Συναυλίες, διοργανωτές, λεφτά και τέτοια

Το κραξιμο παντα πιανει τοπο:wink: Κιπ κραξινγκ (εκει που χρειαζεται)

ε λογικά δεν θα μασταν μόνο εμείς εδώ που τους κράζαμε!
Λογικά όλοι θα το’καναν!

Καλλιο αργά…

Εννοειται, εδω μεσα υπαρχει ενα κομματι μονο.

Αν και εδω που τα λεμε να ειναι μια κινηση εντυπωσιασμου, η ακομα καλυτερα τακτικης. Τουλαχιστον αυτο θα πιστεψω αν δε δω την ιδια μειωση σε διαφορετικου τυπου συναυλιες που διοργανωνει η ιδια εταιρεια.

Παντως το πιο ενδιαφερον απ’ολο το δελτιο τυπου ειναι αυτο που λεει οτι απο κοινου η διοργανωτρια και οι μπαντες ζητουν συγγνωμη. Αυτο εμενα μου λεει παρα πολλα:–

Μήνυση για εξαπάτηση στην Ticketmaster

Αγωγή 500 εκ. δολαρίων έγινε στην Ticketmaster Entertainment Inc από Καναδό άντρα που κατηγορεί την εταιρία για απάτη, πουλώντας εισιτήρια σε φουσκωμένες τιμές. Ο άντρας επιχείρησε να αγοράσει 2 εισιτήρια για συναυλία των Smashing Pumpkins, καταλήγοντας να πληρώνει υπέρογκο ποσό!

Ο ενάγων ισχυρίζεται πως το site της Τicketmaster έδειχνε πως το κάθε εισιτήριο κόστιζε 66.50 δολάρια αλλά για την αγορά τους, η σελίδα παρέπεμπε στο site TicketsNow, όπου εκεί κατέληξε πληρώσει συνολικά για 2 εισιτήρια το ποσό των 533.65 δολαρίων! Η μήνυση του ύψους των 500 εκατομμυρίων- που ενδέχεται να γίνει συλλογική και όχι μόνο από τον Καναδό- βασίστηκε στα προσδοκώμενα έσοδα της εταιρίας την περίοδο εκείνη και σύντομα θα πάρει το δρόμο των δικαστηρίων, σύμφωνα με τον δικηγόρο του μηνυτή. Παρόμοια περιστατικά σημειώθηκαν όταν κόσμος που προσπάθησε να αγοράσει εισιτήρια για τις τρέχουσες συναυλίες του Mπρους Σπρινγκστιν, οδηγούνταν στο TicketsNow, με αποτέλεσμα να πληρώνουν εξωφρενικά ακριβά τα εισιτήρια.

Από pop-rock.gr

Αναμενόμενο νομίζω. Η νόμιμη μαύρη αγορά.

Εχω και γω το αχτι μου με το γαμιδι, απο τοτε με τους acdc :οrk:

Σταδιαλα.

Γινεται να το γαμησουν πατοκορφα το ξεσκισμενο το ticketmaster??? Θα το χαρω παρα πολυ. Αυτο ακριβως εχουμε, επισημες μαυρες αγορες με αυτο και την εταιρια του την Getmein, το Seatwave, play.com και δεν σημαζευεται.

play.com γιατί? είμαι άμπαλος επί του θέματος!

Εδω και λιγο καιρο πουλαει και αυτο εισητηρια συναυλιων σε μαυραγορητικες τιμες.

Εδώ που τα λέμε δεν ΗΜΑΣΤΑΝ και τόσοι πολλοί που κράζαμε ε! :roll:
Ή τουλάχιστον έτσι θυμάμαι εγώ. Κι επίσης δεν αρκεί το κράξιμο μόνο. Άλλες είναι οι ουσιαστικές κινήσεις που πρέπει να γίνονται για να αλλάξεις μια κατάσταση είτε αυτή έχει έκταση τις διοργανώσεις συναυλιών είτε το πολιτικό σκηνικό στην χώρα. Anyway, είναι μεγάλη κουβέντα τι και πως έγινε ότι έγινε με την εν λόγω εταιρεία, πάντως η ουσιαστική δουλειά και τα “παράπονα” έγιναν στο last.fm αφού εκεί είχαμε άμεση επαφή με τον επιχειρηματία και επί 2 μήνες κάναμε έναν ηλεκτρονικό πόλεμο που σημείωνε τεράστια ακροαματικότητα (long story ολα αυτά). Δεν ξέρω αν του αλλάξαμε κάποιοι τα μυαλά πάντως είναι θετικό ότι συμβαίνει. Για περισσότερο ίνφο πάνω στα προηγούμενα http://www.last.fm/group/Against+musicmongers
(αν κι αυτό δηλαδή επειδή παραγνωριστήκαμε όλοι το 'χουμε κάνει ένα ξέφρενο οφφτοπικ, δεν λέγεται εκεί τίποτα ουσιαστικό)

Mουσικα μου ειναι αδιαφορο το γεγονος αλλα εχει μεγαλο ενδιαφερον σχετικα με τα συναυλιακα δρωμενα της χωρας.

