Φοιτητικές Παρατάξεις

Αααα ρε κουφάλες αστοί μια χαρά τα καταφέρατε… κιμά το χετε κάνει το μυαλό της νεολαίας, ακούει κόμμα και φεύγει τρέχοντας!

Δύο πραγματάκια χωρίς πολλά- πολλά:

  1. Οι φοιτητικές παρατάξεις ΔΕ ΓΙΝΕΤΑΙ να μην αντανακλούν την (όποια) πολιτική ιδεολογία που παράγεται ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΑ στην κοινωνία (και άρα συνήθως να έχουν αναφορές στα πολιτικά κόμματα), γιατί οι αντιθέσεις που διαπερνούν την κοινωνία, αναπαράγονται και στο πανεπιστήμιο, έστω σε εμβρυακή/ανολοκλήρωτη μορφή ή με διαφορετική βαρύτητα μεταξύ τους.

  2. (Ως επέκταση των παραπάνω) Το θέμα δεν είναι αν είναι κάποιος σε παράταξη ή “ανεξάρτητος” (μπουαχααχαχαχαχα) , αλλά σε ΠΟΙΑ παράταξη είναι και τί εκφράζει αυτή πολιτικά.

Και για να μην παρεξηγηθώ, ξεκαθαρίζω ότι εγώ προσωπικά ΔΕΝ είμαι σε παράταξη…

…πια. Εχω πάρει πτυχίο. :stuck_out_tongue:

Εννοειται, και θα ηθελα να παρακαλεσω (επειδη εφτιαξα το τοπικ) να γινουν σεβαστες και οι γνωμες των παιδιων αυτων. Επισης καλο θα ηταν να περιοριστουμε στις φοιτητικες παραταξεις εδω μεσα και να μην γινει το τοπικ ΝΔ vs ΠΑΣΟΚ vs KKE vs ΣΥΡΙΖΑ κτλ

ΥΓ Ο σκοπος μου σε αυτο το τοπικ περισσοτερο, ειναι εαν και τι προσφερουν οι παραταξεις στο ελληνικο πανεπιστημιο

Φυσικά κατά…1ον)ο καθενας παει για την γκλαμουριά και το ψώνιο του…2)για να γινει τσιράκι των καθηγητών 3)για να λιωνει στα παρτυ και την καλόπεραση…Αρα καμία σχεση με ιδεολογιες και τα συναφή…όλα είναι ενα θέατρο του παραλόγου…

Καλά, η ΠΚΣ πέρσι έσπασε στον δικό μου σύλλογο 2 συνελεύσεις με θέμα τις πρυτανικές εκλογές και το σπάσιμο τους, ενώ στην τελευταία συνέλευση ψήφισε ΛΕΥΚΟ στο να παρθεί ψήφισμα στήριξης των φυλακισμένων (!!!) και κατά σε ψήφισμα αλληλεγγύης σε ένα παλικάρι που τα τελευταία 2 χρόνια πέφτει θύμα συνεχούς καθηγητικής αυθαιρεσίας μόνο και μόνο γιατί… ανήκε στην ΑΚ(!!!).

+1 στον ChrisP

Τα δύο σημεία που έκανα bold τα λένε όλα. Οκ, οι παρατάξεις δεν είναι ότι θα έπρεπε να είναι. Αυτό σημαίνει ότι πρέπει επιτέλους οι φοιτητές οι ίδιοι να ενδιαφερθούν για κάτι, να πολιτικοποιηθούν( εντός ή εκτός παρατάξεων), να σηκωθούν από τον κώλο τους με λίγα λόγια και να κάνουν ό,τι νομίζουν καλύτερο. Αλλά να το κάνουν βρε αδερφέ…

Μια από τις αιτίες που κατά τη γνώμη μου δε πάει το πανεπηστήμιο μπροστά.

Θες δημόσια δωρεάν παιδεία? Σεβάσου τη.

