Συναυλίες, διοργανωτές, λεφτά και τέτοια

Και εγώ μάλλον τσαμπα το πήρα το πτυχίο μου…

Την είχα διαβάσει αυτή τη και θυμάμαι ότι είχα σκεφτεί ακριβως αυτό…

Υπάρχει μια περίπτωση όπου ο ανταγωνσιμός ανεβάζει την τιμή του προϊόντος και αυτή είναι ο πλειστηριασμός…
About music νύχτα μου φαίνεται το πήρες το πτυχίο…:p:p:)

Αυτό αλήθεια είναι!!! Μαυρα μεσάνυχτα…

Όμως ανταγωνισμός θα ήταν τι ψάρια θα πιάσουμε εμείς φέρνοντας τους τάδε και τι οι άλλοι με τους παρατάδε. Αυτοί οι πλειστηριασμοί γίνονται για να μην μπορέσει η μικρή εταιρία να διοργανώσει καν την εκδήλωση της, να μην πουλήσει καθόλου το προιον της και να μην μπεί καν στη διαδικασία του ανταγωνισμού. Οι εταιρίες πουλάνε το προιον “συναυλια” και όχι τον καλλιτέχνη. Ας ανταγωνίζονται στο ποιος θα μαζεψει περισσότερο κόσμο με αυτούς που θα φέρει. Το να πλειοδοτούν για ένα συγκεκριμένο όνομα δεν έχει και μεγάλη σημασια, αφού είτε εμείς τον φέρουμε είτε οι άλλοι περίπου τον ίδιο κόσμο θα μαζέψουμε αφού το target group του συγκροτήματος θα είναι το ίδιο. Ίσα ίσα που μάλλον για λιγότερους πάμε αφού αναγκαστικά τιμολογούμε ακριβότερα το προιον και αυτό ίσως αποθαρύνει κάποιους…

Σωστό κατά βάση αλλά επειδή μιλάμε για ονόματα λίγο μεγαλύτερου μεγέθους, εξ’ αρχής υποθέτουμε ότι η μικρή εταιρεία είναι εκτός παιχνιδιού.

Εκεί είναι ίσως και η δική μας “επιρροή”. Ίσως πρέπει να στηρίζουμε διοργανώσεις από μικρές εταιρείες που είναι αξιόμαχες και τιμολογούν σε μια λογική βάση, ώστε να μπουν κάποια στιγμή στο παιχνίδι διεκδίκησης μεγαλύτερων (εμπορικά πάντα) ονομάτων.

[QUOTE=Red Rum;590689]Σωστό κατά βάση αλλά επειδή μιλάμε για ονόματα λίγο μεγαλύτερου μεγέθους, εξ’ αρχής υποθέτουμε ότι η μικρή εταιρεία είναι εκτός παιχνιδιού. QUOTE]

Συμφωνω γενικά σε αυτό. Το πράδειγμα μου θα ήταν η περίπτωση της Duffy που προφανώς η εταιρία που κάνει το eject θεωρούσε ότι μπορούσε να την πληρώσει και να τη φέρει, προσδοκόντας σε ένα αλφα αριθμό εισητηρίων. Δεν πιστεύω ότι η Ντιντι περιμένει περισσότερους απλά επειδή το διοργανώνει αυτή. Αν ήθελε να το ανταγωνιστεί ας “πουλούσε” την Αmy Winehouse ξερωγω…

DANGER DANGER IN MA, USA:
From Maximum Capacity: Making a name for itself as a premier showcase room for alot of the genres fave acts, Tyketto, Stephen Pearcy, LA Guns (Phil Lewis) Firehouse and Dokken! Coming this Oct to be added to that list is Danger Danger in their only Area Appearance Fri Oct 16th. With Special Guests FARCRY and Emerald Monkey. Doors Open at 8pm Tixs are $15.00.
Maximum Capacity is located at 116 School Street Chicopee MA. www.myspace.com/maximumcapacity.

Απλά το αναφέρω ως σύγκριση, για danger danger 15 USD = 10 ευρω… :-k

Και όχι μόνο danger danger…firehouse,dokken,la guns…να υπενθυμίσω ότι για firehouse μόνο είχαμε δώσει κοντά 30 ευρώ αν θυμάμαι καλα

απ ότι κατάλαβα αφορά μόνο συναυλία danger danger, αλλά και πάλι τα 15 USD μου φέρνουν μια μελαγχολία, σκεφτόμενος τι πληρώνουμε εδώ… food for thought

firehouse δωσαμε 25 στο ταμειο νομιζω.

Τι πληρώνουμε και τι βλέπουμε…και κυρίως,πόσο συχνά βλέπουμε…διότι μπαντες του είδους δεν συχνάζουν στα λημέρια μας
edit.οχι παπαρδελας νομίζω ήταν παραπάνω

Ρε παιδιά συγκρίνετε εντελώς ανόμοια πράγματα. Οι Danger Danger είναι Αμερικάνοι (αν δε κάνω λάθος), οπότε αυτομάτως τα όποια κόστη απο μεταφορά εξοπλισμού κλπ κλπ μειώνονται/εξαναφίνοζται. Και εδώ για να δεις μια εγχώρια μπάντα κάπου τόσα πληρώνουμε.

moderator λες να μην το ξέρουμε αυτό? Σε κάθε περίπτωση τα 15 δολλάρια είναι μικρό και λογικό ποσό…

Παιδες αυτο με τα αεροπορικα εισητηρια παντως ποτε δεν το καταλαβα.
Στην εποχη μας μπορεις να κλεισεις εισητηρια ενα χρονο πριν ξερω γω.
Πολυ πιο φτηνα εννοειται…

Οχι οτι εχει μεγαλη σχεση με το θρεντ αλλα οσο να’ναι κολλαει.

