Συναυλίες, διοργανωτές, λεφτά και τέτοια

…άντε τώρα, να διαφωνήσει κανείς…:?

Ξεφεύγοντας λίγο από την εμπορική οδό, το ίδιο τρομπάρισμα κάνει και ο DIY έλληνας διοργανωτής, με τα διάφορα κόμπλεξ και κολληματά του, με την ασυνενοησία μεταξύ στεκιών/καταλήψεων κλπ και με διάφορες άλλες μαλακίες, με αποτέλεσμα να σκάνε DIY μπάντες, να έχουν κανονισμένες 4 εμφανίσεις στην χώρα μας, και τελικά να πραγματαποιούν τις 2 από αυτές, με απούσες Θεσσαλονίκες, Αθηνες κλπ. Τρου στορυ τα τελευταια χρονια το εχω δει παρα πολλες φορες.

Ναι ρε, δυστυχώς έτσι είναι. Δεν ξέρω για τις καταλήψεις/στέκια επαρχία, αλλά στην Αθήνα,η μαμακία [B]χτυπάει κόκκινο[/B]! #-o Κύριο θετικό, του στραβού το δίκιο, είναι οι DIY Bands να πουλάν το σιντί τους 5- 8 ευρώ, το t-shirt 10 ευρώ (οικον.ενίσχυση). Αλλά η κοροϊδία είναι στα…εισητήρια ([I]εμ ναι: υπάρχουν φραγκοφονιάδες που εκμεταλλεύονται τη καλή πίστη αυτών που επιθυμούν να ενισχύσουν την εγχώρια σκηνή[/I])!

Ο δε τώρα έλληνας ακροατής, είναι το πιο αψυχολόγητο όν στον κόσμο. Μπορεί την μία μέρα να τιγκάρει το τάδε κορυφαίο όνομα, και την επόμενη ακριβώς εβδομάδα ένα άλλο κορυφαίο όνομα του ίδιου χώρου και της ίδιας ποιότητας να παίζει μπροστά σε 30 άτομα. Δηλαδή WTF??? Κι αυτό φυσικά συνανταται σε όλους τους χώρους από τον hardcore, μέχρι και τον μεταλ χώρο όπου εκεί γίνεται της πουτάνας. Πραγματικά η νοοτροπία του έλληνα [B]ΜΕΤΣΑΛΑ[/B] (ετσι με κεφαλαιο γιατί και ο ιδιος το γουσταρει) είναι το πιο εμετικό πράγμα στον κόσμο. Θα κάνει το σκατό του παξιμάδι όλο το χρόνο για να πάει να δει για 1000η φορά τους ΑΙΡΟ ΜΕΙΝΤΕ, επείδη είναι η μόνη μπάντα που του χει προβαλλει το ΜΕΤΑΛ ΧΑΜΕΡ και ο ΧΑΚΟΣ ΠΕΡΒΑΝΙΔΗΣ, και θα αγνοήσει κορυφαία λαιβ της φάσης του, από μπάντες ζωντανες, ενεργες, hot, σπαρταριστές που συμβαινουν τωρα.

Τα περιοδικά, όντως, χάλασαν σκοπίμως την κατάσταση…([I]τι λέω “χάλασαν” -την κατέστρεψαν[/I]). Όντως, ήταν απίστευτο μπαντάρες από εξωτερικό να παίζουν (μέσα το 2010) μπροστά σε 80- 100 άτομα κόσμο και να…απορούν “[I]που πήγαν οι φανς μας; Που τόσο δρόμο κάναμε γι αυτούς; [/I]”.

Αυτά την εβγαλα την χολη μου.

Oποτε δεν είναι μόνο η κρίση στη μέση, αλλά και η μαλακία που μας βαράει.

[B]Και τελοσπάντων επειδή μιλάμε για κρίση, να πω πως το καλυτερο συνολικα πακετο που παιζει να χει αγγιξει την χωρα μας τα τελευταια χρονια ηταν το 20ευρω Today is the day, voivod, soilent green της Venerate. Παραδειγμα προς μιμηση[/B]

Τουλάχιστον, ελπίζω να…[B]τιμήσουμε τα λαιβ με είσοδο 8-10 ευρώ όπου παίζουν πάνω από 4-5 μπάντες[/B]. Εάν όχι, είμαστε άξιοι της μοίρας μας (?)…:-s

