Συναυλίες, διοργανωτές, λεφτά και τέτοια

Και εδώ ακριβώς φαίνεται το περι ερασιτεχνισμού που έλεγα παραπάνω :wink:

Εγω θα το ελεγα “ανοησια” :slight_smile:

[QUOTE=BAN;541068]http://www.rocking.gr/modules/forum/showpost.php?p=539160&postcount=82

Στους Cult of Luna ο Venerate ξέρεις γιατί τον ήπιε;
Γιατί ήθελε 33 ευρώ εισιτήριο.

Στους Mono ξέρεις γιατί παίζει να τον πιεί;
Γιατί θα κάνει το ίδιο.
Η μαλακία του είναι πως οι Mono σαν όνομα (και μόνο) είναι αρκετοί για να γεμίσουν ένα fuzz. Φαντάσου με την διαφημιση που πεφτει απο στόμα σε στόμα κλπ για όσους έχασαν το προηγούμενο live (που ήταν καταπληκτικό).
Αν το εισιτήριο του ήταν στα 25 ευρώ ας πούμε, εγώ θα πήγαινα, και μαζί με μένα μάντεψε πόσοι άλλοι (που πιστεύω πλέον δεν πάνε συνειδητά σε συναυλίες, είτε γιατί δεν θέλουν να πληρώνουν τόσα λεφτά είτε γιατί δεν μπορούν και λένε ένα μεγάλο άντε γαμήσου σε όλα αυτά).

[QUOTE=BAN;541119]
«ΝΑ ΜΗΝ ΠΑΣ
ΝΑ ΜΗΝ ΠΑΤΕ ΣΤΙΣ ΓΑΜΗΜΕΝΕΣ ΠΑΝΑΚΡΙΒΕΣ ΣΥΝΑΥΛΙΕΣ ΤΟΥΣ
ΜΠΟΫΚΟΤΑΖ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟΥΣ ΔΕΙΤΕ ΦΤΗΝΟΤΕΡΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 1 ΧΡΟΝΟ ΓΑΜΩ ΤΟ ΞΕΣΤΑΥΡΙ ΣΑΣ!
τοσο δυσκολο είναι να κάνετε υπομονή λίγο καιρό;
δεν το καταλαβαίνω ρε πούστη αυτό το πράγμα και τη βιασύνη.
ή φοβάστε να μην χασετε Live για να λέτε στους φιλους σας “α χεχ, εγώ είμαι χθεσινός ρε, τους εχω δει 4 φορες αυτους”»

και μου λέει πως πηγαίνει επειδή το θέλει, να σαν εσένα ένα πράγμα, και συνεχίζω με τα παρακάτω, ΠΑΛΙ λογικά επιχειρήματα:

«ωραια να το θελεις
αλλα να πηγαινεις οταν οι συνθηκες ειναι ΚΑΛΕΣ
ειναι σαν να μου λες θελω να πηδηχτω με καποιον
ο οποιος εχει aids
θα πηδηχτώ γιατί τον θέλω.
φρόντισε να βλέπεις lives και να στηρίξεις καταστάσεις που δεν είναι άρρωστες, αυτό λέω μόνο
μόνο που εδω δεν εχεις και τόσο μεγάλο προβλημα γιατι δεν θα κολλησεις aids αλλά θα σκασεις απλα μερικα χρηματα παραπανω»

