Αγαπημένοι Συγγραφείς και Βιβλία του 20ου Αιώνα

Δεν ξέρω αν τον έχει κάνεις ακουστά, αλλά ένας από τους αγαπημένους μου συγγραφείς είναι ο Έρικ Εμμάνουελ Σμιτ.

Είναι Γάλλος, καθηγητής φιλοσοφίας και πολυβραβευμένος θεατρικός συγγραφέας. Πιθανόν να τον έχετε υπόψη σας χάρη στα έργα του που μεταφέρθηκαν στον κινηματογράφο: «Η Οντέτ στα άστρα», «Ο Ελευθεριάζων» και «Ο κύριος Ιμπραήμ και τα άνθη του Κορανίου» με τον Ομάρ Σαρίφ.

Έχει όμως γράψει και εξαιρετικά μυθιστορήματα, από τα οποία ξεχωρίζω το «Η άλλη εκδοχή» που διηγείται παράλληλα τη ζωή του Αδόλφου Χίτλερ και τη ζωή του φανταστικού χαρακτήρα Αδόλφου Χ., η οποία στην ουσία είναι η ζωή ενός «άλλου Χίτλερ», ο οποίος έγινε δεκτός στη σχολή καλών τεχνών, όπως την φαντάζεται ο Σμιτ.
Επίσης εξαιρετικά είναι το μυθιστόρημα «Η σέκτα των εγωιστών» και το θεατρικό «Variations Enigmatiques», που δυστυχώς δεν έχουν εκδοθεί στα ελληνικά.

Το γνωστότερο βιβλίο του που κυκλοφόρησε στα ελληνικά είναι το διήγημα «Αγαπητέ Θεέ».

Η γραφή του είναι πανέξυπνη, προσαρμόζεται με αριστοτεχνικό τρόπο στους χαρακτήρες του και φέρει, μέσα από καθαρτικές τραγωδίες, ένα βαθύ αισιόδοξο φιλοσοφημένο μήνυμα, το οποίο για μένα, που σκέφτομαι πολύ πιο “σκοτεινά”, είναι και πειστικό και ευπρόσδεκτο.

αν και δεν διαβαζαζω πολλα βιβλια:Τολκιν,Ιουλιος Βερν,Στηβεν Κινγκ
αν θυμηθω αλλους θα τους γραψω.

Τομ Έγκελαντ - έχει γράψει τον Αιρετικό. Ωραίος τρόπος γραφής και πολύ μαύρο χιούμορ… Εγγύηση!

εντγκαρ αλλαν ποε-πιανεται;γιατι νομιζω οτι εγραφε μονο ποιηματα

α οχι λαθος μου!εχω διαβασει και μικρες ιστοριες!

Catherine Neville - “Οκτώ”
“Η φωτιά”
“Ο μαγικός κύκλος”
“Το στοίχημα”

… όλα της τα βιβλία εγγύηση!

Για τους λάτρεις της fantasy fiction : Τrudi Canavan… Μια αυστραλέζα που ΞΕΡΕΙ να γράφει ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΥΣΕΣ ιστορίες.

Μέχρι τώρα έχω διαβάσει 2 τριλογίες της : “Βlack magician trilogy” : Magician’s guild, Novice, High Lord
“Age of the five” : Priestess of the white, Last of the wilds, Voice of the gods

Φέτος θα εκδοθούν και ένα 2 prequels για τo Black magician trilogy. Αναμείνατε…

Oscar Wilde - όλα όσα έχει γράψει :metal:

Edgar Allan Poe (δεν είναι 20ος αιώνας αλλά δεν με νοιάζει χιχιχι), Arthur Rimbaud (Ρεμπώ), Charles Bukowski- “Ιστορίες καθημερινής τρέλας”

Γενικά οι Καταραμένοι …:stuck_out_tongue:

ενω ο rimbaud και ο wild ειναι του 20ου

:lol: το ξέρω έχεις δίκιο, αλλά ήταν κοντά στον 20ο δεν μπορείς να πεις!!!:stuck_out_tongue:

Διαβασα το μαγικο κυκλο εχοντας ακουσει πολλα και καλα λογια και η απογοητευση ηταν μεγαλη.:frowning:

philip k dick

ετη μπροστα.