Για το πρωτο, ειναι πιο περιπλοκα τα πραγματα. Λες, αγνοει μπαντες ζωντανες, καινουριες μπαντες, αλλα εγω βλεπω το αντιθετο, δεν ξερω διορθωστε με αν κανω λαθος.
Ερχονται ξερω γω Lamb of God και γεμιζουν fuzz, Μastodon ανετα το χουν να γεμισουν gagarin, Μachine Head οταν ειχαν ερθει της πορνης, αν ερχοντουσαν τωρα ακομα χειροτερα. Και το κλασικο καθες φορα που ερχεται ο Warrel με Nevermore παραλυει το συμπαν, ενω με τους Sanctuary ηταν πιο χαλαρα τα πραγματα…
Αντιθετα ξερω γω Assassin μαζεψε ουτε 150 ατομα, το up the hammers που ναι πολυ αξιολογη πρωτοβουλια ακομα γινεται στο An αντι για ενα μεγαλυτερο χωρο…

Οσο για τα bold, νταξει δε ξερω ποιος τους “φωτισε” να ενωσουν δυο συναυλιες σε μια, αλλα τους εσωσε οικονομικα καθως θα χε το μισο κοσμο σε ξεχωριστα live.

ε ρε κώστα τίγκα χαμερικές μπάντες είναι κι αυτές που λες όμως. Αυτή τη στιγμή έχω νταγλάρει από το φαί και το κρασί αλλά μπορώ να βρω καποια αλλη στιγμη πάρα μα πάρα πολλά λιγοτερο γνωστα μεταλ συγκροτηματα που παιξαν μπροστα σε 150-200 ατομα τα τελευταια χρονια. Μετα με ασσασιν και απ δε χαμερς ερχεσαι στα λογια μου

Νομίζω πως ο καθένας περίμενε πως η κρίση θα χτυπήσει και τις συναυλίες.

Δεν μπορώ να κατηγορήσω τον καταναλωτή της αγοράς αυτής, γιατί γούστο του καπέλο του είναι να πάει όπου θέλει (και φυσικά όπου μπορεί). Ίσως θα τον κατηγορούσα λίγο γιατί όταν διαμαρτύρεται για κακές υπηρεσίες, δεν αντιδρά συλλογικά, με τους σχετικούς οργανισμούς προστασίας του καταναλωτή, με επιστολές στους καλλιτέχνες ή ακόμη και με συνειδητό ανεπίσημο μποϊκοτάζ. Κατά τα άλλα, όταν του παρέχονται κακές υπηρεσίες ή όταν του προτείνονται ακριβά εισιτήρια και εκείνος συνεχίζει να καταναλώνει, τότε πολύ καλά κάνει ο διοργανωτής ή ο ιδιοκτήτης και τα τσεπώνει χωρίς να βελτιώνεται.

Από την άλλη, λοιπόν, οι διοργανωτές συναυλιών προφανώς θα επιχειρήσουν να αποφύγουν τα ρίσκα. Όταν μια συναυλία κινδυνεύει λόγω περιστάσεων, είτε γιατί την τάδε ημερομηνία στο κέντρο γίνεται της επί χρήμασι, είτε γιατί ο κόσμος δεν πηγαίνει για διάφορους λόγους, το ρίσκο είναι επίπονο για τον διοργανωτή. Βέβαια, επιχειρηματίας είναι, ας κάνει καλά τη δουλειά του. Πάντως, όλοι όσοι είμαστε απ? έξω προφανώς δεν έχουμε πλήρη εικόνα του κόστους και των κινδύνων. Δυστυχώς, φαίνεται ότι πολλοί από τους «από μέσα» επίσης δεν έχουν πλήρη εικόνα.

Το θέμα είναι, κατά τη γνώμη μου, ότι δυστυχώς δεν αποτελεί και τόσο μεγάλη αγορά η αγορά των rock/metal συναυλιών στην Ελλάδα. Αν την συγκρίνουμε με τα θέατρα ή ακόμα περισσότερο με τα μπουζούκια, νομίζω πως είναι εμφανές ότι η μερίδα είναι εντυπωσιακά μικρή. Σε αυτό, προσωπικά, αποδίδω πάρα πολλά πράγματα, όπως τη μηδαμινή προβολή των συναυλιών (η τηλεόραση τα αγνοεί εντελώς και το ραδιόφωνο όλο και περισσότερο), ή ακόμα τη φτώχια και το επίπεδο της εγχώριας σκηνής, (και μην αρχίσει ο καθένας να λέει για τα αγαπημένα του ? όλοι έχουμε αγαπημένα σχήματα, αλλά όλοι έχουμε και εικόνα της όλης κατάστασης).

