Συναυλίες, διοργανωτές, λεφτά και τέτοια

Μα δεν υπάρχει ρίσκο για τη διοργανώτρια!

Δεν έχει να πληρώσει κάτι. Ρίσκο θα μπορούσε να υπάρχει για το φαστφουντάδικο/καντίνα/εστιατόριο που στήνει πάγκο αλλά επαναλαμβάνω ότι αδυνατώ να φανταστώ πώς γίνεται να μη βγάλεις κέρδος από κάτι τέτοιο ειδικά αν πουλάς σε σωστές τιμές. Τώρα που το σκέφτομαι δε, η ιδέα για παγωτατζίδικα μέσα στο καμίνι της Μαλακάσας θα έκανε τρελό τζίρο.

Γενικά ένα σωρό μαλακίες μπορείς να σκεφτείς για εισροή εσόδων

Τα έχω δει στην (υπο κρίση έτσι?) Ισπανία επίσης σε φεστιβάλ που ξεκινούσε μεσημέρι και τέλειωνε το βράδι. Δεν είναι λίγο να είσαι σε έναν χώρο από τις 4 (και 5 και 6 λέω εγώ) μέχρι τις 12.

Ας μην έχουμε ματαιόδοξη λογική του τύπου “ε, αφού δεν έγιναν τόσο καιρό, δε θα γίνουν ποτέ”.

@ fake7:

Αν υπάρχει τέτοια διάταξη (δεν αμφιβάλλω) είναι αφαλώς για γέλια. Αλλά ακόμα κι έτσι, 2 άτομα να βάλεις να τα πουλάνε, στα πρώτα 20 πακέτα θα έχει βγει το μεροκάματό τους.

Μα προφανώς και το ρίσκο είναι στο φαγάδικο βρε ChrisP. Η διοργανώτρια μόνο λεφτά παίρνει. Αλλά πού το βρίσκεις το φαγάδικο; Και ποιο φαγάδικο θα πει “ναι, θα σου πληρώσω τόσα λεφτά ενώ ο κόσμος μπορεί να τρώει βρώμικο έξω στο parking, άρα δεν έχω καμία αποκλειστικότητα ουσιαστικά;”. Εδώ με την κρίση δεινοπαθούν τα σουβλατζίδικα της γειτονιάς. Συνεχίζω να πιστεύω πως ελάχιστοι θα έπαιρναν το επενδυτικό ρίσκο για να συμφωνήσουν κάτι τέτοιο με διοργανώτρια, αυτή τη στιγμή

+άπειρο για το παγωτό στις συναυλίες. Κι εγώ τα τσακίζω στις συναυλίες. Είμαι βέβαιος πως όποιος το προτείνει σε διοργανώτρια θα βγάλει λεφτά.

Karvou, τα πράγματα είναι απλά. Εσύ βλέπεις εισιτήρια-προϊόντα και οικονομικά συμφέροντα διοργανωτών κι εγώ υποστηρίζω την ισότητα των θεατών.

Είναι άδικο να λες ότι θα γκρινιάζαμε ό,τι και να γίνει, μέχρι στιγμής έχουμε πολλούς λόγους. Ας διοργανώσουν ένα φεστιβάλ όπως πρέπει και βλέπουμε τι θα πούμε μετά.

Αφού δεν ξέρεις τι γίνεται εδώ, γιατί επιμένεις; Metallica το 2007 τα κάγκελα του διαχωρισμού χώριζαν την αρένα σχεδόν στη μέση, μόνο και μόνο επειδή φεύγανε τα 80άρια (ή 90αρια, ό,τι ήταν). Δεν τα βάζουνε εκεί που νομίζουν ότι είναι “ασφαλώς τα πράγματα”, στα παπάρια τους η ασφάλεια, αν θέλανε ΜΟΝΟ ασφάλεια και όχι κέρδος θα χωρίζανε στη μέση, έχω βαρεθεί να το λέω.

