Συναυλίες, διοργανωτές, λεφτά και τέτοια

ε ναι το ροντέο, μπορεί να είναι ο ιστορικότερος, αλλά ταυτόχρονα είναι και ο ακαταλληλότερος χώρος της αθήνας.

Μπορεί να ήταν οκ για να παίζει ο ξυλούρης εκεί επί χούντας, να ταν καλτ ΦΑΣΗ και οκ ρισπέκτ ατελείωτο και τονατάλλο, αλλά εν έτει 2009-2010 είναι πραγματικά τριτοκοσμικό.

Το λάιβ Μέλβινς - μπιγκ μπίζνες είναι το πρώτο (στα 13 σχεδόν χρόνια που πάω σε συναυλίες) που θέλω πολύ να δω, αλλά θα χάσω επίτηδες. Λόγω ροντέο.

Χωρις να θελω να προσβαλλω κανεναν απλα θελω να κανω μια ερωτηση :

Δεν βαρεθηκατε να βλεπετε ΤΑ ΙΔΙΑ και ΤΑ ΙΔΙΑ???

Δε λεω κ γω τους γουσταρω εδω κ χρονια κ τους εχω δει ζωντανα , αλλα ελεος!!!

Στην Ελλαδα τελικα τα μουσικα μας ακουσματα (και μιλαω σαν συνολο καθαρα και οχι για προσωπικα γουστα καποιων) ειναι παρα πολλυ φτωχα!!!

Αν καθησουμε κ δουμε ποιοι ερχονται και παιζουν εδω και ιδιαιτερα ΠΟΣΟ συχνα παιζουν θα δουμε οτι ο μεσος οπαδος ακουει μπαντες μετρημενες στα δαχτυλα!!!

Δεν ζηταω απο κανεναν να εξελιχθει μουσικα απλα εκφραζω τη λυπη μου για τις “παρωπιδες” του έλληνα οπαδου.

Κριμα ειλικρινα γιατι αν ειχαμε ανοιχτα μυαλα ολοι μας, θα ειμασταν σε θεση να δουμε διαφορετικες μπαντες και οχι να εκφραζουμε μεσα απο ενα forum (γιατι δεν ειναι λιγα τα post με παραπονα τυπου “γιατι δεν ερχονται κ εδω οι ταδε??”) παραπονα και “δηθεν” αγανακτηση στο οτι τη χωρα μας δεν την τιμανε κ αλλοι καλλιτεχνες!

Προς γνωση καποιων, οι συναυλιες ξενων καλλιτεχνων, ανεξαρτητου ειδους μουσικης, καθοριζονται απο τους manager και τις εταιριες τους βαση των πωλησεών τους στο εκάσθοτε κρατος.

οταν λοιπον εδω πουλανε ΜΟΝΟ μπαντες οπως WASP,IRON MAIDEN,ICED EARTH και μερικες αλλες, γιατι ειλικρινα προκειτε για “μερικες”, μην περιμενει κανεις μας να βλεπει ΤΙΠΟΤΑ διαφορετικο.

οταν εχουμε να κανουμε με καποια αλλη μπαντα επικρατει το : “Ασ το κατεβασω να το ακουσω”

Δεν το κατακρινω σαν κινηση γενικα, αλλα οταν βγαλουν οι ΜΑΙDEN , τρεχουν ολοι στα δισκοπολεια!!!

Εκει ΔΕΝ κατεβαζει κανεις!!!

Πολλα ειπα και δεν ελπιζω και σε αλλαγες.

Ειδικα φετος δεν ειδες “τιποτα διαφορετικο” ρε φιλαρακι?Θα μας τρελανεις?Γαμω τη κλαψα…

Τι ειδες ρε φιλε???

μου μιλας για festival???

πλακα κανεις???

στο festival εχει τη δυνατοτητα να σου φερει και κατι αλλο, γιατι ΧΕΣΤΗΚΕ για το αν πουλανε!!!

Κ ο λογος ειναι παντα o headliner!!!

και μου γραφεις κ την εκφραση για γελια "Γαμω τη κλαψα… "

χαχααχαχαχχα!!!

Οχι ρε φιλε θα αρκουμαι δηλαδη να βλεπω καθε χρονο MAIDEN και καθε λιγο και λιγακι WASP και pain of salvation, και 3-4 ακομα!!!

και AC/DC που ειδαμε, αν ξερεις η διοργανωση δεν ηταν των ελληνων promoters!

οπως επισης και U2 δεν ειναι ελληνικες εταιριες απο πισω! o didis μονο διανομη και διαφημηση κανει!!!

Δηλαδή το γεγονός να ακούμε και άλλα πράγματα, αλλά όταν έρχονται παλιές αγάπες να γεμιζουμε το χώρο, δε παίζει?

Ας ήμασταν μεγαλύτερη αγορά να έφερναν τους πάντες. Αυτοί που κάθε χρόνο γεμίζουν τους Maiden φταίνε, ναι.

Cult of Luna
Shora
Arkangel
Birdflesh
Die Krupps
AC/DC
Karma to Burn
Nine Inch Nails
Faith No More
Municipal Waste
Buried Inside
Tombs
AngelWitch

Αυτά λοιπόν ήταν τα συγκροτήματα που εγώ προσωπικά είδα φέτος να έρχονται πρώτη φορά φέτος στην Ελλάδα. Σίγουρα υπάρχουν κι άλλα. Και δεν έβαλα μέσα αυτά που είχαν ξανάρθει μια-δυο φορές (Burst, Isis, Senser, Ηatebreed, Heaven and Hell, Testament, Cannibal Corpse, Entombed, Exodus κλπ.). Τα γνωρίζεις? Σε ενδιαφέρουν? Μήπως ΕΣΥ είσαι απλά μίζερος?

