Αγαπημένοι Συγγραφείς και Βιβλία του 20ου Αιώνα

Είπα να προσθέσω ένα ακόμα θρεντ στη μικρή μας κατηγορία των τεχνών, που απευθύνεται στους βιβλιοφάγους. Το θέμα είναι φανερό. Επιλέγουμε τους αγαπημένους μας συγγραφείς του εικοστού αιώνα, έναν πλούσιο αν μη τι άλλο αιώνα απο λογοτεχνική άποψη…

Μπορείτε να ψηφίσετε περισσότερους απο έναν συγγραφείς. Αν οι αγαπημένοι σας δε βρίσκονται στη λίστα, ψηφίστε άλλο και πείτε ποιοί είναι. (α, μιλάμε για σοβαρούς συγγραφείς εδώ ε, το θρεντ αναφέρεται σε λογοτεχνία…)

Επειδή οι 10 επιλογές του poll ασφαλώς και δεν αρκούν για να καλύψω τα μεγαλύτερα κατ’ εμέ ονόματα, παραθέτω μια περισσότερο πλήρη λίστα, απ’ όπου και μπορείτε να επιλέξετε τους αγαπημένους σας:

Milan Kundera
James Joyce
Gabriel Garcia Marques
J.RR. Tolkien
Herman Hesse
George Orwell
Alber Camus
Tom Robbins
Steven King

(οι επιλογές του poll)

H.P. Lovecraft
Robert E. Howard
Clive Barker
Michael Moorcock
Thomas Mann
Aldous Huxley
Νίκος Καζαντζάκης
Franz Kafka
J.P. Sartre
Ernest Hemingway
Virginia Woolf
Charles Bukowski
Umberto Eco
John Steinbeck
Eygene Ionesco
Michael Ende

Αυτοί, και πολλοί άλλοι, πείτε αν έχετε κάποια άλλη προτίμηση (να μάθουμε και κανέναν άλλο). Ψηφίζοντας, πείτε και τα αγαπημένα σας βιβλία απο τους συγγραφείς που επιλέξατε! :wink:

Ωραιο θρεντ, αλλα διακρινω τοσους θεους εκει πανω… που εγινα χαλια τωρα, γιατι δεν ηθελα να τους κακοκαρδισω :Ρ

Αγαπημενος ειναι ο Hunter S. Thompson. Εχει γραψει φοβερα πραμαντα, οπως: The Rum Diary,Fear and Loathing in Las Vegas, Kingdom of Fear: Loathsome Secrets of a Star-Crossed Child in the Final Days of the American Century, Screw-Jack.
Αγαπημενο το Fear and Loathing in Las Vegas, το oποιο εχω στην αμερικανικη εκδοση και πρεπει να το εχω διαβασει πανω απο 20 φορες και συνεχιζω (:

Δυστυχως, αυτοκτονησε το 2005. :frowning:
Μεγαλος συγγραφεας και ιδρυτης του κινηματος της “Gonzo” δημοσιογραφιας.

[I]«Εχουμε γίνει ένα ναζιστικό τέρας στα μάτια όλου του κόσμου - ένα έθνος τραμπούκων και μπάσταρδων που προτιμούν να σκοτώνουν από το να ζουν ειρηνικά. Δεν είμαστε απλά πόρνες της εξουσίας και του πετρελαίου, αλλά δολοφονικές πόρνες με μίσος και φόβο στην καρδιά. Είμαστε ανθρώπινα αποβράσματα, κι έτσι θα μας κρίνει η Ιστορία… Καμία εξαγνιστική κοινωνική αξία. Μόνο πόρνες. Φύγετε από μπροστά μας ή σας σκοτώνουμε».

