Αγαπημένοι Συγγραφείς και Βιβλία του 20ου Αιώνα

~ Καζαντζάκης σίγουρα στους κορυφαίους, δεν το συζητάμε. Ο,τι καλύτερο έχει εξάγει η χώρα στο λογοτεχνικό πεδίο τον 20ο αι. Το οτι κατάφερε να μεταφράσει Δάντη, αφήνοντας παράλληλα και το προσωπικό του στίγμα, είναι αξιοσημείωτο.

~ Ουμπέρτο Έκο, εκτός από “αυθεντία” είναι και εξαιρετικός συγγραφέας από τους πολύ αγαπημένους. Είτε πρόκειται για μυθιστόρημα τύπου “Το εκκρεμές του Φουκώ”, είτε για δοκιμιογραφία και άρθρα συγκεντρωμένα σε μια έκδοση. Το “Περι Λογοτεχνίας” για παράδειγμα ή το πρόσφατο “Αναμνήσεις επι χάρτου”, εκτός του οτι είναι καταπληκτικά, αναδεικνύουν την ευρηματικότητα και το χιούμορ ενός τόσο μεγάλου συγγραφέα-επιστήμονα. Όλα αξίζουν και οι ελληνικές εκδόσεις (ως επι το πλείστον από Ελλ. Γράμματα) είναι αρκετά καλές.

~ Ε. Η. Gombrich. Όχι ακριβώς μυθιστοριογράφος ή λογοτέχνης με την παραδοσιακή σημασία, αλλά το οτι παρουσίασε σε 400 περίπου σελίδες την ιστορία της ανθρωπότητας εκλαϊκευμένη και σε 600 πάνω κάτω σελίδες την ιστορία της Τέχνης, τον κατατάσσουν άνετα στους πολύ μεγάλους θεωρητικούς - συγγραφείς του 20ου αιώνα.

~ Nick Hornby. Από τους σύγχρονους συγγραφείς, ο ¶γγλος έχει ήδη αρκετά μπεστ σέλλερ (όχι οτι αυτό λέει κάτι βέβαια) μεταξύ των οποίων το εκπληκτικό “High Fidelity” και το έπος “Fever Pitch”*. Μεταξύ των άλλων πρόσφατα κυκλοφορησε και το καταπληκτικό “Complete Polysyllabic Spree”, μια συλλογή βιβλιοκριτικών του σε ένα αμερικάνικο περιοδικό και το οποίο προτείνεται ανεπιφύλακτα.

Εννοείται Orwell, Sartre, Braudel μπλα μπλα μπλα. Πολλοί.

* το κορυφαίο βιβλίο περι ποδοσφαίρου έβερ!

Μια που ο Marques δεν είχε πάρει κάποια ψήφο ως τώρα, έβαλα τελικά τον Καζαντζάκη στη θέση του, για να ξεχωρίζει στο poll ο κορυφαίος Έλληνας συγγραφέας του 20ου αιώνα. Του προσθέτω και 2 ψήφους, απο Darth και dyingfreedom. :wink:

Το Χρονικό της Τέχνης του Gombrich είναι απλά το απόλυτο έργο για την ιστορία της τέχνης… Είναι τόσο καλογραμμένο και γλαφυρό που το απολαμβάνεις και θες να το διαβάσεις ξανά και ξανά, παρά τις 600 σελίδες του! Εξαιρετικό βιβλίο πραγματικά.

για την virginia woolf τι εχετε να πειτε? ακουω γνωμες

Κι εγώ Καζαντζάκη ψήφισα. Ό,τι έχει γράψει είναι μνημειώδες, και το ύφος του και οι ιδέες τους. Και σαν άτομο, σαν στάση ζωής, ήταν σχεδόν τέλειος. Από τους ανθρώπους που πραγματικά ξεχώρισαν κατά τη γνώμη μου.

Κατά τα άλλα Orwell, Lovecraft είναι επίσης αγαπητοί.