Παίρνοντας ως αφορμή τα 2 αυτά ποστ για να γράψω και εγώ την άποψη μου.
Οι συναυλίες δεν είναι είδος πρώτης ανάγκης αλλά διασκέδαση πολυτελείας οπότε κατά τη γνώμη μου δυο συμπεράσματα βγαίνουν : 1) Θα πανε σε περισσότερες όσοι έχουν μεγαλύτερη οικονομική άνεση σε λιγότερες ή ελάχιστες οι υπόλοιποι, 2)Μπουκοταζ στα είδη πολυτελείας δεν μπορεί να γίνει.
Είναι σα να διαμαρτύρόμαστε γιατί είναι ακριβό το ζαρκαδίσιο κρέας, η καπνιστή γαλοπούλα ή τα εισιτήρια των αγώνων ποδοσφαίρου-μπάσκετ. Αν δε βγαίνουμε βολευόμαστε με φθηνότερες λύσεις.
Επίσης δεν είναι η συναυλία γάλα ή ψωμί ώστε να σχηματίσουμε μέτωπο για να προστατέψουμε τους συνανθρώπους μας που δεν μπορούν να τα αποκτήσουν.
Από τα κομμάτια που είναι έντονα μπορείς ΄να μου απαντήσεις :
Γιατί τα 25ευρώ που σε βολεύουν εσένα και άλλους να είναι εντάξει και να μην είναι τα 18 που βολεύουν εμένα ή τα 10 που βολεύουν κάποιον άλλο;
Γιατί να μπουκοτάρω μια συναυλία που εσένα σου φένεται ακριβή αλλά για τα δικά μου οικονομικά δεν είναι;
Ποιο είνια το όριο των συναυλιών και των χρημάτων για καθεμιά; Αν κάποιος θέλει να πάει σε 100 συναυλίες τη χρονιά και κάποιος άλλος σε 10 θα βάλουν σε διαφορετικό πήχη και τα χρήματα που θα ξοδέψουν.

H δική μου ένσταση είναι εδώ.
Τίποτα δεν μας εγγυάται ότι μια μπάντα θα έρχεται κάθε χρόνο.

Οι Testament ήρθαν πρώτη φορά το 2000 (μάζεψαν 300 άτομα), και η επόμενη το 2008.
Οι Deicide ήρθαν μία φορά το 2000, άλλη μια το 2002, κι έκτοτε ούτε φωνή ούτε ακρόαση.
Οι Hypocrisy ήρθαν το 2004-05 νομίζω, μάζεψαν 200 άτομα, και αν τους ξαναδούμε να με χέσετε.
Οι Behemoth θυμάται κανείς πότε ήρθαν τελευταία φορά?

Και φυσικά τα παραδείγματα είναι άπειρα.
Για να μη μιλήσουμε για μπάντες που έρχονται και μετά από λίγο διαλύονται (βλέπε Death, Iron Monkey, Emperor κλπ…)

Οι μπεχεμοθ ειδικά όταν ήρθαν 1η φορά δεν θα χαν και 50 άτομα? και τη 2η φορά έπαιξαν σε β/μ φεστιβάλ στο tnt. Τι να λέμε τώρα. Αν και τον τελευταίο καιρό αυτό που βλέπω έιναι πως οι τιμές σε πολλά λαιβ έιναι μειωμένες (βλ. shining, severe torture κλπ). Θα μοιραστώ μια προσωπική εμπειρία. Με φίλους φέραμε συγκρότημα για λαιβ. Βάλαμε ένα συγκεκριμένο ποσό 11 άτομα για τα αεροπορικα και το ξενοδοχείο και τεσπα η όλη φάση απέδωσε. Μαζεψαμε κόσμο και καλύψαμε όλα τα έξοδα συν ότι βγάλαμε κ κάτι παραπάνω ( κάτι που δεν ήταν σκοπός μας , απλά έκατσε). Το εισιτήριο ήταν σχετικά φτηνό και όλα κύλησαν ομαλά. Αλλά η διαφορά ηταν πως εμείς έιμαστε οπαδοί και όχι επιχειρηματίες. Μετά από αυτό άρχισα να σκέφτομαι πως καλό θα ήταν να ανοιξω μια εταιρεια διοργάνωσης λαιβ κλπ, αλλά μπλέκονται πολλά άλλα μέσα. τελος…με εκνευρίζει το γεγονός που πολλοί παραπονιούνται ότι δνε φέρνει κανεις συγκροτήματα κλπ κλπ κ όταν αρχίζουν να ρχονται ακούς ατάκες του τύπου ε βαριεμαι να πάω να τους δω ή είναι ακριβό το εισιτήριο (14? ??? ακριβό)#-o