Οχι αφίσες σε κάθε διάδρομο και αμφιθέατρο, όχι συνθήματα σε τοίχους, όχι γόπες από τσιγάρα κλπ στους διαδρόμους. Κανένας δαπιτοπασπίτης να σου πρήζει τα @@ να πας το βράδυ Μακρόπουλο/Κιάμο, κανένας πκσίτης να σου πρήζει τα @@ για να σου πουλήσει το Ριζοσπάστη.

Αδιαφορία το λιγότερο.

Ναι, απ’ αυτά κινδυνεύει το “δημόσιο” πανεπιστήμιο.

Απ’ τις αφίσες και τα συνθήματα στους τοίχους.

Τα συγκεκριμένα που αναφέρει ο freedomofrock είναι σωστά. Θα μπορούσαν να λυθούν πανεύκολα αν υπήρχε διοίκηση πανεπιστημίου για να τα κόψει… Υπάρχουν σημαντικότερα θέματα. Οι φοιτητές ενδιαφέρονται για την ποιότητα σπουδών τους?Ενδιαφέρονται για την αξιοκρατία? Ενδιαφέρονται για την ενεργή συμμετοχή τους στα κοινά του πανεπιστημίου? Προσπίζουν τα συμφέροντα τους αλλά και την αξία των πτυχίων τους? Κάνουν τίποτα ή απλά κοιτούν? Αυτά είναι τα σημαντικά θέματα που πρέπει να τεθούν.

Είναι προφανές οτι χρειάζεται να υπάρχουν μορφές συμμετοχής στα κοινά (προφανές για μένα τουλάχιστον), οι οποίες θα πηγαίνουν και παραπέρα των στενών ζητημάτων που αφορούν μια σχολή (χωρίς αυτά να είναι ήσσονος σημασίας βέβαια)… Χρειαζόμαστε πολιτικοποιημένους φοιτητές, και ένα πανεπιστήμιο που συμμετέχει στα ευρύτερα ζητήματα της κοινωνίας, και δεν είναι απλά προπομπός για να πιάσει κάποιος μια δουλειά, ενταγμένο και αυτό στην εργαλειακή λογική της σύγχρονης παιδείας…

Προφανώς τίθεται και ζήτημα των πολιτικών/κοινωνικών αντιλήψεων του καθένα, και των ζητημάτων που θεωρεί ο ίδιος πιο σημαντικά, για το πανεπιστήμιο, την παιδεία και την κοινωνία γενικότερα. Πάντως όσο αστείο και αν ακούγεται, το ζήτημα της όμορφης παρουσίασης (καθαριότητα) θεωρώ πως είναι σημαντικό… Στη χώρα μας απλά απουσιάζει. Καθώς και το ζήτημα του τρόπου με τον οποίο επιλέγει μια παράταξη να προβληθεί στον κόσμο και να προβάλλει τις απόψεις της… για μένα, όσο δημιουργικότερος είναι κάποιος, αντί να απιλέγει τους κλασικούς δρόμους, τόσες περισσότερες πιθανότητες έχει να μου αφήσει θετική εντύπωση.

Τι σχέση έχουν με όσα λέω πάνω με ΔΑΠ, ΠΑΣΠ και ΠΚΣ? Μάλλον καμία.

Προσπαθω να καταλαβω ποιες αλλα δεν…μπορεις να επεκταθεις λιγο?

Οσο για την επεκταση απο τα στενα ζητηματα της σχολης στα ευρυτερα κοινωνικα ζητηματα που σωστα αναφερεις, αυτο δε θελει κοπο αλλα τροπο, και λεγεται ΕΦΕΕ (αυτο το ηξερα πριν μπω στο πανεπιστημιο κιολας, απο το σχολειο).

Αυτη τη στιγμη φυτοζωω, οποτε θα παρακολουθω και θα επανελθω αν χρειαστει

Πες τες παρατάξεις αν θες, αν και δε χρειάζεται όλες απαραίτητα να είναι στενά προσδεμένες με κάποιο κόμμα. Θα μπορούσαν να είναι, θα μπορούσαν και να μην είναι (προσωπικά, θα προτιμούσα να μην είναι και τόσο κολλημένες με κόμματα γενικώς). Θα μπορούσαν να είναι μορφές συλλόγων που θα χαρακτηρίζονται απο δημοκρατικότητα, φρέσκες ιδέες και ανοιχτά μυαλά. Κάτι λιγότερο απο παράταξη κόμματος, κάτι περισσότερο απο απλά μια ανοργάνωτη ομάδα φίλων. Μια γέφυρα ανάμεσα σε φοιτητές, καθηγητές, σχολή και κοινωνία.