Όσο γι’ αυτό που λες για το φεστιβάλ που πήγες, πρώτη φορά το ακούω.
Χωρισμός μπροστά-πίσω χωρίς διάκριση εισιτηρίου είναι παράλογο.
Τουλάχιστον εδώ ξέρουμε ότι το κάνουν για τα λεφτά, εκεί το έκαναν επειδή είναι προφανώς απλά ηλίθιοι. Ναι, υπάρχουν και Γερμανοί ηλίθιοι διοργανωτές, ρωτήστε τους συγγενείς των 19 νεκρών πέρσι στο Love Parade, οι διοργανωτές του οποίου πήγαν να περάσουν 500 χιλιάδες κόσμο από ένα τούνελ.

Off Topic: Arcade Fire και Portishead στο 4ημερο Exit Festival στη Σερβία με 75 ευρώ γενικό εισιτήριο στην προπώληση και 8 ευρώ η εξάδα μπύρες, 400ml η κάθε μία. Ξέρουν τι κάνουν οι Άγγλοι διοργανωτές.

Εδώ ήμουν ακόμη το 07 και στους Μετάλικα ήμουν στα φτηνά. Και δεν ένιωσα ούτε δευτερόλεπτο “μη ίσος” με όσους δώσατε τα 80άρια ή τα 90αρια. Έννοιες όπως “ισότητα θεατών” είναι πολύ βαρύγδουπες. Το ότι εσύ έχεις καλύτερο laptop από εμένα, γιατί ήθελες να δώσεις περισσότερα δε μας κάνει μη ίσους. Για μένα είναι τόσο απλό.

Για το Southside θα διαβάσετε περισσότερα σύντομα στην κεντρική. Πραγματικά απαράδεκτοι…

Μην μπλέκουμε το Exit στην κουβέντα γιατί εκεί η κυβέρνηση επιδοτεί το φεστιβάλ με 380.000? το χρόνο και παίρνουν άλλα 110.000? από την ντόπια δημοτική αρχή…

Να το μπλέξουμε για να ξέρουμε τι γίνεται. Το φεστιβάλ το στήνουν Άγγλοι σίγουρα. Πώς εμπλέκεται η κυβέρνηση και η ντόπια δημοτική αρχή;

Δεν ήξερα την ιστορία του Exit. Αντιγράφω από wikipedia:

On November 9, 2006, Exit organizers and Serbian Ministry of Finance signed a support protocol ensuring the Ministry’s minimum commitment of 30 million dinars (around ?380,000) in each of the next four years (2007?2010) towards the festival’s annual operating cost

Δεν έχει ανανεωθεί ουσιαστικά για το 2011, αλλά βλέπω πως το exit το 2007 είχε 190,000 (!) κόσμο. Αν είχε και φέτος τόσους, τότε επί 75 ευρώ = πάνω από 14,5 εκ. ? έσοδα από τα εισιτήρια μόνο!!! Μιλάμε για άλλη τάξη μεγέθους φεστιβάλ από αυτά που μιλούσαμε ως τώρα.

Τη στιγμή που με παρόμοια ονόματα το Southside (που ήταν γτπ από πλευρά οργάνωσης) είχε μόλις 4,5 εκ. ? έσοδα από εισιτήρια. Όσοι το τρέχουν βγάζουν πάρα πολλά λεφτά. Δεν εκπλήσσομαι αν δεν είναι Σέρβοι αλλά Άγγλοι.

Σοβαρά πάντως, βλέποντας πόσα λεφτά δίνουν οι κεντροευρωπαϊοι για φεστιβάλ μουσικής μέσα στις λάσπες και στο κρύο, όποιο Ελληνικό νησί (με αεροδρόμιο για διεθνείς πτήσεις) πάρει το θάρρος να φτιάξει ένα τέτοιο φεστιβάλ, σε λίγα χρόνια θα τρέχει το ελληνικό Exit Festival. Και ποιος δε θα έκλεινε πτήση Easyjet για να φύγει από τη βροχερή χώρα του και να πάει στη Σκιάθο ή στην Κέρκυρα (π.χ.) για να δει Foo Fighters, SOAD, Arcade Fire, κλπ μέσα σε λίγες μέρες και να κάνει camping σε μια ελληνική παραλία; Και μετά, αυτές οι μπάντες θα είναι και δίπλα στην Αθήνα για μια δεύτερη συναυλία.