Eπαναφέρω όχι για να ασχοληθούμε με το ροκγουέηβ (υπάρχει θρεντ άλλωστε), αλλά με αφορμή το συναυλιακό πυρετό που όντως υπάρχει φέτος. Θεωρώ ότι οι μικρές εταιρείες το χουν πιάσει το νόημα (εντάξει, όχι κι όλες) κι επειδή υπάρχει μια βάση οπαδών/μουσικόφιλων (αρκετά μικρή αλλά υπολογίσιμη) και οτιδήποτε που στηρίζει έτσι ώστε να μη μπαίνουν μέσα οι πραγματικά καλές προσπάθειες, ολοένα και περισσοτερα live διοργανώνονται. Στους ίδιους χώρους η αλήθεια, αλλά τους έχουμε συνηθίσει με τα όσα προβλήματά τους. Νομίζω αν συνεχιστεί έτσι το πράγμα θα πέσουν σιγά-σιγά-σιγάααα κι οι τιμές (σε μικρό βαθμό εννοείται, ελλάδα είμαστε). Φέτος θέλω να πω παν καλύτερα τα πράματα, κι υπάρχουν κάποια πολύ καλά και ζεστά ονόματα που ήρθαν/έρχονται. Βέβαια το πρόβλημα ξεκινά απ’ όταν αρχίζουν οι ζέστες, γιατί οι ανοιχτοί συναυλιακοί χώροι έχουν πολύ μα πολύ ισιαίτερες συνθήκες (φθηνότερα ποτά=λιγότερο κέρδος για διοργανωτές, πρόβλημα με το θόρυβο κ.α.). Όλα αυτά βέβαια αφορούν τα όρια της Αθήνας. Δυστυχώς για τα παιδιά που δε ζουν στην πρωτεύουσα τα πράματα είναι απογοητευτικά:(

Απαντάω εδώ, για να μην ξεφύγει το θρεντ των Αμον Ντουλ

Σ’αυτά που λέει ο ρεντ ραμ, προσθέτω και τη venerate industries που επίσης δεν έχει το δικό της χώρο, όμως παρόλα αυτά, οι τιμές της είναι σε πολύ λογικότερα πλαίσια. Αν αυτό που λέτε για την εφορία ισχύει, δεν μπορώ να το γνωρίζω (αν και -εμμέσως- το εκλαμβάνω ως μπηχτή προς τους υπολοίπους πως φοροδιαφεύγουν).
Κρατάω πάντως την τελευταία παράγραφο του ποστ, και περιμένω να δω τη συνέχεια ως προς την προσπάθεια μείωσης των τιμών.

Εννοείται ότι αυτά ισχύουν και για τη Venerate, απλά έβαλα ένα τυχαίο παράδειγμα. Και το προηγούμενο ακριβώς ποστ που χα κάνει στο thread αυτό το χα κάνει έχοντας και αυτούς και άλλους στο νου. Aυτό για την εφορία αξίζει τσεκάρισμα πάντως αφού δε θυμάμαι αν έχω δει 40% εφορία πάνω σε εισιτήριο. Εκτός και αν εννοεί ότι οι φόροι επί του συνολικού εισοδήματος μιας εταιρείας αντιστοιχούν σε τέτοια αναλογία. Το βλέπω ιδιαίτερα δύσκολο αν όχι απίθανο να ισχύει κάτι τέτοιο όμως.

(σωστά μετέφερες εδώ:wink: Mπλήντιν)

montecristo μια χαρά θα καταλήξει η συζήτηση, αυτό περίμενα τόσο καιρό άλλωστε να γίνει κάποια στιγμή.

