λάθος να πάρω έναν λανεϊ. στα 2 χρόνια που τον είχα, απορώ πως στο διάολο έπαιζα με αυτόν.
Όταν πήρα τον μάρσαλ, τον πέταξα - για να φανταστείς πόσο τον σιχάθηκα. Ούτε καν μου πέρασε απτο μυαλό να τον πουλήσω. κατευθείαν κάτω απτο σπίτι και όποιος “τυχερός” τον πήρε!

οτι δεν αρεσει σε εμας κατι δεν σημαινει οτι ειναι για πεταμα!
πχ μπορει να σου καιγοταν συνεχεια κατι να χαλουσαν τα ποντεσιομετρα! τοτε ειαι για πεταμα το μηχανημα δλδ οταν βγαζει προβληματα! το οτι δεν βολεψε εσενα δεν σημαινει οτι δεν ειναι καλο!:wink: