Προτάσεις για ενισχυτή κιθάρας

Mε τόσα πετάλια μόνο το speaker και το ιδιαίτερο ηχόχρωμα του ενισχυτή έχει σημασία.:stuck_out_tongue:
Αν και πιστεύω ότι Randall & Mesa αξίζουν πιο πολύ.Οι Marshall έχουν πέσει πολύ σε ποιότητα.Και κάτι τελευταίο μην πάρετε ποτέ μα ποτέ Line 6.:slight_smile: :stuck_out_tongue:

ειναι κατοχος η μαλλον ηταν ο Bluezlick. για κιθαρα…για μπασο ο Texasflood…αλλα μαλλον δε θα το ειδαν για να σου πουν λεπτομερειες…ρωτα τους. :smiley:

μπορεις να εις τι ακριβως θες? ισως καταφερουμε κατι!:smiley:

Λίγες φορές που έχω χρησιμοποιήσει Line 6, έχω μείνει αρκετά ικανοποιημένος…

Ναι εχω V-Amp.
Ρωτα οτι θες και μεις εδω ειμαστε .

ο marshalll και με διαφορα :-k

Εγώ έχω αυτόν

Είναι το μοντέλο Rage της Peavey και μου θυμίζει τον Peavy Wagner των Rage :smiley:

Toν έχω κάμποσα χρόνια μια χαρά είναι

o VHT PITTBULL CL50 που αγόρασα πρόσφατα :smiley:

Πρώτα πρώτα, το έχουμε παραχέσει με τους marshall. Και δεύτερον, ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΙ VOX???

λοιπον οπως ελεγα και στον bluezlick,με το ds-1 (distortion) και το blues driver της boss(πεταλια) και μια baja telecaster μπορω να βγαλω καλο ήχο για ροκακια και blues?γεματο ηχο με ογκο.με τους λαμπατους ενισχυτες τι παιζει,γιατι ολο ακουω για αυτους αλλα δεν εχει τυχει να χρησιμοποιησω ποτε.

πρωτα απο ολα θελεις μια καλη κιθαρα!
η baja ειναι παραπολυ καλη για αυτο που εχεις στον μυαλο σου!
ομως για να παιξεις ροκ κ Blues χωρις λαμαπτο ενισχυτη εισαι ενα τπτ!

τωρα υπαρχουν πολλες μαρκες που κανουν για αυτο που θελεις!
Fender Marshall , Vox, Orange, Koch, Peavy
το θεμα ειναι ποσα θελεις να δωσεις αλλα κ που θα τον παιξεις!
προβες Live σπιτ?ι

δεν θελω να δωσω πολλα.και προς το παρων δεν εχω σχεδια για live.μονο προβες και σπιτι.αν εχεις κατι στο μυαλο σου που θα κανει και για live και δεν θα ξεφυγουμε σε μεγεθος και τιμη,ριξτο.αλλιως ας αρκεστουμε σε κατι για σπιτι-προβες

κινουμε για αγορα ενισχυτη το στυλ που παιζω εναι κυριως metal ειμαι ακομα στο ψαξιμο αλλα εχω βαλει στο ματι αυτονhttp://www.thomann.de/gr/marshall_mg100dfx.htm υπαρχει κανεις που να τον εχει δοκιμασει η ακομα καλυτερα να τον εχει αγορασει ωστε να μου πει αν αξιζει τα λεφτα του??επισεις αν καπιος εχει να προτεινει εναν κατα την γνωμη του καλυτερο ενισχυτη με τα ιδια περιπου λεφτα ειναι ευπροσδεκτος…:slight_smile:

an εισαι σχετικα καινουριος στο θεμα κιθαρα, παρε ενα μικροτερο(εχω τον ιδιο αλλα σε 30 watt και πολυ ικοανοποιημενος).Αν εισαι προχωρημενος, μηπως να ψαξεις για λαμπα?Ειμαι ακριβως σ αυτη τη φαση…μαζευω μαρουλια…

Για ποιο σκοπο τον θελεις τον ενισχυτη; Εξασκηση στο σπιτι, προβες, συναυλιες; Ρωταω γιατι 100W ειναι υπεραρκετα για να σε καλυψουν σε συναυλια αλλα υπαρχουν πολυ καλυτερες επιλογες σ’αυτον τον τομεα απο τη σειρα MG. Επισης, ποσα λεφτα περιπου εισαι διατεθειμενος να ξοδεψεις;

Βασικά είναι ανάλογα.Θες έναν πιο παλιομοδήτικο ήχο metal η έναν πιο μοντερνό?

τα λεφτα που διαθετω ειναι γυρω στα 500 ευρω ο ενισχυτης θα χρησημοποιηθει για προβες κυριως.και το στυλακι που παιζουμε ειναι se γενικες γραμες death metal

τα watt οντως ειναι υπερβολικα!
τωρα για death δεν γνωριζω για να πω περισσοτερα…:slight_smile:

θα σου προτινω αυτο που θελω να παρω κ εγω σε καποια φαση!
http://www.thomann.de/gr/blackheart_little_giant_bh5112.htm

τσεκαρε κ ενα Video

θα μου πεις μικρος λιγα watt Κ τετοια!
λαθος!
για να παιξεις Blues, rock πρεπει ο λαμαπατος να ειναι στο τερμα για να βγαλει αυτον τον ηχο που εχεις ακουσει!
αυτο με ενα μεγαλο μηχαμημα δεν γινετε γιατι θα γκρεμισεις τα παντα!:stuck_out_tongue:
στα Live ετσι κ αλλιος με μικροφωνο θα ειναι ο ενυσχιτης σου οποτε νο προ!

Ωράια η μάυρη καρδιά! :stuck_out_tongue:
Class A λάμπα για το σπίτι, ό,τι πρέπει!
Μπράβο Bluezlick