Αγαπητέ Σπήλιο! (ή οποιοσδήποτε άλλος στομφώδης ακόλουθος είσαι που ενστερνίζεσαι το μεγαλόπνοο όραμα του προαναφερθέντος)

Οι σύνδεσμοι σου με τις μυστικές υπηρεσίες σε βοήθησαν να βρεις τα προφάιλς μου σε διάφορες σελίδες στο ίντερνετ, φοβερό κατόρθωμα αν και δεν τις έκρυψα ποτέ (άλλωστε για το lastfm το 'χω ποστάρει και σε άλλο θρεντ για όσους ήθελαν να δουν), μη βάλεις σε παρακαλώ τους μπράβους σου να με δείρουν.

Η εμπάθεια πηγάζει κι αυτή από κάπου ωσάν αστείρευτη που είναι, φαντάζεσαι υποθέτω από που. Αν όχι, να σου θυμήσω για πιο παλιά έναν καλό καιρό όπου οι στενοί φίλοι μου που αναφέρεις και τότε δεν γνώριζα καν σαν άτομα κι εγώ, μπαίναμε στα events στο lastfm και κατακρίναμε με ευγενικό τρόπο (αρχικά) τις τιμές των εισιτηρίων που έβαζες και βάζαμε συνέχεια ερωτηματικά για ποιόν λόγο λειτουργείς μ’ αυτόν τον τρόπο.
Να σου θυμήσω ότι έφτιαξες εσύ και οι δικοί σου φίλοι fake accounts στο lastfm (τα θυμόμαστε πολύ καλά ότι είχαν γίνει registered την ίδια μέρα ακόμα που πόσταραν στα shoutbox) και μας βρίζατε μάνες, σπίτια, θεούς κι αγίους σε δύο γλώσσες (αγγλικά κι ελληνικά) ΑΝ το θυμάσαι κι αυτό κι εμείς απαντούσαμε με ήρεμο ύφος να σταματήσεις όλα αυτά τα καραγκιοζιλίκια γιατί σ’ έχουμε πάρει πρέφα και δεν οδηγούν πουθενά όσα κάνεις. Αντ’ αυτού (που δεν σου ζήτησα έστω και μια φορά απαντήσεις, ολόκληρη κουβέντα είχα ανοίξει μαζί σου, κακομοίρη.) μας έκανες report στο lastfm οτι σε ΔΥΣΦΗΜΟΥΜΕ και μας απείλησαν με εξώδικα (χαχαχαχ) ότι θα μας σβήσουν απο το site λες και κάτι μας έκλασαν. Δυσφήμηση μπάρμπα έτσι όπως δίνει έναν ορισμό ο καλός μας κύριος Τριανταφυλλίδης (για να σου δώσουμε κι επίσημο ορισμό της λέξης αφού είσαι καίριος όπως βλέπουμε στους χαρακτηρισμούς) λέει:
δυσφήμηση η [δisfímisi] O33 : ισχυρισμός ή διάδοση στοιχείων που θίγουν την υπόληψη ή τα οικονομικά συμφέροντα κάποιου.
Αυτό θα ήταν ελεεινό και τρισάθλιο σαν κίνηση από μεριάς μας αν η διάδοση των στοιχείων ήταν ψευδής.
Έλα μου όμως καημένε που όσα έχουμε πει όλο αυτόν τον καιρό είναι μόνο αλήθειες τις οποίες ποτέ δεν φροντίσαμε να κρύψουμε ή να σβήσουμε ή να παραποιήσουμε, σ’ αντίθεση με όσα έκανες ΕΣΥ όπου και τα shouts στο lastfm μας έσβησες, και τους έπρηξες δεύτερη φορά να μας κάνουν ban ενώ δεν είχαμε καν ποστάρει αρνητικά πράγματα στα events shoutbox σου, γιατί απλά σ’ ενοχλούσε η παρουσία μας και η ύπαρξη του γκρουπ μας, ΚΑΙ ΟΣΑ ΛΕΣ ΤΩΡΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΧΟΡΗΓΙΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑΜΥΘΙΑ ΓΙΑ ΜΙΚΡΑ ΠΑΙΔΙΑ.