Η μικρή μας αγορά, λοιπόν, πάσχει από διάφορες πλευρές, αλλά, λόγω μεγέθους, έχει υποστεί και λιγότερη καταστροφή από τα μπουζουξίδικα, ας πούμε. Έτσι, αν θέλω να είμαι αισιόδοξος, περιμένω η κρίση να διορθώσει μερικά πράγματα(π.χ. η διαφήμιση φθηναίνει, οι ντόπιοι καλλιτέχνες μπορούν να γίνουν πολύ ανταγωνιστικοί, ακόμα άλλες «ανταγωνιστικές» διασκεδάσεις παραμένουν ακριβές).

Επειδή είμαι απαισιόδοξος, όμως, μάλλον τα βλέπω σκούρα τα πράγματα. Βλέπω τους οπαδούς να μην διαδίδουν τις μπάντες που αγαπούν, βλέπω τους Έλληνες μουσικούς στη βιοπάλη να παραμελούν την τέχνη τους (γιατί δεν μπορούν να ζήσουν από αυτή), βλέπω τους διοργανωτές να κάνουν απερίσκεπτες επιλογές κλπ.

Όπως λέτε παραπάνω, υπάρχουν κι άλλες χώρες με προβληματική οικονομία, οι οποίες όμως δεν σβήστηκαν από το χάρτη. Θα το απέδιδα σε δύο πράγματα: 1) Εκεί, το ποσοστό του πληθυσμού που πηγαίνει σε συναυλίες είναι πιθανόν μεγαλύτερο ? ενώ εδώ ο Έλληνας το ίδιο ποσό θα το ξοδέψει σε άλλη μορφή διασκέδασης και αυτό έχει πολλές συνέπειες που θα ξημερωνόμασταν να συζητάμε. 2) ? και κυριοτέρον ? Η Ελλάδα έχασε απότομα το επίπεδό της και κυριαρχεί ακόμα αβεβαιότητα, οπότε το ρίσκο θα παραμένει σημαντικότερο όσο δεν έχει επέλθει ισορροπία ή τουλάχιστον όσο δεν φαίνεται ότι έχει επέλθει ισορροπία.

Ωραίο το thread και το θέμα, αλλά, κυρ-Νίκο, με αυτό με αποτέλειωσες:

:blink:

Εδώ είσαι λιγάκι (έως πολύ) υπερβολικός!
Φυσικό και επόμενο είναι μια μπάντα σαν τους Μειντεν να μαζεύει 20.000 κόσμο, όσες φορές και να έρθει για Live. Έχει μια πορεία 30 χρόνων, έχει καταφέρει ότι έχει καταφέρει και είναι εκ των ουκ ανευ ότι θα έχει μεγαλύτερη βάση οπαδών από οποιαδήποτε ανερχόμενη/συμβαίνει τώρα/hot μπάντα.

Παντού στον κόσμο το ίδιο συμβαίνει. Άλλο κόσμο μαζεύουν οι Slayer και άλλο οι Municipal Waste.
Άλλο κόσμο οι AC/DC και άλλο οι The Answer.

Και όπως είπε και ο cynic, όλες οι μπαντες που είναι κορυφαίες την εποχή τους, είχαν εξαιρετική προσέλευση κόσμου.

[B]μα με κάποιον τρόπο έπρεπε να γίνω…Killer!!![/B]:stuck_out_tongue:

[COLOR=“Gray”]Κίλερ στη…θέση του Κίλλερ!!![/COLOR]

Ζήλεψα τον Eddy (maiden),και με παγανιστική ατάκα δεν νομίζω να ενοχλούνταν κανείς -[I]το αντίθετο βέβαια [/I]:slight_smile: -οπότε…ανέτρεξα στην -[I]μισητή[/I]- Βίβλο!!!:lol::lol::lol::stuck_out_tongue:

Αναφερόμουν στο γεγονός ότι μάλλον σου είναι τόσο μισητή που την εκδικήθηκες δια της ανορθογραφίας, αλλά μας πήρανε και εμάς τα σκάγια.

:lol:

Νομίζω εδώ κολλάει περισσότερο.