Νομίζω το μπερδεύεις με το Elevation της Βουλγαρίας. Το Exit δεν το στήνουν Άγγλοι απλά το PR το έχει πάρει Αγγλική εταιρεία.

Η ντόπια δημοτική αρχή εμπλέκεται από το 2001, τη 2η χρονιά του δλδ. Το Exit στήθηκε ως φεστιβάλ από φοιτητές του πανεπιστημίου του Νοvi Sad. Λόγω του αντικαθεστωτικού του χαρακτήρα υποστήριξε και υποστηρίχθηκε πολύ από το OTPOR που θα μπορούσαμε να πούμε ότι ήταν μία πιο οργανωμένη μορφή τον “Αγανακτισμένων” αλλά κατά του Milosevic. Με τη αναρρίχηση μελών του Otpor στην μετα-Milosevic κυβέρνηση, το Exit “βραβεύτηκε” για την πολιτιστική συνεισφορά του στην “επανάσταση” κατ’ αρχάς με επιδοτήσεις από τον τοπικό δήμο (112.000? το 2002 και 110.000? από το 2005 και μετά) και την τοπική κυβέρνηση (γιατί το Novi Sad αποτελεί ήμι-αυτόνομο κρατίδιο εντός Σερβίας) και από το 2006 επιδοτείται με 380.000? τουλάχιστον τον χρόνο από το Υπουργείο Οικονομικών της Σερβίας.

Aν προσθέσεις σε αυτά τα λεφτά από τους χορηγούς, οι οποίοι είναι από ζυθοποιίες μέχρι εταιρείες ανανεώσιμων πηγών ενέργειας και ασφαλιστικές, καταλαβαίνεις γιατί έχουν αυτές τις τιμές και αυτά τα ονόματα.

Είναι όντως πολύ μπροστά τα παλικάρια κι οι δικοί μας κοιμούνται…

Αυτήν την σκέψη λοιπόν κάναμε με φίλους παλιά εδώ (Κέρκυρα) και μελαγχολούσαμε! :frowning:

Κατά τ’ άλλα ειναι θέμα κέρδους και κακής διαχείρισης.
Δες το μπάχαλο που προκάλεσε η διοργανώτρια εταιρία με τις συναυλίες τους Waters, ανακοινώνοντας κάθε μέρα και μία, με αποτέλεσμα τώρα πολλοί να τρέχουν να (αντ)αλλάξουν τα εισητήριά τους αναλόγως ποια μέρα τους βολεύει.

Και να θέσω και άλλο ένα ζήτημα επ’ ευκαιρίας της σημερινής συναυλίας των Clutch.
Αν κάτι λείπει (από Αθήνα τουλάχιστον) είναι μικροί ανοιχτοί χώροι για συναυλίες.
Δηλαδή Ιούνιος-Ιούλιος σε υπόγειο δεν παλεύονται ρε παιδιά.
Πόσο πιο καλά θα ήταν αυτά τα live να γινόταν σε ανοιχτό χώρο;

Βολεύουν τα παγωτά τους μπλακμεταλερς αν έχει τελειώσει το corpsepaint! :stuck_out_tongue:

Mην στοιχηματίσεις και πολλά λεφτά…
Στο Rockwave επιχειρήθηκε αλλά στράβωσε…

Το Exit εννοούσα και μάλιστα την έχω διαβάσει κάπου αυτή την ιστορία, αλλά σκάλωσα με το αγγλικό PR (η Global Publicity που έχει και καμιά 10αριά ακόμα φεστιβάλ σε όλη την Ευρώπη) και επίσης με τη γενικότερη διαχείριση (ειδικές προσφορές για ταξίδια από Αγγλία, ενοικίαση σπιτιών κλπ.) και μίλησα για Άγγλους. Nevermind, thanx για την υπενθύμιση.