Έχω διαβάσει την Κυρία Ντάλογουεη, αλλά δεν κατάλαβα και πολλά πράγματα, ίσως επειδή ήμουν μόνο 15 τότε… Συνειδητοποίησα όμως ότι πρόκειται για μεγάλη συγγραφέα και τώρα θέλω να το ξαναδιαβάσω μπας και καταλάβω τίποτα…

διαβασε το Φαρο

Μπαμ μπουμ. (ή ό,τι λέτε όταν επαναφέρετε ένα θρεντ τέλος πάντων, bump, burp, κάπως έτσι).

Διαβάζετε βιβλία πέρα απο Τόλκιν και Λάβκραφτ? (που αγαπάμε). Πείτε και κανείς απο τους νεότερους εδώ γνώμη για τα αγαπημένα σας του 20ου αιώνα…

Τοlkien και Herbert χωρις ενδοιασμους…

Herbert άρχισα μόλις σήμερα… απλά :respect:
Επίσης και η Anne Rice τα σπάει…


Listening to: Zion - Order of the Dragon
via FoxyTunes

Να δηλωσω πως εαν και βλακακος ο Παολινι, κολλησα με τα βιβλια του. :expressionless:

Εγώ αυτή τη στιγμή διαβάζω Robert van Gulik - Το αίνιγμα του κινέζικου καρφιού. Μέχρι στιγμής πολύ καλό και αρκετά πρωτότυπο με τα σκηνικά από Κίνα για το είδος…

Αγαπημένοι Συγγραφείς:
Albert Camus ( www.greekbooks.gr/BooksList.aspx?ListType=6&id=24050 )
Henry Miller ( www.books.gr/ViewAuthor.aspx?AuthorId=27973 )
Νίκος Καζαντζάκης ( www.greekbooks.gr/BooksList.aspx?ListType=6&id=50976 )
Μ. Καραγάτσης ( www.greekbooks.gr/BooksList.aspx?ListType=6&id=25925 )
Δημήτρης Ψαθάς ( www.greekbooks.gr/BooksList.aspx?ListType=6&id=31352 )

Αγαπημένα Βιβλία:
Ο Κολοσσός του Μαρουσιού - Henry Miller
Ένας άντρας - Oriana Fallaci

Συγχαρητηρια! Tο Dune να υποθεσω… Ο τυπος ειναι απιστευτος!
Kαι ο γιος του επισης (Brian Herbert)…

τολκιν

douglas adams-terry prachett…

Νομίζω είναι ολοφάνερο… TOLKIEN!!!:bow2::bow2::bow2:

εχω διαβασει μια σχετικα μεγαλη ποικιλια συγγραφεων μιας κι απο μικρη ειχα ενα κολληματακι με τα βιβλια γενικως,αλλα ενας απο τους τελευταιους που διαβασα και με ενθουσιασε ηταν ο Αλντους Χαξλει.Ενα πολυ γνωστο βιβλιο του το οποιο μαλιστα το λατρεψα ηταν ο “θαυμαστος καινουριος κοσμος”.(Ναι ξερω,στους περισσοτερους ο τιτλος θυμιζει το ωμονυμο κομματι των iron maiden.Δεν νομιζω να εχει καποια σχεχη παντως.)Και ο Νταν Μπραουν καλος ειναι αν αναφερθω στους πιο γνωστους της εποχης μας με αγαπημενο μου βιβλιο απο αυτον τον “αρκτικο κυκλο”.Αυτα…!Κι ο Λεο Μπουσκαλια φοβερος ειναι,αλλα αλλο το ειδος γραφης του.Τελος.

Συγνωμη.Τωρα ειδα οτι αναφερομαστε στον εικοστο αιωνα.Ο Χαξλει εζησε στο χιλια οχτακοσια κατι,επομενως το παιρνω πισω.Οι υπολοιποι παραμενουν ως εχουν.

Borges

αν μιλησουμε για λογοτεχνια : Chuck Palahniuk, Stephen King, Jack Kerouac, William S.Burroughs,
John Updike, Ernest Hemingway.
αυτοι μου ρχονται τωρα.