«Ποιος ψηφίζει αυτούς τους ανειλικρινείς σκατοκέφαλους; Ποιος από μας μπορεί να είναι υπερήφανος και χαρούμενος που έχουμε όλο αυτό το αθώο αίμα στα χέρια μας; Ποια είναι αυτά τα γουρούνια; Αυτά τα ημιμορφωμένα, με τις σημαίες στα χέρια, που τα γδύνουν και τα εξαπατούν ηλίθια μικρά πλουσιόπαιδα σαν τον Τζορτζ Μπους;»

«Είναι οι ίδιοι που ήθελαν να μπει στη φυλακή ο Μοχάμεντ Αλι γιατί αρνήθηκε να σκοτώσει Βιετναμέζους. Μιλούν για όλα αυτά τα άγρια και ηλίθια και κακά του αμερικανικού χαρακτήρα. Είναι οι ρατσιστές και οι έμποροι του μίσους που βρίσκονται ανάμεσά μας - είναι η Κου Κλουξ Κλαν. Κατουράω στα λαρύγγια κάτι τέτοιων φασισταριών. Κι είμαι αρκετά γέρος για να ανησυχώ εάν τους αρέσει ή όχι. Γαμήστε τους».[/I]

Hunter S Thompson

:bow:

Αγαπημένος μου συγγραφέας είναι φυσικά ο Tolkien. Ακολουθούν οι:
H.P. Lovecraft
Edgar Allan Poe
J.K. Rowling
Umberto Ecco
Dante Alighieri
Drew Kaprychyn

Θα εβαζα και εγω τον ΘΕΟ Edgar Allan Poe, αλλα μιλαμε για 20ο αιωνα…

A, ok, δεν το πρόσεξα…

J.R.R. Tolkien από εμένα.

Όσον αφορά για βιβλία, πέρα από τα πιό γνωστά, θα αναφέρω και τις Ατέλειωτες Ιστορίες, τις οποίες δυστυχώς πολύς κόσμος αγνοεί…

Η μεγαλη μου αγαπη ειναι ο τεραστιος ΤΟΛΚΙΝ, του οποιου εχω διαβασει ολα τα βιβλια(ναι, και το σιλμαριλλιον!!!)…απο εκει και περα θεωρω πωσ η συγκεκριμενη ψηφοφορια επρεπε να εχει τον προσφατο μεν, εκπληκτικο δε Steven Pressfield…(Οι πυλεσ τις φωτιασς, οι τελευταιεσ αμαζονες και αλλα)!!!Κια η Ροουλινγκ μπορουσε να ειναι μεσα…

O Tolkien υπήρξε μεγάλη μου λατρεία. Δηλαδή σε τέτοιο βαθμό που σε μια περίοδο έλεγα πρώτα ο Τόλκιν και οτιδήποτε έχει σχέση με αυτόν και μετά όλα τα άλλα.

Πια ντάξει παραδέχομαι ότι είναι κατώτερος από αρκετούς συγγραφείς αντικειμενικά, μα και μόνο για αυτά που ένιωθα όταν τον διάβαζα είναι πάνω απ’ όλους τους άλλους.

Από Καζαντζάκη διαβάζω τώρα τον τελευταίο πειρασμό και θα έχω γνώμη σε λίγο καιρό επιτέλους:D

Εντάξει η πρώτη ψήφος μου πάει σε Καμύ, είναι τεράστιος κι ας μην υπολογίσουμε τα δοκίμια του εδώ μιας και μιλάμε για λογοτεχνία! Ξένος, Πανούκλα, Πτώση, Η Εξορία και το Βασίλειο. Ανθρωπιστής πάνω απ’ όλα και ερμηνευτής του παραλόγου της ζωής αλλά με την ελπίδα πάντα κρυμμένη!
Ψήφισα και Άλλος εννοώντας Κάφκα, Όργουελ και Σαμαράκη (από την λίστα) όπου έχουν βιβλία που προσωπικά με τρέλαναν! Και ειδικά: Μεταμόρφωση, Η φάρμα των ζώων, Το Λάθος αντίστοιχα!

Πολύ ενδιαφέρουσα προσθήκη, δεν έχω διαβάσει βιβλία του… Απο το spoiler βλέπω πως μιλάει χύμα, αλλά μερικές φορές αυτός ο λόγος (ειδικά για τις ταχύτατες και θυελλώδεις εποχές του '20ου αιώνα) αποτυπώνει πλήρως τους καιρούς που ζούμε…

Βάκιλλε, για έναν εξίσου εναλλακτικό αμερικάνο συγγραφέα του δεύτερου μισού του ‘20ου αιώνα, με αρκετά διαφορετικό αλλά εξίσου δυνατό στυλ, μπορείς να τσεκάρεις τον Τομ Ρόμπινς (προσωπική αδυναμία, έχουμε και θρεντ ειδικά γι’ αυτόν).