Πέρα από την εμπλοκή του με την πολιτική ιστορία της χώρας, το φεστιβάλ έχει μεγαλώσει τόσο πολύ τα τελευταία χρόνια που μου φαίνεται λογικό να δίνει τόσα χρήματα η τοπική κυβέρνηση, καθώς τα εισπράττει πολλαπλάσια και για μια εβδομάδα η τοπική κοινωνία βγάζει τα κέρατά της από τις ορδές κυρίως Άγγλων τουριστών. Επίσης τα δύο χρόνια που πηγαίνω χορηγός είναι η Tuborg και οι τιμές της μπύρας είναι αστείες.
Το line up συνήθως είναι ετερόκλητο και με βαριά ονόματα, η τοποθεσία είναι αδιανόητα ταιριαστή, βολική και όμορφη, η πόλη φθηνή, οι Σέρβοι αδέρφια μας, εμείς αδερφοκτόνοι (όπα, από άλλο σύνθημα είναι αυτό).

Γενικά είναι ένα προσεγμένο φεστιβάλ, θα το τιμήσω και φέτος, παρά το γεγονός ότι η μέταλ σκηνή είναι απογοητευτική.

Στα δικά μας τώρα, ξύπνησα σκεφτόμενος την εξής ιδέα που πρότεινε ένας φίλος: να στήσουμε μια εταιρία διοργάνωσης συναυλιών λαϊκής βάσης με πρώτη κίνηση να κολλήσουμε ο καθένας από 2 ευρώ να έρθουν να παίξουν οι Rage Against The Machine στο Σύνταγμα.
Να ξανακοιμηθώ;

Τουλάχιστον θα καεί και η Βουλή σαν φυσικό παρεπόμενο αν γίνει αυτό το λάιβ…

Άμα γίνει τέτοιο λάιβ τζάμπα από μένα έχετε μια πενηνταρού και χαμαλοδουλειά…

Έκτακτο ανακοινωθέν!

Λόγω υπέρβασης προϋπολογισμού στις τρεις συναυλίες του Roger Waters στην Αθήνα, οι θεατές καλούνται να πληρώσουν 10 λεπτά έκαστος για κάθε brick on the wall.

Ζητάμε την κατανόηση του κοινού και ευχαριστούμε.

Δεν ξέρω τί λέτε εσείς, πάντως εγώ έχω ψηθεί να δηλώσω εθελοντής για το Rockwave.

Θέλω να στηρίξω αυτή τη φιλότιμη προσπάθεια. Για τη φουκαριάρα τη Didi.

Ξέρει κανείς πού μπορώ να κάνω αίτηση ?

info@didimusic.gr

http://www.rockwavefestival.gr/site/index.php?Cat=11

H αίτηση για εθελοντική βοήθεια κοστίζει 5,5 ευρώ συν ΦΠΑ.
Ευχαριστούμε.

αχαχαχαχα…μαλάκα ακούγομαι μέχρι έξω…:smiley:

Ποιος διοργανώνει CANDLEMASS/TROUBLE και WALTZ/MEKONG;

Στο εισητήριο των Candlemass αναφέρεται κάποιος Αλέξης Σαμαράς, κάπου στην Πατησίων.

Ζητώ συγνώμη αν έχει ξαναποσταριστεί το συγκεκριμένο link,αλλά δεν μπορούσα να αντισταθώ στον πειρασμό.
"[B]Φοβάται να φέρει τους Peppers γιατί θα φάει ξύλο[/B]" (???) :-s
http://www.lifo.gr/mag/features/2690

‘‘ακόμα άγρια ιστορία που θυμάμαι είναι ότι ο Lemmy των Motorhead είχε πετάξει μια φαν απ? το μπαλκόνι του ξενοδοχείου του στην Αθήνα. Ευτυχώς, το κορίτσι έπεσε πάνω στην τέντα του από κάτω περιπτέρου και δεν έπαθε τίποτα.’’

μηπως βλεπει πολλες ταινιες???:-k