Τώρα λοιπόν στη συνέχεια, σε προκαλώ να μου πεις σε ποιές συναυλίες πήγα με ακριβό εισιτήριο (η τελευταία που θυμάμαι ήταν Mogwai που 'θελα σαν τρελός να πάω αλλά σιγά μην έσκαγα στον αρχικλέφταρο διοργανωτή της συγκεκριμένης συναυλίας 35 ευρώ, οχι για να μην κλαίγεσαι ότι τα 'χω με σένα).
Τι ασυναρτησίες για μεγαλοεκδότες και πολυεθνικές λες ρε; Σοβαρολογείς τώρα; Πατάω refresh προσπαθώντας να συνειδητοποιήσω εν τέλει αν έγραψες όντως όλες αυτές τις φανφαρες.

Τα comments για θα έρθουμε με καδρόνια που δεν έγραψα εγώ αλλά ο ressentiment ήταν προφανώς όλα στην πλάκα αλλά εσύ τέτοιος σάτυρος που είσαι λογικό είναι να ψαρώσεις. Δείξε μας αν θες όσα αναφέρεις πάντως γιατί δυστυχώς για σένα φρόντισες όπως είπα παραπάνω να τα σβήσεις.

Δικο σου χώρο θ’ αποκτήσεις σύντομα μην μας δουλεύεις ακόμα κι εδώ προλογίζοντας βλακείες για την μείωση των εισιτηρίων, FORUMathens απο το φθινόπωρο, τα γνωρίζουμε.

Anyway, κλείνοντας κι εγώ να πω ότι όσοι σε γνωρίζουν είτε από το ίντερνετ και τον τρόπο που συμπεριφέρεσαι, είτε στην πραγματική ζωή, έχουν λόγο να πουν τι κουμάσι είσαι (ο bluezlick έκανε κι αυτός την μίνι αναφορά του και μπορώ να σκάσω και μερικές μπάντες που μου 'χουν πει τα χειρότερα για σένα απλά δεν θέλω να τις εκθέσω για ευνόητους λόγους) και πως για όσουν δεν ξέρουν και πειστούν με τα όσα λες δεν θα παραξενευτώ. Τα καταφέρνεις καλά με το marketing και κατέχεις την δύναμη της πειθούς. Για τους βλάκες. Μεγάλο μέρος του κόσμου, κρίμα για μας.

Τι 40% ρε, πάτε καλά; Τι τον ακούτε τον τύπο, τα εισιτήρια έχουν 14% φόρο (το ‘χω ποστάρει επανειλλημένες φορές) και δεν γίνεται να φοροδιαφύγεις (όπως αναφέρεις πιο πάνω Red Rum) γιατί μπαίνοντας σε μία συναυλία και πληρώνοντας, παίρνεις ένα απόκομμα (το εισιτήριο). Αυτομάτως έχει καταχωρηθεί το 14% αφού όλα αυτά ελέγχονται μετά τη συναυλία, πόσα κόπηκαν κλπ
Δεν υπάρχει κάποιος άλλος φόρος πέρα απ’ αυτό.

ΒΑΝ, είναι κάτι που δεν γνωρίζω, γι’αυτό και δεν εκφέρω άποψη.
Το μόνο που ξέρω από την εμπειρία μου (έχω σχεδιάσει σαν γραφίστας εισιτήρια για συναυλίες -όχι rock/metal) είναι ότι η τιμή του εισιτηρίου περιλαμβάνει ΦΠΑ 19%…

Εντάξει κ. Αλτεργκραουντ, λίγη μετριοπάθεια. Σιγά το μονοπώλειο που υπάρχει και καταπολεμάτε, με μία γρήγορη σκέψω μπορώ ήδη να σκεφτώ πάνω απο 7 διοργανώτριες εταιρείες που κινούνται σε σχετικά πλαίσια σε Αθήνα και Θεσσαλονίκή.