Συνομιλία Ντέμη με τοκογλύφους…

Ν: Ελα.
Μ: Ελα, φίλε, τι έγινε; Τι λέει;
Ν: Λοιπόν, πες μου κάτι.
Μ: Πες μου.
Ν: Γιατί τα βλέπω μακροπρόθεσμα.
Μ: Πες μου.
Ν: Πες ότι εμείς τελειώνουμε, ρε παιδί μου. Εντάξει, πάει καλά η συναυλία μου.
Μ: Ναι.
Ν: Ολα ΟΚ.
Μ: Ναι, τα έδωσες; Εσπρωξες εισιτήρια; Εντάξει, έγινε δουλειά; Για σε περισσέψανε;
Ν: Τι είπες;
Μ: Εισιτήρια έδωσες; Εσπρωξες; Για σε περισσέψανε; Με τη συναυλία τώρα αυτήνα;
Ν: Εχω κι άλλα, αλλά ανεβαίνει πολύ η πώληση. Δηλαδή είμαι θετικός εγώ και κάθε μέρα πουλάω παραπάνω, έχω άλλες δέκα μέρες.
Μ: Αρα, είσαι σε καλό δρόμο.
Ν: Εχω περάσει τα? ό,τι βγάζω είναι κέρδος σου λέω τώρα. Είμαι σε καλό δρόμο, ρε παιδί μου.
Μ: Α, ωραία.
Ν: Τώρα έχω να πουλήσω δέκα μέρες ακόμα.
Μ: Α, ωραία, ωραία. Μπράβο.
Ν: Ακουσέ με λίγο.
Μ: Πες μου.
Ν: Πες ότι τελειώνουμε, τελειώνει η συναυλία και τελειώνουμε μαζί.
Μ: Ναι.
Ν: Υπάρχει πιθανότητα να κάνουμε για το ?12 το ίδιο, σε βάση ετήσια;
Μ: Ο,τι γουστάρεις μπορούμε να κάνουμε. Μαζί σου νταλαβέρι να κάνω και ό,τι γουστάρω.
Ν: Ναι, αλλά πρέπει να βρούμε κάτι, το οποίο?
Μ: Κοίταξε να σου?
Ν: Ξέρεις γιατί το συζητάω πρώτα από σένα;
Μ: Ακου να σου πω το πιο απλό. Αυτή τη συνεργασία που κάναμε τώρα δεν ξέρω άμα υπολόγισες με πόσο σε βγήκε τον μήνα με πάνω-κάτω. Με τους μήνες που κάναμε.
Ν: Μπορούμε να το υπολογίσουμε, ρε παιδί μου.
Μ: Εγώ το υπολόγισα. Βγήκε 6,5% να ξέρεις, 6 με 6,5% βγήκε.
Ν: Τον μήνα;
Μ: Τον μήνα.
Ν: Ναι.
Μ: Υπολόγισέ το κι εσύ λοιπόν.
Ν: Κοίταξε, πρέπει, ρε παιδί μου, να το βάλουμε κάτω.
Μ: Ναι.
Ν: Να δω αν αυτό το πράμα για 12 μήνες, επειδή είναι γρήγορο, με βολεύει πάρα πολύ ή με γ? πάρα πολύ και δεν το κάνουμε. Και είναι δικιά μου απόφαση αυτή αν εσύ είσαι ΟΚ. Απλά πρέπει να το υπολογίσω, γιατί εγώ τώρα θα ξεκινήσω να κλείνω, ξέρεις, άλλα για του χρόνου. Κατάλαβες;
Μ: Το καλύτερο που μπορώ εγώ να κάνω, να είσαι κι εσύ ευχαριστημένος και εγώ, είναι να σου το κάνω 5%. Εντάξει;

φοβερός επιχειρηματίας ο Ντέμης, δεν υπολόγισε ούτε καν με πόσο “δανείστηκε”…
Το περίεργο είναι πως δεν είχε ο ίδιος (με τη συζηγό του) τα 300.000 και αναγκάστηκε να καταφύγει σε τέτοιους σιχαμένους τύπους. :-s

παντως μια απο τις καλυτερες συναυλιες που εχουν γινει στην ελλαδα απο αποψη μεγεθους ονοματων και παραγωγης -ηχου και μιλαω για το NIN/JA-Alec Empire ηταν συμπραξη απο 2 εταιριες που εχουν ακουσει τα χειροτερα και ο κοσμος με το δικιο του τους εχει κραξει,απλα η εταιρεια που την διοργανωσε ηταν one of δεν ξερω αν εχουν διοργανωσει αλλο λαηβ…μαλλον ξεπλυναν χρηματα παρεα:lol:

περα απο την πλακα τετοια πακετα θελω να ερχονται η κατασταση παντως εχει βελτιωθει στα μεσαια ονοματα και στον underground χωρο.
στα μεγαλα ονοματατα τα ιδια και τα ιδια…boring

καλα οχι και θυμα ο ντεμης:lol::lol:

Για το 2ο δε σχολιάζω είναι θέμα προσωπικών ακουσμάτων.