Ξεκιναμε αρχικως απο το νεο στην πρωτη σελιδα : http://www.rocking.gr/article5483.php

Και απο avopolis :

Η καλοκαιρινή εμφάνιση της Duffy αλλάζει χώρο αλλά και…φεστιβάλ (!), σύμφωνα με αποκλειστικές πληροφορίες του Other Side!

Την Duffy θα τη δούμε το καλοκαίρι μεν, αλλά όχι στο Ejekt όπως έσπευσε να (μας) ανακοινώσει η Detox. Κατάφερε και την άρπαξε το Rockwave και θα τη δούμε τελικά να ξεδιπλώνει το ταλέντο της στη φιλόξενη σκηνή του Terra Vibe στη Μαλακάσα. Ένα το κρατούμενο λοιπόν. Το δεύτερο έχει να κάνει με το ποιοι θα την πλαισιώσουν. Θα είναι οι Killers μόνο; Θα είναι οι Killers και οι Foals μαζί; Και οι Placebo, αν έρθουν (για τετρακοσιαστή έκτη φορά) πότε θα παίξουν; Την επόμενη ημέρα. Μπερδεμένα πράγματα. Ουδείς γνωρίζει…

ρε την ντιντι-μουζικ… :lol::lol:

και , ασχετοσχετικα, αναρωτιεμαι τους μπαχαλους τα προηγουμενα χρονια σε φεστιβαλ ανταγωνιστων ποιος τους εστελνε?? :wink:

Από την ανακοίνωση της Detox: Η Detox βρίσκεται στη δυσάρεστη θέση να ανακοινώσει την ακύρωση της προγραμματισμένης εμφάνισης της Duffy στο Ejekt Festival, η οποία δε θα πραγματοποιηθεί για λόγους ανεξάρτητους της θέλησής μας.

Η εμφάνιση της Duffy στο Ejekt ανακοινώθηκε από τις 20 Ιανουαρίου, έπειτα από γραπτή συμφωνία με το γραφείο που αντιπροσωπεύει την καλλιτέχνη. Αν αυτό δεν ανταποκρινόταν στην πραγματικότητα, σε όλο αυτό το διάστημα θα είχε υπάρξει κάποιου είδους αντίδραση από το management της Duffy ή/και από την δισκογραφική εταιρεία της (Universal). H εταιρεία μας θα κινηθεί νομικά ενάντια σε κάθε υπεύθυνο.

Η ακύρωση οφείλεται σε ένα φαινόμενο που μόνο στην Ελλάδα ανθεί και κάνει τα ευρωπαϊκά γραφεία να γελούν, ενώ ταυτόχρονα θα πρέπει να κάνει τους Έλληνες θεατές να ανησυχούν… Πλειστηριασμοί καλλιτεχνών, με προσφερόμενες αμοιβές αυξημένες σε σχέση με τη δική μας προσφορά έως και 60%, δεν είναι απλώς ένας «ενδοεταιρικός πόλεμος». Τρέφει τις φιλοδοξίες κάποιων που προσπαθούν να μονοπωλήσουν το χώρο, μετακυλώντας το υπερβολικό κόστος στους θεατές, είτε με ακριβά εισιτήρια, είτε κάνοντας «σκόντο» στην όλη διοργάνωση.

Πληροφορούμε το ελληνικό κοινό, αλλά και όσους προσπαθούν να μας παρασύρουν σε έναν αδιέξοδο αγώνα, ότι παρά τον πόλεμο που μας έχουν κηρύξει, δε θα τους ακολουθήσουμε.

Θα συνεχίσουμε να υπάρχουμε και να προσφέρουμε συναυλίες με ονόματα που κανείς δεν τόλμησε ποτέ να προσεγγίσει. Θα συνεχίσουμε να προσπαθούμε για ένα καλύτερο συναυλιακό τοπίο στην Ελλάδα. Θα συνεχίσουμε να υπάρχουμε όσο κι αν κάποιοι δεν το θέλουν!

Από κεντρική ροκινκ.

Αυτό φίλε Άισις είναι ΠΟΛΥ μεγάλη κουβέντα… (μα ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ όμως)
Το είχα αναρωτηθεί και γω μετά τα αδικαιολόγητα (?) επεισόδια στους Beastie Boys…

Οντως isis πολυ μεγαλη κουβεντα.Βεβαια ποτε δεν ξερεις!
Αυτο που μου κανει εμενα την μεγαλυτερη εντυπωση ειναι αυτο με την Duffy.Οκ την ντιντι την ξερουμε.Αλλα ρε γαμωτο οι διοργανωτες του eject δεν εκαναν κατι να φυλαξουν τον κωλο τους?Συμβολαια και τα λοιπα?Αυτα δεν νομιζω να σπανε και τοσο ευκολα…

Και συν τοις αλλοις, ποσο πια κοσμο νομιζουν θα μαζεψει η Νταφυ να τη φερουν και Τερρα Βαιμπ? Καλα ηταν στο Ητζεκτ, ειναι και ο χαρακτηρας του φεστιβαλ μια χαρα για τη δεσποινιδα, ειχα ψηθει.