Θέλετε παρατάξεις όπως οι υπάρχουσες? Κανένα πρόβλημα, αρκεί να έκαναν κάτι για τα τόσα προβλήματα που τις χαρακτηρίζουν, και τα οποία επαναλαμβάνονται χρόνια τώρα… Όχι τίποτ’ άλλο, αλλά δε κερδίζουν έτσι την υποστήριξη του κόσμου.

Έλεγα να ανοίξω ο ίδιος κανένα κόμμα (χαχα) αλλά τελείωσα πριν 3 χρόνια τη σχολή και δε μπορώ! :lol:

(αστειεύομαι φυσικά)

Σε γενικές συνελεύσεις στο τμήμα μου, όσες φορές έπαιρναν το λόγο ανεξάρτητοι φοιτητές και λέγανε “ας ασχοληθούμε καμια φορά και με τα προβλήματα της σχολής μας” έπεφτε τρελή γιούχα από παραταξοκομματόσκυλα.

Ελλάς!

:hippy::hippy::hippy::hippy::hippy:

Διαβάσατε την ανακοίνωση της ΠΑΣΠ για την σημαία του πολυτεχνείου? ¶ντε μετά να υποστηρίξεις τις φοιτητικές παρατάξεις :stuck_out_tongue:

Γιατί, ως γνωστόν, η ΠΑΣΠ εκφράζει ΟΛΕΣ τις φοιτητικές παρατάξεις. :slight_smile:

ChrisP είσαι κι εσύ υπέρ των παρατάξεων;

Είμαι προφανώς υπέρ του φοιτητικού συνδικαλισμού.
Είμαι επίσης της γνώμης ότι η αντίδραση πρέπει να είναι συλλογική και όχι ατομική.
Επίσης για να έχει η αντίδραση περιθώρια επιτυχίας θα πρέπει να είναι οργανωμένη.

Επομένως είμαι υπέρ των φοιτητικών πολιτικών σχηματισμών οι οποίοι όμως θα λειτουργούν αυτόνομα σε σχέση με τα πολιτικά κόμματα, άσχετα αν ιδεολογικά κινούνται στον ίδιο χώρο.

Γενικά έχουμε μπερδέψει λίγο τα πράγματα με την λέξη “παράταξη”. Η λέξη έχει συγκεκριμένη έννοια και χρησιμοποιείται για μια ομάδα ανθρώπων που εκφράζει τις ιδέες μιας μεγαλύτερης οργάνωσης.

Πχ, η ΠΑΣΠ είναι η φοιτητική παράταξη της νεολαίας ΠΑΣΟΚ.
Η ΔΑΠ της ΟΝΝΕΔ και η ΠΚΣ της ΚΝΕ.

Υπάρχουν όμως και φοιτητικά σχήματα όπως του Δικτύου, της ΕΑΑΚ ή άλλα ανεξάρτητα, στα οποία μπορεί να συμμετέχουν άτομα που πρόσκεινται στους κόλπους του Συνασπισμού, της ΚΟΕ, του ΝΑΡ, της ΑΡΑΣ κτλ., αλλά οι αποφάσεις και οι δράσεις τους αποφασίζονται από όλα τα μέλη ισάξια και δεν επιβάλλονται “από τα πάνω”.

What I wanted to hear. :lol:

"Δεν είμαστε παράταξη, είμαστε “σχήμα” "

:roll:

Αφού έτσι είναι. :slight_smile:

Η πραγματικότητα είναι πως κάποιοι απλά κάνουν πάρτυ , κάποιοι βγάζουν φράγκα, κάποιοι βάζουν κασέτα, κάποιοι όντως συζητάνε και αποφασίζουν μόνοι τους ή όχι και πάει λέγοντας…