Δε γίνεται να συγκριθούν τα έξοδα μίας συναυλίας στην Αμερική με μίας συναυλίας στην Ελλάδα, πόσο μάλλον για Αμερικάνικο γκρούπ.

Και τα αεροπορικά να μην υπολογίσεις (που πρέπει να τα υπολογίσεις) έχεις άλλες τιμες σε εξοπλισμό, χώρο, διαφήμιση και άλλες κρατήσεις στο εισιτήριο στην Ελλάδα απ’ ότι στις ΗΠΑ.

Για να μη μιλήσουμε για το ότι το πόσα λεφτά ζητάνε οι μπάντες αλλάζει από χώρα σε χώρα και μαγαζί σε μαγαζί…

http://www.rocking.gr/modules/forum/showthread.php?t=9538

Πράγματι σε πολλές συναυλίες υπάρχει αισχροκέρδεια. Αλλά υπάρχουν και κάποιοι άλλοι παράγοντες που καθορίζουν τις τιμές των εισητηρίων.

Στην Βουλγαρία ο βασικός μισθός είναι γύρω στα 200 ευρώ. To εικοσάευρω που δίνουν στους Metallica γι’αυτούς είναι το 1/10 του μισθού τους.

Στις ΗΠΑ είναι τελείως διαφορετικά τα πράγματα. Είναι η πρωτεύουσα του καπιταλισμού.
Πιο πολλά έσοδα έχουν οι Dokken-L.A Guns απο μια συναυλία σε ένα χωριό των ΗΠΑ παρά απο την Ελλάδα.

Γι’αυτό και υπάρχουν και πολλά αμερικάνικα συγκροτήματα που δεν περιοδεύουν καν στην Ευρώπη.
Ιδιαίτερα όταν ειναι ακόμη εμπορικοί και έχουν το πάνω χέρι στις διαπραγμαετεύσεις.

Στην Ελλάδα όμως πάντα θέλουμε μόνο τα θετικά του καπιταλισμού (πολύ χρήμα-χαμηλές τιμές) αλλά όχι τα αρνητικα (πολύ δουλειά, ελεύθερο ωράριο κλπ).

Πάμε πάλι:

Οι χ ψ Μετάλικα όμως (όπως όλοι οι επαγγελματίες μουσικοί) έχουν ένα σταθερό κασέ. Ζητάνε πάντα 1.000.000 ευρώ ως αμοιβή (τυχαίο νούμερο). Είτε είναι να παίξουν στη Νέα Υόρκη, είτε στο Τουρκμενιστάν.
Αν ένας διοργανωτής το καλύψει (και εννοείται να καλύψει και τα μεταφορικά και ό,τι άλλο ζητάει ο καλλιτέχνης) πάνε και παίζουν.

Kαλα πεφτει το κλεψιμο λεμε.Πραγματικα δηλαδη οπου εχω ακουσει για συναυλιες φεστιβαλ και τετοια, ΕΝΤΕΛΩΣ καμια σχεση με τη μας.Μη πω για τις συνθηκες(ηχος,παρκαρισμα,κ.α)Καλυτερα συμφερει να πας εξωτερικο να δεις και 5 συγκροτηματαρες με σαπορτ αλλες συγκροτηματαρες και να περασεις καλα.

Ότι είναι ακριβά είναι.
Δίνω ένα παράδειγμα.
Amorphis εδώ θα πληρώσουμε 30?..
Αγγλία:15 GBP (αν δεν κάνω λάθος 16, κάτι ευρά)
Ολλανδία:18-20?
Γαλλία:22?
Φιλανδία:18?
Δανία:18-20?
Ιταλία:23?

οπότε βλέπουμε ότι σε πολλές περιπτώσεις οι τιμές είναι και 10? χαμηλότερες…δυστυχώς…
βέβαια θα μου πείτε ότι σε όλες αυτές τις χώρες πάνε με tourbus ενώ εδώ έρχονται με αεροπλάνο(αν δεν κάνω λάθος, αλλά και πάλι η διαφορά μου φαίνεται αρκετή…

Όπως και στο poll, που είχε γίνει, το θέμα είναι να κατεβάσουν τις τιμές, αλλά δυστυχώς αυτό δεν βλέπω να γίνετε μιας που τώρα τελευταία, πάει ταρίφα…
σου λένε δλδ εμείς τους φέρνουμε, αν θες τα σκας, αν όχι δεν τους βλέπεις…και δυστυχώς δεν μπορείς να κάνεις διαφορετικά, αν δεν έχει την ευχέρεια να πας έξω…

by the way και σοζ για το offtopic κοιτάτε festival http://www.burningstage.net/index2.php


Now playing: Amorphis - The Night is Over
via FoxyTunes

Δείτε λίγο από ένα τρίτο μάτι τι παίζει με Rodeo και κλάψτε.

http://www.mixtape.gr/t.asp?sec=1&sub=3&uid=388

o xwros htan h katadikh ths synaylias. sevasto to aithma gia ton klimatismo - an kai nomizw pws 8a mporouse apla na epaize me ypshloterh entash-, apo kei kai pera omws oratothta pros th skhnh uphrxe mono gia tous misous parontes kai fusika den eleipsan oi aparadektoi malakes pou den mporousan na to voulwsoun-isws gia tous parapanw logous, den exei shmasia. an den ton eixa dei sthn patra opou epaixe perissoterh wra kai mou fanhke pio kefatos (mallon giati den pe8aine apo th zesth) 8a eixa asxhmes anamnhseis…