Όχι μόνο ο Πόε, αλλά και ο Δάντης έζησε κάτι αιώνες πριν τον εικοστό… Οκ, οκ, δε το πρόσεξες. :stuck_out_tongue:

(εξάλλου σε ποιόν δεν άρεσε η “Κόλαση”?) :thumbup:

@ Παιδιά, θυμίζω πως μπορούμε να ψηφίζουμε περισσότερους απο έναν! Όχι τιποτ’ άλλο, αλλά βλέπω να βρίσκεται πρώτος με διαφορά ο Τόλκιν! (να πω οτι δε το περίμενα, ψέματα θα ναι!)

Stephen King,William Burroughs και φυσικα George Orwell(το 1984 ισως να ειναι το καλυτερο βιβλιο που εχω διαβασει ποτε).

Αν και δεν διαβάζω πολύ, θα πω… (drumroll)

Ισαακ Ασίμοφ
Χ.Φ. Λάβκραφτ

O Ασίμοφ θεωρείται πρωτεργάτης της Ε.Φ. αν δεν κάνω λάθος? Μπορείς να αναφέρεις κάποιο έργο του?

Στα οποία μεγαθήρια της Ε.Φ., να προσθέσω στην αρχική λίστα που έκανα τους Frank Herbert (Dune) και William Gibson (Νευρομάντης) φυσικά…

Βασικά όλοι οσοι εχεις βαλει είναι ένας-ενας στο είδος τους κ εχουν ξεχωριστή γραφή κ δε μπορώ να διαλέξω,οπότε θα πώ Λαβκραφτ που δεν ειναι στο πολ κ ειναι παλιά αγάπη…

Naι, έτσι θεωρείται, αν και δεν έχω διαβάσει και πάρα πολύ (είπα εξ αρχής οτι η λογοτεχνία δεν είναι το φόρτε μου) αυτό που είχα διαβάσει και άλλαξε τον τρόπο που βλέπω τον κόσμο είναι το “Ακόμα και οι θεοί…”. Όχι από τα κλασσικά του, απλά σημαίνει πολλά για μένα…

William Faulkner και Thomas Pynchon από μένα + κάποιους που αναφέρατε ήδη. Γενικά γουστάρω κάργα Αμερικάνους συγγραφείς του 20ου αιώνα

Οσον αφορα τον Hunter S. Thompson καπου ειχα διαβασει ενα αρθρο για αυτον στο οποιο ο αρθρογραφος ελεγε πως ο Thompson υπηρξε αληθινο υποδειγμα του: “Ο δρόμος της υπερβολής οδηγεί στο παλάτι της σοφίας” αναφερομενος τοσο στη ζωη, οσο στο λογο του. Η παραπανω φραση ανηκει στον μεγαλο William Blake.

Toν Τομ Ρομπινς, μου τον εχουν προτινει αρκετες φορες αλλα συνεχεια ξεχναω να τον διαβασω :S

Νομίζω στη λίστα θα έπρεπε να είναι και ο Καζαντζάκης. Επίσης στις υποψηφιότητες Nabokov, Steinbeck, Hemingway. Λατρεμένοι συγγραφείς του φανταστικού και σε εξίσου τεράστια κλάσση οι Frank Herbert, Ursula Leguin, Philip K. Dick, Herbert George Wells.

Τους αναφέρω στο αρχικό μου ποστ. Όπως καταλαβαίνεις με μάξιμουμ όριο 10 επιλογών, κάποιοι τιτάνες της λογοτεχνίας θα έμεναν αναγκαστικά έξω απο το poll - εξ’ ού και η επιλογή “άλλος” βέβαια, όπου και μπορούμε να τους επιλέξουμε.

Καλά σίγουρα απλά λόγο αντικειμενικής αξίας αλλά και σαν μοναδική Ελληνική παρουσία θα έπρεπε να είναι στη λίστα τουλάχιστον ο Καζαντάκης.