απο αυτους που ειναι στο πολλ, ψήφισα Τομ Ρομπινς που ειναι και μαλλον ο αγαπημενοσμ εβερ

γενικοτερα θα λεγα

Tom Robbins
William Gibson (διαβαζω παλι τον Νευρομαντη αυτον τον καιορ)
Norman Spinrad
Terry Pratchett
Douglas Adams
HP Lovecraft
Gunter Grass
Philip Dick
Umberto Eco
Clive Barker
James Joyce
Raymond Chandler
James Ellroy

και αλλοι…απο Ελληνες τον Καββαδια σιγουρα

__Είχες δει το “Μία Τρελή Μέρα” (εναλλάκτικός τίτλος για το θεατρικό “Le Liberten” -O Ελευθεριάζων, τον οποίο τον προτίνει ο ίδιος ο Σμιτ) που ανέβηκε πέρσυ στις Ροές;

__Πανέξυπνη γραφή, υπέροχο κείμενο. Μιλάει για τον Ντιντερό το έργο και είναι τόσο “συμπυκνωμένο” (στο στιλ του Στόππαρντ ίσως) που μία ανάγνωση ή θέαση δεν φτάνει με τίποτα!

Νόμιζα πως δεν τον ήξερε κανείς :Ρ
Ανεβάζουμε με τη θεατρική ομάδα του σχολείου μου το Ξενοδοχείο των δύο κόσμων του Σμιτ… Δεν ξέρω γι’ άλλα έργα του, αλλά αυτό είναι πολύ ωραίο.

Νίκος Καζαντζάκης. Ο άνθρωπος παρήξε πολιτισμό, δύσκολο πράγμα για τις μέρες του, αλλά και σπάνιο για τις δικές μας. Μεγαλειώδης…

Βασικα απο το πολλ απο τους μισους εχω διαβασει, αλλα ψηφιζω κυριως καμυ, γιατι με χαστουκιζουν ασχημα τα βιβλια του.
Ο Οργουελ ειναι διεισδυτικοτατος, και ο Καζαντζακης λιτος αλλα βαθυς και ομορφος.

Απο Τολκιν εχοντας διαβασει ενα μυθιστορημα του και οχι καποιο απο τα μεγαθηρια του δε μου αρεσε :tomato:
Βεβαια αυτο πριν χρονια οποτε τωρα που το σκεφτομαι μαλλον θα το ξαναδοκιμασω :confused:

Όχι δυστυχώς. Έχω δει μόνο την ταινία και το γαλλικό θεατρικό σε DVD. Σου προτείνω πάντως το “Variations Enigmatiques” (δεν ξέρω πού και πώς μπορείς να το βρεις, αλλά το είχε ανεβάσει ο Καρράς πριν μερικά χρόνια) που είναι το αγαπημένο μου θεατρικό κείμενο

_ :stuck_out_tongue:

Πω πω! Τί μου θύμισες! Το έχω μόνο διαβάσει, αλλά είναι πολύ όμορφο και αυτό.

ΥΓ: δεν τον ξέρει κανείς; Εγώ είμαι φαν. Τον έχω συναντήσει και μου αφιέρωσε και μερικά βιβλία του σαν να ήμουν groupie. χεχ

__Μμμ… ίσως το βρω… ίσως το είχε και το πρόγραμμα της παράστασης (δύσκολο). Θυμάσαι πώς είχε ονομαστεί η παράσταση;

__Την κάτω παύλα μου μέσα! …:lol: :smiley: :stuck_out_tongue:

! :lol: :smiley: 8)

Νομίζω πώς λεγόταν «Αινιγματικές Παραλλαγές» και ανέβηκε στο Θέατρο Γκλόρια το ?97.

Πάντως έχει κυκλοφορήσει και στα αγγλικά: Enigma Varations (Εκδ. Dramatists Play Service Inc, 2003) Μετάφραση: Jeremy Sams.