Επίσης 40% δεν μπένει φόρος και σόρρυ αλλά με οικογένοια εφοριακών τα γνωρίζω καλύτερα.

Λέω να διοργανώσω καμμία συναυλία να βγάλω λίγο ρευστό.

τι 7 , μπορει κ παραπανω…
αλλωστε αυτους που κατηγορει για μονοπωλιο, αυτων ακολουθει τις τακτικες…
σε μικροτερο επιπεδο βεβαια λογω ονοματων…

Το ΦΠΑ ειναι 9%, οχι 19.

ναι, όντως δίκιο έχεις. Λάθος μου. #-o

Επειδή προσφάτως είχαμε απάντηση από διοργανωτή για επικείμενη συναυλία, νομίζω θα ήταν ενδιαφέρον να βλέπουμε ως πελάτες και τα λεγόμενα της άλλης πλευράς, των διοργανωτών. Έχω βρει κάποια ενδιαφέροντα κειμενάκια, και θα ανεβάζω κάποια, έτσι για να καταλαβαίνουμε καλύτερα τι παίζει…(oι υπογραμμίσεις δικές μου)

Από το Αthens Music Forum 2 http://www.athensmusicforum.gr/2006/gr/loris.pdf?PHPSESSID=cc8ff9f84696fbaacd7e6888c9174a01

Μάρκος Φράγκος
Θα ήθελα στον εκ δεξιών μου φίλτατο κύριο Λώρη, να απευθύνω τον λόγο τώρα, και να τον ρωτήσω αν οι παρεχόμενες υπηρεσίες για τα live στην Ελλάδα, δηλαδή οι άνθρωποι που πηγαίνουν μια συναυλία, αν θεωρεί, όχι μόνο για τη δική του εταιρία διοργάνωσης, αλλά γενικά για το επίπεδο των συναυλιών στην Ελλάδα, αν θεωρεί ότι οι παρεχόμενες υπηρεσίες είναι πλέον σε ένα επίπεδο ευρωπαϊκό. Εννοώ το μπαρ, τις τουαλέτες, όλα αυτά τα πράγματα.
Νίκος Λώρης
Καταρχήν, καλώς σας βρήκαμε. Χαιρόμαστε που είμαστε όλοι μαζί. Η αλήθεια είναι ότι όταν πίνουμε, βρισκόμαστε σε μπαρ, είμαστε φίλοι και συνεργάτες. Όταν βρισκόμαστε στα γραφεία μας είμαστε πολύ σκληροί ανταγωνιστές και επικίνδυνοι πολλές φορές. Αυτή είναι η αλήθεια.
Εγώ μπορώ να μιλήσω πρώτα για την DiDi Music, η οποία είναι στον χώρο διοργάνωσης συναυλιών, κλείνει τον Οκτώβριο του 2006, 22 χρόνια. Χαίρομαι γιατί στο πάνελ είναι? σ? όλα αυτά τα χρόνια βλέπω φίλους οι οποίοι υπάρχουν από παλιά και είναι πολύ καλό να υπάρχουν άνθρωποι που να αντέχουν πολλά χρόνια στημουσική βιομηχανία, στο κομμάτι διοργάνωσης συναυλιών.
Υπάρχουν δύο πλευρές στις υπηρεσίες. Η μία πλευρά πλησιάζει τα δυτικοευρωπαϊκά στάνταρ και υπάρχει και ο αντίποδας, ο οποίος από πλευράς υπηρεσιών προς τους καλλιτέχνες, προς το κοινό, είναι Τρίτος Κόσμος. Αυτά τα δύο στην ελληνική αγορά συνυπάρχουν. Και ο λόγος που συνυπάρχουν είναι οικονομικός πάνω απ? όλα. Γιατί ο χώρος των συναυλιών θεωρείται σαν ένας χώρος εύκολου πλουτισμού, που αυτό είναι ένα άλλο μεγάλο ψέμα.
Η αλήθεια είναι ότι είναι μια πολύ δύσκολη δουλειά, σε μια πολύ μικρή αγορά. Η άποψή μου είναι ότι δεν χωρά πολλούς ανθρώπους ή πολλές εταιρίες η συγκεκριμένη αγορά και γι? αυτό τον λόγο υπάρχουν όλα αυτά τα προβλήματα τα οποία κατά καιρούς αντιμετωπίζουμε, ή σαν κοινό, ή σαν εμπλεκόμενοι μέσα στη διοργάνωση. Και οι λόγοι βασικά είναι οικονομικοί. Όταν ένα προϊόν, που είναι μία καλλιτεχνική υπηρεσία, δεν πουλάει, αναγκάζεται ο εκάστοτε διοργανωτής να κόψει απ? την παραγωγή, να κόψει απ? τις τουαλέτες, να κόψει απ? τα μπαρ, να κάνει φθηνή δουλειά. Το οποίο αυτό είναι ένας φαύλος κύκλος, που διώχνει τον κόσμο απ? τους συναυλιακούς χώρους.
Μάρκος Φράγκος
Άρα λοιπόν υπάρχει δικαιολογημένα γκρίνια από τον κόσμο και την επόμενη μέρα κάποιας συναυλίας, δικαιολογημένα ακούμε γκρίνιες ότι δεν ήταν καλό αυτό, δεν ήταν σωστό εκείνο, ταλαιπωρηθήκαμε στις ουρές, ταλαιπωρηθήκαμε στις τουαλέτες. Άρα υπάρχει λόγος για όλο αυτό.
Νίκος Λώρης
Φυσικά.

