Παγκόσμια οικονομική κρίση

Φαντάζεστε το βιντεάκι με ογκουνσότο, διανθισμένο με ρεπορτάζ για την παγκόσμια οικονομική κατάρρευση? :stuck_out_tongue:

Στο ρολο του Ογκουνσότο ο Στέφανος Μανος. :lol:

Ιδρώνει το αυτι κανενός απ αυτό που βγήκε χτες;

Όταν ο εργαζόμενος δε βγαίνει και ζητάει αύξηση, η οικονομία και καλά “δεν αντέχει” οποτε ας το βουλώσει κι ας συμβάλει στην “ενίσχυση της ανταγωνιστικότητας”.

Όταν το τραπεζικό κεφαλαιο δεν την παλεύει, ας πληρώσουν οι εργαζόμενοι 28 δισ. για να μην πέσει έξω.

Lunatic: πολύ δίκαιο σύστημα ρε παιδί μου.

Τα γράφει πολύ καλά ο Χαραλαμπόπουλος στην sportday σήμερα. 28 δις έχουνε για τις τράπεζες για τα άλλα δεν βγαίνουν. Ντου και ξύλο χρειάζονται.

Ρε πότε μίλησα εγω για δικαιο συστημα???Θα μας τρελάνεις να ουμ?Που την ακουσες αυτην την λεξη ?
Αμαν!!!Στον τοιχο με εχεις στησει…Και δεν ειμαι ΔΑΠιτισα …ουτε δικος μου ηταν ο Παπανδρεου, θα επανελθω με gigapost ΕΠΙ του θεματος …γτ βαριεμαιτ ωρα…Ακομη βρισκομαι στη 1η σελίδα, οταν το τελειοποιησω…

Εγώ ένα έχω να πω: για όλα φταίει ο ιμπεριαλισμός. Τέλος. :stuck_out_tongue:

Αυτό, η νομεκλατούρα και ο ρεφορμισμός.

Χαίρομαι …Ποτέ δεν είναι αργα για να αναθεωρούμε…:wink::wink:

Για όλα φταίει ο Κόκκαλης

Ήθελα να ήξερα ως πότε η δυνατότητα “αυτορύθμισης” του οικονομικού αυτού συστήματος θα βρίσκεται σε απόλυτη ευθυγράμμιση με τη διάμετρο της “οπής” του φορολογούμενου… Το πακέτο για τις τράπεζες θα επιβαρύνει το δημόσιο χρέος και όχι το έλλειμμα λέει…Αν το δημόσιο χρέος δίνει περιθώρια ευλυγισίας στο κράτος τότε γίνεται και άμεσα αξιοποιήσιμο έτσι δεν είναι; Αναρωτιέμαι ώρες ώρες…

Αν αυτό δεν ήταν ρητορική αλλα πραγματική ερώτηση, απολογούμαι για την παρανόηση… αλλα αν θες ξεκαθάρισε το.

Δεν είπα ότι είσαι Δαπιτισσα (δεν έχουν οι Δαπίτες το μονοπώλιο στην υπεράσπιση του καπιταλισμού). Aσε που δε θα χαρακτήριζα μια fellow μεταλλου Δαπιτισσα… :slight_smile: ξέρεις ποσο δύσκολο είναι να βρείς δικούς μας εκεί μέσα; :?

Ellanor αν νομίζεις ότι θα με ψαρώσεις τόσο εύκολα γελιέσαι… 8)

Χαχα, δε πήγαινε σε σένα αυτό! :stuck_out_tongue:

Σε τι νόμισμα να μετατρέψουμε τις καταθέσεις μας για να μην κινδυνεύουν; έμεινε κανένα σταθερό; ή απλά προσπαθώ να με ξεγελάσω;

Και αν σου κατσει το λαχειο, ξεφορτωσου τα λεφτα, η ζωη ειναι ενα αστειο και ο θανατος γελα! (:

Μήπως να πάμε στην Ταϋλάνδη να κάνουμε παρέα στους ΚΟΡΚόδειλους;

Δεν βλέπω να πέφτει το δολάριο με τίποτα!!!

Οπως εγραψε και το Newsweek, το σχεδιο Πολσον (και οι αντιστοιχες προσπαθειες της ΕΕ) για κρατικη βοηθεια στις υπ’ατμον, κ οχι μονο, τραπεζες, είναι ο Σοσιαλισμος των Πλουσιων. :lol:

http://www.enet.gr/online/online_fpage_text/dt=14.10.2008,id=82111200

Το πρώτο.

:lol2:

Καλά ο Στάθης είναι μεγάλη μορφή. Ίσως ο καλύτερος αρθρογράφος ελληνικής εφημερίδας

Καλά ο καλύτερος για μένα δεν είναι αλλα εκεί μέσα (στην Ελευθεροτυπία) είναι μακράν ο πιο γνήσιος (η ίσως ο λιγότερο απατεώνας… κάτι τέτοιο τέλος πάντων).

Μια φορά και έναν καιρό σ΄ ένα χωριό, ένας άντρας ο Χάρης ανακοίνωσε στους χωρικούς ότι θα αγόραζε μαϊμούδες προς 10 δολάρια τη μία. Ξέροντας οι χωρικοί ότι υπήρχαν πολλές μαϊμούδες γύρω στο δάσος πήγαν και τις έπιασαν. Ο Χάρης αγόρασε χιλιάδες προς 10 δολάρια τη μία όπως είπε. Το εμπόρευμα όμως λιγόστευε και οι χωρικοί σταμάτησαν να κυνηγάνε μαϊμούδες.

Ο Χάρης ξαναανακοινώνει ότι θα αγόραζε μαϊμούδες για 20 δολάρια τη μία. Οι χωρικοί έτρεξαν και έπιασαν και άλλες μαϊμούδες. Σύντομα όμως οι μαϊμούδες λιγόστεψαν κι άλλο, οι χωρικοί επέστρεψαν στα κτήματά τους.

Ο Χάρης ανακοινώνει πάλι ότι επειδή δεν υπάρχουν πλέον πολλές μαϊμούδες θα αγόραζε τη μία προς 25 δολάρια. Οι χωρικοί πιάνουν και τις λίγες που έμειναν.

Ο Χάρης τούς λέει καταλαβαίνω ότι δεν υπάρχουν πλέον παρά ελάχιστες μαϊμούδες γι’ αυτό και εγώ θα σας δώσω 50 δολάρια τη μία. Αλλά επειδή πρέπει να φύγω για την πόλη για δουλειές θα αναλάβει την αγοροπωλησία ο βοηθός μου.

Ο βοηθός φωνάζει τους χωρικούς και τους λέει. Κοιτάξτε τι έκανε ο Χάρης. Γέμισε ένα στάβλο γεμάτο με μαϊμούδες, θα σας τις πουλήσω εγώ για 35 δολάρια τη μία και όταν γυρίσει ο Χάρης τού τις πουλάτε εσείς για 50 δολάρια τη μία. Οι χωρικοί στριμώχτηκαν μάζεψαν όλες τις οικονομίες τους και αγόρασαν όλες τις μαϊμούδες.

Δεν ξαναείδαν ούτε τον βοηθό ούτε τον Χάρη.

Καλώς ήρθατε στη Wall Street.