Εργασία και Χαρά

Τεκμηριωση με τα ολα της

τα είπε όλα από μέσα του! :lol:

δεν ήξερα που να το βάλω.

φίλη με ενημέρωσε σήμερα οτι σκέφτεται να πάρει την δουλειά που προσφέρει γνωστή τοπική(λαρισα btw) αλυσίδα με τυρόπιτες και τα ρέστα.
ζητάνε:
γυναίκα για 12ωρη εργασία
με 2 ρεπό τον μήνα
με 450 ευρο.

σκέφτομαι το πρωί να περάσω μια βόλτα.

[SPOILER]…να το κάψω συθεμελα[/SPOILER]

Σε τοπικό μαγαζί παιχνιδιών αρκετά μεγάλο, προσλαμβάνουν νέους για 4ωρη εργασία [U]μόνο[/U], με 189 ευρώ το μήνα και φυσικά χωρίς ασφάλεια.

Ναι , τα τυροπιτάδικα έχουν μια τάση να ζητάνε εμφανίσιμες κοπέλες για το service.
Κρίμα, γιατί με τις ρατσιστικές αυτές επιλογές , δεν μπορούμε να επωφεληθούμε και εμείς της τρομερής ευκαιρίας…

Εγώ ξέρω πάλι για ένα πανελλαδικά(?) I guess γνωστό με τυρόπιτες που έπαιρνε άτομα 2 μήνες ως εκπαιδευόμενους , έλεγε, και με το πέρας τους έδιωχνε… Και τώρα με τη διαδικασία του “Voucher για άτομα κάτω από 29” ζητούσε μέχρι και 30 άτομα να απασχολήσει… Να ήταν στο πλαίσιο της ανάπτυξης και των θέσεων με προοπτικές , δεν ξέρω… Ελπίζω να μην την πάτησε κανένα παιδί και πήγε…

Τι ψάχνουμε, όλοι κινούνται ανεξέλεγκτα. Σε βαθμό κακουργήματος. Οι ελεγκτικές υπηρεσίες υπολειτουργούν, οι θεσμοί απλά υφίστανται και άκρη δε βγαίνει. Και η κατάσταση θα γίνεται όλο και χειρότερη. Σε λίγο για να δουλεύει κάποιος, θα πρέπει να πληρώνει κιόλας…

Όσο η οικονομία μας συνεχίζει να συρρικνώνεται και είμαστε πρωταθλητές στην ανεργία θα υπάρχουν άνθρωποι που η ανάγκη θα τους κάνει να δέχονται να δουλεύουν ανασφάλιστοι ή για ψίχουλα. Από εκεί ξεκινά το θέμα και όχι από τους ελέγχους, αν υπάρχουν πρόθυμοι να δουλέψουν ανασφάλιστοι και εργοδότες που θέλουν να γλιτώσουν τις (παράλογα υψηλές) ασφαλιστικές εισφορές, πάντα θα βρίσκονται ένα βήμα μπροστά από τους όποιους “ελέγχους”.
Αν δεν μειωθούν οι φόροι και δεν ανοίξουν αγορές και επαγγέλματα να αρχίσουν να δημιουργούνται ξανά δουλειές τέτοια και χειρότερα θα συμβαίνουν.