Εγώ πάντως αυτά τα λίγα χρόνια που πηγαίνω σε συναυλίες έχω παρατηρήσει πως πολλοί διοργανωτές αντί να βάλουν χαμηλότερο εισιτήριο που θα προσελκύσει πιο πολύ κόσμο επιλέγουν συνειδητά το ακριβότερο εισιτήριο. Υποθέτω πως το κάνουν για να διασφαλίσουν την επένδυση τους . Βέβαια είμαι σίγουρος πως αν αποφάσιζαν συνειδητά να ρίξουν τις τιμές, μεσομακροπρόθεσμα θα είχαν πολύ μεγαλύτερα οφέλη για τις επιχειρήσεις τους αλλά… To point μου είναι πως δεν βλέπω να υπάρχει μια μακροπρόθεσμη στρατηγική ή κάποιος σχεδιασμός από τις εταιρείες του χώρου. κάθε συναυλία την βλέπουν ξεχωριστά και τέλος.

Kαλά τα λες. Μόνο που δε γίνεται ακριβώς για να προστατευτεί η επένδυση, αλλά όπως παραδέχονται οι ίδιοι λόγω ανταγωνισμού. (Στου κασσίδη το κεφάλι!) Δες και μια άλλη ερμηνεία για τα ακριβά εισιτήρια (και φρίξε):x

Δευτέρα, Φεβρουάριος 26, 2007

Εξοργιστική συνέντευξη “Didi music”, “ASTRA” και “Άνωση” στο Sonik

Στο Sonik Ιανουαρίου, έβαλαν στο ίδιο τραπέζι τον Νίκο Λώρη της Didi Music και του Terra Vibe, τον Νίκο Τριανταφυλλίδη της ASTRA και του Gagarin 205 και τον Νίκο Χασσίδ της Άνωσης, του ιστορικού Ρόδον και του Fuzz. Όποτε κάποια στιγμή, γίνεται η εξής κουβέντα:

"Οι αμοιβές των καλλιτεχνών γιατί είναι πιο υψηλές στην Ελλάδα;
Ν.Χ.: Λόγω του ανταγωνισμού

Μάλιστα… δηλαδή παραδέχεστε ότι εσείς μεταξύ σας προκαλείτε τον ανταγωνισμό και κατά συνέπεια αυξάνεται για όλους εμάς το εισιτήριο στις συναυλίες;
Ν.Χ.: Προφανώς!
Ν.Λ.: Αλήθεια είναι!
Ν.Τ.: Δεν μπορούμε να το αρνηθούμε αυτό!"

Στη συνέχεια προσπαθούν να το σώσουν, λέγοντας ότι τα μεγάλα συγκροτήματα ζητάνε πολύ περισσότερα λεφτά για να έρθουν στην Ελλάδα λόγω του μικρού αγοραστικού κοινού και ότι τις τιμές τις ανεβάζουν και οι νέοι στον χώρο οι οποίοι κάνουν πολύ μεγάλες προτάσεις που τους βάζουν “μέσα”, έτσι ώστε να ξεκινήσουν δυναμικά. Αλλά ακόμα και τότε παραδέχονται ότι ο κυριότερος λόγος των ακριβών εισιτηρίων είναι ο μεταξύ τους ανταγωνισμός.
Έχουν τόσο θράσος οι “κύριοι”, που δεν ντρέπονται να πουν ότι οι ίδιοι ανεβάζουν τις τιμές των εισιτηρίων! Αν είναι δυνατόν. Εγώ ήξερα ότι στα πλαίσια του ανταγωνισμού, οι επιχειρηματίες ρίχνουν όσο πιο πολύ μπορούν τις τιμές, για να προσελκύσουν πελάτες. Τώρα πως τα καταφέρνουν αυτοί να τις ανεβάζουν, είναι μεγάλο κατόρθωμα!
Βέβαια δεν φταίνε αυτοί! Βρίσκουν και τα κάνουν! Από την στιγμή που βάζουν εισιτήριο με 50… 60… 70+ ευρώ και πάει κόσμος, λογικό είναι να συνεχίσουν την ίδια πολιτική. Αποχή ρε γαμώτο! Δεν είναι δυνατόν να έρχονται οι Reammon των τριών επιτυχιών (Josephine, Supergirl και Tonight) και να έχουν εισιτήριο 40 ευρώ! Έλεος. Σκέφτομαι τι ωραία που θα είναι να έρθουν οι Radiohead και μετά φαντάζομαι ότι το φθηνότερο εισιτήριο θα έχει καμιά 60αριά ευρώ και συνειδητοποιώ ότι τσάμπα χαρά θα πάρω. Τα πράγματα είναι απλά. Θεωρείς ένα εισιτήριο πολύ ακριβό γι’ αυτό που σου προσφέρουν (ή για την τσέπη σου); Ε, δεν πας
http://hopkinsgt2.blogspot.com/2007/02/didi-music-astra-sonik.html

Ώπα κάτσε , δηλαδή ο ανταγωνισμός ΔΕΝ ρίχνει τις τιμές??? Ω γαμώ το κέρατο μου πάλι λάθος την κατάλαβα την θεωρία της αγοράς :stuck_out_tongue:

Ακόμα και σε αυτή την άκρως πληθωρηστική πραγματικότητα, οι διοργανωτές θα μπορούσαν να ρίξουν τις τιμές, αν ήταν πιο οξυδερκείς ως επαγγελματίες. Είχα διαβάσει και γω αυτή την περιβόητη συνέντευξη και με βάση αυτή, ξεθάβω παλιές μου σκέψεις (που τις πιστεύω ακόμα). Τονίζω ότι αναφέρομαι κυρίως στις συναυλίες ονομάτων μεγαλύτερου βεληνεκούς.