δηλαδη οι Σερβια για παραδειγμα ειναι μεγαλυτερη αγορα απο μας???

Σε πληροφορω οι RAMMSTEIN για παραδειγμα παιζουν εκει και οχι εδω!!!

Δεν με ενδιαφερει αν σ αρεσουν η οχι , ειναι δικο σου θεμα!

απλα σου φερα ενα παραδειγμα.

Εσυ κατσε να ακους MAIDEN.

άβαταρ slipknot βλέπω?

:stuck_out_tongue:

Ελα κοψτον τον γραφικουλη μωρε τωρα…

εισαι πολυ πιτσιρικας …

Τα επιχειρηματα σου αυξηθηκαν σε 0=D>

αρχης εξ αρχης δεν ασχολουμαι μαζι σου.

οταν δεν εχεις απαντηση εισαι “κοψε το γραφικουλη”

ξαναλεω , ακου maiden και αραξε :wink:

Εγώ θα επαναλάβω:

Εγώ φέτος πήγα σε 19 λάιβ στην Ελλάδα, και την κυριακή θα πάω στο 20ό.
Τα 12 ήταν μπάντες που έρχονταν Ελλάδα πρώτη φορά.

ΕΣΥ ΠΟΥ ΗΣΟΥΝ ΚΙ ΕΧΕΙΣ ΠΑΡΑΠΟΝΟ???

κι εσύ άκου slipknot κ κούλαρε :slight_smile:

Να σου απαντησω 1 πραγμα μονο!!!

νομιζεις θα τους ξαναδεις???

μηπως γνωριζεις οτι με ΟΣΟΥΣ ανεφερες , πλην μερικων μεγαλων ονοματων, οι διοργανωσεις δεν απεφεραν κερδος???

μηπως γνωριζεις οτι οι μονες συναυλιες φετος sold out ειναι οι PARADISE LOST και οι WASP???

χαιρομαι που ηρθαν οσοι ανεφερες και σε αρκετες ημουν μεσα φιλε μου.

ignore …
απλα :slight_smile:

Ε άρα ρε άρχοντα το πρόβλημά μας δεν είναι αυτό:

Μια χαρά μπάντες έρχονται και αρκετά συχνά. Και από διάφορα είδη/παρακλάδια.

Το ίδιο σου είπε και ο πάμπκιν. Άμα θες να δεις κάτι διαφορετικό, μπορείς να πας να το δεις.

Το πρόβλημά μας είναι ότι δεν στηρίζουμε αυτά τα λάιβ. Και σ’αυτό συμφωνούμε όλοι νομίζω.

Μη δημιουργούμε θέματα από το τίποτα ρε μάγκες! Έλεος!

Το βαθυτερο που ηθελα να τονισω ειναι αυτο φιλε μου!!!

πηγαινω σε συναυλιες απο το 91 και απο τοτε σε πληροφορω ειμαστε στον ιδιο τροπο σκεψης!!!

Ο μικρος προφανως δεν διαβασε καλα το post και βιαστηκε να απαντησει, αλλα δεν τον κατηγορω.

αλλα βλεπεις ομως? αντι να γινει διαλογος και καταθεση αποψεων δες τις απαντησεις του… :slight_smile:

δεν φταιω εγω που ειναι πιτσιρικας. Το δειχνει μονος :slight_smile:

ρε παιδια το ζητημα δεν ειναι γιατι να πας.να πας και να παραπας! και γω μαζι σου! αν και τους εχω δει 3 φορες θα τους ξαναβλεπα!
Το θεμα μου ειναι γιατι πχ, ΜΟΝΟ wasp!!! Και μιλαω Σ-Υ-Ν-Ο-Λ-Ι-Κ-Α!!!
Δεν κατακρινω κανεναν απο εδω ΓΙΑΤΙ παει!!! Καλα κανει και παει!!! εγω μιλησα καθαρα για τις αιτιες που εχουν δημιουργησει 2 πλευρες στο νομισμα!!!

Η μια πλευρα ειναι ενας αριθμος συγκροτηματων που ερχονται συνεχεια και συνεχεια,

και η αλλη πλευρα ειναι συγκροτηματα που εχουν ερθει απο 1 εως καμια!!!

Το βαθυτερο νοημα λεει:lol:

Να σου πω ρε εμπειρια…περα απο κωλοτουμπες,ξες να κανεις κατι αλλο?.Το νοημα του ποστ σου ηταν ξεκαθαρo : οι ελληνες δε ψαχνονται—>δεν αγοραζουν/ασχολονται με μπαντες εκτος maiden κτλπ—>οποτε δε βλεπουμε και τιποτα το διαφορετικο(γιατι για το αν θα ερθει μια μπαντα παιζουν σημαντικο ρολο οι πωλησεις της στην εκαστοτε χωρα).Πανω σε αυτο το συμπερασμα σου λοιπον ποσταρα και γω απο κατω.Αμεσως μετα σου δοθηκε και ουσιαστικη απαντηση,ολοκληρη λιστα για το 09 σου παρεθεσε το παλικαρι.

Και τσουπ,τα γυρισες.

Στο οτι οταν τελικα ερθουν καποιες μπαντες,συχνα η προσελευση δεν ειναι αυτη που πρεπει προφανως συμφωνω κι εγω.Αν εχεις φτασει σε τετοια ηλικια ρε εμπειρια και δικιολογεις το οτι δε μπορεις να γραψεις ακριβως αυτο που σκεφτεσαι με φρασεις στου στυλ “βαθυτερο νοημα” δε φταιω εγω:)

Ο μικρουλης σου<3