Για το 1ο όμως κάπως μπερδεμένα τα λες… Τι εννοείς? :-k

Θέλω να ρωτήσω κάτι, γιατί πραγματικά δε γνωρίζω (μέσα στο γενικότερο πλαίσιο συζήτησης περί τιμών συναυλιών στην Ελλάδα).
Η αμοιβή μίας μπάντας όπως (παίρνω παράδειγμα από μπάντες που έπαιξαν τελευταία) οι The Devil’s Blood ή οι Arch Enemy πόση είναι πάνω κάτω?
Μιλάω για αμοιβή, πέρα από μεταφορικά, διαμονή και λοιπά έξοδα που εποφορτίζεται η εκάστωτε διοργανώτρια εταιρεία.

Εξαρτάται τη μπάντα. Άλλα λεφτά οι The Devil’s Blood άλλα οι Arch Enemy…

Προφανώς.
Το ρώτησα γιατί λίγο έως πολύ, για τα υπόλοιπα έξοδα μιας συναυλίας (προσωπικό, διαμονή, μεταφορικά, ενοικίαση χώρου όταν απαιτείται κλπ) έχουμε άποψη, ενώ για τις αμοιβές των συγκροτημάτων (εγώ τουλάχιστον) όχι.
Και έτσι, μπορεί να μου φαίνεται υπερβολικό το 30άρι για τους Arch Enemy (χωρίς support μάλιστα, αν και δε νομίζω με εγχώρια support σχήματα να επιβαρύνεται καθόλου η διοργανώτρια εταιρεία) και λογικό το 20άρι στους TDB.

Αν βέβαια οι μεν ζητάνε 5000 για κάθε εμφάνιση και οι δε 2000 (τυχαία νούμερα), μπορεί να δικαιολογείται αυτή η διαφορά και από εκεί και πέρα να είναι θέμα πολιτικής του διοργανωτή, όσον αφορά τις τιμές το εισιτηρίου (αν δηλαδή θα επιλέξει μικρότερο κόστος ώστε να προσδωκά μεγαλύτερη προσέλευση ή μεγαλύτερο κόστος, ώστε να βγουν σχετικά σίγουρα τα έξοδα από το ‘δεδομένο’ κοινό της εκάστωτε μπάντας).

Αυτή ήταν η απορία μου:!:

Κοίτα, δεν υπάρχουν συγκεκριμένες αμοιβές. Υπάρχει ένα κατώτερο όριο το οποίο έχει θέσει η μπάντα στον ατζέντη. Κι επειδή τόσο ο ατζέντης όσο o μάνατζερ παίρνουν ποσοστά από την αμοιβή της κάθε μπάντας εξού και βλέπεις πολλές φορές την ίδια μπάντα να έχει άλλες τιμές εισιτηρίων αναλόγως την χρονιά που έρχεται, τον ατζέντη και τον διοργανωτή.

Αυτό που γίνεται, τουλάχιστον από τους σοβαρούς διοργανωτές, είναι να ορίζουν μία αμοιβή και ένα εισιτήριο που θα τους αποφέρει ένα λογικό (όχι απαραίτητα υψηλό) κέρδος. Δλδ αν χρειάζεται 800 εισιτήρια των 25/30 ή 1000 εισιτήρια των 20/25 ή 650 εισιτήρια των 30/35 για μία μπάντα που έχει δυναμική 1000 ατόμων το πιο πιθανό είναι να βάλεις την τιμή στα 25/30.

Κι επειδή έχει ακουστεί πολύ το επιχείρημα του ότι η χαμηλότερη τιμή φέρνει κόσμο ας δούμε τα νούμερα:
[ul]
[li]Με 20/25 θες 1000 εισιτήρια. Αν κάνεις 1200 θα βγάλεις 3.400? [/li][li]Με 25/30 θες 800 εισιτήρια. Άν κάνεις 1000 θα βγάλεις 4.100?[/li][li]Με 30/35 θες 650 εισιτήρια. Άν κάνεις 800 θα βγάλεις 3.200?[/li][/ul]

(Τα παραπάνω είναι υπολογισμένα σε χώρο 1200 εισιτηρίων)

Επειδή όμως όπως προείπα οι αμοιβές δεν είναι σταθερό κόστος, όταν η μπάντα αξιώνει παραπάνω αμοιβή απ’ όση υπολογίζει ο διοργανωτής η λύση είναι ή να τους τα δώσει και να ανεβάσει το εισιτήριο ή να μην κάνει τη συναυλία.

παιδια εχω να σας πω αυτο:
ειστε τυχεροι που εχετε παει σε live.εδω ροδο για να δουμε κανενα τετοιο πρεπει να ειναι κανενα σχολικο συγκροτημα η καποιες τοπικες μπαντες!