Tα έχει πάρει όλα η Didi! Αλλά αυτό δείχνει και το πόσο ερασιτέχνες είναι οι υπόλοιποι που ασχολούνται με το θέμα. Πάντως η συγκεκριμένη καλλιτέχνης έχει τουλάχιστον εκνευριστική φωνή(αλλά ωραία πόδια).

Ποιος σου είπε ότι θα είναι μόνη της εκείνη τη μέρα; :roll:

Δε θα συμφωνησω οτι ειναι ερασιτεχνες ολοι τους, απλα (στο φτωχο μου μυαλο νομιζω οτι) η Ντιντι εχει ολο το “χαρτι” και κανει κουμαντο μονη της.

Παντως, πανω απ’ ολα φταιμε εμεις. Διοτι βλεπουμε τους Ντιντιδες να βαζουν τιμες στα 100+ γιουρα, τρεχουμε σαν τρελοι στην ουρα 1-2-3 ωρες για να τα αγορασουμε, δημιουργουμε τεχνητη ελλειψη κι επειτα λεμε “κοιτα να δεις πώς με επιασαν κοτσο”. Βαζω πρωτο εμενα μεσα φυσικα…

Θα ηθελα να δω την Duffy κι ας ειναι 1000000 ετη φωτος μακρια απο αυτα που ακουω, αλλα δεν πρεπει να το κανω (αν ερθει) υπο την αιγιδα της… Ντιντι, ιδιαιτερα εφοσον μετακομισει Μαλακασα. Βεβαια, θα επρεπε να κανω αντιστοιχες κινησεις ΚΥΡΙΩΣ οταν παιζουν μπαντες που πραγματικα μου αρεσουν, αλλα ειμαι κι εγω “ενας του σωρου” :frowning:

Πρεπει να ειμαστε μια απο τις χειροτερες χωρες στον τομεα του ανταγωνισμου οπου οι τιμες αντι να πεφτουν, ανεβαινουν. Κι ας μην υποστηριζουμε οτι δεν υπαρχουν διοργανωτες, απο την ωρα που υπαρχουν εστω και δυο μπορει να δημιουργηθει ανταγωνισμος

Jonkyr από που προκύπτει πως ο ανταγωνισμός ρίχνει τις τιμές κατά κανόνα? Εγώ αυτό που βλέπω, παγκοσμίως και όχι μόνο στην Ελλάδα, είναι η δημιουργία και η διατήρηση ολιγοπωλιακών μηχανισμών . Γιατί? Γιατί πολύ απλά όποιος έχει το χαρτί θα κάνει τα κουμάντα του για να το διατηρήσει και να το αυξήσει .

E κοιτα, αν ειναι τριτο ονομα κατω απο Killers και Foals να το δεχτω :stuck_out_tongue:

Καλημερα. Κανονας δεν υπαρχει, εχεις δικιο. Ωστοσο, οπου υπαρχει ελεγχος υπαρχει και συγκρατηση τιμων, αυτο ειναι γνωστο στους περισσοτερους. Βεβαιως υπαρχουν παντοτε εκεινοι που θελουν να διατηρησουν το χαρτι, διοτι η οποια μικρη-μεγαλη επιχειρηση δεν ειναι φιλανθρωπικο ιδρυμα, συνεπως εκει παρεμβαλεται ο ελεγκτικος μηχανισμος.

Απλα στην πατριδα μας απουσιαζει παντελως απο το πρωτο λεπτο, την ωρα που παγκοσμιως (οπως σωστα αναφερεις) φαινεται οτι απεναντι στην “οικονομικη” κριση ο ελεγχος λασκαρει, ενω ταυτοχρονα οι εταιρειες παιρνουν θαρρος και κανουν ο,τι μπορουν περισσοτερο προς το συμφερον τους. Νομιζω οτι η διαφορα στα δυο ποστ μας ειναι το “γενικα” (που αναφερω εγω) και το “ειδικα” (καθως εσυ μιλας με βαση τη σημερινη κατασταση). Ετσι καταλαβα τουλαχιστον… Ειναι πρωι, μπορει να μην εχω ξυπνησει ακομα :lol:

Ανεξαρτητα απο τα παραπανω, μολις σκεφτηκα κατι: Οταν υπογραφουν ενα συμβολαιο, δε βαζουν ρητρες;;;;; Αν ειναι ετσι, να αρχισω να κανω κι εγω συμβολαια για να κλεινω καλλιτεχνες. Αν τους ψησω να ερθουν, παιρνω το χαρτι. Αν οχι, τι εγινε; Παω για δουλεια να βγαλω και σημερα το μεροκαματο! 8O